ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.01.2012
DEC-2011

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Sejur revelion 2011-2012

La multi ani tuturor!!!

Pe ultima suta de metri am hotarat sa plecam undeva de revelion... ne-am tot sucit si razgandit... si dupa 1 decembrie am zis sa sunam pe la agentii sa vedem ce locuri libere mai au, nesperand ca vom mai gasi ceva... dar incercarea moarte n-are! Si cum tot mai discutasem cu colegii pe la "Ce-mi recomandati" am ajuns sa ma gandesc sa plecam din nou in cipru, de data asta si cu cel mic.

Zis si facut... am gasit chiar o oferta buna la acest hotel, pretul scris este pt. 7 nopti, 2 adulti+copil cu demipensiune si masa de revelion inclusa, masa pe care am platit-o si pt. cel mic... daca mergeam doar in 2, ieseam pe la 850 de euro... adica super-pret mi s-a parut... mai ales ca era si asa din scurt.

Avionul a fost evident blueair, iar in pret intra si transferul aeroport-hotel-aeroport plus o excursie gratuita de care vom afla la fata locului.

La aeroport ne-a asteptat un ghid roman Catalin care ne-a distribuit in masini, ne-a dat o lista cu excursiile si o harta a statiunii in care statea fiecare.

Am ajuns seara tarziu in jur de 9 pe la hotel si nu am mai prins masa de seara, iar ceea ce m-a surprins a fost faptul ca ne-au dat un pranz in schimbul neprimirii acelei mese.

Hotelul, dupa cum ii spune si numele este in stil village, adica multe corpuri de cladiri, gen bungalowuri, dar si o cladire principala cu un etaj unde era receptia si restaurantul, barul si piscina interioara cu sauna. Am fost cazati aici si a fost chiar bine, camera noastra fiind la etajul 1, prima de langa lift. Fiind iarna... daca vroiai sa folosesti piscina interioara, ar fi fost neplacut sa vii imbracat gros de afara... Asa am avut avantajul ca si la restaurant coboram lejer imbracati.

Temperaturile au fost chiar ok, ziua la soare era destul de cald... in jur de 20 de grade, poate chiar si mai bine, iar seara se facea frig 10-13 grade.

A plouat intr-o noapte pe 30 si apoi pe 31 noaptea de revelion, chiar inainte de ora 12 s-a pus pe plouat calumea. Dar in rest timpul a fost extraordinar, noi am ajuns pe 26 decembrie si am plecat pe 2 ianuarie.

Camerele hotelului sunt toate studiouri sau apartamente, adica toate au omini-bucatarie cu frigider, cuptor cu micounde, plita electrica, cuptor, prajitor de paine, etc... cu vesela si toate cele. Suprafata camerei destul de mare in jur de 35 mp, balcon imens cu uscator de rufe. Fiind cu copilul ne-au amenajat canapeaua care exista cred in fiecare studio pt. el. Aerul conditionat era inclus in pret si l-am folosit ca sa ne incalzim ca seara fara el am fi fost congelati.

Baia suficient de mare, cu cada, ceva sapunuri si prosoape. Uscator de par nu avea, dar puteai cere gratuit de la receptie.

Hotelul este situat pe malul marii, la 200 metri de bulevardul principal, intre centrul din Ayia Napa si Nissi Beach, cam 10-15 min de mers pe jos, noi cu copilul faceam cam 30 min, dar stateam dupa el.

Dupa ce am facut rezervarea la agentie si mi-au dat ok-ul, am cautat repede o masinutza la aceeasi firma prin care am rezervat si data trecuta cand ammai fost in cipru. Defapt este un site unde isi pun mai multe firme micute masinile. Este vorba de economycarrentals.com, platesti un comision mic pt. rezervare si restul banilor ii dai acolo cash, cu cardul, cum vrei. Am ales sa ne-o aduca la hotel a doua zi pt. ca pe 26 am ajuns seara si ar fi fost degeaba. Am rezervat o toyota yaris si am primit honda jazz. Am platit pt. 6 zile 56 euro cu tot cu taxa de rezervare si scaunul de copil era la oferta gratis: D Masina era de la firma Champion Rent a Car. a fost super-ok, nu am avut nici o problema cu ea, chiar ne trebuia ceva mic, ca doar nu ne caram cu bagaje la aeroport ca aveam transferul inclus in pachetul cumparat.

De data asta eramchiar experti la condusul pe partea cealalta, nu mi s-amai parut nimic dubios, doar copilul din spate ma mai intreba din cand in cand " mami, de ce nu ai volan? ia condu! " :)))

Benzinariile la ei au un sistem care incepe sa apara si pe la noi, un automat unde selectezi pompa la care esti, bagi banul si de atatia bani poti baga apoi. Benzina 1,2 euro, cea de 95 fara plumb.

Sa revin la hotel... este situat pe malul marii, dar nu are plaja, in fata sunt numai pietre, dar e frumos ca este fix pe faleza pe care poti merge in stanga in port, iar in dreapta spre nissi beach. Deasemeni intre hotel si faleza este si o bucata mare de gazon unde copiii isi faceau de cap si cu un mic colt amenajat pt. ei.

Piscina exterioara mare, cu multe sezlonguri, vara cred ca este chiar belea!

Mancarea a fost buna, am avut demipensiune, am fost multumiti. In schimb la bauturi ne-au cam rupt... asta e... ne asteptam. O apa minerala mica 0,5l era 3,6 euro, un pahar de cola 2,5 euro si pahar cam mic :)), un pahar tot asa de bere 3,7 euro, vinul incepea de la 7,5 euro o sticla mica de 375ml, iar sticla mare de 750ml de la 13 euro incolo... am tot baut un vin demidulce foarte bun care costa 15,5 euro.

Masa de revelion nu a fost ceva super-spectaculos, adica pretul platit din tara a fost cam mare, vreo 42 euro/pers si copilul 36... si a fost tot un bufet mai prelungit in loc de masa de seara, cu mancaruri mai deosebite, bun nu pot sa zic nimic... doar ca nu m-a dat pe spate deloc. Destul de saracie la prajituri, aveau doar 2-3 feluri si cateva fructe.

Curatenie in camere se facea cam zilnic desi parca in prima zi ne-a sarit, dar nu stiu cum faceau de cred ca te pandeau... ca niciodata nu am dat nas in nas cu camerista, parca nici nu existau, te trezeai ca poc! e curatenie :))) banii lasati spaga nu i-a luat decat dupa ce i-am lasat pe pat direct, in prima zi ii lasasem pe o noptiera langa pat.

Tura trecuta cand am mai fost in cipru am fost in mai, ei... spre deosebire de atunci cand deja incepuse sezonul la ei de prin aprilie... acum era pustiu totul si parca foarte trist. Barurile, restaurantele inchise, deschise cred ca 2-3 si restul doar mc donalds, kfc, burger king si alte cateva fast-fooduri. Renovau hoteluri intr-o veselie si restaurante pt. sezonul urmator. Nici hotelurile nu erau deschise toate. Una peste alta mi s-a parut pustiu! Si turisti erau ceva...

Noi ne-am plimbat cu masina prin Larnaca, Nicosia si pe la plaja cu cel mic care e inebunit dupa nisip si nu mai scapam de el.

Excursia gratuita s-a facut in ultima zi si a fost obositor pt. noi, dar bine pt. altii ca avion aveam seara la 19:30 si eliberarea camerelor se face la 12. Deci au umplut timpul asta foarte bine cu excursia. A venit autocarul si ne-a luat de dimineata in jur de 10 parca, cu tot cu bagaje si am fost in Limassol la o fabrica de vinuri, am trecut printr-o livada de citirice, cea mai mare din cipru, un magazin cu bureti de mare si un castel Colossi, langa Limassol.

Daca va mai pot ajuta cu ceva nu ezitati sa ma intrebati.

Voi atasa si poze si promit sa scriu de fiecare data rapid dupa ce ma intorc.

La plaja voi da o nota mai mica pt. ca practic hotelul nu are plaja proprie si in fata lui e mai mult pietris in loc de plaja: D

Trimis de Angelinne in 08.01.12 21:17:27
Validat / Publicat: 08.01.12 22:17:53
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CIPRU. A mai fost în/la: Ayia Napa - Alexia Hotel Apartments

VIZUALIZĂRI: 3372 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Angelinne); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 bucataria din camera

liviup76
[12.04.12 20:38:40]

Spune-mi te rog, cam ce distanta este pana la Nissi Beach?

Multumesc

AngelinneAUTOR REVIEW
[12.04.12 22:20:43]

cam 3-4km cred, noi am fost numai cu masina pt. ca eram si cu copilul, dar se putea ajunge si pe faleza, nu am incercat, au fost 2 romance care stateau cu noi in hotel pe jos

daca te mai pot ajuta si cu altceva, nu ezita sa ma intrebi

o seara frumoasa

liviup76