ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.01.2012
DE Bula
ÎNSCRIS: 26.06.09
JAN-2012

Impresionant / Istanbul o noua revelatie

Istanbul nu era pe lista de prioritati insa m-am inselat. Am fost acolo acum 10 ani si mi s-a parut mult prea aglomerat atunci, desi eu aveam treaba numai in zonele cu trafic de marfa si era normal.

Acum am ajuns ca turist si am fost impresionat de imensitatea orasului.

Am stat in cartierul Sultanhamet, hotel Sultans Royal, foarte OK, cu parcare si in zona "0" a atractiilor turistice "de pe pliante".

Am plecat din Bucuresti noaptea la 3 si la 13 eram la hotel cu tot cu gheata pe drum la Kotel (Bulgaria), trafic infernal si navigatie gresita in Istanbul, Recomand vara: Buc - Ruse - Razgrad - Targoviste (BG!) - Omurtag - Kotel - Yambol - Hamzabeyli - Edirne - Istanbul si iarna: Buc. - Ruse - Velico Tarnovo - Gurkovo -Yambol - Hamzabeyli - Istanbul (e mai curatat si fara multe serpentine).

La intoarcere am luat-o pe traseul 2 pt ca era ceata f densa si gheata pe drum insa am venit f bine.

De vizitat in Istanbul:

- ziua 1: toate moscheile din zona Sultanhamet -Eminonu (M. Albastra, Hagia Sofia, M. Suleymaiye, etc (sunt multe...) si palatul Topkapi (vedeti ca marti este inchis)

- ziua 2: plimbare cu feribotul pana la Kadikoy de la debarcaderul de la Eminonu (este in dreapta statiei de tramvai Eminonu si scrie pe cladirea debarcaderului "Kadikoy") unde trebuie sa opriti la unul din restaurantele din piata de peste (este o strada paralela stanga cu biserica armeneasca) si daca aveti timp, vizitati cisternele cu apa din Sultanhamet cand va intoarceti.

- ziua 3: vizitare biserica Chora (veche biserica bizantina), vizitare ziduri Constantinopol cu vizitarea muzeului "1453 Tarih Muzesi", vizitare piata Tacsim si strazule cu magazine si seara NEAPARAT Turnul Galata (are o priveliste SUPERBA).

Sa nu uit: Turcii nu vorbesc nici acum engleza. Doar cativa... foarte putini.

Poze mai tarziu dupa ce le triez.

Trimis de Bula in 06.01.12 04:01:13
Validat / Publicat: 06.01.12 09:01:20
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Izmir

VIZUALIZĂRI: 3905 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Bula); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Din turnu' Galata

[06.01.12 06:59:11]

@Bula, fiind un review de tip calatorie, am retras notele acordate pentru servicii, masa si cazare. Te asteptam sa scrii un review separat despre hotel, la rubrica acestuia, amfostacolo.ro/hotel.php? ... tanbul&id=10805, si sa notezi acolo aceste capitole.

[06.01.12 09:01:08]

Mutat la rubrica "Excursie la portile Orientului - Istanbul" (deja existenta pe site); sters rubrica dublura introdusa de autor

maria55 † CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
[06.01.12 10:05:13]

@Bula, utile impresii, frumoasa mini-vacanta, insa te rog mai multe informatii despre hotel.

Este cumva, ca si locatie in apropierea garii Kumkapi? Cat costa cazarea pt o noapte?

Multumesc mult!

P. S. Turnul Galata nu am reusit sa-l vizitez, insa Podul Galata, DA! Iar sub acest pod, aprox. 10 terase grozave, la una din ele am mancat cel mai grozav peste la gratar si cel mai ieftin=5TL.

Maria

[06.01.12 11:21:49]

biserica Chora

m-a indus in eroare initial aceasta denumire apoi am aflat ca este acelasi lucru cu Muzeul Kariye Camii, pe care l-am vizitat si eu. Aceasta biserica bizantina care dateaza din secolul XI si care din secolul XVI a fost transformata in moschee este printre cele mai reprezentative monumente bizantine, mozaicurile si frescele cu care este acoperita sunt deosebit de frumoase.

Poate gresesc insa cred ca este prima data cand este mentionat acest obiectiv asa ca am atasat un video despre acesta care insa poate fi sters sau inlocuit!

BulaAUTOR REVIEW
[06.01.12 14:12:26]

Hotelul este in zona de atractii turistice, pe strada Mustafapasa (sa il introduceti legat in navigatie pt ca alfel va ghideaza in alta locatie) in cartierul Ayasofia. Cazarea ne-a costat 60 euro / noapte si a fost foarte bine.

Revin cu detalii.

Marea majoritate a turcilor nu vorbesc engleza, exceptiile sunt receptionerii si negustorii (foarte prost), asta facand ca intrebarile voastre sa fie urmate de o ridicatura din umeri sau sa te indrume intr-o directie gresita. Am intalnit tineri, politisti din zona turistica, lucratori la centrele de informatie care nu stiau sau atunci cand se straduiau o rupeau pe genunchi.

Au un transport in comun foarte bine organizat, eu am fost cu tramvaiul / metroul / funicularul / feribotul unde am vrut, foarte repede si curat.

In general m-a uimit curatenia de pe strada chiar si in zone mai putin turistice.

O dezamagire a fost bazarul care nu mai este ce a fost. Lucrurile sunt cam aceleasi la toti si sunt mai scumpe decat le-ai lua din alta parte. De exemplu o pereche de cizme le-am gasit cu 180 tl (120 dupa negocieri) iar in bazar erau 250 tl.

ninel*
[08.01.12 17:23:15]

@Bula: cam ce banii a costat excursia asta ca sunt interesat si eu?

BulaAUTOR REVIEW
[11.01.12 11:49:03]

@ninel: Iti dau datele pe care le am cu mentiunea ca nu am pastrat bonuri si chitante pt ca nu imi trebuie.

Cazare 120 eur (hotel Sultans Royal)

Transport: 90 litrii motorina (conform calculelor cu consumul mediu al masinii cu care am fost) (am alimentat in Romania si Bulgaria preturile sunt cam la fel) + pod dunare (?) + vigneta Bulgaria (10 leva) + card KGS pt autostrada in Turcia 10 euro

Bani de buzunar: aprox 80 euro / zi

Cam asta ar fi.

Nu stiu daca este scump sau nu pt ca de obicei nu fac comparatii din astea. Eu m-am simtit foarte bine si asta a contat.

Bula, maria55, ninel*
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Istanbul: