ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.01.2012
ÎNSCRIS: 03.01.11
MAR-2011
4 AD. + 1 COPII -- v: 13 [ani]

Un hotel specific Disneyland-ului

Prima impresie: Stiam cum arata hotelul documentandu-ma de pe net in privinta lui. Dar sa te aflii acolo inseamna mai mult decat o simpla poza prezentata virtual. Chiar daca hotelul nu este unul de lux, cu 10 etaje, lifturi, piscina interioara... este un hotel perfect destinat unui concediu de neuitat la Disneyland, Paris.

Camera: Noi am fost 2 familii, deci am avut 2 camere. Hotelul este defapt un complex format din mai multe (foarte multe) "blocuri "cu un numar diferit de etaje. Intre 2 camere exista o usa pe care ca sa o deschizi tr sa o deschida si camera din stanga si cea din dreapta. Pt noi a fost perfect, noi (cele 2 familii) fiind nedespartiti. Camera este moderna. Intreg hotelul este decorat in stilul filmului "Cars" (Masini). Si camera este de asemenea decorata in acest stil. Camera are 2 paturi mari de 2 persoane si sunt foarte incapatoare. Televizorul din camera este plasma si are foarte multe canale internationale, printre care 3 legate de Disneylang unde se prezinta diverse atractii. Baia este de asemenea incapatoare, cu cada, o oglinda imensa, sampon si sapun de la hotel. Pe hot este un dressing cu oglinzi de jos pana sus in care se afla seiful (cred ca contra cost, nu stiu sigur).

Servicii: Angajatii hotelului sunt foarte amabili, te ajuta daca ai nedumeriri in legatura cu ceva (vorbesc franceza, engleza, si cred ca si spaniola si am auzit pe cativa vorbind si in italiana).

Masa: Noi am luat masa dimineata si seara. Este cantina all inclusive foarte bogata, diversificata, chiar nu stiai din ce sa alegi. Bautura: vinul se plateste, bauturi all inclusive: apa, sucul (diferite sortimente).

Distractie & relaxare: De distractie nici nu incape vorba sa nu existe, ca doar vorbim de Disneyland. Si la hotel erau animatori, la receptie puteai ace poze cu personajele disney, iar la masa era un cowboy foarte amuzant. Parerea mea este ca relaxarea vine odata cu distractia si cu salteaua patului. Distractie era clar, iar saltele paturilor credeti-ma sunt foarte confortabile si o sa aveti un somn foarte linistit pe ele...

Cadrul natural: Simplul fapt ca acest hotel este in stil western si este ceva special acorda o nota mai inalta la cadrul hotelului. Strict vorbind doar despre cadrul NATURAL tin sa va spun ca drumul dintre parcul Disneyland si hotel este pritr-o strada necirculata de masini, printr-o padurice luminata, pe langa un rau foarte frumos peste care este un pod pe care il treceti ca sa ajungeti in fata hotelului.

Alte precizari: daca preferati o varianta mai usoara ca sa ajungeti la hotel din parc puteti merge cu autobuzele gratuite de langa gara (langa gara este statia de autobuze). Acelasi lucru il puteti face si de la hotel la parc... cu autobuzul.

Recomand cu placere acest hotel!

Trimis de claudia diana in 05.01.12 20:37:21
Validat / Publicat: 06.01.12 00:28:12
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în FRANȚA. A mai fost în/la: in Lyon, Grenoble, Paris, Annecy

VIZUALIZĂRI: 4547 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (claudia diana); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Animatorul de la restaurantul hotelului

webmaster13 [06.01.12 08:32:42] »

Melodia postata se poate sterge/schimba!

kentmall [29.01.12 14:49:40] »

Vremea cum a fost? Si noi plecam in martie anul acesta, si sper sa nu inghetam. Ma bucur ca va-ti distrat, si ca a fost ok hotelul... sincer aveam emotii, fiind de 2 stele.

maribat [07.02.12 19:29:33] »

@Kentmall

Cred ca tine foarte mult de noroc in ceea ce priveste vremea. Noi am fost in iulie 2011, chiar la mijlocul lunii, am stat 3 zile, dar a fost foarte frig (francezii spuneau ca de 20 de ani nu au mai avut asa temperaturi mici in iulie), 14-15 grade. Avantajul a fost ca nu au fost cozi mari la atractiile din parcuri. Vacanta frumoasa va doresc!

@Claudia Diana

Si noi am stat in vara la Santa Fe, iar pentru seif nu am platit nimic. Hotelul este intr-adevar perfect pentru o vacanta la Disneyland, arata mult mai bine decat este cotat, adica 2 stele. De altfel, ai descris foarte bine hotelul si imprejurimile.

Ce m-a impresionat, a fost ca atunci cand am intrat in camera, TV-ul era pornit, iar pe ecran era scris mare numele sotului si urarea de Bun Venit!

kentmall, maribat
Alte impresii din această RUBRICĂDisney's Hotel Santa Fe: