ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.01.2012
DIN: Bacău
ÎNSCRIS: 08.07.10
AUG-2011
2 AD. + 2 COPII -- v: 5 si 14 ani

O minune ascunsa in adancul pamantultui!

Cu toate ca trecusem de nenumarate ori prin aceasta localitate, nu reusisem nici odata sa ne facem timp si sa vizitam salina, de multe ori aglomeratia din parcare sau din zona intrarii in mina, ne-a facut sa mergem mai departe. Asa ca de acesta data, la sfarsitul concediului si in incheierea pereglinarii prin tara, venind dinspre Targu Mures, ne-am facut timp sa vizitam si aceasta locatie.

Fiind o zi de marti, dar totusi intr-o perioada a concediilor, locatia era destul de aglomerata. Am gasit totusi loc de parcare in parcarea mare, aceasta se poate vedea din drumul principal ce strabate localitatea, in zona salinei, pe partea dreapta venint dinspre Sovata, la capatul strazii pe care se gaseste intrarea in salina, strandul si magazinele de suveniruri si produse pe baza de sare. Dupa ce am parcat masina ne-am echipat cu rucsacul din dotare, bluze ce urma sa ne asigure confortul termic impotriva temperaturii din salina - evident, mult mai mica decat cea de afara in aceasta perioada a anului- PET-uri cu apa minera si suc si am purces la descoperirea Salinei Praid. Dupa cum spuneam, din parcare si pana la locul in care se ia autobuzul ce duce turistii sau persoanele aflate la tratament catre salina se trece pe langa numeraoase magazine de suveniruri si numeroase produse pe baza de sare - sare de baie cu diferite arome, crème, lampi din sare, etc, - restaurante si pe langa strandul cu apa sarata ce era plin de turisti, si, oricat ne-ar fi facut cu ochiul strandul ce indemna la o baie, noi ne-am continuat drumul spre salina. Ajungand la casa de bilete am avut o oarecare retinere fiind destul de aglomerat dar trebuia sa trecem si peste aceasta incercare, deoarece de aceasta data doream sa vizitam cu orice pret salina. Ulterior ne-am dat seama ca temerile noastre in aceasta privinta au fost nefondate, cu toate ca era destul de aglomerat, coada "mergea " destul de repede si de asemenea, autobuzele circulau aproape unul dupa altul ceea ce facea ca totul sa mearga destul de usor. Astfel, nici in 10 minute, eram in autobuzul ce ne ducea catre salina. Despre salina s-au scris numeroase preview-uri, e intradevar foarte spectaculoasa, cu sali imense, atmosfera e una foarte placuta, dotarile din interiorul acesteia sunt perfecte pentru toata lumea, leagane si locuri de joaca pentru copii, o cafenea unde am servit o cafea foarte buna, capela e impunatoare si nu se poate sa nu te opresti aici pentru cateva clipe pentru a intra in acea stare de liniste si impacare sufleteasca cu divinitatea - asta pana cand cei mici nu te iau de mana pentru a te duce spre locurile de joaca. Ca un plus fata de alte saline pe unde am mai fost, sunt multitudinea de panouri informative de pe pereti, in difereite locuri, ce vorbesc despre istoria salinei si a oamenilor din zona, beneficiile asupra sanatatii a tratamentului in aceasta salina cat si hartile ce prezinta planurile salinei (pe care cu rusine, marturisesc ca nu le-am citit in amanunt). Parcurgand salile salinei, una dupa alta, timpul a zburat fara sa ne dam seama, aproape patru ore au trecut fara sa ne dam seama, doar scaderea semnificativa a proviziilor de biscuiti si chipsuri din rucsac ne-au amintit ca e cam vremea sa plecam deoarece urma sa cautam un restaurant unde sa luam masa si mai apoi sa plecam catre casa. In drumul catre iesire, nu mica ne-a fost surprinderea sa gasim un restaurant cu autoservire cu o multitudine de produse, care mai de care mai imbietaoare, asa ca am avut parte si de un pranz copios in salina (cred ca am si ceva poze cu acest loc).

In loc de incheiere, recomand tuturor celor ce trec prin zona, si nu numai, sa viziteze aceasta salina, dupa parerea mea, o adevarata minune.

Numai bine si vacante placute tuturor!

Trimis de kelyboy in 05.01.12 20:11:22
Validat / Publicat: 06.01.12 00:25:06

VIZUALIZĂRI: 2976 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (kelyboy); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Podeau salinei parca e slefuita, straluceste precum ghiata de pe un patinoar...

[06.01.12 08:25:25]

Melodia postata se poate sterge/schimba!

kelyboyAUTOR REVIEW
[06.01.12 08:53:36]

@webmaster13: E ok, multumesc!

roth
[06.01.12 23:01:23]

Bun imbold dai tu cu aceste randuricelor ce te vor citii. Cati nu sunt asemeni tie, trecatori in "viteza" spre alte tinte dar cu un dor de a vedea si aceasta minunata salina.

Acum ca arata... nu bine ci foarte bine chiar merita "efortul" de a ajunge daca nu un concediu macar o zi pe acolo.

Se vede treaba ca au gasit echilibrul intre comercial si turistic, cel putin asa deduc eu din poze.

Multumesc de impresii, poate ma vor purta pasii pe acolo si sigur i-mi voi amintii de randurile tale.

kelyboyAUTOR REVIEW
[06.01.12 23:07:02]

@roth: Multumesc pentru aprecieri! Am scris acest review cu gandul ca voi ajuta si pe altii sa se opreasca macar si pentru cateva ore si sa admire aceasta minunatie, cum sunt, asa cum spuneai si tu, multe altele, pe langa care trecem cu gandul ca "poate oprim alta data". Viata e mult prea scurta pentru a cuprinde toate minunatiile acestor minunate meleaguri sau de aiurea. Asa ca, uneori, e bine sa ne facem timp...

criste_c
[18.08.12 11:54:38]

O experienta deosebita

O salina deosebita prin faptul ca accesul se face cu un autobuz, nu cu liftul cum se face in celelalte. Va recomand sa stati in subteran minim 2 ore sa simtiti efectul aerului propriu salinei.

nota webmaster: textul a fost incarcat ca 'articol' distinct si a fost mutat de noi ulterior aici; data declarata pentru vizita: AUGUST 2012

kelyboy, roth
Alte impresii din această RUBRICĂSalina Praid: