ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.07.2009
STATUS: APOLLO
JUN-2009
[?] AD. + 2 COPII

ARTICOL ARHIVAT

Un concediu din care sa nu intorci

Super. Am fost la Albena (Ralitsa 3*) cu familia (2 copii de 9 si 14 ani). Recunosc cinstit ca am plecat putin sceptica. Navigasem pe internet cel putin o suta de ore pana am ales hotelul si de multe ori reclama este doar sufletul comertului si nu realitatea. Dar ce a urmat a meritat din plin.

Intr-adevar pana la ora 14, nu s-a facut cazarea, dar si cand s-a facut a fost foarte repede, camerele sunt deja alocate asa ca nu e care cum apuca. Am fost 7 persoane (3 camere) si pot spune ca in camera in care era copilul de 9 ani patul suplimentar era deja facut si la baie erau articole pentru 3 persoane.

Mancarea poate fi comentata dupa gust, eu am fost foarte multumita ca au avut foarte multe fructe (mai ales cirese si pepene rosu) si branzeturi. De asemenea foitaje foarte bune.

Plaja e departe, dar exista acel mijloc de transport asigurat de hotel, si care este plin la orele 9-10. 30, apoi e lejer. Insa pot spune ca doar in 2 zile am fost la plaja. Piscina e minunata si animatorii la fel (de pe la ora 10 - 13 si 14. 30-18. 00). Disco pentru copii (mai ales vei pana in 7-8 ani dansau acolo insa toti ceilalti inclusiv adultii erau prezenti). Era minunat sa vezi animatorii cum reuseau sa-i faca pe copii sa se simta deosebiti. Melodiile sunt dansate expresiv fiind copii din mai multe tari si de asemenea melodiile provin din mai multe tari (de la noi e melodia - Nu mi-e frica de bau bau). Seara la 21. 30 este spectacol (in sala care se afla la parterul hotelului Ralitsa 4*, cu acces liber). Merita vazute spectacolele, in fiecare seara este altceva.

Spre deosebire de hotelurile de pe plaja (vorbim ca si categorie), au piscina cea mai frumoasa. Copii mei chiar daca le place marea, vroiau mai degraba la piscina. Jocurile pentru copii sunt impartite pe grupe de varsta (4-8 si 9-12 ani). Cel mare a participat la toate jocurile aproape (boccia, polo, volei, darts, jocuri operative - de fiecare data alt tip de joc).

Nu am avut probleme cu a disparea ceva de langa noi. Am uitat intr-o zi camera de filmat la piscina, agatata de umbrela si ne-am dat seama dupa aprox 30 minute. Era tot acolo. Copii s-au bucurat de foarte multa inghetata, pizza, cartofi prajiti si de asemenea de fructe, au mancat la cirese cat au putut ei. Nu as incerca un alt hotel daca as merge tot acolo.

Am incercat sa vedem insa si preturi in jurul nostru si pot spune ca unele placeri sunt chiar scumpisoare. Daca facem un raport aproximativ 1 euro = 2 leva. O vata pe bat costa 3 leva, cea mai ieftina inghetata (la cornet) 1. 5 leva. un sezlong pe plaja = 6 leva (aici la ralitsa sunt incluse in bilet si sezlongurile). Ce mi-a mai placut a fost ca la marginea plajei existau dusuri sa-ti poti da nisipul jos de pe picioare, nu sa incerci tot felul de variante. Am mers de asemenea la minigorlf cu copii si pot sa spun ca desi era 7 leva de persoana, era o dostractie care chiar merita (erau 18 gauri in care sa bagi mingea). Nu stiu daca ar fi ceva de comentat decat ca stiu sa te atraga.

Biletul a inclus totul: cele 3 mese principale, bufet suedez, snack bar (foarte aproape de piscina), pool bar (si mai aproape de piscina), snack bar si la plaja. Ultra all inclusiv a reprezentat si bauturile straine (care sunt intr-adevar cele prezentate in oferte).

Am gasit insa si un minus, pe care il prezint pentru o foarte mica categorie de persoane. Peroanele care au diabet si tensiune nu vor gasi altceva de baut in afara de "water with soda", daca cereti " mineral water" va trimit la dozatorul de apa calda si rece. Cafea fara cofeina nu gasiti toata ziua asa ca beti cat ma i multa dimineata pentru ca este foarte buna (ca si cealalta cafea). de asemenea nu veti gasi bere fara alcool. Dar cred ca e mult prea putin fata de ce ofera ei fata de noi.

Va doresc concedii placute si daca anul acesta v-ati facut planul, incercati anul viitor Ralitsa. (fac parte dintr-un grup germa Prima sol, care au hoteluri si in alte statiuni, si in Egipt, Tunisia, etc, si banuiesc ca acest lucru isi spune cuvantul). Mihaela

PS. Voi pune si niste poze, dar mai asteptati putin.

Trimis de mishu in 10.07.09 16:54:00

VIZUALIZĂRI: 1946 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

ralucarusu
    [28.01.10 20:48:34]

Buna seara, suntem o familie cu o fetita de 8 ani si am dori sa mergem la Ralitsa anul acesta, insa vrem sa stim diferenta dintre 3 si 4 stele! Va multumesc anticipat!

[02.02.10 20:04:01]

cred ca diferenta intre 3 si 4 stele era doar de masa, cei de la 4 stele aveau un alt restaurant. Poate si la cazare, dar eu ma fost mai multumita sa stau intr-un complex cu 2 etaje dacat intr-un hotel cu 10 etaje. picna de la 3 stele insa era preferata celor de la 4 stele unde de fapt nu erau animatorii (cei de la 4 stele trebuie sa aibe mai multa liniste). Daca vreti sa vorbim mai mult va dau numarul de telefon si putem discuta. 0726221123 (Mihaela)

Zoazore
    [15.04.18 20:01:06]

@mishu:

PS. Voi pune si niste poze, dar mai asteptati putin.

= Cam... cât de puțin?

Știi c-aici am fost primul vot? Fiindcă mi-a plăcut titlul!

[15.04.18 20:09:42]

@Zoazore: Ce vrei? eram si eu la inceput si chiar la un moment dat (prin 2015 chiar in urma unui raspuns la CRM am primit acel mesaj ca m-am calificat pentru premiile saptamanale si mi-am zis ce mai e si asta si am sters mesajul.

Citeam mult pe AFA dar nu prea avea imbold sa scriu deoarece niciodata nu am considerat ca sunt in stare de asa ceva, asta a fost si motivul pentru care pana la finalul lui 2015 aveam doar doua articole scrise. Insa dupa asta am inceput sa desart tolba si daca mi-ati dat nas am continuat. Acum am de recuperat, dar sper sa reusesc .

Zoazore
    [15.04.18 20:12:15]

@mishu: Totuși... pune pozele alea!

[15.04.18 20:13:11]

@Zoazore: trebuie sa le caut când voi ajunge acasa

krisstinna
    [15.04.18 20:38:28]

@mishu: Acum l-am citit și eu

Ce vrei, l-ai scris vara, oamenii erau in vacanță, userii noi nu se citesc, nu se încurajează

Mai devreme citeam un ecou al unui coleg care se întreba de ce nu are decât 19 voturi la fiecare review

M-a amuzat teribil, eu habar nu am câte voturi am la primul sau la primele, mi-e frică să citesc și articolele, eram la început și știu că scriam cam subțire.

Ecourile sunt cheia, ăsta e răspunsul meu pentru toți colegii. Interacțiunea dintre oameni e importantă, te faci cunoscut, participi la dialogul de la articole, răspunzi la CMR-uri, ajuți oamenii, participi la Întâlnirile AFA, la acțiunile ei caritabile. Și nu in ultimul rând trebuie să elimini negativismul și scenariile abramburite.

Tu ai reușit cu brio toate acestea, ai crezut in tine și ai rezonat foarte bine cu toți colegii, ai fost amabilă și politicoasă, te-ai implicat alături de @roth la acțiunile caritabile inițiate de AFA.

AFA nu e un forum, e o stare. Aici oamenii se ajută, se întâlnesc și la bine și la greu.

Când cei nou veniți vor înțelege aceste lucruri nu vor mai exista cârcoteli și întrebări aiurite.

Bravo Mișu! Te felicit!

mishu, ralucarusu, Zoazore
    Alte impresii din această RUBRICĂPrimasol Ralitsa Superior Aqua Club Hotel (ex Ralitsa):