ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.12.2011
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 11.01.11
JUL-2011

Luna de miere - PARADIS

dupa multe cautari si dezbateri ne-am hotarat sa facem luna de miere in Maldive. Cu ajutorul amfostacolo.ro si a altor site-uri de review-uri ne-am hotarat la insula Kuredu. Trebuie spus ca e printre cele mai mari insule exclusiv turistice din Maldive dar chiar si asa insula e indeajuns de "mare" incat ii poti da ocol, pe plaja, in max 1 h. A trecut ceva timp de cand am fost in Kuredu si amintirile s-au mai pierdut putin dar tot stiu ca e cel mai frumos loc in care am fost vreodata. E superb. Pentru cei care vor sa isi faca luna de miere acolo nu as putea sa recomand altceva mai frumos de atat.

E adevarat ca nu ai f multe lucruri de "vizitat" pe aceasta insula mica dar pana la urma e luna de miere, nu? ;) Relatarea e totala. Noi am plecat si imediat dupa nunta (la 2-3 zile) si dupa tot stresul cu nunta vacanta in Maldive a fost ca un "drog" care ne-a facut sa uitam tot ce a fost mai obositor si mai stresant si ne-am relaxat imediat, chiar cum am ajuns pe aeroportul din Male.

Nu am vrut initial sa scriu un review f lung, ci mai degraba sa las niste date de contact pentru cei care vor niste pareri mai detaliate si pentru cei care chiar vor sa mearga acolo. Dar, what the hell, de ce sa nu povestesc :)

Ne-am planificat luna de miere astfel incat sa avem parte si de relaxare dar si de ceva vizitat. Asa ca ne-am hotarat sa mergem in Maldive. Asta cam rezolva partea cu relaxatul. Eu am gasit putin ciudat sa zburam in vest si de acolo in Maldive asa cca m-am gandit ca e mai logic sa zburam direct spre est, sud-est. Qatar Airways avea zboruri spre Male si am vazut ca plecau si din Istanbul, cu escala in Doha. Deci am gasit si partea cu vizitatul: Istanbul. Ne-am hotarat sa mergem deci Bucuresti - Istanbul - Doha - Male iar la intors sa ramanem 3 nopti in Istanbul (daca tot aveam escala acolo). Zborul a fost lung la prima vedere si destul de scump (nu am gasit nici o oferta si mai mult decat atat Buc-Istanbul ne-a costat 400 euro cu Turkish) dar pot sa spun ca nu l-am simtit obositor. Am zburat 1h pana in Istanbul, am stat acolo in aeroport vreo 5 ore, apoi zbor 4h pana in Doha, escala 1 h, apoi zbor 4.5h pana in Male si de acolo inca 45 de minute cu hidroavionul. Apropo, daca mergeti in Maldive luati neaprat o insula la care se face trasnportul cu hidroavionul, e o senzatie extraordinara si privelistea de sus e nemapomenita! Zborul cu Qatar ne-a costat 1800 daca imi mai aduc aminte bine deci faceti socoteala cam cat de putina fost cazarea in Maldive, in conditiile in care in acesti bani era inclus si zborul cu hidroavionul Male-Kuredu, 600 dolari, (e distanta destul de mare si singura varianta de transport e hidroavionul asigurat chiar in biletul de cazare) iar regimul de masa a fost All-Inclusive.

Asa cum spuneam ne-am cuprins o stare de relaxare totala chiar de cand am aterizat in Male. Ne-au bagat intr-o receptie a insulei Kuredu (mai toate insulele au o receptie a lor in aeroportul din Male) racoroasa si in care mirosul de menta te facea sa iti lacrimeze ochii (la modul placut, nu deranjant). Nu va povestesc f detaliat pentru ca e bine daca mergeti sa descoperiti lucrurile astea ca pe niste surprize placute nu sa stiti totul dinainte...

Trebuie sa ii multumesc f mult lui Pami (o sa gasiti acest user pe site-ul amfostacolo, are f multe review-uri din locuri minunate) pentru ca ne-a ajutat atat cu sfaturi despre cazare, insula, transport, cat si cu biletul efectiv de cazare pe insula. Stiu ca nu e voie sa facem reclama comerciala in review-uri dar sincer, nu ezitati sa o contactati pe Pami, va poate ajuta f mult. A fost prin multe locuri, a vizitat multe, si cred ca toti o invidiem pentru asta. :)

Noi luasem initial cazare la bonthi beach-bungalow, casutele din partea de nord a insulei, pe plaja, nu cele mai din spate (garden-villa). Cand am ajuns pe insula i-am spus baiatului care se ocupa de noi sa ne dea vila si sa ne explice putin despre restaurante, zone ale insulei... etc ca suntem in luna de miere si a spus ca ne va face "upgrade" la o-beach-villa. Am avut grija sa ii dam de inteles ca il vom rasplati si pe el cu un bacsis. Cred ca au fost cei mai bine cheltuiti 10 dolari :). O-beach villas sunt superbe. Partea aceea a insulei e si mai linistita, are un golfuletz frumos, casutzele sunt mai mari...

Incep sa imi revina amintirile si deja ma napadeste nostalgia clipelor frumoase petrecute acolo :(

Noi am stat la vila 263 si am concluzionat ca ar fi cea mai buna vila de pe insula. Probabil si pentru ca era a noastra, dar pozitionarea era ideala: aproape de restaurantul O, cu un hamac intre 2 palmieri in fata vilei, apropae de plaja... ce sa mai, superba! Baia era in aer liber. Stiam de asta de cand am plecat, eram nerabdatori sa vedem ce inseamna asta si nu am fost deloc dezamagiti. Trebuie sa reconosc ca eram putin speriati de posibilitatea sa ne cam deranjeze tzantzarii si alte musculitze in baia noastra "in aer liber" dar NU AM VAZUT PICIOR DE TZANTZAR SAU DE MUSCULITZA DE NISIP CAT AM STAT PE INSULA. Plecasem pregatiti cu creme de tzantzari, plasa si tot felul de accestorii dat poate pentru ca a fost bine "deratizata" insula in acea perioada nu am avut nisi o problema de acest gen. Repet: baia in aer liber e senzationala.

Asa cum v-am spus, am avut AI, cu 3 mese, si bauturi nelimitate (in afara de cocktail-uri). Nu cred ca merita sa iei varianta de gold AI care sa includa si cocktail-uri pentru ca iti poti prepara campari orange, sau rom cu cola, sau wiskey cu cola, sau orice alta astfel de combinati si doar cu AI. Deci daca nu sunteti vreun impatimit al cocktail-urilor nuj merita.

Mancarea a fost extraordinara. Pe placul meu, recunosc, condimentata si picanta dar gaseai si preparate normale, pentru cei care nu mananca picant. Puteai sa mananci peste la gratar, sau paste facute pe loc care erau delicioase. Recomand cu caldura pestele la gratar, tonul in special. Nu se compara cu ce ton am mai mancat pe la noi sau chiar prin alte orease de prin Europa. Sunt un gurmand de felul meu si nu am prea multe pretentii la mancare deci pentru mine varietatea de mancare a fost un motiv sa gust din toate si toate mi-au palcut. Dar chiar si sotia mea, care e destul de pretentioasa cand vine vorba de mancare si mai ales de condimente si mirodenii picante, a fost complet multumita. Gaseai si la pranz si seara cate 2 feluri de supa. Supe locale, f interesante. Orezul cu curry si legume era nelipsit ca garnitura, pe langa inca 2-3 feluri de garnituri. In fiecare seara era o masa cu specific. 8 zile cat am stat acolo nu s-a repetat o data specificul. Am prins specific italian, international, maldivian, oceanic, arabesc... gratarul si pastele facute pe loc cu ingreddiente la alegere erau de asemena nepsite, in caz ca esti o persoana f pretentioasa cand vine vorba de mancare. Dulciurile si fructele erau de asemena prezente la toate mesele zilei. Daca mergeti acolo si prindeti seara cu specific arabesc trebuie neaparat sa incercati TOATE dulciurile. Sunt incredibile. Nu cunosteam bucataria arabeasca pentru dulciuri dar uimit fiind de dulciurile din acea seara, am mai citit, m-am mai interesat si mi-am dat seama ca arabii au dulciuri bune, f bune si f multe feluri. Dupa cum v-am spus sunt un gurmand nepretentios si mie mi-a placut f mult mancarea dar oricat de pretentios ar fi cineva nu are de ce sa isi faca griji din acest motiv.

Am facut scufundari pe insula, pentru prima data si ne-a placut f mult. Si la snorkeling poti sa vezi multi pesti si broaste testoase prin apa dar scufundarile sunt altceva, suublim, o senzatie unica.

Am facut excursii de snorkeling la alte site-uri de snorkeling... recomand si asta.

Am facut si excursia pe insula pustie. Nu o zi intreaga, doar jumatate de zi. Recomand si asta. In luna de miere, sa fi singur pe o insula cu sotia... Trebuie sa recunosc ca era un vis de-al meu de cand eram mic sa ajung pe isula pustie, asa cum vezi prin filme si cum am citit in Robinson Crusoe... mi-am implinit si visul asta.

Vremea a fost superba, chiar daca era teoretic sezonul ploios. Am avut parte si de ploi dar si ploile erau frumoase. Se starnea o furtuna in 5 minute, dura alte 5 minute dupa care iesea iar soarele. S-a intampalt o data cand snorkeleam linistit si atras de pesti sa se puna ploaia si pana sa ies eu din apa sa se si termine si sa iasa soarele... Mi-am dat seama decat atunci cand nu imi gaseam sotia pe plaja :). Ea statea pe plaja, cite o carte si se "refugiase" intre timp pe veranda unei vile din cauza ploii. Ca sa vedeti cam cat de "deranjante" erau aceste ploi.

Constat acum ca nu am apucat sa povestesc mare lucru asa ca daca nu am reusit sa acopar f multe detalii ma puteti contacta pe datele de contact care le gasiti la profilul meu.

Trimis de john_doe_gl in 30.12.11 11:33:29
Validat / Publicat: 30.12.11 12:39:11
  • A fost prima sa vizită/vacanță în MALDIVES

VIZUALIZĂRI: 10942 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (john_doe_gl); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

adri-nico [31.12.11 16:29:07] »

Casa de piatra si un superbonus de la mine!

La multi ani!!!

Ada83 [12.06.12 23:20:36] »

Buna! Foarte frumoasa descrierea! Vroiam sa stiu daca Garden Bungalow sunt bungalow-urile de care vorbeai, cele cu baia in aer liber. Eu voi lua cazarea de pe Agoda si e specificat tipul de camera garden bungalow... mai sunt beach villa si water villa...

john_doe_gl [13.06.12 10:29:21] »

@Ada83: si da si nu: 0

garden bungalow sunt casutele care nu sunt chiar pe plaja, adica nu f aproape de malul oceanului. Sunt in al 2-lea rand de casute in spatele malului. Daca ai nororc poti sa prinzi unele mai apropae, daca nu unele mai in spate. da-mi mail-ul sa iti trimit o harta cu insula ca sa iti faci o ideea.

cea la care am stat noi se numeste O beach villa. Noi cumparasem initial pentru bonthi beach bungalow, dar cu o "spaga" de 15-20 de doalri la baiatul care iti face receptia si cazarea ne-a facut upgrade la O beach villa. Astea, O, sunt f scumpe.

Eu sincer nu iti recomand la garden bungalow. Consideer ca asta e marele farmec al Maldivelor, sa poti sa stai direct pe plaja, sa vezi oceanul si plaja din pat sau de pe veranda casei

da-mi o adresa de mail daca vrei sa iti dau mia multe detalii.

john_doe_gl [13.06.12 10:31:40] »

@Ada83: dar din cate stiu toate casutele au baia in aer liber...

Ada83 [13.06.12 11:20:31] »

Iti multumesc pt info, am harta, d-asta intrebam... mi se parea si mie ca sunt cam in spate aceste casute... ideea e ca oscilez intre doua variante de cazare (deocamdata am luat doar biletele de avion cu un super noroc... printr-o oferta de pe swiss) si oscilez ca si cazare intre Kuredu-garden bungalow si Fihalhohi-standard villa... nici astea nu-s in primul rand insa sunt pe plaja... diferenta e ca acest Kuredu e oarecum mai comercial... mi se parea mai fain Fihalhohi... iar ca si bani sunt cam pe acolo... mai scum cu 100 eur pe pachet Kuredu... ti-a facut upgrade doar in baza spagii? N-ai mai platit diferenta?

john_doe_gl [13.06.12 13:16:41] »

@Ada83: nu stiu despre Fihalhohi. decizia trebuie sa o iei si pe baza ce poti sa faci de pe insula. Din kuredu am fost in nsite excursii de snorkeling si diving f frumoase... dar scume sincer. dinving-ul cu 2 sedinte dintre care una mai mult introductiva (eram incepatori) costat cam 300 $ pentru 2 pers.

snorkeling puteai sa faci in kuredu si in jurul insulei, au un recif local. Nu le fel de spectaculos si frumos ca si cele la care se organizeasa excursiile de snorkeling dar e ok, a i ce sa vezi, si e gratis

da, am dat doar spaga, fara deiferenta, si va recomanda sa faceti asta oriunde ati merge. Maldivienii sunt destul de saraci si 15-20 de dolari s-ar putea sa insemne mult pentru ei si sa faca o deferenta mare pentru voi (asta daca nu cumva e insula plina). Dar dati de la inceput celui care va face cazarea nsite bani, nu are de ce sa va pare rau dupa 20 de dolari, chiar daca nu va rezolva nimic

Sauvage [16.01.14 14:10:56] »

Sunt la birou. Jur ca pentru 5 minute, cat a durat lectura, am uitat unde ma aflu!! E super si review-ul dar si fotografiile! Super!!

john_doe_gl [16.01.14 15:13:12] »

@Sauvage: Multumesc

daca ai cumva posibilitate sa ajungi acolo pot sa iti mai dau si alte sfaturi de calatorie

Sauvage [16.01.14 15:16:39] »

@john_doe_gl: urmeaza sa plec in luna de miere si cautand o locatie pentru asta am citit review-ul tau! am innebunit, efectiv! esti din galati?

acum chiar imi doresc sa ajung acolo!!

john_doe_gl [16.01.14 15:19:07] »

@Sauvage: nu, din Bucuresti ! [....]

Ada83 [16.01.14 15:30:22] »

@Sauvage: Daca poti opta pentru genul asta de destinatie... este cea mai buna alegere, inca simt miros de menta si iasomie numai cand ma gandesc... nu mai vorbim de apa azurie si nisipul alb... ii multumesc si eu... dupa un an si ceva lui john_doe pentru recomandari

Sauvage [16.01.14 15:33:11] »

@Ada83: cu mare drag crede-ma ca voi cauta o posibilitate sa mergem acolo! si asa... de cate ori am ocazia in viata? va multumesc extraordinar de mult pentru sugestii si indemnari calde!

webmaster26 [16.01.14 15:42:19] »

@john_doe_gl: Pe AmFostAcolo nu acceptăm postarea în clar a informaţiilor cu caracter personal (nume, numere de telefon, adrese de mail, etc). Asemenea date se pot trimite/primi însă prin mesaje private, destinatarul primind aceste mesaje în aceeaşi căsuţă de mail în care primeşte şi înştinţările despre ecouri.

Sauvage [16.01.14 15:50:05] »

@webmaster26: scuzeeee! : -s

Ada83, adri-nico, john_doe_gl, Sauvage