ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.12.2011
ÎNSCRIS: 23.03.10
DEC-2011

Craciun ratat in Bucovina

Am mai fost de 3 ori la manastiri, dar vara.

Acum, de Craciun, nu a fost nici macar un moment placut, nici macar unul.

Manastirile sunt inghetate, cand intri, nu stii cum sa iesi mai repede, niciun calorifer, sub motivul ca trebuie sa protejeze picturile. O sa vorbesc si eu la ministerul doamnei Udrea, sa-mi explice si mie cum i-a recomandat cineva sa tina picturile la sub zero grade. Evident, sa nu se faca slujbe, dar temperatura de 18 grade este temperatura recomandata. Niciun sunet inauntru, nu se aude niciun colind. Toti turistii cotizau, intrau si... ieseau. Nicio placere, nicio emotie, niciun... ghid, sub pretext ca lumea nu e interesata. Interesul vine... mancand, adica, daca cineva explica, tragi cu urechea si poate ceva iti capteaza interesul. Cel putin asa se intampla in anii "70, cand maicutele relatau cu insufletire si... guess what? insufleteau turistii. Pai asa se face turism...

Alte aspecte: in parcare nu gasesti wc-ul deschis; nu gasesti un vin fiert, o castana coapta, un borcan de dulceata cu fructe de padure, o ciozvarta la gratar, ce sa mai vorbesc de niste colindatori; colindatori apar in comunele aferente, la ore doar de primarie stiute, fara afise care sa anunte evenimentul; la restaurant, nu primesc decat pe cei cazati in hotelul aferent; in piata, gasesti marfa chinezeasca; de ce nu se face targ de Craciun cu produse din zona, inclusiv alimentare, destinat turistilor?

Cum era sloganul? Explore the carpathian garden! Am explorat-o si mi s-a luat! Nu mai calc prin Bucovina pana nu aud ca s-a schimbat de-adevaratelea!

Trimis de contafa in 29.12.11 20:03:25
Validat / Publicat: 29.12.11 21:10:19
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în #LA PAS PRIN BUCOVINA. A mai fost în/la: toata tara

VIZUALIZĂRI: 2271 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (contafa); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[29.12.11 20:10:05]

Mutat la rubrica "Manastirile din Bucovina" (deja existenta pe site); sters rubrica dublura introdusa de autor

Costi
[30.12.11 00:24:34]

@contafa

Dacă ai fi mai explicit în privinţa locaţiei ţi-aş fi recunoscător, pentru că aşa mi-aş face o părere mai clară. Până atunci, mă abţin să te votez, deşi văd deja că unora le-a displăcut ceea ce ai relatat.

Ca să mă explic mai clar, cererea mea vine deoarece cele relatate au un caracter general, astfel că la prima citire impresia este că lucrurile sunt valabile pentru toate mănăstirile din Bucovina.

Citind mai atent, mi-am dat seama că nu este totuşi cazul de o generalizare, deoarece, de exemplu, ştiu câteva care nu au WC în parcare.

Deci, aştept...

[30.12.11 05:54:57]

@contafa,

sa nu spui niciodata, "niciodata"! Nu fii atat de radical, desi te inteleg, aspectele descrise de tine exista, insa incearca sa vezi partea buna a vacantei!

Sunt multi cei carora le-ar place sa vada minunata Bucovina si poate nu-si permit! Te rog nu-i dezamagi chiar daca in parcare nu gasesti nici o "buda" sau gerul ne patrunde chiar si in manastiri. E adevarat, sunt de acord cu tine in ceea ce priveste incalzirea incintelor... dar atat!

In noiembrie 2010, pt 4zile, am vizitat toate manastirile, mai putin Manastire Neamt, a fost un maraton, insa vremea era una ploioasa, iti intra umezeala prin toti porii, iar despre cazare ce sa-ti mai spun... Bucsoaia!

O tabara de vara, e adevarat intr-un cadru natural feeric, insa conditii de cazare si masa cu f multe minusuri ca sa nu spun execrabil! Dar nici macar acest lucru nu a stirbit din frumusetea Bucovinei sau a Manastirilor.

Borcane cu dulceata, cu gem, sirop din con de brad si alte minuni... pe marginea drumurilor cate vrei! Stiu, nu acesta este esentialu'... dar te incanta!

Acum, fiind doar pe jumatate de acord cu tine, te punctez si eu la "demi"!

Intr-adevar, promovare exista, dar conditii se pare ca nu prea!

[30.12.11 09:07:10]

@Costi:

am scris separat despre pensiunea unde am fost, pensiunea Viorica (vezi impresii), dar am procedat asa pentru ca nu au legatura din punctul meu de vedere: una este impresia creata de pensiune si alta e situatia legata de felul in care se face turism in zona manastirilor, multumesc

[30.12.11 09:09:54]

@maria55:

pai asta e, ca pe mine, de data asta, nu m-a incantat NIMIC, desi m-am dus acolo cu parintii mei batrani, tocmai pentru a revedea o atmosfera pe care o stiam de mai demult si care a... murit

[30.12.11 09:18:36]

@webmaster0: multumesc f mult

La multi ani!

ps e bine administrat site-ul; mesajele alea pe care le dati ca sa copieze oamenii ce-au scris, sa nu piarda, etc, arata o grija, multumesc

[30.12.11 18:27:02]

Oriunde se mai pot aduce plusuri la TURISM. Sa nu uitam BUCOVINA este unica. Sunt pensiuni de vis si locuri cu obiceiuri... am petrecut si iarna si vara aici si am fost incantat.

[30.12.11 18:39:06]

@ovy2k5, exact asta e si parerea mea!

[30.12.11 18:42:26]

Cazarea tu ti-o alegi si ai de unde alege pe alese. Nici in Austria nu sunt toate chiar asa roz, depinde si ce alegi si mai ales cat platesti,

[31.12.11 00:48:53]

Am dat si eu un vot pe la jumate, ca poate te-oi mai incalzi un pic. Nu comentez despre cele scrise pentru ca n-am trait sa mai iau teapa de Craciun. Mi-a ajuns una, si de atunci stau acasa cumintica.

Si stii ce frumos miros la ora asta cozonacii in cuptor la mine?

Hai sa traim si sa avem la anul excursii cu multi cozonaci si multa caldura!!!

[31.12.11 05:14:19]

@adri-nico: sunt incantata sa constat ca mai sunt pers. care la ore tarzii din noapte, printre cozonaci, mai au timp si placere sa"intre" pe AFA!

La Multi Ani si... sa-ti creasca cozonacii!!

Maria

[31.12.11 10:56:15]

@maria55:

Mi-au iesit niste cozonaci super!! Asta din cauza ca am stat pe AFA si i-am lasat sa creasca in voie si sa se coaca la foc domol. Ce sa faci? ... SOARTA!!! Unii au avut noroc de sarbatori frumoase, altii au dormit asa cum si-au asternut. Cel mai tare m-au amuzat alea de la Israela.

Ai citit?

[31.12.11 11:18:41]

@adri-nico: nu am mai plecat de Craciun de 20 de ani si am facut-o acum, tocmai pentru ca aveam asteptari de la Bucovina noastra;

ca tot imi reprosa cineva ca nu vorbesc de bine de Romania: am fost la revelionul 2009 la Vatra Dornei, unde totul a fost la superlativ, inclusiv schiul.

Dar de Craciun, nu mai plec.

La multi ani!

[31.12.11 12:22:04]

@adri-nico: nu, nu am citit, dar promit ca am s-o fac intr-o pauza!

Cozonacii sa-i mancati sanatosi, voiosi si fericiti, iar anul care vine sa fie de mii de ori mai bun, vacantele mai frumoase si mai ieftine, sa te bucuri de tot ce ai si sa fii multumita sufleteste!

Acum, fug la friptura ca era s-o uit in cuptor!

Cu drag, Maria

[31.12.11 12:24:20]

@contafa: scuzeeeeeeeeeeeeeee! Daca la mine te referi... nu a fost un repros! Cel mult o observatie!

La Multi Ani, cu drag,

Maria

[31.12.11 12:27:17]

@adri-nico: unde-i Israela?!

[31.12.11 14:15:05]

Daca am avut un esec, asta nu inseamna ca nu sunt locuri frumoase de vizitat si petrecut, va asigur ca sunt locuri extraodinare in BUCOVINA. Nu trebuie sa va aleaga ele pe voi si voi pe ele. Am petrecut 2 rev. in BUCOVINA la PUTNA si V. DORNEI si a fost extraodinar cu multa zapada. frig si voie buna.

Mai depinde si de om... sa fie atmosfera si gazda sa fie GAZDOAIE.

Qvadratvus
[31.12.11 15:31:04]

La urma urmei aici fiecare are dreptul să-şi exprime opinia, fie ea pozitivă sau negativă. Cît despre expresia

Nu mai calc prin Bucovina pana nu aud ca s-a schimbat de-adevaratelea!

, eu o consider nu atît efectul unei experienţe neplăcute cît mai ales al lipsei de informare, in my humble opinion...

P.S. Vizitarea "la minut" a unora dintre mănăstirile din nordul Bucovinei poate fi o experienţă frustrantă, întradevăr. Bucovina reprezintă însă cu mult mai mult decît atît !

[31.12.11 15:49:53]

@maria55:

Draga mea, Sper ca n-ai ars friptura cum era sa mi se intimple mie asta noapte cu cozonacii, citind reviewurile lui PAMi, despre Jack si prietenii lui.

Uite aici pe Israela daca vrei sa te amuzi.

amfostacolo.ro/hotel.php? ... --viseu&id=9478

adri-nico, contafa, Costi, maria55, ovy2k5, Qvadratvus
Alte impresii din această RUBRICĂCircuite / mini-circuite "Mănăstiri bucovinene":