ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.07.2009
ÎNSCRIS: 10.07.09
JUN-2008
[?] AD. + 1 COPII

O excursie de vis

Am optat pentru o excursie cu ghid, tocmai pentru a putea vedea toate frumusetile Croatiei. Am gasit o excursie completa la Omnia, si am pornit la drum. Excursia completa, poate prea completa pentru numarul de zile, dar una peste alta merita sa mergi cu Omnia, transport f. bun, ghid f. bun (aici depinde de norocul pe care il ai), cazari bune, dar program un pic cam condensat.

Muntenegru merita traversat, un canion superb, coasta muntenegreana si un fiord pe care il treci cu feribotul.

Dubrovnikul, primul oras din Croatia, e ceva asemanator cu toledo, trebuie vizitat straduta cu straduta, veti fi incantati. Am mancat acolo CEVAPI o mancare traditionala, ceva intre mititei si carnati. Buna.

Coasta dalmata vazuta pe seara e de vis, si drumul la fel. Split al doilea oras al Croatiei are o faleza f. frumoasa unde se afla palatul lui Diocletian si o statuie impresionanta a unui episcop croat.

Superba statiunea Trogir, merita vizitata, deasemenea oraselul Sibenik.

Plitvice e o rezervatie cu 16 lacuri care se varsa unul in altul prin cascade, lacuri fiecare de o alta culoare. Noi am urmat traseul G1, au fost 4 ore in care am mers cu trenuletul, vaporasul sau pe cararile amenajate pe malul lacurilor sau prin mijlocul lor. E de vis.

Zagreb un oras asemanator cu Brasovul nostru, se poate vedea zona catredalei, si se poate urca cu o telecabina in orasul vechi. Multe terase, fete, frumoase, curatenie.

Peninsula Istria nu trebuie sa lipseasca din program, orasele Porec, cu o frumoasa biserica, Rovinj un oras incantator si Pula plin de vestigii romane alaturi de Opatija, perla adriaticii, sunt tot atatea puncte de reper.

Nu ratati cel putin o croaziera pe Adriatica, va recomand sa o faceti din Krk, oraselul de pe aceeasi insula, veti fi dusi in golfuri accesibile doar pe mare, unde veti face plaja si baie in mare, veti vedea locuri ocrotite, si va veti bucura de marea limpede si calda.

La intoarcere nu ratati pestera Postojna din Slovenia, ceva care nu credeam sa existe, si statiunea Bled din m-tii Sloveniei, merita ocolul.

Croatia este o tara care nu are cum sa nu-ti placa oricat ai fi de pretentios.

Trimis de marius gaudi in 10.07.09 12:40:47

VIZUALIZĂRI: 4844 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (marius gaudi); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 un oras cetate

deny4friends [13.08.09 20:21:21] »

la cat te-a ajuns excursia cu totu? Cat a costat pachetu si cat ai mai cheltuit tu acolo? Multumesc anticipat pentru informatii

marius gaudi [15.08.09 19:50:58] »

Excursia a costat 1200 euro, pentru 3 persoane, cu micul dejun aferent, iar noi am mai cheltuit inca 600 de euro, pentru optionale, mese si mici cumparaturi.

Pot sa zic ca nu regret nici un euro din cei cheltuiti, Omnia are o excursie buna in Croatia, si daca nimeriti si ghidul Mihai Alungulesei, o sa fiti superincantati.

Croatia este accesibila si pe cont propriu dar distantele sunt cam mari si nu trebuie ratat nimic.

Preturi acolo, cam cu 3/4 mai mari decat la noi.

turist_calatorescu* [27.02.10 23:01:07] »

Votat, pozele sunt foarte convingatoare.

Cam cati km faceati pe zi? Intotdeauna cand caut un circuit, la chestia asta ma uit, sa nu facem 500-800 km pe zi, ca nu-mi place asa. Agentiile ar trebui sa-si mai schimbe atitudinea asta de maratonisti contra cronometru.

In afara de circuitul Ciao Italia de la [ag. de turism], unde se parcurg frumos max 160km pe zi, eu altceva acceptabil n-am mai gasit pe la ai nostri.

Oare cine le-a spus lor ca ne place sa fim alergati ca hotii de cai in vacante?

marius gaudi [03.03.10 12:26:45] »

Primele 2 zile, au fost intr-adevar obositoare.

Am traversat Serbia si Muntenegru calatorind aproape ambele zile.

In Croatia distantele nu au depasit 2-300 de km pe zi, a fost bine. Ultimele 4 zile chiar nu am mers mai mult de 100km pe zi.

La intoarcere drumul Budapesta-Bucuresti e acelasi drum obositor.

Iti recomand cu caldura Croatia, merita sa treci peste orice oboseala.

Admin [03.03.10 12:59:47] »

au, aurora: nume de agentii scrise public pe site?!?! au, au, cum am scapat eu prilejul de a te-admonesta - la fel de public, au, au

turist_calatorescu* [03.03.10 22:21:17] »

Ups, sa mor daca stiam asta, ca anu' trecut si io si jokermen am dat toate datele agentiei lu' Niko la greu si nu ne-ai urecheat.

Acu am vazut ce scrie cu rosu....

Mea culpa, sa-mi fie rusine cinci minute!

sa nu te superi prea tare ca io de cand ma stiu ma impotrivesc la tot ce mi se impune categoric si in mod reflex sar textele scrise cu rosu sau bolduite ))

Ma urechez zdravan si pun poza pe site. E bine?

webmasterXY* [03.03.10 22:24:31] »

nu te urechea prea tare, anul trecut nu era "nota in rosu", s-a nascut ca urmare a invaziei de recomandari de si despre agentii, mai mult sau mai putin nevinovate

turist_calatorescu* [03.03.10 23:13:16] »

Si totusi, aici e ceva important de spus, web.

Multi evitam circuitele agentiilor romanesti pentru ca sunt concepute ca pentru mojici. Au mentalitatea de tarabagii de piata: gramada mare atrage clientu'. Si baga la greu pe pliant: orase, tari si mari, ca da bine si ia ochii la fomisti.

Si dup-aia pas alergator: un'-doi, un'-doi, plecam mai departe... limba scoasa... dupa jumatate de drum da-le-n ma-sa de obiective ca esti rupt... cand ajungi acasa esti cel mai fericit om...

Un simplu chestionar pe 1000 de romani le-ar demonstra ca tocmai de-aia nu vand cine stie ce. Si daca noi ne-am mai cizelat cererea in douaj'da ani, ei sunt inca in tranzitia aia salbatica de acu' 10 ani cu oferta.

Mult si prost... asa cred ei ca le place la romani.

Na reclama la agentii... sa ma mai urechez?

deny4friends, marius gaudi, turist_calatorescu*
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Croația: