ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.12.2011
SEP-2011

ARTICOL ARHIVAT

Studiouri elegante si spatioase

Danaos Xristos - Se paradexomai

Asculta mai multe audio pop

In septembrie anul acesta aveam rezervare in frumoasa insula Kefalonia, la o viluta aflata chiar pe plaja, in Lourdata. Din pacate a trebuit sa anulez rezervarea din cauza ca toti cei cu care urma sa mergem acolo au renuntat la aceasta vacanta. A trebuit sa aleg altceva si m-am hotarat din nou la Lefkada, pentru ca pana in acest moment insula reprezinta locul cel mai frumos si mai natural in care mi-au calcat pasii in viata asta.

Stiam ca urmeaza sa caut cazare in Nidri, asa imi propusesem si am gasit un studio ieftin si bun, la mica distanta, tot pe malul marii, in Perigiali, satul invecinat.

Thalassa Appartments este locul ideal pe care l-am gasit la un pret bun, pentru perioada respectiva (1-5 septembrie): 35 de euro pe noapte cu selfcatering.

Cazarea am gasit-o pe net si am luat legatura cu patronul prin mail, apoi prin telefon, am platit un avans de 30% prin WE, am primit apoi confirmarea si chiar am discutat prin telefon cu patronul care stie romaneste destul de bine, la nivel de grec care a facut facultatea in Romania. Acesta (Mr. Evangelos) e foarte de treaba, ne-a indrumat corect spre vila respectiva si ne-a dat numarul de telefon al doamnei (Litsa), care se ocupa efectiv de administrarea apartamentelor Thalassa.

Drumul pana in Lefkada l-am facut dintr-o bucata, in 15 ore, nu a fost greu deloc, chiar usor dupa experientele de anul trecut, insa la dus am ales o alta varianta un pic mai lunga ca numar de kilometri, dar care mi se paruse mie ca ar fi mai scurta ca si timp. Din pacate nu a fost chiar asa. La inceput am mers pe traseul clasic: Bucuresti – Sofia – Salonic – Egnatia Odos – apoi am continuat si dat un mic ocol coborand de pe autostrada prin Mazarakia – Karteri – Lefkada = 1105 km conform viamichelin, mie Loganul mi-a dat 1150 de km in total pana in Nidri (Perigiali) deci 1135 pana in Lefkada town.

La intoarcere am mers pe traseul stiut de anul trecut, mai scurt si ca timp si ca numar de kilometri, Nidri – Lefkada – Philipiada – Ioannina – Egnatia Odos – Salonic- Sofia –Bucuresti = 1075 km facuti in 14 ore fara excese de viteza.

Odata ajunsi in insula totul este foarte usor, drumul spre Nidri se face in stanga si se tine malul marii, cazarea noastra fiind chiar pe tarm, am gasit locul foarte usor cu ajutorul indicatiilor date de patron si a celor citite pe site-ul lor oficial. thalassa-lefkada.com

Perigiali este un satuc mic, aflat inainte si lipit de superbul Nidri, si e compus mai mult din vile si mici hoteluri situate pe o parte si pe alta a soselei care inconjoara insula.

Thalassa Apartments se afla pe partea stanga a soselei, in sensul dinspre Lefkada spre Nidri, pe malul marii. Insa acolo nu exista o plaja ci o promenada si un port. In acel loc vin zeci de yacht-uri particulare care acosteaza langa mal, probabil pentru ca pretul e mult mai mic ca in porturile super aglomerate din Nidri sau Vasiliki. Desi locul e destul de curat si dragut, prin fata vilei nu trec prea multe persoane, intr-o zi obisnuita mai mult de 5 oameni nu am vazut trecand.

Thalassa Apartments are ca structura de cazare 3 studiouri pentru 2-3 persoane (35mp), 3 apartamente pentru 2-4 persoane (65mp) si o maisonetta pentru 2-5 persoane dispusa pe doua niveluri (90mp), toate cu vedere la mare si la frumosul rasarit de soare. 2 dintre apartamente se afla in cladirea alaturata la etaj, insa dezavantajul este ca parterul nu este terminat fiind la rosu, adica fara usi fara ferestre.

Cand am ajuns seara in Perigiali, din cauza oboselii probabil, pot sa va spun ca nimic nu mi-a placut, era prea liniste, cladirile din apropiere aflate in constructie ma deranjau, distanta fata de Nidri (1.6KM) mi se parea prea mare, in fata balconului in dreapta este un ponton si in capatul lui se afla parcat un vapor mare ruginit si parasit ce parea plin de stafii si care mai si scartaia la orice adiere de vant, pana si camera mi se parea ca are defecte si inca multe. Noroc ca am avut internet wireless si acesta a mers foarte bine, acest lucru si prima noapte de odihna au contribuit decisiv la imbunatatirea parerii despre cazare, iar a doua zi am inceput sa vad partile bune care sunt cu mult mai multe decat partile rele (acestea fiind chiar mai mult decat suportabile). Primul rasarit vazut din balcon a fost fantastic, tot cerul s-a inrosit, muntii maiestuosi de pe continent au devenit si ei aproape visinii, iar in scurt timp soarele m-a orbit total, iar caldura si lumina prea puternica m-au gonit efectiv din balcon.

Studioul are 35mp, asta a fost una din cauzele pentru care l-am ales, marimea, in Grecia 35 de mp inseamna foarte mult, exista apartamente de doua camere mai mici ca dimensiune, ori noi am avut doar o camera foarte mare, spatioasa curata si singurul regret a fost ca am locuit la parter! Ca sa va faceti o parere, o camera medie in Grecia are sub 20 mp, exista si de 12 mp si chiar eu am stat intr-o camera de sub 10 mp in Thasos.

In momentul in care am ajuns acolo si am localizat cladirea pe care scria Thalassa Apartments am sunat-o pe madam Litsa administratoarea, apoi am observat cu stupoare ca locuri de parcare nu prea sunt. Vila se afla in vale fata de sosea, mai jos cu 4-5 m, chiar pe marginea soselei pe care se circula in mare viteza si intr-o curba cu putina vizibilitate ziua, am crezut ca zgomotul soselei ne va deranja teribil. Am coborat in curte pe niste scari de beton si curtea mi-a placut chiar si cladirea este foarte ingrijita pare noua si imediat m-am gandit ce frumos ar fi fost la etaj. Insa madam Litsa o femeie trecuta de 40 de ani, mica de inaltime si foarte agitata, cu care ne-am inteles foarte, bine intr-o engleza aproximativa, ne-a dat primul studio de la parter si n-am putut negocia nimic cu ea, pentru ca la etaj se afla un apartament si o parte de maisonetta.

Parcarea: intrand in curte apoi trecand spre faleza am obsevat niste masini parcate chiar pe malul marii. Am mers acolo si am gasit aleea de acces, am mutat si eu masina acolo la mai putin de 15m de intrarea in vila, un dreapta langa un ponton. De ajuns in parcare se ajunge cu usurinta, insa de iesit in sosea e foarte greu, pentru ca aleea de acces e in panta si iesirea intr-o curba destul de stransa fara vizibilitate prea mare.

Curtea: este chiar foarte frumoasa, foarte ingrijita si chiar daca nu e prea mare mi-a facut o impresie deosebita. Partea din spatele vilei aflata langa sosea, este compusa dintr-o mica gradina situata mai sus decat vila, unde se afla gazon cu iarba, cativa copaci (un maslin si altii ornamentali) si o mica troita in forma de bisericuta, foarte frumoasa si interesanta si o alta parte aflata langa vila si acoperita cu dale din piatra, acolo se afla si o masa din lemn cu 4 scaune si o umbrela de soare. Toata aceasta parte din spate este luminata noaptea destul de bine asa ca nu am avut nici un fel de problema seara pe aici. Partea din fata a curtii este defapt o mica gradina plina de iarba si flori sau arbusti ornamentali, aceasta gradina este intretinuta zilnic de catre sotul Litsei.

Cladirea vilei este chiar draguta are aspect frumos de nou si curat, e zugravita intr-o culoare care mie imi place foarte mult, un crem roz foarte placut si care nu iese in evidenta. In rest usile metalice si obloanele sunt vopsite intr-un bleu petrol foarte dragut si au un cadru vopsit in alb, fiecare.

Intrarea in studiouri se face prin spate, adica prin partea de la sosea, iar vederea din balcon este spre mare si continent, in acest fel am avut parte de liniste si nu am auzit nici macar un zgomot din soseaua foarte circulata.

Studioul este mare, foarte mare, poate cel mai mare pe care l-am vazut, este de forma patrata din care lipseste un dreptunghi unde se afla baia. Intrarea se face de afara direct in camera, chiar in fata existand chicineta, in dreapta paturile, in spatele chicinetei baia si imediat in stanga dupa pat balconul. In camera exista in plus fata de ce am mentionat un pat extensibil pentru o a treia persoana, un sifonier destul de mare, un televizor lcd de 66 cred, doua noptiere dragute, aerul conditionat, o oglinda cu comoda folosita si pe post de birou, langa care se afla si un mic fotoliu foarte comod si un suport pentru bagaje extrem de util.

In sifonierul cu doua usi si doua sertare, facut din pal deschis la culoare, exista seif cu cifru electronic, nu am folosit niciodata asa ceva pentru ca sincer nu am ce sa bag in el. Fiind sofer actele le tin dupa mine mereu, iar banii sunt atat de putini incat au loc in orice buzunar.

In camera pe jos este gresie si sa nu va asteptati in Grecia la mai mult, pentru ca este foarte cald si gresia e foarte usor de intretinut, deci daca gasiti in camera pe jos, parchet sau mocheta inseamna ca aveti un noroc urias, sau ati platit o avere pe cazare. Sincer nu apreciez parchetul, iar mocheta daca nu e in stare buna imi face o parere foarte proasta despre hotelul respectiv. Camera e foarte luminoasa, are pe langa geamurile de la balcon, inca un geam pe lateral ce poate fi deschis si beneficiaza si el de draperii foarte groase si oblon.

In camera exista multe lampi foarte dragute si absolut toata instalatia electrica e foarte moderna. Toate aparatele elctrice sunt de firma. Peste tot se simte mult mult bun gust in aranjare si parca mana unui designer de interior. Oriunde te-ai uita gasesti cate ceva dragut, un tablou, o floare din plastic, insa deosebit de frumoasa, un vaporas din lemn, deci pe scurt am ramas incantat si daca pana acum maisonetta mobilata de la Ikea din Vasiliki imi ramasese la suflet, aceasta e mult peste, si interiorul e foarte cald si primitor.

Paturile sunt destul de mari, lipite unul de altul, au o tablie din lemn, comuna. Pernele sunt bune si in dotarea patului am gasit tot ce ne-a trebuit si in plus doua paturi noi si curate si chiar pilote pentru perioada rece. Am uitat sa va spun ca exista calorifer si centreala termica ce poate asigura caldura chiar si acum, iarna.

Chicineta: aflata chiar la intrare este destul de bine utilata, insa nu chiar asa moderna ca si restul studioului. Contine o chiuveta din inox, lunga ce tine loc de blat de bucatarie sub care se gaseste si un frigider mic cu congelator. Deasupra frigiderului se afla incastrata o plita electrica cu doua ochiuri, functionala si extrem de buna pentru o vacanta activa. In dreapta frigiderului jos in dulap existau vasele pentru gatit pe care eu cel putin nu le-am luat in seama. Desupra chiuvetei se afla un alt dulap mult mai ingust unde se afla vesela, absolut tot ce am avut nevoie se afla acolo. Ca un fapt divers farfuriile erau made in Romania.

Baia este destul de mica insa pentru Grecia de marime medie. Gresia si faianta sunt de buna calitate si culorile folosite, alb si bleu, dar si combinatia lor mi-au placut foarte mult. Toate dotarile din baie sunt moderne functionale si placute vederii. Dusul este cu cadita si are perdea pentru a nu uda pe jos, exista si prosop special pentru pus pe jos. Deasupra chiuvetei am gasit pe raft mai multe consumabile ca la orice alt hotel la care am fost eu cazat, indiferent de numarul de stele afisate.

Balconul: desi am stat la parter am avut si balcon. Sincer ma asteptam la o terasa insa am beneficiat de un balcon relativ mare si bine dotat. Exista o lampa pentru ca sa poti sta seara acolo, o masa si doua scaune confortabile, facute din lemn si metal (le urasc pe cele din plastic). Aici mi-am facut eu veacul la computer in fiecare seara si dimineata, citind pe AFA si vorbind cu cativa dintre voi. Balconul fiind dispus spre rasarit are si o cortina, cu sistem de ridicare, care asigura umbra mai ales in timpul diminetii cand efectiv soarele te orbeste si caldura acestuia face aerul irespirabil pe balcon.

Tamplaria este de tip termopan din plastic alb, foarte buna si practica, izolatia fonica si termica fiind foarte buna. Fiecare geam este dotat cu plasa pentru insecte aspect foarte important, eu nu am fost muscat de nici un tantar desi am stat in balcon destul de mult.

Imprejurimile: locul este foarte aerisit si extrem de linistit, in imediata apropiere sunt doua cladiri in constructie, insa la ele nu se lucreaza in timpul verii. Vederea din balcon este foarte frumoasa, chiar in fata se vad cateva insulite si muntii inalti de pe continent.

Concluzia mea este ca aceste studiouri sunt perfecte, cel putin pentru mine asa au fost, spatiul mai mult decat generos pentru doua persoane, dotarile superioare pentru cele 3 stele afisate si pretul chiar bun ma face sa recomand oricui nu este prea pretentios acest loc pentru o vacanta relaxanta in cea mai frumoasa insula greceasca (din punctul meu de vedere).

Trimis de ionescunic in 28.12.11 18:49:11
Validat / Publicat: 28.12.11 20:35:43

VIZUALIZĂRI: 9163 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ionescunic); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Thalassa apartments Perigiali Lefkada

[28.12.11 23:49:27]

Melodia postata se poate sterge/schimba!

Cristian_h* CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[29.12.11 08:53:29]

Nicu, tare curios sunt sa aflu... de ce Nidri, ce te-a determinat sa alegi cazare acolo si nu pe coasta de vest?

[29.12.11 09:07:37]

In primul rand multumesc pentru melodie, e foarte frumoasa si nu se poate schimba.

In al doilea rand vreau sa va urez tuturor celor care ati ajuns pe pagina asta LA MULTI ANI! si un an nou mai bun ca asta ce trece.

Multumesc tuturor ce au citit aici si si-au irosit timpul facand asta.

@Cristian H mie personal imi place linistea foarte mult , insa liniste fara agitatie nu se poate, am ales Nidri pentru zarva si agitatia din fiecare seara, portul e superb luminat noaptea, multimea de taverne cafenele si terase, multitudinea magazinelor si posibilitatea sa faci o plimbare seara fara sa te plictisesti.

Anul trecut mi s-a parut cam mic Vasiliki pentru gustul meu, si am ales un orasel mai mare acum.

Alex_Macedo
[29.12.11 15:10:19]

@ionescunic:

Eu, personal, nu mi-am pierdut timpul citind!!... e primordial sa ai aproape toate datele cand vrei la LINISTE... se pare ca suntem... de fapt eram noi mai demult, pe aceeasi unda! Lefkada si Nidri sau zona apropiata, chiar, imi lasa un gust bun... bine de stiut!

La Multi Ani, Nic!!... aaaa, sa nu uit!... si mamei tale la fel plus vagoane de sanatate!!

P. S. Intrebare:

Avand in vedere ca fost o cazare cu self-catering, a parte ca, masa era servita pe varii terase, unde puteai face cumparaturi? Vreun Liedl, prin apropiere?

iulianic
[29.12.11 18:03:32]

Foarte frumos prezentat! Felicitari! Cu descrieri pentru fiecare colt al incaperii si cu detalii despre imprejurimi.

Realmente mi-a facut placere sa citesc acest review.

Pentru ca am inteles ca nu v-a preocupat autogospodarirea, poate ne spui si cum ati rezolvat problema meselor.

Pozele sunt sugestive si vin in completarea celor relatate in text.

De asemenea remarc discretia cu care apari in poze. Asa cred ca ar trebui sa procedeze si cei care ataseaza predominant imaginea lor si a anturajului atunci cand prezinta un obiectiv sau o locatie turistica.

Cristian_h* CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[29.12.11 18:19:23]

Exista un Lidl chiar la intrarea in Lefkada Town cand se vine dinspre Nydri intre aceste localitati sunt cam 15/16 km.

Alex_Macedo
[30.12.11 00:55:27]

@Cristian_h:

Multumesc frumos, Cristi!... si binenteles... La Multi Ani!

[30.12.11 08:13:23]

@Alex Macedo: multumesc mult si mama iti multumeste!

Exista Lidl asa cum a precizat si Cristi langa capitala insa eu nu prea intru in astfel de magazine, pentru ca deobicei vreau si caut produse locale, care nu prea se regasesc la Lidl. Am preferat magazinele din Nidri. Despre taverne asa e am mancat pe unde am nimerit la pranz, iar dimineata si seara in camera, seara ieaseam mereu prin oras si mai ciuguleam dupa pofta cate ceva.

@iulianic: iti multumesc si tie foarte mult pentru ecou, eu nu prea scriu ecouri in ultima vreme desi tu ai fi meritat din plin la review-urile tale.

Deci acolo ne-am descurcat cu mancare si bautura adusa din tara, pentru micul dejun am avut branzeturi si mezelurile preferate, ceva sucuri mai mult sau mai putin naturale, lapte cafea ness. Pentru seara am luat cate ceva preparat de acasa si am mai si mancat pe acolo, eu oricum la vremea respectiva mancam foarte putin. Oricum oferta de taverne si de fast-food-uri e foarte bogata in Nidri, ai de unde alege dupa gust si dupa buget.

Vacante frumoase tuturor si un an nou fericit va doresc!

verabrad
[13.01.12 10:04:41]

@ionescunic: buna ziua,

am incercat sa va trimit un mesaj privat dar nu reusesc, asa ca va rog astfel sa ma ajutati sa aleg l locatie in Grecia, fiindca vad ca sunteti cunoscator.

deci: biletul vreau sa fie max 900 Euro fara benzina

2 adulti si 2 copii unul 4 ani, unul 12 ani

hotelul pe plaja, plaja cu nisip

sotul este un mancau si ne plac la toti fructele de mare

avand in vedere copiii, nu vreau o locatie izolata pentru a putea gasi un medic in caz de nevoie, dar nici aglomeratie

masa Al sau demipensiune cu o masa luata la taverne?

de cateva zile ma tot uit la halkidiki... si nu stiu daca sa aleg pe Sithonia sau pe Kalithea

ca sa intelegeti, mi-a placut Albena (BG)

va multumesc anticipat si sper ca va faceti o idee despre ceea ce vreau

miha_t
[24.01.12 00:08:02]

Ce mi-a placut - usa albastra si tabloul de deasupra patului (era pictura sau poza?)

Si mi-a placut ca vedeai marea de pe balcon.

In baie insa cred ca se facea dezastru dupa dus... Aveai perdea la dus?

[24.01.12 18:21:24]

@miha t, sincer parca era pictura insa nu bag mana in foc, iar in baie nu aveam perdea la dus desi asa am scris indus in eroare de o poza de-a mea. Insa aveam un prosop din acela alb cu doua talpi pe el care statea pe jos si cu care stergeam de fiecare data. Exista si mop si galeata intr-o anexa micuta aflata chiar langa camera mea.

Si da, faptul ca apa era la cativa metri de balcon si in fiecare dimineata vedeam rasaritul atat de spectaculos a fost un mare plus pentru mine, desi nu aveam plaja acolo ci doar o faleza necirculata.

serj71
[27.02.12 12:07:47]

Salut, Nic!

Apelez la tine ca la un fin si vechi cunoscator al Greciei turistice.

Anul trecut am petrecut un concediu incantator la Skala Potamia, in Thassos. Anul asta aa vrea sa raman pe varianta Grecia, dar as cauta o alta locatie, cu aceleasi avantaje. asadar, cam ce m-ar interesa:

1. Plaja cu nisip fin (atat in apa cat si la mal)

2. Cazare in studiouri (cu chicineta), dar aproape de mare

3. Relief variat (mare, munte, padure)

4. Liniste (fara cluburi, discoteci, etc)

5. Distanta relativ mica fata de Romania (a. i. sa ajung acolo cu masina)

Unii imi recomanda Halkidiki, altii Corfu. Tu ce sfat mi-ai da? Ceva destinatii concrete?

Iti multumesc anticipat pentru bunavointa!

Serj

[27.02.12 18:28:52]

Salut @Serj71, deci eu as merge pe Halkidiki, Sithonia Sarti, insa nordul statiunii, eventual uita-te la hotelul asta: click aici, se afla la 70m de apa si plaja e cu nisip fin si intrare lina in apa.

Corfu e o insula deosebit de frumoasa insa plajele cu nisip fin sunt relativ rare, acolo vei merge cand vei dori mai mult sa vizitezi sa vezi peisaje decat sa mergi la plaja.

Pana in Sarti sunt cam 800 km din Bucuresti, se ajunge in aproximativ 12 ore si drumul e absolut comparabil cu cel pana in Skala Potamia, insa e mai ieftin pentru ca nu trebuie ferry. In zona sunt multe plaje frumoase, unele salbatice si necunoscute, altele aglomerate cu baruri si taverne, insa aici vei gasi turcoazul adevarat al marii Egee. Din Sarti se vede peste drum muntele Sfant Athos care are 2000m inaltime si parca tasneste din mare, peisajul Sithiniei e absolut incantator si vacanta voastra poate fi minunata!

Corfu e la 1100 de km de Bucuresti

serj71
[28.02.12 10:08:47]

@ionescunic: Merci mult de tot. Am sa tin cont de tot ce mi-ai scris, desi voi cauta o cazare chiar pe malul marii. Imi place sa vad si sa aud marea din pat.

Numai si musai de bine!

gmirea
[06.03.13 19:18:12]

Buna seara,

Puteti recomanda cazare?

Multumesc.

[06.03.13 20:34:16]

@gmirea: efectiv nu inteleg intrebarea? Ce cazare sa recomand eu? Mai sus oare ce am facut pe 4 pagini A4?

Alex_Macedo, gmirea, iulianic, miha_t, serj71, verabrad
Alte impresii din această RUBRICĂThalassa Apartments [Perigiali]: