ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.12.2011
ÎNSCRIS: 05.01.11
MAR-2011

Hotel Savoy Sharm el Sheikh Egipt

Hotel -Resort Savoy Sharm el Sheikh

Resortul are 5 stele si le merita cu prisosinta. Este unul dintre cele mai frumoase resorturi in care am petrecut vacanta. Pare aruncat undeva intre Marea Rosie, desertul nesfarsit si faimosul munte Sinai

De la inceput vreau sa va spun un lucru foarte important. Multe agentii nu va vor informa ca in peninsula Sinai NU aveti nevoie de viza. Veti completa acel formular in avion, cum ca intrati in Egipt, unde va cazati, etc. Apoi cand ajungeti veti fi indrumati de agenti sau de diversi "binevoitori" sa va luati viza, care va costa 25 de euro/pers. Daca aveti de gand sa ramaneti in Sinai (acest lucru include si vizitarea manastirii Sf Ecaterina) nu va trebuie viza! Dar daca mergeti la ghiseu cu turma (am vazut ca se intampla), scuzati termenul de turma dar... asa am observat eu si acceptati viza, trebuie s-o platiti. Nu uitati ca stampila de intrare in Egipt nu e totuna cu viza.

Asa ca spuneti "Stau doar in Sinai, nu doresc viza". Si veti lua doar stampila de intrare (una mica, nu timbrul mare si albastru pe care scrie VIZA)

Daca aveti de gand sa mergeti in excursii la Cairo, Luxor, Aswan, etc, atunci aveti nevoie de viza.

Savoy este incantator. Noi am fost in martie 2011 cand Mubarak inca nu era total "anihilat" si controalele erau mai multe, oamenii putin mai stresati. Totusi, in Sharm ne-am simtit absolut liberi si fascinati de peisaje desi era a doua oara cand reveneam. Savoy are plaja directa, larga, frumoasa si niste recifuri de corali care-ti iau ochii. La propriu. Si pontonul acela care trece peste corali pentru mine a fost o incantare. Seara stateam si priveam pisicile de mare, meduze imense, arici, pestii colorati, micii pradatori care se aventurau pe acolo. Si majoritatea turistilor faceau snorkeling.

Nu se intra in apa direct de pe plaja din cauza coralilor dar nu e nicio problema – poti inota foarte bine de pe ponton, sunt scari.

Despre piscinele din interior ce sa va mai spun? Apa incalzita in unele (in martie era inca putin vant), bazine pentru copii, bazine cu bar incorporat

Sala de sport este ok, puteti sa va antrenati zilnic la aparate daca vreti sa va mentineti in forma

Camera mi-a placut mult – era la parter si aveam o terasa cu doua fotolii confortabile. Dimineata cand ieseam vedeam marea rosie (foarte albastra :)))) si muntele in departare, aruncat parca in apa.

Serviciile – nu am nimic de reprosat. Ba da, as avea dar a fost vorba de o incurcatura in ziua sosirii. Pur si simplu nu primisera confirmarea ca sosim, din cauza situatiei politice din Egipt nu a ajuns rezervarea. Dar despre asta nu are rost sa va povestesc ca nu are nicio legatura cu hotelul in sine.

Mancarea este senzationala. In sensul ca ai de unde sa alegi. Restaurantul select, curat, placut.

Pe plaja si in resort in general preturile sunt europene. Daca vreti sa beti o cafea platiti 2-3 euro iar afara din resort la o cafenea traditionala, platiti jumatate. Cand iesiti din resort si comandati ceva afara, nu uitati sa consulati intai meniul si sa retineti preturile. Daca va asezati pur si simplu si spuneti 3 cafele, pretul se va inflama pentru ca vor avea impresia ca nu va pasa cat platiti. Chiar daca pe menu scrie 10 L. E, ei va vor cere 15 eventual pe o cafea :) Exista si exceptii

Peste zi se organizeaza la hotel diverse activitati: fotbal, dans, volei, gimnastica in apa etc – toate sunt gratuite si menite sa ii distreze pe turisi. Sunt pentru toate varstele.

Aveti si posibilitatea sa invatati sa faceti scufundari sau wind-surfing, etc. Insa e scump sa inchiriezi o barca cu vasle – mai scump decat as fi crezut. Nu mai tin minte cat ne-a cerut dar cred ca vreo 50 de euro pentru juma de ora. Ceea ce pentru Egipt e... brrr. Prea mult

Accesibil: distractie cu banana aceea pe mare si cu o salteluta pe care incap 4-5 persoane. Daca gasiti barcute cu pedale- si acelea sunt ok, costa cam 50-60 pfunzi ora.

Excursii: recomand din suflet sa vizitati Sf Ecaterina. Drumul pana acolo dureaza cam doua ore, cu o scurta oprire. Noi am fost 3 persoane si am platit cam 150 de euro- atat ar fi costat excursia cu autocarul agentiei pentru noi 3. Tot atat a costat cu o "limuzina" inchiriata cu tot cu sofer. Asa ca evident am mers cu masina si a fost foarte confortabil. Ne-a asteptat cat am stat la manastire -3ore si apoi chiar ne-a dus sa vizitam un orasel din apropiere de unde am cumparat suveniruri la preturi bune. Limuzina e un mercedes model vechi, dar e ok :) Drumul prin desert a fost ca un miraj pentru mine, in ciuda deselor controale (politia militara cu arme care te legitimeaza- este necesar pentru prevenirea terorismului in zona)

Dar despre Sf Ecaterina, poate ca o sa scriu intr-un topic separat

In afara resortului, este o prelungire a oazei de frumusete. Loc de promenada, cafenele, restaurante, terase, magazine cu suveniruri si desigur nelipsitii vanzatori agasanti. Pentru unii acestia sunt ok dar pe mine ma oboseste vesnica bolboroseala. Un agent de la hotel ne-a spus ca exista trei religii in Egipt: musulmani, crestini si vanzatori (comercianti) E adevarat din pacate :)

Cand o sa va plictisiti in hotel puteti merge in oras, in Sharm- 20 de minute este zilnic bus de la hotel. De acolo am cumparat suveniruri si am intrat doar in acele shopuri in care preturile erau deja afisate (oricum se poate negocia) sau in care vanzatorii au stat cuminti pe scaum fara sa incerce sa ne taie calea sau sa "ne agate"

A- am mai fost si cu submarinul (o ora dureaza incursiunea sub apa). Costa cam 20-25 de euro de persoana, prea mult as zice, pentru ce ofera ei. Am vazut cativa pesti, frumosi e adevarat si corali... dar astia poti sa ii vezi si cu "glass boatul" care e mai ieftin. Cand vi se promit rechini, delfini si alte chestii... :)))) luati-va gandul.

Concluzie: daca aveti destui bani de dat pe iesiri, excursii, atunci faceti-o. Daca nu, sa stiti ca nu va veti plictisi in resort iar iesirile in oras nu o sa va saraceasca prea mult :)

Revin curand cu poze

(Si am sa postez mai multe din destinatiile in care am ajuns pentru ca si pe mine m-au ajutat review-urile de pe acest site)

Trimis de Katyella in 23.12.11 09:44:40
Validat / Publicat: 23.12.11 11:11:23
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în EGIPT.

VIZUALIZĂRI: 5455 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Katyella); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Gradina Savoy

Larissa
[23.12.11 18:08:15]

Frumoase amintiri ai de acolo! Și eu sunt dornică de o aventură la Marea Roșie, dar mi-e cam teamă să merg cu băiețelul acolo, pare cam riscant. 1800 euro a fost prețul pentru o cameră triplă, all inclusive? Mă gândeam dacă în această perioadă nu sunt prețurile mai scăzute datorită revoluției, tu ce zici? Mulțumesc anticipat pentru răspuns!

[23.12.11 18:51:38]

Larissa

La unele hoteluri de 5 stele gasesti si preturi mai reduse. Depinde foarte mult de gradul de confort pentru ca si cele de 5 difera... unele sunt foarte luxoase si angajatii sunt instruiti zilnic, altele lasa de dorit la acest capitol. Adica sunt multi turisti care merg la 5 stele si asteapta sa vada ceva gen Hilton

(Am auzit ca nici Hiltonul din Egipt nu seamana cu unul din... Londra)

Sa stii ca n-au prea scazut preturile, am urmarit si eu ofertele de ceva timp. In plus in Romania nu se ofera atatea destinatii in Egipt ca in alte tari europene si de aceea preturile raman cam ridicate. Din cei 1800 de euro - 800 au fost pentru persoana care a ocupat o camera double - singura fiind. Eu si partenerul am platit 1000 impreuna Mancare double pension, nu iau niciodata all inclusive, asta m-ar tine oarecum "legata" de hotel.

Iar la Marea Rosie revolta nu se simte. Turistilor le-a cam trecut teama si acum e plin de nemti si de rusi

EDUARD1
[23.12.11 22:11:05]

Scuze ca intervin, dar nu este corect sa dezinformezi! Chiar daca mergi cu turma cum spui tu, chiar daca mergi singur la ghiseele politiei de frontiera viza nu a costat vreodata 25 de euro, ci doar 15 dolari, probabil ca erai inca sub euforia acelui formular completat in avion care nu are legatura cu viza acordata! si sa intelegem de la tine ca daca mergem la Cairo o sa intram probabil si in Egipt si ne va fi necesara o viza, pe care posibil sa o platim si obtinem la intrarea de la piramide! Sa ne arati si noua stampila aia pe care o ai pe fila pasaportului si care nu este aplicata pe viza! Asta in cazul in care detii un pasaport romanesc! Daca nu, atunci nu mai devine interesant! Bafta in continuare si grija mare, pentru ca la intrarea in Hurghada viza este 35 de euro, asta in cazul unei viitoare calatorii!!! Asta doar dimineata si in functie de formularul completat in avion!! Scuze de pamflet!

[24.12.11 07:10:17]

@EDUARD1: @EDUARD1: salut! amandoi aveti dreptate aici... viza costa... 15 dolari... in cazul in care cumparati timbrul albastru... DAR... se poate sa declarati ca nu parasiti peninsula sinai si va pune doar o stampila... fara sa platiti nimic... e adevarat ca e valabila doar daca stati in sharm si in jurul acestuia... si e valabil 14 zile...

[24.12.11 07:12:06]

@eduard Ironia ta este absolut gratuita si rautacioasa.

In martie doua perechi care au fost la acelasi hotel cu noi au platit 25 de euro de persoana. Acum - intamplator sunt in Hurghada s-a platit 20 de euro pentru viza.

Nu poti pleca in Cairo din Sharm fara viza.

Nu am de ce sa iti dau tie explicatii pentru ca intamplator eu scriu ce... am trait Si nu ai de ce sa te identifici cu o turma daca nu ai facut parte din ea. Dincolo de asta, de ce e "turma" termen negativ? Pentru ca asa doresti tu sa atribui sensul cuvantului

Craciun Fericit

Pedro- multumesc pentru completari.

[24.12.11 07:26:51]

@Katyella: buna dimineata! apropos... in martie ai fost in sharm pe cont propiu sau cu vreo agentie?

[24.12.11 07:39:14]

@pedro35: buna

Pedro, eu zbor din Germania. Deci am fost cu o agentie de aici. Totusi, nu cred ca e ceva deosebit fata de agentiile din Ro. Si aici trebuie sa ai grija cu cine pleci. Am mentionat de incurcatura respectiva - cand am ajuns in Sharm. Iti dai seama ca daca i se intampla cuiva care zburase cu o agentie din Ro ar fi spus ca "numai in Ro se putea intampla asta"

(imagineaza-ti ca pur si simplu nu primisera rezervarea. A trebuit sa mai achitam o data integral costul sejurului ca sa ne cazeze. Dupa 5 zile ne-au returnat banii. Daca nu aveam bani pe card ce faceam?

Ce agentii bune organizeaza excursii din Ro?

Edit

Vis a vis de intrebarea ta - hm, nu prea cred ca se merita sa mergi pe cont propriu cand e vorba de hoteluri de 4-5 stele.

Preturile trecute aici sunt mult mai mari decat ce am platit noi. Daca mai adaugi si masa......

[24.12.11 08:18:32]

@Katyella: am inteles! asa se explica, faptul ca taxele de viza sunt in euro si mult mai mari... si agentiile romanesti practica... ,,asa ceva, ... ... eu in general merg pe cont propiu si ies mai ieftin... i-mi iau bilete prin o agentie [editare webmaster] si tot prin ei fac si rezervarea la ce hotel vreau... in general, daca ie-i pachet personalizat de la ei ai discount aproape 40 la suta... ca si exemplu... 2 bilete dus-intors bucuresti-cairo... 160 de euro x 2 = 320 euro (inclusiv taxe aeroport) 100 de dolari limuzina hotelului din sharm, pana la aeroportul din cairo, dus-intors = 200 de dolari... + 30 de dolari VIZA... o saptamana hotel 4 sau 5 stele + MD sau HB... maxim 300 euro... maxim... uneori gasesc oferte fulger si mai ieftin... in rest cheltuielile cu masa la restaurante... care trebuie sa fim sinceri ca sunt f ieftine fata de europa... ai avantajul ca nu depinzi de nimeni... SAU poti ramane in cairo sa stai o saptamana (au hoteluri superbe si f ieftine... si cateva crede-ma ca le intrece pe cele din londra sau europa) SAU... poti merge in alexandria, care la fel, e superba si mai ales... FFFFF ieftina... hoteluri super luxoase... (cateva peste cele europene... ... si sunt la un sfert din pretul din europa...)... din sharm poti merge sa vizitezi israelul sau iordania. in 2ore si jumatate esti in taba si de acolo treci in israel, foarte repede... poti sa stai o zi au chiar mai multe (cu aranjment din timp, de intrerupere a cazarii in hotelul din sharm... iar mare parte din bagaj poate sa stea intr-o camera speciala a hotelului, pana va intoarceti, ..... in ceea ce priveste siguranta... egiptenii sunt cel mai prietenos popor... iar daca au probleme... le au ei cu ei... nicidecum cu turistii... (ca si in grecia de altfel)... am dat aceste amanunte pentru cei care vor sa mearga in egipt si care se tem, poate, de situatia de acolo... sarbatori fericite la toata lumea va doresc! si la cat mai multe calatorii... ...

[24.12.11 08:30:55]

@pedro35: PS... 300 de euro pe saptamana e pentru camera dubla... 2 persoane... MD sau HB... hotel f bun de 5 stele... dar se poate si hotel de 4 stele... 170-200 euro pe saptamana... camera dubla... 2 persoane... doar cu MD... restul cheltuielilor... 10-15 lire egiptene taxiul adica vreo 2 dolari jumatate... 100 pana la maxim 200 de lire egiptene o masa la un restaurant de fite... cam 15-30 de dolari)... sunt restaurante si mai normale si mai ieftine... mai ales in cairo... sau alexandria... 20 de dolari o sticla de whisky... 1,8 dolari un pachet de marlboro... apa e f ieftina 2-3 lire o sticla de 1,5 litri... adica 1 dolar... 2 sticle... sau chiar 3 in carefour de exemplu... in general totul e foarte ieftin...

[24.12.11 13:37:00]

@pedro35

Asa cum scrie in mai multe locuri pe aici, mentionarea agentiilor este interzisa (si) pe acest site, fiind considerata reclama. Vezi, de exemplu, textul scris cu rosu mai jos. Acum am editat eu, iar tu primesti un avertisment. Sper sa nu se mai repete.

Multumesc!

[24.12.11 15:27:42]

Pedro - cand vin in Egipt nu prea aleg sa stau o saptamana. Mi se pare foarte putin. Aleg macar 8-9 zile. Cred ca sejurul in Savoy a fost cel mai scurt pentru mine caci a treia persoana avea timp liber limitat...

Iti multumesc pentru precizari

sarbatori Fericite

[24.12.11 18:13:12]

@Katyella: eu am zis o saptamana, ca si idee... dar... se poate sta oricat nu e nici o problema... cu cat mai mult cu atat mai bine... ... locuri de vizitat sunt slava domnului o gramada... iar in perioada asta de iarna e cel mai indicat pentru a calatori prin egipt...

multumesc pentru urari! I-ti doresc de asemenea sarbatori fericite, sanatate si cat mai mult timp sa poti calatori prin lumea asta mare... !

adri-nico
[24.12.11 19:02:14]

Draga mea,

Ca dar de Mos iti ofer maxim de puncte. Un review frumos care mi-a alungat teama despre Egipt.

Asteptam multe poze!!!

[24.12.11 20:23:44]

@adri-nico: Multumesc pentru puncte dar sincera sa fiu, habar nu am la ce folosesc

Iti doresc sa-ti indeplinesti cat mai curand visul. Toate visele care-ti sunt folositoare

Sarbatori Fericite tuturor si... sa calatoriti bine )

EDUARD1
[24.12.11 22:02:21]

pt. Katyella! am rugamintea la tine sa nu mai dezinformezi! viza pentru cetatenii romani este 15 dolari americani! faptul ca altii sunt pacaliti in aeroport de binevoitori este cu totul altceva! si asa cum iti place tie sa spui, daca turma se repede la 20 de euro viza, toti platesc la fel! repet, daca detii alt pasaport decat cel romanesc, este altceva! fiecare tara are acordul sau cu alte state in materie de vize! mie nu trebuie sa-mi dai explicatii pentru ca merg in fiecare iarna in egipt si cunosc fenomenul! referitor la intrebarea ta, in romania sunt doi sau trei tour operatori care fac egiptul! si care au preturi convenabile la acest moment intre 450-700 euro de persoana, 5 stele, all, 7 nopti. Iar in 2010 au fost sejururi si cu 550 euro de familie! in aceleasi conditii enumerate mai sus! nu prea iti vine a crede! sarbatori fericite! [...]

[28.12.11 17:28:07]

55o de familie, 7 zile pentru all inclusive 4-5 stele mi se pare mult Ofertele de "all inclusive" te tin lipit oarecum la hotel. Adica stai acolo in resort, faci baita si papi toata ziua

Cum spuneam, eu prefer o perioada mai lunga. Si da, am gasit si eu din alte tari din care imi place mie sa "zbor" oferte in Egipt cu 400 de euro, dubla pensiune 9 zile. Asa ca ofertele despre care spui tu nu mi se par deosebite.

Pentru viza noi am platit mai mult, dar aceasta nu este o dezinformare ci realitatea. Compania a perceput taxe in plus fara sa ne anunte inainte sau dupa

Viza nu este 15 pentru Romania. Ci pentru toate tarile din Eu

Moderatori: multitudinea de semne de exclamare pe care d-l Eduard le-a varat in discutie, m-a facut sa dau initial un raspuns mai condimentat Ati avut dreptate sa ma atentionati. Dar uite, si eu consider ca "ai muscat" e un atac la persoana folosit de dl Eduard impotriva mea Ei, ce ne facem, ma pedepsiti selectiv?

Multumesc

[28.12.11 18:20:33]

Fragmentul in cauza (ultima propozitie din ecoul lui EDUARD1) nu poate fi catalogat ca jignire; pentru a evita flame-uri inutle, a fost totusi editata (stearsa)

[28.12.11 18:23:09]

Multumesc