ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.12.2011
ÎNSCRIS: 05.01.11
DEC-2011

Grand Resort si Grand hotel Hurghada- iarna

Hurghada- Grand Resort si Grand Hotel

Am citit toate review-urile voastre si mai vin cu completari sau pareri personale.

Grand Resort are teoretic cate 5 stele iar G Hotel patru. Personal, mai scad cate una la fiecare. Nu sunt nemultumita si nici nu ma plang de calitatea serviciilor, este vorba de impresia generala comparativ cu alte hoteluri de 4 sau 5 stele din Egipt (nicidecum din Europa)

In primul rand este vorba de plaja. Nu imi place pentru ca este destul de imprastiata si limitata. La Marea Rosie prefer acele plaje cu „butoiasele de plastic“ care te duc peste recif. Altfel, geamandura este foarte aproape de strand si se cam aglomereaza locul de baie. Chiar si acum in decembrie.

In afara de asta, mie-mi place sa stau pe ele si sa privesc pestii sau reciful. Aici nu vezi nici un recif decat daca inchiriezi barcute. Evident ca la fiecare 5 minute cineva te intreaba daca vrei masaj, tatuaje, ceva de mancare, bautura, daca vrei sa joci fotbal sau sa mergi cu submarinul.

Indiferent unde va cazati, daca vreti o camera mai buna, platiti 20-30 de euro la receptie cand ajungeti. Asta e neoficial deci spuneti ce vreti cand dati banii. Noi am avut „camera la strada“ si pentru 25 euro am primit una in interior-linistita, la piscina. Daca dati 50 probabil puteti cere una „de luxe“ adica pe partea de est, la etajul 2 cu balcon mai mare si vedere mai larga.

De la Grand Resort trebuie sa traversati strada si sa treceti prin Grand Hotel ca sa mergeti la mare.

Pauza. Unele rusoaice (care vin aici) sunt foarte nesimtite. Ma scuzati, ma aflu inca aici cand scriu, ... ca sa fie totul proaspat. Sunt intr-o conference room in care lumea tace si foloseste gadgeturi iar doua proaste vorbesc de parca-s singure pe lume.

Camerele duble la Grand Resort. Imi place camera (si dupa cum am subliniat am termeni de comparatie, este a 6-a oara cand vin in Egipt) in general. Este aranjata cu gust. Nu sunt genul care se uita daca e praf in coltul usii sau daca e crapata gresia din baie. Sa fim seriosi. Minusuri? Pai patul nu e ok, e prea moale, parca dormi in covata. O sa incarc poze cand o sa ma intorc.

Mancarea este foarte buna si cele doua restaurante din Grand Resort -Marakesh si Mahara la care se serveste masa arata bine, sunt curate si ai de unde alege. Am vazut si restautantul de la Grand Hotel- deci cel de peste drum – e mult mai uratel, are aspect de cantina.

Bacsisul. Cam trebuie sa il dai peste tot dar Nu am remarcat sa se poarte mai urat daca nu platesti. In primele zile nu am dat nimic. Apoi am dat la cei care ne serveau la masa – iti mai aduc ceaiul sau cafeaua dimineata, nu trebuie sa le iei tu sau chiar iti duc farfuria plina la masa. Iti mai si rezerva o anumita masa daca considera ca esti foarte amabil.

Room Service. Noi am avut half-pensiune deci mancam dimineata si seara. (Daca) Peste zi iti mai iei o cafea, un ceai, ceva gustare in camera – platesti pe langa pretul normal (preturi europene) cate 5 pfunzi de persoana. Plus eventual bacsisul. Deci daca cumperi doua cafele care costa 35 pfunzi mai adauga 10 pfunzi (ca asa e politica) si 5 bacsis. Cam 7 euro. Daca le bei in oras (Hurghada) platesti cam jumate

Internetul. Uitati de el daca nu vreti sa va enervati. Am fost la 2-3 internet cafe inclusiv in resort si merge foarte prost. Am stat 15 minute pana am trimis un mail. Exista si wireless la Grand Hotel -merge binisor DAR se poate folosi intre orele 10-12 p. m. Dupa aceea se aglomereaza si nu mai gasesti coduri disponibile (trebuie sa copiezi de la bar niste Ipuri cu care te inregistrezi in retea). Nu te poti misca prin hol cu laptopul, ci doar in sala in care e si bar si biliard.

Noi am avut nevoie de net si am cumparat un USB cu cartela vodafone. Daca vreti sa faceti acelasi lucru mergeti la un magazin autorizat

Desi in resort ti se spune sa ai grija la vanzatori ca stau pe capul tau sau maresc pretul prea mult (ceea ce e adevarat) nici magazinele dinauntrul resortului nu fac nota distincta. Am evitat sa cumpar o cartela vodafone prepay- doar cu numar costa 80 de pfunzi in resort, am cumparat-o de afara cu 30. Si apoi am reincarcat-o cu vreo 50 pentru inceput – am vorbit mai mult de 10 minute in tara si am trimis mesaje.

Daca nu aveti un vorbitor de araba cu voi, daca n-ati mai fost in Egipt si nu stiti tricurile este de evitat in perioada asta sa va porniti singuri (doua persoane) sa descoperiti desertul sau sa umblati seara prin oras, departe de hotelul vostru. In urma revolutiei aparatul a ceea ce se numea politie functioneaza foarte prost, e un haos in sistem, nimeni nu stie cine conduce si cine comanda... feriti-va de situatii neplacute.

Ce sa faceti in Hurghada?

Este autobus in fiecare zi gratis de la hotel pana in oras. Daca mergeti cu taxiul, trebuie sa fixati clar pretul inainte sa va urcati si sa specificati pana unde vreti sa mergeti.

Mergeti si in Gouna – e superba, cu mici lagune, oaze de verdeata si casute luxoase pentru angajatii unor firme din diverse state arabe In Gouna vanzatorii au fost mai cu bun simt. Din Hurghada pana in Gouna faceti 30 min cu autobuzul cu care merg localnicii si va costa mai putin de 1 euro drumul. E chiar o experienta frumoasa :)

Makadi Bay – este o statiune chiar mai frumoasa decat Hurghada dar cei de la Grand Resort si Gr Hotel au autobuze numai dupa masa in jur de 16 30 cu intorcere pe la 18-19. Noi am vrut sa facem snorkelling acolo dar pentru asta cica trebuie sa platim 45 de euro ca sa avem acces la plaja hotelului aferent celui de aici. Mi s-a parut jenant pretul. Adica eu nu pot sa merg cu busul cu care merg localnicii sis a intru acolo in apa decat daca platesc? Inca n-am investigat chestiunea dar daca aflu, revin cu completari

Sigur ca agentia organizeaza diverse chestii: plimbari cu camila in desert (25 euro de pers o ora), camila plus vizitat beduini, apusul in satul beduinilor si mancare traditionala (gustarica) -30-40 euro de pers. Safari, etc

Eu am vizitat ce era de vazut in Egipt – in alte ocazii si recomand calduros Luxorul sau Cairo. Daca mergeti cu busul la Cairo, o sa va labarbati de plictiseala si pe cand ajungeti sunteti deja fara chef, obositi. Cairo – nu e de vizitat in perioada asta dar pe viitor... alegeti plecarea cu avionul daca optati pentru o singura zi de vizita.

Manastirea Sf Ecaterina din Sinai – 150 de euro de persoana va costa excursia din Hurghada

Luxor 255 euro o zi cu avionul din Hurghada

Scumpe

Daca aveti intrebari – scrieti aici :)

(sincer, mai are rost sa incarc poze? Puteti vedea la ceilalti tot ce v-as arata si eu . Camere, piscina, imprejurimi :) )

Trimis de Katyella in 21.12.11 14:23:19
Validat / Publicat: 21.12.11 16:04:33
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în EGIPT. A mai fost în/la: Cairo, Sharm

VIZUALIZĂRI: 6652 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Katyella); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19100 PMA (din 19 voturi)

Angelinne [21.12.11 17:23:52] »

Am si eu o intrebare si ai postat cel mai recent despre Egipt... si eu sunt mare fun Egipt si morrr de dor sa mai ajung pe acolo, si tot asa am fost de vreo 6 ori, ca si tine.

Simti vreo diferenta fata de perioada de dinainte? Este ceva schimbat? si eu am vizitat tot ce se putea si merg doar pt. marea rosie si corali... insa parca am o retinere, nestiind la ce sa ma astept.

Multumesc,

Vacanta placuta!

adri-nico [21.12.11 17:34:17] »

Draga noastra,

Si eu sint interesata de aceasta destinatie. Dar tocmai azi mi-a spus un prieten ca nu prea mai e bine sa dai pe-acolo din cauza "revolutiei" si ca au fost omoriti turistii nemti ai unui autocar. Ca te impusca aia daca te uiti la ei. I-am zis ca pe mine or sa ma iubeasca pentru ca sint o zimbareata asa ca n-au sanse pentru ca eu ma uit frumos la toata lumea.

Insa, chiar asteptam de la tine noutati. Am gasit niste oferte super pentru perioada asta. E vreme de plaja? .

Katyella [21.12.11 18:07:05] »

Angelline,

Nu simt nicio diferenta in general.

In schimb simt diferenta intre regiuni. Aici in Hurghada si in Sharm el Sheikh comerciantii imi par mai agresivi, chiar nerusinati cateodata. Eu nu sunt genul care face prea multa conversatie cu strainii si ma obosesc asalturile lor - iar partenerul meu e la fel, chiar daca vorbeste araba

In schimb in Cairo poti cumpara mai lejer suveniruri, preturile sunt mai mici, oamenii te mai lasa in pace. Cam asta e singura diferenta pe care o simt.

Katyella [21.12.11 18:10:01] »

Adri,

eu nu am auzit de turistii nemti omorati in autocar. Si in nici un caz in urma vreunui asalt al localnicilor sau fortelor de ordine

Poate te referi la accidentul rutier care a avut loc in Hurghada acum aproximativ o luna, in urma caruia au murit vreo 14 turisti maghiari. Acesta s-a datorat neatentiei in trafic si nicidecum situatiei politice.

Nu este nicio problema la Red Sea

Desigur ca consider o inconstienta sa vizitezi acum Cairo dar in restul Egiptului si mai ales in statiuni e liniste totala.

Iar ce ai auzit tu ca fiecare trage cum apuca, e o poveste si atat

sorin stelistul [21.12.11 18:34:31] »

daca vrei sa mi dai detalii pe privat cu ce agentie ai mers la acest hotel pt ca nu l gasesc in oferte la agentiile tour operatoare

Katyella [21.12.11 20:46:31] »

Sorin, imi pare rau, stiu ca agentiile romanesti sunt inca sarace in oferte. Eu am zburat din Germania cu ETI

Katyella [22.12.11 08:55:40] »

Totusi, mai sunt 5 recomandari- si banuiesc ca ei au zburat din Romania. Deci trebuie sa ofere vreo agentie astfel de sejururi (dar probabil nu pentru 2 saptamani)

sirbuvio [22.12.11 18:17:08] »

cu siguranta autoritatile se straduiesc sa aibe grija sa fie protejat turismul. dar asta nu e o garantie. clar trebuie sa va pregatiti bine cind iesiti din resort

doar o lingurita:

tech.mit.edu/V117/N59/egypt.59w.html

sper ca fct. link-ul

Katyella [22.12.11 20:27:31] »

Draga Vio

Am fost in Egipt si in martie. Nu am stat in resort nici atunci si nici acum., Imi place sa ma plimb, sa vad, sa descopar. Am grija sa nu ies in evidenta si sa nu merg in locuri "fierbinti"

Aici in Hurghada aceste locuri nici nu exista

In plus in hotel esti informat unde poti merge si unde nu. Iar politie turistica exista. Sansa sa te muste de fund un rechin e mai mare decat sa fi impuscat pe strada

Vorbesc de Red Sea

rentea [24.12.11 11:42:31] »

Asta a fost acum nu stiu cati ani... a fost un act de terorism... din pacate se intampla. In Egipt am fost si inainte si dupa revolutie. In resorturile turistice nu este absolut nicio problema. Toti sunt interesati ca lumea sa vina la ei in continuare. Nu va faceti griji, dar nu plecati niciodata de unii singuri in excursii, ci numai in cele organizate de agentiile de turism.

Orricum, cchestia cu "aia care te impusca daca te uiti la ei" este cel putin deplasata.

Katyella [24.12.11 15:30:49] »

Poate ca sunt eu mai "inconstienta" dar niciodata nu mi-am facut astfel de probleme. Ca merg undeva si mi se poate intampla ceva

Tine de fatalitate...

Sigur ca n-as merge in gura lupului - adica in Cairo in Tahrir acum dar la marea rosie... de ce nu

Facand o paralela cam stupida... ma gandesc ca mor mai multi oameni saptamanal in accidente rutiere pe ruta cluj- baia mare decat turisti in Egipt

Eu iubesc Egiptul. Ma intorc mereu cu placere aici

adri-nico, Angelinne, Katyella, rentea, sirbuvio, sorin stelistul