ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.12.2011
DIN: Sannicolau Mare
ÎNSCRIS: 24.07.08
DEC-2011

Bucurie si magie la Targul de Craciun de la Budapesta

Anul acesta am ales sa mergem la Targul de Craciun, in Ungaria, la Budapesta. Cum pe site nu prea am gasit informatii despre acest subiect, m-am intersat in oras pe la prietenii care deja s-au intors de acolo si aveau vesti ‘’proaspete’’. Asadar, am sa va scriu cateva lucruri despre Targul de Craciun de la Budapesta, in speranta ca va vor fi de folos.

Acest targ a inceput din 18 noiembrie si tine 30 decembrie, aflandu-se la a 13 a editie, fiind cunoscut in Europa ca o destinatie ideala pentru sezonul sfarsitului de an.

Sunt la a doua experienta a Tragului de Craciun. Anul trecut am fost, cam in aceeasi perioada, in Austria, la Targul de Craciun de la Viena si am venit foarte incantata (vezi impresii) si nu doream sa scap anul acesta ocazia si sa ‘’gust ‘’ din atmosfeta premergatoare Craciunului, mai ales ca Budapesta este si mai aproape de noi, locuind in vestul tarii.

Am plecat de acasa cu masina, impreuna cu o familie de prieteni, cu care ne-am petrecut si vacanta din iulie, in Grecia, de dimineata, pe la la ora 7 si in 2 ore si jumatate eram in parcarea din Piata Eroilor. Ploua torential cand am plecat din oras, dar cand am ajuns acolo, nici urma de ploaie, dar era un vant taios, de a fost necesar sa scoatem din geanta manusile, caciulile si fularele.

Eram pregatiti cu multa voie buna, harti, GPS, cateva carti despre Budapesta si ghiduri turistice vizuale si nu aveam nici o durere de cap, pentru ca prietenul nostru vorbea fluent limba maghiara.

Nu fac un secret din faptul ca sunt indragostita de Budapesta! Despre acest fapt, puteti reciti aceste impresii, de anul trecut (vezi impresii)

In oras sunt mai multe Piete de Craciun, dar cea mai mare si mai cunoscuta este Vorosmarty. Noi am dat de prima, fara s-o cautam, in apropiere de Piata Eroilor, fix in spatele Galeriei de Arta. Aici era ‘’mutata ‘’ din Finlanda Fabrica lui Mos Craciun, intr-un cort foarte inalt, de forma ovala, din material transparent. Inauntru se putea vedea cum angajatii lui Mos Craciun erau foarte ocupati, lucrand de zor la impachetarea cadourilor, sub privirile cameramanilor de la televiziunile locale si ale copiilor curiosi care chiar primeau diferite cadouri! Aici pregatirile pentru Craciun sunt pe ultima suta de metri.

Alaturi, era cateva masini ale pompierilor, care faceau anumite prezentari de utilaje vechi si noi. Pe drum ne-am intalnit cu fanfara, care chiar isi terninase prestatia si se indreptau catre autocar.

Alaturi era un decor superb, alcatuit din braduleti, un patinoar, o scena si o multime de chioscuri unde se inchiriau patine sau se comercializau toate bunatatile. Nu am rezistat aromelor care veneau din coltul in care se pregateau foarte multe preparate culinare si bineinteles, vinul fiert cu arome exotice! Pentru inceput am ales niste cartofi facuti cu ceapa pe un disc mare, o portie de carnati cu hrean si mere coapte cu scortisoara. Si cate un pahar de vin fiert.

Mi-a placut mult, era multa veselie si nu era aglomerat. Dupa aceea ne-am gandit ca ar fi bine ca ziua sa ne-o petrecem vizitand orasul (de care eram indragostita) si seara sa continuam cu Targurile de Craciun. Am ales varianta de a lua autobuzul Hop On –Hop Off, cu care am calatorit prin oras si am putut revedea multe din obictivele turistice indragite. Este o varianta foarte placuta, pe care v-o recomand si voua. In bilet aveam inclusa si o croaziera pe Dunare, de care ne-am bucurat foarte mult, dar despre aceste lucruri, va voi povesti (poate!) alta data.

Cand seara s-a lasat peste capitala, noi eram pe Vaci Utca, cea mai indragita strada din oras. Daca dimineata era frig, peste zi vremea s-a incalzit si chiar si acum, seara temperatura era foarte placuta, 6-7 grade, chiar potrivita de plimbare si petrecere in aer liber, spre marele nostru noroc!

Strada era invaluita intr-o feerie de culori si lumini. O atmosfera cu totul speciala, care patreaza frumusetea si spiritul imperial al vremurilor. Am retrait farmecul asteptarilor sarbatorilor de iarna, intalnind un grup de copii care cantau colinde foarte frumoase in limba maghiara si erau imbracati in port traditional. L-am intalnit chiar si pe Mos Craciun!!

Era foarte aglomerat pe Vaci Utca, sambata seara, la ora aceea. Magazinele erau deschise, aproape toate. Cele mai frumoase cladiri, cu arhitecturi foarte diferite si cele mai scumpe magazine aici le puteti gasi! Dar erau, totusi si cativa comercianti stradali cu produse de cofetarie, cu ceai cald, vin fiert, castane coapte si alte bunatati ispitoare. Am auzit vorbindu-sse japoneza, spaniola, greaca, italiana, poloneza, germana, etc. Nu m-am mirat de acest lucru, pentru ca Budapesta se poate vizita in orice anotimp si evident, are ce arata!

Targul de Craciun de la Vorosmarty – este situat in inima orasului, in Centrul Istoric si se intinde de la Vaci Utca si pana in fata Cofetariei Gerbeaud, una dintre cele mai renumite din capitala maghiara, care dateaza din 1861 si era fostul loc de intalnire al aristocratilor. Este cea mai mare, cea mai vizita piata, dar si cea mai aglomerata din oras poarta numele poetului Vorosmarty Mihaly, a carui statuie de marmura alba se poate admira in mijlocul pietei.

Are un brad imens, impodobit si o coronita de Advent, cu doar 3 lumanari aprinse, cea de-a patra urmand sa se aprinda a doua zi, fiind ultima duminica inainte de Craciun. Pe o cladire din apropiere, in fiecare seara intre orele 18 si 20 se fac video proiectii. Tot aici, undeva, mai in spate, pentru iubitorii de muzica, este o scena pe care sunt diferite programe cu muzica de toate genurile. Am mai observat un tip cu picioroange, care ne-a dar o invitatie la un concert, pentru 30 decembrie si un clown, care era foarte indragit de cei mici.

Pentru iubitorii de arta populara, aici poti admira si cumpara o multime de produse ‘’hand-made’’, la care fiecare expozant are si certificat de producator. Pe langa decoratiunile de Craciun de toate felurile, poti gasi lucruri interesante si dragute, dar si preturi pe masura. In rest pavilioane cu jucarii, caciuli, produse din carne, mai slab stateau la capitolul dulciuri, aici vienezii le dau clasa de la distanta.

Pentru pofticiosii atrasi de gastronomia traditionala., aici este paradisul lor. De la supa-gulas servita in chifla scobita de miez, sarmale uriase, produse din peste, tot felul de fripturi, pizza coapta direct pe vatra, in fata ta, caltabosul traditional cu orez, foarte multe feluri de carnati si multe alte sortimente pe care le veti putea admira din poze.

Eu aici mi-am luat ciolan la rotisor cu varza. Si cateva produse de cofetarie la pachet. Asteptam sa fie si cartofti copti in coaja, dar nu era nicaieri, decat cartofi taranesti. Pretul la mancare era cam mare, parerea mea. Dar n-avea importanta, peste tot era coada, toata lumea se bucura de eveniment si nu se uita la bani. Se putea servi la mesele amenajate, stand in picioare. Erau si cateva umbrele, pentru in cazul in care incepea ploaia. Daca cineva dorea sa cumpere ceva la pachet, aveau pregatite niste caserole.

Vinul fiert se servea in pahare de unica folosinta, la 300 ml, si costa 600 de forinti, iar in cani de portelan, cu numele orasului, pe care le puteai lua acasa, 1200 f. Dimineata am platit la casa de schimb valutar pentru fiecare 10000 de forinti 147 lei. Deci un pahar de vin fiert costa cam 8-9 lei. Era foarte bun, dar se statea un pic la rand. Pentru cei care doreau bauturi spirtoase, ungurii au cateva bauturi renumite din caise, cirese si prune, care se vindeau imbuteliate la sticlute de toate marimile, de la 50 de ml in sus.

In rest efectele de lumini create de instalatiile amplasate prin copacii din piata si pe cladirile inalte din jur, creeaza o atmosfera de poveste care te indeamna vrei, nu vrei sa te intorci la copilarie.

Targul de Craciun din fata Bisericii Sfantul Stefan

Dupa aceea am plecat sa revedem Catedrala Sfantul Stefan. Era slujba. Este una dintre cele mai frumoase biserici pe care am avut ocazia sa le vizitez! In fata ei este o alta Piata de Craciun. Cand am iesit de acolo, de pe treptele ei, panorama care se deschide in fata ochilor, este una de vis! Alaturarea basilicii cu aceasta piata da un plus de frumusete.

Intarea in aceasta piata se face pe sub o arcada de brad, iar in fundal straluceau luminile basilicii si in mijloc, un frumos pom de Craciun, impodobit cu luminite albastre. Copii plini de veselie patinau, in jurul bradului. Nu era un spatiu mare amenajat pentru patinaj, dar era o idee minunata pentru cei mici.

Din nou o coronita de Advent, mai micuta ca in alte locuri, dar ampalsata fix in fata bisericii, unde este o pardoseala cu un model deosebit Ungaria este o tara majoritar catolica... V-ati intrebat vreodata de ce coronita de Advent are fundite mov? ... pentru ca movul este culoarea Adventului!

Si aici erau o multime de casute cu suveniruri, mancaruri si bauturi... Dar aici era totul mai aerisit, nu ca dincolo, unde pur si simplu te calcai in picioare si abia daca reuseai sa prinzi o masa libera sa poti manca. Era o atmosfera unica, de sarbatoare si bucurie. Ne-am mai plimbat pe o strada pietonala din apropiere, cu decoratiuni de Craciun deosebit de frumoase, apoi am oprit la o cafea, pentru ca soferul trebuia sa fie vioi si oricum, ne simteam nasol ca e la fost lipsit de placerea de a bea un pahar de vin fiert, ca noi ceilalti.

Am observat un lucru impresionat, undeva pe strada, in fata unui hotel, erau amenajate halogene si te puteai opri sa te incalzesti. Daca veneam cu masina pana aici am fi gasit loc de parcare doar in parcarile hotelurilor din zona, parcare subterana, dar destul de scumpa, 900-1000 de forinti pe ora.

Am fost multumiti de felul cum ne-am organizat programul zilei de azi. La intoarcere, programul autobuzului Hop On-Hop Off se terminase si am hotarat sa ne intoarcem cu metroul pana in Piata Eroilor, unde lasasem masina in parcarea gratuita. Piata Vorosmarty este capatul de linie al metroului galben si am mers 8 statii pana la destinatie. 8 statii in doar 9 minute! Metroul din Budapesta este al doilea din Europa, dupa cel din Londra si primul de pe continent, fiind din anul 1896. Din 2002 este Monument Unesco. Un bilet costa 320 de forinti.

Cand am ajuns in Piata Eroilor am fost impresionati cat de frumoasa arata noaptea, la lumina becurilor, mai ales Muzeul de Arta si Galeriile de Arta, care incadreaza atat de frumos monumentele din centrul pietii. Din nou ne-am oprit la ‘’Fabrica lui Mos Craciun’’, unde era un spectacol de muzica country pe scena improvizata din apropiere, care ne-a facut sa nu mai dorim sa mai plecam acasa, atat de multa veselie era! Din nou arome de vin fiert cu scortisoara, de castane coapte si paine copata pe vatra. Dar din pacate…a trebuit cu regret sa ne despartim de acest loc.

Am facut o multime de filmari si fotografii, in care am surprins cam tot, doar aromele de plateau in aer nu! Pe acele va las sa vi le imaginati voi, in timp ce veti privi cele 57 de fotografii pe care le-am ales pentru voi, in scopul de a va gandi la Targul de Craciun de la Budapesta, ca la o posibila destinatie pentru una din vacantele de iarna, sau de ce nu, ca noi, in doar o simpla vizita de-o zi!

La 23,30 eram deja ajunsi acasa!

A fost o zi excelenta, in care vremea a fost de partea noastra, o zi in care am imbinat placerea de a revedea acest oras deosebit de frumos, vechi de peste 2000 de ani, atat de pe Dunare, cat si din autobuzul turistic. Dar am avut si sansa de a trai momente de bucurie si magie in aceasta atmosfera de Craciun, in care spiritual festiv te copleseste.

Daca este sa fac o comparatie cu Targul de Craciun de la Viena, de anul trecut, pot spune ca acela era un pic mai bine organizat. Dar ambele, din punct de vedere al frumusetii si al diversitatii, pot spune ca pot concura! Si aici si acolo m-am simtit din nou ca un copil, in fata atator ornamente si bunatati!

Daca am reusit, cumva, sa va introduc un pic in spiritul sarbatorilor de iarna, as dori din suflet sa va fac, tuturor, o urare:

Craciun fericit!

Si petrecere frumoasa, cu toti cei dragi alaturi!

Trimis de georgiana in 19.12.11 06:32:43
Validat / Publicat: 19.12.11 09:17:11
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în UNGARIA.

VIZUALIZĂRI: 29553 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Targul de Craciun din Piata Eroilor

georgianaAUTOR REVIEW
[19.12.11 09:59:21]

WEB 13,

Am gasit un videoclip potrivit pentru review-ul meu:

http://www.youtube.com/watch? v=4SVEvggvREw&feature=related

Te rog sa-l atasezi. Merci!

[19.12.11 10:03:07]

Avand in vedere gradul de interes al subiectului abordat, cantitatea si calitatea informatiei utile, precum si modul in care fost scris & structurat, consider potrivit a selecta acest articol ca MiniGhid AmFostAcolo pentru aceasta destinatie

Ellada_sagapo
[19.12.11 13:55:41]

Ai spus ca soferul a fost lipsit de placerea de a bea un vin fiert. Pai daca este roman! Ia sa fi fost grec!

Ehe nu au ei treaba, multi dintre ei, chiar si femei, daca se urca la volan dupa un pahar doua de vin.

Tocmai din acest motiv cele mai multe accidente din Grecia au loc de sarbatori.

Ii ATENTIONEZ astfel pe toti calatorii, sa fie cu mare bagare de seama daca se intampla sa calatoreasca in Ellada de Craciun, An Nou sau Paste, pentru a evita pe cat posibil eventualele coliziuni cu soferii iubitori de alcool. Din acest motiv, in unele familii elene, masina este lasata acasa in astfel de zile, atat pentru propria siguranta cat si pentru cea a masinii.

magdalena
[19.12.11 15:02:25]

Excelenta atmosfera de sarbatoare! Pacat ca la noi nu exista asa ceva!

Larissa
[19.12.11 15:27:17]

Crăciun fericit și ție, georgiana, precum și tuturor membrilor AFA! Ești norocoasă că stai nu departe de Ungaria, eu am tras o singură dată o fugă până în primul mare oraș de acolo, Debretzin parcă, care m-a impresionat prin curățenie și clădiri. Am și mâncat la o pensiune pe drum, ceva gustos și gras, cum îmi place mie! Review-ul tău, frumos scris, m-a ajutat să anticipez cu plăcere bucuria sufletului în pragul sărbătorilor dar și să-mi imaginez cum arată o capitală europeană care respectă tradiția! Chiar, în București nu e vreun târg de Crăciun? Nu că am avea noi o mare capitală europeană, deși îmi doresc foarte mult!

raduu1972
[19.12.11 15:34:44]

Georgiana, tu nu ai fost atinsa de criza??? eeeeeee ce inseamna asta? toata ziua te plimbi!!!

adryana
[20.12.11 07:47:57]

@georgiana, e frumos sa ajungi sa vezi un targ de Craciun in alte tari. Sper sa ajung si eu odata, ori aici unde ai fost tu, ori la Viena.

Pana atunci pot sa iti spun ca in week-endul trecut am simtit apropierea Sfintelor Sarbatori si aici in capitala, caci am luat centrul orasului la pas, de la Piata Romana spre Universitate si am ajuns la Sala Dalles (sambata seara, pacat ca aici nu am fost lasata sa fac poze ) dar si in parcul Cismigiu, a doua seara. Am gasit in aceste locuri o imagine de poveste. Cei care doresc macar sa isi bucure ochii cu diverse produse si ornamente de Craciun, sa nu rateze Targul de Craciun de la Sala Dalles si mai ales sa nu rateze o plimbare seara prin Cismigiu. Este atat de frumos... am simtit pe deplin apropierea sarbatorilor, caci in Cismigiu miroase a brad, a vin fiert, se asculta colinde cantate pe scena, se pot cumpara produse traditionale, copiii se pot intalni cu Mos Craciun, iar bradul din parc este... o poveste de iarna.

Va doresc tuturor colegilor mei de pe AFA

Sarbatori Fericite!!!

Diaura*
[21.12.11 07:25:35]

Aveam eu o presimtire ca esti mai norocoasa decat mine: Budapesta este la doi pasi de tine si nu te poate lasa indiferenta in aceasta perioada a anului. Am trecut si eu zilele trecute prin oras, dar o ploaie rece si un vant teribil, i-a facut pe negustori si pe turisi deopotriva sa se retraga la casele lor mai repede decat de obicei, incat eu nu am mai gasit pe nimeni pe acolo.

Petrescu*
[22.12.11 22:15:24]

Cu ceva ani in urma am fost si eu la Targul de Craciun de aici din Budapesta si reviewul acesta a reusit sa-mi reaminteasca de acea calatorie. Felicitarile mele pentru acest review!

AndreeaG
[24.12.11 14:35:56]

@georgiana

Frumos povestit mai Doamna!

Si pareti sa aveti o conditie fizica de invidiat

Scot si eu la inventar un micut targ de Craciun, deschis in Ramnic... acum vreo doua saptamani. Are tot ce-i trebuie, la o scara potrivita orasului, evident.

Doresc un Craciun cald si linistit, atat autoarei cat si colegilor si nu in ultimul rand, tuturor cititorilor!

[07.12.22 13:50:32]

Mutat, la reorganizare, în rubrica «Târgul de Crăciun din Budapesta» (nou-creată, între timp, pe sait)

[Rubrica inițială: Descoperă Budapesta și împrejurimile]

AndreeaG, Diaura*, Ellada_sagapo, georgiana, magdalena, Petrescu*, raduu1972