ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.12.2011
ÎNSCRIS: 26.04.10
NOV-2011

Program de 4 zile in Paris sau fetele Parisului

Cindy Lauper - Girls just wanna have fun :X

Intr-o extrem de cetoasa zi de toamna am plecat un grup de 6 prieteni de pe aeroportul din Targu Mures catre Beauvais. Odata ajunsi acolo am luat un autobuz catre centrul Beauvais (0.90euro) si de acolo un tren pana in Paris Gare du Nord; noi cazarea am avut-o la Mercure Magenta Gare de l'est si astfel am ajuns pe jos f. usor la hotel; hotel pe care vi-l recomand cu toata increderea si despre care am scris aici vezi impresii. Am ajuns la hotel la ora 16.00 si ne-am si apucat sa colindam. Ne-am luat prima data museum pass-urile (care-ti asigura intrarea la peste 60 muzee si costa 35 euro/pers/2zile) si bilete de transport paris visite (pt zonele 1-6 pt a avea inclus si disneylandul dar si versailles; pentru 3 zile pe orice mijloc de transport, nelimitat la pretul de 39 euro/pers; pe baza lui aveti si reducere la disney de 20%) si am plecat prima data in Arcul de triumf de unde puteti admira o superba panorama asupra orasului, ce include: Turnul Eiffel, Notre Dame, Champs Elysees si La Grande Arche de la Defense. Intrarea in Arc a fost gratuita pt ca aveam Museum Pass (Taxa de intrare este de 8euro. Program: 10 – 22.30. Statia de metro: Charles de Gaulle Etoile liniile 1,2, 6.)... apoi am coborat si ne-am aventurat pe Champs Elysees in splendoarea ornamentelor de Craciun si a reducerilor din Black Friday... tot pe champs elysees am vazut si targul de Craciun ce se termina cu o roata panoramica in Place de la Concorde, exact langa obelisc. (Obeliscul central, ridicat in 1833 are o inaltime de 23 m, o vechime de peste 3300 de ani si a fost adus de la templul Luxor ca dar al Egiptului pentru Franta. In piata Concordiei mai exista doua fantani si opt statui ce reprezinta orasele Frantei. Se poate ajunge in Place de la Concorde cu metroul pana la statia Concorde.)

A doua zi de dimineata, ne-am luat inima in dinti si ne-am indreptat spre uriasul Louvre unde am fost intampinati de Venus din Milo, Mumii, Gioconda si multe alte opere de o valoarea inestimabila. Dupa Louvre a venit randul Castelului Versailles care si-a deschis imensa poarta aurita doar pentru noi... (si inca cateva zeci de mii de turisti in ziua aia;) despre vizita la Versailles am scris mai multe in review-ul de aici vezi impresii. Atat la Louvre cat si la Versailles am avut intrarile gratuite datorita Museum Pass. Dupa ce am vizitat aceste doua importante repere a Parisului ne-am indreptat catre majestuoasa Biserica Sacre-Coeur la care am ajuns cu funicularul (f. interesant mijloc de transport... vi-l recomand) iar pe treptele bisericii am dat de un adevarat spectacol dat asa ad-hoc multimii careia deja se asezase si se bucura de show... vreau sa cred ca asta inseamna viata pariziana... asta inseamna "je m'en fish"... o eterna relaxare care nu putea fi gasita in alt cartier decat in boemul Montmartre. Biserica suberba! (Pentru a ajunge la Bazilica Sacre-Coeur mergeti cu metroul pana la una dintre statiile Anvers, Abbesses sau Chateau Rouge. Program zilnic 6.00-23.00 pentru biserica si 9.30-17.30 pentru dom si cripta. Taxa de intrare: 5 Eur pentru dom si cripta si intrare gratuita pentru biserica.) Realizata in stil bizantin, iluminata corespunzator se impunea deasupra Parisului; si daca tot ne-am inchinat si ne-am curatit de pacate ce-ar fi sa mergem si la Moulin Rouge (Statia de metrou Blanche.). Moulin Rouge se afla in apropierea Bisericii Sacre Coeur doar ca in cartierul Rosu al Parisului fiind inconjurat numai de cazionuri si baruri de striptease. La Moulin Rouge era o coada cam de 50pers. la spectacolul Feerie... noi doar ne-am pozat cu cladirea si am plecat la un alt obiectiv.

Luam metroul si in drumul spre Notre Dame ajungem la Saint Chapelle si Conciergerie; obiective pe care din pacate nu am reusit sa le vedem desi erau puse pe itinerariul nostru. Sigur data viitoare le vom vedea, oricum vi le recomand pentru ca Saint Chapelle are niste vitralii impresionante de 15m inaltime iar Conciergerie si Palatul Justitiei (sunt lipite cele 3) au fost candva inchisori unde au murit multe personaje celebre.

Ajunsi la Notre Dame (Putem ajunge la catedrala cu metroul pana la statia Cite sau Maubert sau cu RER pana la statia St Michel. Deschis zilnic 9.30 - 19.30. Taxa de intrare: 7 Eur cu reducere la 4.5 Eur pentru tineri pana in 25 ani.), ne intampina cu un frumos brad de Craciun. In interior erau proiectate imagini cu Isus pe o panza in fata altarului, pe lateral era expusa Nasterea lui Isus cu ieslea, magii, Iosif si Maria si Pruncul Isus. F. frumos! Odata iesiti salutam gargoyle-sii si pe Quasimodo si ne indreptam spre Pont Neuf, care ne uimeste prin arhitectura sa si prin contrazicerea intre denumirea sa Pod Nou si faptul ca este cel mai vechi pod din Paris. Salutam podul, ne urcam in metrou si mergem la Domul Invalizilor (unde este si mormantul lui Napoleon; mormant pe care l-am vazut acum 8ani... asa ca m-am gandit ca nimic nu s-a schimbat si nu am mai intrat sa-l vizitam). De la Dom o luam la pas pana la Podul Alexandre III (unde a fost filmat si videoclipul lui Adele Someone like you) care este de o maretie asemanatoarea Castelului Versailles, cu statuete suflate in aur si cu Parc d'Expositions in imediata vecinatate.

De la Pod luam RER-ul pana la Turnul Eiffel... noi pe toate le-am cam prins seara dupa cum veti putea vedea si in fotografii dar asta a facut ca totul sa fie si mai interesant. Turnul Eiffel spectaculos... am observat ca au scos plansa dintre picioarele turnului (acum 8ani cand fusesem ultima data era pusa o plasa intre picioarele turnului din cauza numarului mare de sinucigasi) asa ca totul parea un pic mai optimist;). Ca orice obiectiv simbol al Parisului si acesta era pasit de armata cu mitralierele la piept. Lasand si turnul in urma asa se incheie a 2-a zi.

Ziua 3. Plecam in La Defense sa vedem o alta fata a Parisului. Despre vizita in La Defense am scris aici vezi impresii. Plecam din La Defense si ajunge intr-o lume de basm. Asa este am ajuns in Disneyland si am scris despre asta aici vezi impresii. Am incheiat ziua printr-o croaziera pe Sena (costa 12 euro si pleaca exact de langa Turnul Eiffel) dupa ce am mai vazut 2 fete ale Parisului.

Ziua 4. Am plecat de dimineata si am colindat prin cartierul indian unde printre sari-uri am gasit si cumparat suveniruri ceva suveniruri. Drumul de intoarcere a fost ca si cel de la dus: Gare du Nord (care era pazita cu mitraliere) - Beauvais oras - Beauvais Aeroport - Targu Mures :(.

Noi in 4zile ne-am cam omorat cu mersul pentru ca am vrut sa vedem cat mai mult din Paris si totusi am ramas restanti cu Stade de France, Saint Chapelle, Conciergerie, Panteonul, Aquaboulevard si nici din Disney nu am apucat sa vedem tot. Cred ca o saptamana ne-ar fi ajuns... oricum cu asa restante, avem motiv sa mai mergem cel putin inca o data.

Trimis de tempesta55 in 18.12.11 18:57:28
Validat / Publicat: 18.12.11 20:00:34
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în FRANȚA. A mai fost în/la: paris

VIZUALIZĂRI: 15182 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (tempesta55); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P07 Pe scari la Swarovski pe Champs Elysees
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20449 PMA (din 22 voturi)

[18.12.11 19:16:59]

melodia atasata se poate sterge/schimba!

kmy
[18.12.11 23:46:51]

totusi cred ca ati fost la maraton, nu la plimbare Felicitari pentru ca ati putut vedea atat de multe. Chiar va invidiez...

[19.12.11 00:29:19]

@kmy: da sa stii ca am fost... bataturile noastre iti pot confirma dar pana la urma punct ochit, punct lovit... am vazut aproape tot

[19.12.11 00:32:08]

@webmaster13: multumesc pt fundalul sonor: x. Am totusi si o intrebare... in saptamana in care am reusit sa ma clasez cel mai sus din intreaga mea istorie: D, nu se acorda mini-premii saptamanale?! Te rog, ca raspunsul sa nu fie negativ!

[19.12.11 09:04:57]

Din pacate incepand cu saptamana 50 (saptamana trecuta) Concursul Saptamanal a intrat in vacanta de iarna, perioada in care nu se mai acorda minipremii (ar fi trebuit alocate chiar sambata, in ajunul Craciunului, cand niciunul dintre cei insarcinati cu gestionarea concursului nu mai sunt prezenti la "serviciu").

Acest lucru a fost anuntat explicit la inceputul saptamanii trecute.

Larissa
[19.12.11 15:45:04]

Tempesta, mai ai de văzut, eu în 3 zile am urcat și în turnul Montparnasse, cel mai înalt din Paris, cu o panoramă superbă asupra întregului oraș, Domul Invalizilor cu mormântul lui Napoleon, am mâncat în cartierul latin la una dintre celebrele terase, moules frites, ce altceva, am vizitat Fontainebleau, dacă tot vorbim despre împrejurimi. Nici acum 3 ani nu am văzut sub turnul Eiffel plasa despre care vorbeai. Și, dacă nu te superi, spuneai că nu ați văzut Panteonul, totuși nu este soțul tău cel care tocmai a postat astăzi un review despre el? Dacă mă înșel, îmi cer scuze, dar mi-a sărit în ochi!

[20.12.11 12:57:30]

@larissa2011: buna... am mai fost in Paris in 2003 si atunci am stat 4zile in care am reusit sa urc in turnul eiffel (ceea ce acum nu am mai facut), am urcat in Montparnasse, am vazut si mormantul lui Napoleon, m-am dat in mai multe chestii in Disney (unde am reusit sa ajung si la cinema-ul 3D/5D cu filmul "Honey, I Shrunk the audience" de data asta nu am mai avut timp sa vedem si un film) si mai multe care sincer acum nu-mi vin in minte... acum postarile tin de ceea ce am reusit sa vad de aceasta data... la fel si in cazul Panteonului el l-a vazut, eu nu (fetele au mai facut si nitel de shopping) iar Panteonul nu l-am vazut nici prima data... de asta este pe lista mea a locurilor in care voi ajunge cu proxima ocazie

papic*
[08.02.12 18:28:57]

salut, sant Papic, in 30 martie mergem in Paris 5 persoane, cu avionul TM-Beauvais, pentru trei zile. Va rog dati-mi detalii despre transportul din Paris, preturi, statii pentru a ajunge la obiectivele turistice, eventual un program tinand cont de faptul ca o zi intreaga este dysney. Aterizam la ora 12, decolarea la intoarcere ora 11 in 2 aprilie. MULTUMESC MULT PENTRU AJUTORUL VOSTRU

[09.02.12 17:21:18]

@papic: buna, da-mi o adresa de mail sa-ti trimit o lista dupa care m-am ghidat eu cand am plecat. eu zic ca-ti va fi de folos mai ales ca se cam aseamana vacantele noastre.

LoredanaTataru
[16.03.12 13:53:44]

@papic: @papic: Buna, sunt Loredana si impreuna cu familia

(2 adulti si doi copii) plecam la Paris tot 3 zile (vineri dimineata-duminica seara) dar spre sfarsitul lunii aprilie, dupa ce va intoarceti voi. Ca atare indraznesc sa te rog sa-mi transmiti si mie dupa intoarcerea voastra detalii despre obiective vizitate si transport. Ca si voi... o zi intreaga este dysney! . Multumesc mult si apreciem din suflet ajutorul! Daca ai mai primit ceva informatii le asteptam si noi cu mare nerabdare.

[16.03.12 14:04:00]

@LoredanaTataru: buna, da-mi o adresa de mail si-ti trimit toate informatiile in word dupa care ne-am ghidat noi

LoredanaTataru
[16.03.12 14:16:30]

@tempesta55: ***@yahoo.com

MULTAM FRUMOS!

- -

NOTA WM: datele personale se trimit prin mesaj privat

bambita
[05.05.12 19:21:47]

Frumooasa excursie. Pariez ca la cate minuni ati vazut nici nu ati apucat sa simtiti oboseala . Am si eu o rugaminte: daca imi puteti spune de unde ati achizitionat museumpass pt ca daca se comanda pe site dureaza cateva zile si e cam tarziu, am vrea sa il achizitionam din Paris sau aeroport (aterizam in Beauvais). Multumesc

popescuionut
[03.08.12 14:08:28]

Am si eu o intrebare: de unde se cumpara acele museum pass-urile si acele bilete de transport despre care vorbeai?

Mersi!

danieladavid
[03.03.13 22:36:31]

AS VREA SA STIU MAI EXACT DESPRE TRANSPORT am inteles ca autobuzul din aeroport bouvoas pana in paris costa 15 euro/, dar mai exista si alta varianta, anume cu trenul

Din aeroport cum ajung pana la gara din beauvoix? pot merge pe jos, sau e departe?

m-ar interesa daca asa din 2 bucati aeroport gara bouvoais sii apoi tren costa mai putin multumesc anticipat pentru raspunsuri

[03.03.13 22:57:40]

@danieladavid: da... asa este autobuzul din beauvais pana in paris e cam 15euro... noi (dupa cum am scris si mai sus in review) am luat autobuzul de la aeroport beauvais pana in centru beauvais de unde am luat trenul catre gare du nord - paris... asa am iesit mult mai ieftin decat cu autocarul direct catre Paris. Iti recomand varianta asta!

Dragoș_MD
[03.03.13 23:21:28]

@danieladavid:

bouvoas, beauvoix, bouvoais...

Eu cred că nu știi franceză, dar nu cred că e greu să înveți denumirile corecte ale locurilor unde urmează să călătorești. E touși vorba despre Beauvais (se citește bove). Nu de alta, da' te poți trezi pe cine știe unde, din cauza unei greșeli copilărești, și ar fi păcat pe urmă să dai vina pe noi, Măcar acum io sunt mai liniștit, că te-am informat.

Bun, acum să trecem la subiect: biletul de autobuz costă acum 16 € de persoană, pe sens.

De la aeroport la gară, pe saitul oficial al aeroportului, nu sunt decât taxiuri. Tariful este de cca 12/15 € plus taxa de pornire 2 € plus taxa pe bagaje mari 0.55 € pe bucată, pentru cca 6.5 km de mers. Apoi cu trenul până în oraș, apoi ceva metrou/bus până la hotelul unde ai rezervare. Nu cred că merită efortul.

Acum, dacă autorul (tempesta55) știe să spună mai cu amănunte (traseu, locuri, tarife) cum a făcut, e sigur util multora.

[03.03.13 23:26:46]

@Dragos: E ok ca l-ai corectat dar... tu ai citit review-ul meu?! ai vazut ca noi am mers cu autobuzul care a costat 0.9euro/pers/drum de la aeroportul Beauvais pana in centrul Beauvais-ului (nu cu taxi-ul) ? si de acolo am luat un tren pana la Gare du Nord si a costat cam 7-8euro/pers/drum... deci crede-ma ca iesi mai ieftin decat sa dai 15euro/pers/drum cu autocarul din aeroport Beauvais pana in Paris... noi asa am facut deci vb din experienta!

Dragoș_MD
[03.03.13 23:34:42]

@tempesta55: te cred și apreciez faptul că îi ajuți și pe alți colegi, dar e util să spui toate detaliile de la început. De citit, am citit, dar am fost curios să văd ce se spune și pe saiturile oficiale.

De pildă, pe orarul autobuzelor, acum, scrie că e cursă non-stop până la Paris (Porte Maillot). Ai luat alt autobuz decât naveta? Dacă da, care? și de unde?

[03.03.13 23:35:09]

@Dragos: Indicatii: Aeroport Beauvais; in fata aeroportului este statia de autobuz si ghireta de unde se cumpara biletele... tot acolo sunt si taxiurile, iar autocarul se ia din dreapta aeroportului si tot de acolo se cumpara si bilete; in Beauvais, autobuzul te lasa la 50m de gara exact in fata ei, iei trenul si te lasa la Gare du Nord de unde cu metroul ajungi in orice parte a Parisului doresti.

La intoarcere din Gare du Nord iei trenul catre Beauvais si de la gara Beauvais mergi cam 100m pana la statia de autobuz de unde iei autobuzul catre aeroportul Beauvais si te lasa chiar in fata aeroportului.

Autobuzele catre/dinspre Beauvais trec din jumatate in jumatate de ora.

P. S. : Apropo, se scrie site si nu sait cum ai scris tu. (ex. "pe saitul oficial al aeroportului")

Polaroid
[19.10.15 23:06:27]

@tempesta55 - Buna seara! In data de 6 nov voi merge cu sotul si cu baiatul nostru de 10 ani in Paris, pt prima data. Cu limba stau foarte bine, nu imi fac griji. Doar ca nu stiu ce itinerariu sa aleg, cu ce sa incep... Ideea este ca mi s-a oferit un cadou de 4 zile (3 nopti), in minunatul Paris, dar nu am nicio idee despre ceva anume, despre zonele in care se situeaza obiectivele. Ma sperie gandul ca nu ne vom descurcaAsadar, rugamintea mea este, daca mai aveti, sa ne ajutati cu un itinerariu. Eventual, daca se poate si cu mijloc de transport. Multumesc mult pt timpul acordat!!!

bambita, danieladavid, kmy, LoredanaTataru, papic*, Polaroid, popescuionut, tempesta55
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța / city-break la Paris: