ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.12.2011
STATUS: APOLLO
SEP-2008
2 AD. + --- COPII

Mie mi-a plăcut!

Perioada sejurului a fost 7-14 septembrie. Am ajuns la hotel la ora 12.30 după un drum extrem de scurt (15 km) plecând din Kallithea unde petrecusem o altă săptămână la fel de frumoasă la hotelul Ammon Zeus 4* (vezi impresii).

Cazarea a avut loc rapid. Am nimerit de serviciu singura recepționeră care stăpânea limba engleză, restul fiind ”varză” la acest capitol. Deși am solicitat o cameră la etajul al doilea și ultimul (cu speranța de a întrezări măcar marea), mi s-a dat de înțeles că pentru români nu sunt disponibile (conform contractului cu agenția locală parteneră) decât la parter sau la primul etaj, astfel că am acceptat prima cameră oferită, aflată la etajul 1. Menționez faptul că hotelul nu se află pe plajă, ci la o mică distanță de aceasta (100 m), astfel că, la momentul rezervării, nici nu s-a pus problema solicitării unei camere cu sea-view. Toate camerele au vedere spre frumoasa grădină a hotelului și spre piscină, accesul făcându-se prin coridoare exterioare (deschise) cu vedere stradală. Hotelul nu are parcare proprie, dar nu a fost nicio problemă să găsim loc să parcăm mașina aproape chiar în dreptul ușii camerei noastre, lângă trotuar.

Camera

Camera dublă standard în care am stat ne-a plăcut de la prima vedere. Nu se ridica la cele 4 stele afișate pe firmă, corect ar fi să spun că era cam de 3*. Suficient de mare, cred că avea puțin peste 20 mp, cu gresie pe jos, mobilier nu nou, dar bine întreținut, pat dublu confortabil, cu lenjerie curată, aer condiționat centralizat, cu reglaj pe perete, televizor cu tub catodic, vechi și cam mic, minibar gol, dar care putea fi încuiat (oare de ce? Nu mi-am pus niciodată problema că ar putea intra camerista să-mi fure berea sau vinul din frigider?!). Balconul, care oferea o vedere excelentă la grădină și piscină, era dotat cu două scaune și o măsuță și rămânea loc suficient pentru salteaua gonflabilă. Baia era cam micuță, cu cadă de baie și uscător de păr, și consumabile care erau completate la bunul plac al cameristei. Curățenie în cameră s-a făcut zilnic, prosoapele s-au schimbat la 2 zile, lenjeria doar o singură dată pe toată durata sejurului. Amuzant a fost când am reclamat la recepție că nu funcționează aerul condiționat decât ca ventilator de aer cald și ni s-a spus că aerul nu funcționează decât până la sfârșitul lunii august (când are loc și o reducere a tarifelor) și că nu putem beneficia de acesta nici măcar contracost, sistemul fiind centralizat. Normal ar fi fost să fim informați cu privire la acest aspect de către agenția din țară în momentul rezervării, fapt ce nu s-a întâmplat. În cursul zilei căldura din cameră era deranjantă, preferam să dormim la prânz la piscină la umbră, însă noaptea se dormea excelent cu ușa deschisă la balcon.

Restaurantul

Regimul de masă avut a fost demipensiune, fără băuturi incluse. Restaurantul se află la etaj în corpul cu recepția. Curat, spațios, mese suficiente la interior, dar cu o terasă destul de mică. Cu toate acestea, am găsit de fiecare dată masă liberă pe terasă. Am avut bufet suedez atât la micul dejun, cât și la cină, mâncarea a fost proaspătă și gustoasă, într-o varietate mai mult decât suficientă pentru noi. O comparație cu mâncarea din Turcia de la 5* UAI nu este relevantă în acest caz, însă nu pot să nu mă gândesc că totuși grecii gătesc mai pe gustul nostru decât turcii și, pentru mine, prezența cărnii de porc a contat destul de mult în aprecierea bucătăriei grecești. Voi face totuși comparație cu hotelul Ammon Zeus 4* din Kallithea, la care am stat cu o săptămână înainte și unde am avut tot demipensiune. Categoric, la Hanioti Palace am mâncat mai bine. Dimineața aveam la dispoziție lapte rece și cald, ceai, cafea la filtru de calitate medie, dar băubilă, precum și sucuri la dozator de 2-3 culori (nu am gustat), însă la cină absolut orice fel de băutură (inclusiv apa plată) se plătea. Obișnuită fiind cu sistemele all inclusive, am suferit puțin din acest motiv, deși știam că astea sunt regulile jocului.

Plaja și marea

Despre mare nu pot spune decât că este superbă, ca peste tot în Grecia. Poate mă lămurește și pe mine cineva de ce marea este mai albastră în Grecia decât în Turcia.

Deși hotelul nu este pe plajă, se pare că există o porțiune de plajă destinată turiștilor cazați aici. Am spus ”se pare”, deoarece nu am reușit să aflu prea multe informații de la recepție în legătură cu plaja hotelului din conversația cu recepționera într-o limbă engleză mai mult decât aproximativă. Am reușit totuși într-o dupăamiază târzie să identific zona de plajă respectivă, mergând după indicatoare, spre stânga cum ieși pe poarta hotelului, dar nu mi-a plăcut deloc cum arăta, foarte neîngrijită, ca să nu zic chiar murdară, cu șezlonguri vechi și cam rupte, care nu știu dacă se plăteau sau nu, dar cel mai mult m-au deranjat bolovanii din apă, vizibili de la distanță.

Am preferat plaja la care ajungeam mergând tot înainte, trecând pe lângă câteva taverne și curțile din spate ale unor hoteluri aflate în prima linie, drum de câteva minute, unde am găsit o plajă mult mai curată cu nisip fin și intrare lină în apă, fără bolovani. Erau mai multe zone cu șezlonguri și umbrele care se plăteau, dar noi am ales să facem plajă pe fâșia aflată între zona cu șezlonguri și intrarea în mare, pe cearceaf și prosoape, utilizând umbrela personală din dotare, mai mare și intr-o stare mult mai bună decât cele ale grecilor și, în plus, absolut gratis. În prima zi am avut un șoc reamintindu-mi brusc de litoralul românesc, din cauza prezenței și a gălăgiei permanente produse de vânzătorii ambulanți de diverse, de la gogoși și covrigi, până la imitații de poșete, ochelari de soare și chiar tablouri, aceștia mișunând în permanență chiar în zona în care făceam noi plajă, precum și a celor care își ofereau cu insistență serviciile de masaj chiar la șezlong/prosop. Nu am cumpărat niciodată nimic de la ei, dar chiar mă întrebam oare cine se duce la mare ca să-și cumpere tablouri.

Piscina

Piscina hotelului, foarte mare, deloc aglomerată, cu apa caldă și curată, a fost o încântare pentru mine, în condițiile în care eu chiar nu sunt fan piscină, pot spune că acesta a fost singurul concediu în care m-am bucurat de această facilitate. Dotată cu un bar destul de asortat, cu muzică la un nivel suportabil, cu șezlonguri și umbrele gratuite, piscina a fost locul unde ne petreceam după amiezile. Lipeam două umbrele pentru mai multă umbră și adesea adormeam pe șezlonguri, deoarece la ora amiezii era mai răcoare afară unde adia vântul decât în cameră unde nu beneficiam de aer condiționat.

Am prins și o seară grecească, cu preparate tradiționale în restaurant, continuată la piscină cu un spectacol deosebit de frumos cu muzică grecească și dansuri specifice.

Excursii opționale

Oferta partenerului grec includea mai multe excursii opționale, din care noi am ales una singură, cea la Meteora (45 euro/persoană), cu vizitarea a două mănăstiri, cu autocarul, fără prânz inclus, dar cu o pauză pentru a lua masa, pe bani, la un restaurant ales de ghid. A durat o zi întreagă, de la 5.45 la 21.00, a fost extrem de obositoare, dar a meritat efortul. Nu am regretat decât că nu am mers cu mașina personală, drumul cu autocarul fiind un coșmar pentru mine.

În loc de concluzie

Am ales acest hotel la recomandarea unui coleg de serviciu, care fusese cu 2 luni înainte la acest hotel și se întorsese mulțumit și cu o mulțime de poze care m-au convins că merită să merg și eu.

La vremea respectivă, spre rușinea mea, nu știam de existența AFA, dar chiar dacă aș fi știut, tot nu m-ar fi ajutat în alegerea acestui hotel, deoarece primele impresii despre acesta au fost postate mai târziu. Știu că acest review vine puțin cam târziu, dar l-am scris mai mult pentru faptul că am fost neplăcut surprinsă de notele extrem de mici (nedrept de mici, în opinia mea) acordate de cei care au fost acolo după mine.

Deși mi-e greu să cred că lucrurile s-au deteriorat atât de mult la doar un an distanță, nu doresc să întru în polemici cu cei care au fost dezamăgiți. Nu știu care este situația în prezent, deoarece în trei ani se pot schimba multe, atât în rău, cât și în bine, însă eu recomand acest hotel pentru că am fost acolo și mie mi-a plăcut.

Trimis de nicole33 in 17.12.11 21:43:44
Validat / Publicat: 17.12.11 23:01:19

VIZUALIZĂRI: 4459 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Hanioti Palace Hotel - prin cameră. sub televizor se afla minibarul gol, dar care putea fi încuiat de turiști. in spatele televizorului era uscatorul de par.

Larissa
[18.12.11 08:53:38]

Nicole, foarte bun review. L-am citit cu plăcere pentru că în iunie 2010 am fost și eu în Hanioti la Grecotel Pella Beach (vezi impresii) și îmi aduc aminte că a durat ceva timp până m-am decis ce să aleg. Noi eram cu un copilaș așa că musai hotelul trebuia să aibă covor în cameră. Hotelul nostru chiar era de 4 stele, avea plajă privată dar cu nisip și pietricele, de aceea m-am mirat puțin când am citit că ai găsit o porțiune cu nisip fin.

O altă diferență este că, pe plajă, în afară de maseuri, nu era niciun alt tip de vânzători ambulanți, probabil pentru că le era îngrădit accesul.

Nu știu dacă ți-a plăcut stațiunea, în comparație cu Kalithea, mie mi-a plăcut.

Nu în ultimul rând prețul, cât ai dat pare absolut OK pentru ce ai găsit!

Vacanțe plăcute în continuare!

nicole33AUTOR REVIEW
[18.12.11 10:07:37]

@larissa2011:

Îți mulțumesc pentru aprecieri.

Neavând copii nu m-a deranjat câtuși de puțin gresia de pe jos, am considerat că este chiar un avantaj, fiind mai ușor de făcut curățenie. Camerista dădea zilnic cu mopul și era mereu curat, dacă ar fi trebuit să aspire, nu știu dacă ar fi făcut-o chiar în fiecare zi.

Plaja era publică. Zona aleasă de noi se afla între două hoteluri aflate în prima linie. Erau mai multe sectoare cu șezlonguri și umbreluțe de culori diferite și absolut toți care le foloseau plăteau. Nisipul nu era fin ca la Mamaia, dar era nisip fără pietricele. Nu aș fi putut sta la plajă direct pe cearceaf, crede-mă că obligatoriu mi-aș fi luat șezlong. Am citit review-ul tău și am fost surprinsă că voi ați folosit încălțăminte specială. În opinia mea, pe plaja pe care am frecventat-o chiar nu era necesară și nu am văzut nici alte persoane, nici măcar copii, care să folosească așa ceva. Mi-ar fi plăcut și mie să fi fost interzis accesul pe plajă tuturor acelor vânzători ambulanți de de toate care patrulau non-stop.

Ambele stațiuni mi-au lăsat o foarte bună impresie, fiecare are farmecul ei. Hanioti mi s-a părut ceva mai animată decât Kallithea. Aici am avut avantajul de a fi mai în miezul evenimentelor, hotelul din Kallithea fiind pe plajă, destul de retras față de centrul stațiunii.

Prețul plătit mi s-a părut unul corect pentru serviciile primite.

Larissa, nicole33
Alte impresii din această RUBRICĂHanioti Palace: