ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.12.2011
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 03.05.09
NOV-2011

Momente de relaxare

Era o frumoasa zi de toamna tarzie si cum iarna inca nu vroia sa-si arate coltii, in Bucuresti, ne-am hotarit sa mergem pentru un week-end la munte si pentru asta am ales zona Bran-Moeciu, unde am gasit pe internet o pensiune foarte draguta –Pensiunea’’ Puiu’’.

In 2009, la inceputul primaverii, am mai fost tot in Moeciu, pentru petrecerea unui sfarsit de saptamana, dar am avut cazare la pensiunea Malina, (vezi impresii)

Sotia a fost de acord cu alegerea mea si era nerabdatoare sa mearga la ‘’Puiu’’, pentru ca in 2009 ea a ales sa sa merg la ‘’Malina’’! Asa, ca sa fim chit, macar la Moeciu!

Rezervarea am facut-o telefonic cu ceva timp inainte, iar pretul mi s-a parut foarte ok. Ne inghesuim cu totii in masina si gata de drum. Un mic inconvenient ar fi, ca mai avem de asteptat pana se va construi autostrada Bucuresti-Brasov! Pana atunci, va trebui, din pacate, sa ne multumim cu aglomeratia de pe DN1.

Cum vii de la Bran, la 3 km ajungi in Moeciu de Jos, mai intai, apoi este indicator catre Moeciu de Sus, un indicator, cam sters, dar daca esti atent, il observi. Urmeaza apoi Cheile Gradistei. Pensiunea ‘’Puiu’’ se afla situata in satul Moeciu de Sus, ca aproximativ 2 km de la intarea in localitate, pe partea dreapta, intr-un cadru natural superb, undeva la poalele muntelui. Este aproape de centrul satului si are acces direct din sosea. Nu este o pensiune foarte mare. Prin faptul ca este un pic retrasa ne-a placut mult, pentru ca astfel am avut noroc de multa liniste si intimitate.

Dupa un drum de circa 4 ore si jumatate, am ajuns la aceasta pensiune, unde am fost asteptati de catre gazda. Doamna Puiu, este o tipa super de treaba si foarte inimoasa si harnica, care tine toata pensiunea, trebaluind cat e ziua de lunga.

Am lasat masina in parcarea pensiunii. Era mult mai frig ca in capitala. Dar un aer foarte placut! Am observat ca are un loc de gratar si un loc de joaca pentru copii amenajat frumos, pacat ca acum nu –l putem folosi, dar in sezonul cald este foarte important pentru familiile cu copii.

Mi-a placut de la inceput aspectul rustic al pensiunii noastre, care predomina la majoriatea pensiunilor din zona, dezvoltate prin agroturism. Cum am ajuns la pensiune noaptea, ne-am luat camera in primire care era foarte curata, aranjata cu bun gust si foarte spatioasa (in jur de 20 de metri patrati, avand un pat mare matrimonial cu asternuturi de buna calitate). Era destul de mare, foarte curata si aranjata frumos. Pitica noastra si-a gasit imediat un loc de joaca si gata a si inceput distractia! Imediat si-a si golit toata geanta de jucarii! Nu prea intelege ea ce se intampla pe acolo, dar daca e cu mami si tati e totul ok.

Abia a doua zi cand ne-am trezit am observat frumusetea zonei in care se afla pensiunea. In spatele vilei se ridica o padure de brad pe un versant de munte, in stanga se vedeau pasuni si fanare, in fata un rau care curgea chiar prin fata curtii, iar in dreapta drumul urca spre munte. La prima ora n-am reusit sa vad varful muntelui din stanga, fiind acoperit de nori, dar in cursul zilei s-a inseninat si l- am putut vedea in toata splendoarea lui.

Pensiunea este compusa din doua corpuri de cladire, noi fiind cazati in cel construit mai de curand, amenajat in stil rustic, care se afla in partea dreapta, cum intri in curte. Acesta are 6 camere dispuse trei la etajul 1 si 3 la etajul 2. La parter se afla un living urias de aproximativ 45 mp, cu doua mese de lemn si scaune, la o masa putand sta 8 persoane lejer.

Langa living se afla un grup sanitar si o bucatarie complet utilata de la vesela, la electrocasnice, frigider cu congelator, microunde, plita cu gaz, unde iti poti prepara cafeaua de dimineata, ori un mic dejun. Mai este o masa cu 6 locuri. Pentru noi a fost foarte utila bucataria, deoarece am avut unde sa-i pregatim laptele fetitei. Daca ne cazam, undeva la vreun hotel, ne-am fi lovit de aceasta problema.

Desemenea, daca doreai, gazda iti putea prepara orice fel de mancare, la comanda, lucru care pe noi ne-a incantat. Mancarea a fost foarte buna, noi comandand ciorba de perisoare si pulpe de pui la cuptor cu piure sau cartofi prajiti, dupa preferinta.

Si micul dejun a fost foarte copios, incluzand omleta, branza de casa, muschi file si sunculita taraneasca. Pretul micului dejun a fost de 15 lei/persoana, insa eu n-am putut sa-l termin, fiind intr-o cantitate apreciabila per persoana. Pretul pentru pranz a fost de 25/lei persoana/ 2 feluri.

Curtea pensiunii are peste 1000 de metri patrati (masurati ‘’ochiometric’’ de subsemnatul), in care au intrat parcate 8 masini si a mai ramas un teren de fotbal pentru noi. Gratarul – langa care am petrecut cateva ore agreabile, impartindu-l cu o familie de prieteni care au mers cu noi - este zidit din caramida si se afla pe partea dreapta a vilei cum stai cu fata catre ea. Langa gratar sunt 2 leagane din lemn in care se pot balansa in voie 3 adulti. Pentru vara sunt si sezlonguri de plaja si umbrele, insa n-a fost cazul acum. Curtea este acoperita cu gazon in marea majoritate.

Temperatura in camera era potrivita, atat ziua cat si noaptea, avand incalzire centrala. De fapt si jos, in sala de mese si in bucatarie era cald.

Si interiorul camerelor sunt amenajate rustic, cu lambriuri din lemn. pe jos este pardoseala din parchet, dar avea si covor. Zugraveala este in culoarea alba. Husa de pe pat era din matase cafenie . Mai erau pe langa cuierul de haine, doua fotolii, doua scaune si o masuta si televizorul suspendat pe un suport metalic. Pe pereti cate un tablou si prosoape de artizanat.

Baia nu este foarte mare, dar este foarte curata. Are faianta neagra in combinatie cu cafeniu, este cabina de dus, chiuveta, wc si o oglinda.

Duminica, inainte de plecare am facut o plimbare catre partea de sus a satului, iar la intoarcere am observat o pizzerie la cateva case de pensiunea noastra, unde am intrat si am comandat cate o pizza, ramanand foarte incantati de calitatea ei.

Noi intotdeauna raportam pretul platit la conditiile primite. Per total, a fost un weekend foarte reusit, unde am putut sa ne relaxam, in mare parte datorita linistii din zona, a aerului curat si a locatiei primitoare, ce avea o atmosfera familiara.

Pensiunea este la doar 10 km de Bran. Este aproape si de alte obiective turistice din zona: Cheile Dambovicioarei, Cheile Gradistei, Cetatea Rasnov si altele. Dar cel mai placut este sa poti face plimbari lejere, sa te bucuri de aer curat si frumusetile din jur, pentru cei ca noi, care avem in dotare un copil de 2 ani. Cei care sunt mai sportive si nu au copii mici pot face drumetii in Bucegi, pe numeroasele trasee, care pornesc chiar din apropierea pensiunii.

Trimis de raduu1972 in 14.12.11 14:40:37
Validat / Publicat: 14.12.11 15:51:40
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MOIECIU.

VIZUALIZĂRI: 2698 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (raduu1972); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P20 Pensiunea Puiu-Moeciu de Sus -vazuta de visavi
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 24.00 EUR pe cameră

raduu1972AUTOR REVIEW
    [14.12.11 15:40:01]

Webmaster te rog sa atasezi urmatorul videoclip, cu multumiri anticipate.

http://www.youtube.com/watch? v=-UXCncKbXps&feature=related

Done!

gianni_dude
    [14.12.11 18:57:48]

Foarte utila si detaliata prezentarea ta. Cu siguranta le va fi utila celorlalti membri ai site-ului. Am fost si eu acolo anul trecut si am ramas placut impresionat de ospitalitatea gazdei. Recomand deasemenea!

gianni_dude, raduu1972
    Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Puiu [Moieciu de Sus]: