ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.12.2011
DIN: Gârcina [NT]
ÎNSCRIS: 26.04.10
NOV-2011

Versailles - oldie but very goldie

In timpul excursiei noastre in Paris... in cele 4zile petrecute acolo, cam o jumatate de zi am dedicat-o Palatului Versailles.

In primul rand trebuie precizat, pentru cei care merg cu mijloacele de transport in comun (ca noi) ca Versailles se afla in zona 5 si trebuie achizitionat bilet separat doar pentru el sau cumparat din start un abonament Paris Visite pentru zonele 1-6 (incluzand si Versailles dar si Disneyland) si nu doar pentru zonele 1-3. Acest abonament pt 3zile ne-a costat 39euro/pers. si puteam merge de cate ori doream cu orice mijloc de transport.

La Versailles se poate ajunge cu RER linia C; unde odata ajunsi se trece pe langa Hotel de Ville si in fata noastra se observa maretia si opulenta portii de intrare de la Palatul Versailles. Palatul Versailles a fost resedinta regilor Ludovic al XIV lea, Ludovic al XV lea si Ludovic al XVI lea. Interesant a fost faptul ca toate monumentele simbol ale Frantei erau pazite de armata cu mitraliere... te cam trecea un fior cand ii vedeai. Intrarea pentru intreg domeniul de vizitat asta insemnand palatul, gradinile, Le Grand Trianon si le Petit Trianon costa 18euro/pers. dar noi am achizitionat de pe internet Museum Pass pt 2zile la pretul de 35euro/pers. si am avut intrarea gratuita pentru informatii puteti accesa site-ul acesta . Pagina oficiala a castelui pentru informatii si orar de vizitare este aici.

Odata intrati in curtea Versailles se incepe vizitarea... ghidurile audio sunt gratuite si pot fi luate chiar de la intrare. Cele mai interesante obiective de vizitat in cadrul Palatului Versailles sunt: Sala Oglinzilor, Capela Regala, Salonul Venus, Dormitorul Reginei, Curtea pavata cu marmura, Opera, Marele Trianon, Gradinile, Sala lui Apollo si Grajdurile Regale. Noi am inceput cu interiorul Palatului unde opulenta este cuvantul cheie; am vazut incaperi inalte cu ferestre ce dadeau spre superbele gradini, dormitorul regelui si a reginei cu peretii complet acoperiti cu tapiterii valoroase, seminee in care intrau copacii intregi, biroul pe care s-a semnat Tratatul de la Versailles si mai ales Sala Oglinzilor care te ducea intr-o lume de basm unde iti puteai imagina foarte usor un bal unde erau zulufii perucilor albe si rochii mari se balansau in timpul valsului.

Odata iesiti di reverie te intampina 3 lacuri ce iti prevestesc parca ceea ce urmeaza. Noi am optat pentru un traseu facut cu un mic autobuz in genul celor de pe litoral. Biletul a costat 6euro/pers. si te plimba la Grand Trianon, Petit Trianon si Grand Canal. Puteia sa cobori, sa vizitezi si la 30min venea urmatorul cu care iti continuai periplul... noi insa fiind in criza de timp am preferat sa admiram constructiile doar de la exterior. Gradinile sunt superbe cu foarte multe lacuri si fantani arteziene, cu un domeniu vast pe care se gaseau si pasuni cu niste oi boeme pascand iar toata aceasta calatorie afost asezonata de muzica simfonica, evident. In timpul plimbarii se confirma zicala cum ca "detaliile fac diferenta" pentru ca toti copacii de pe marginea drumului avea coroana taiata la aceeasi dimensiune... va voi atasa poze pentru a vedea si voi.

Chiar daca afara nu era tocmai cald erau 10grade, pe marele canal am gasit un grup intreg de copii cu caiacuri. Cat despre Grand Trianon acesta se aseamana surprinzator de mult cu Trianonul din spatele Castelului Schonbrunn din Viena. Petit trianon mi-ar fi placut sa-l fi vizitat pentru ca se spunea ca era resedinta

Mariei Antoinette, asta inainte de a fi intemnitata in Conciergerie si decapitata. Acestea fiind spuse va recomand cu caldura sa vizitati acest simbol al Parisului.

Trimis de tempesta55 in 14.12.11 13:54:16
Validat / Publicat: 14.12.11 15:58:12
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în FRANȚA. A mai fost în/la: Paris

VIZUALIZĂRI: 4371 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (tempesta55); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Intrarea palatului Versailles vazuta din bulevard

Larissa
[14.12.11 20:52:20]

Tempesta, începutul e promițător, poți și mai mult! Și eu am vizitat palatul, rețin măreția lui dar nu m-a impresionat așa cum aș fi crezut. Am nimerit în grădini o toaletă stricată, o mizerie cu miros respingător, nu aș fi crezut în veci că așa ceva ar fi posibil tocmai acolo. Erau foarte mulți turiști, aglomerație și stat la coadă pentru diverse, mulți negri care îți vindeau orice, cu negociere la sânge. În fine, un obiectiv de văzut!

tempesta55AUTOR REVIEW
[15.12.11 11:49:51]

@larissa2011: am progresat! totul tine de timpul pe care mi-l acorda printesa mea de 6luni pentru a va povesti cat mai multe! imi pare sincer rau ca nu a fost o experienta prea placuta! poate data viitoare vei avea mai mult noroc! p. s. negrii aia erau si acum... asa ne-am cumparat noi suvenirurile la niste super preturi

Larissa, tempesta55
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Versailles: