ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.12.2011
DIN: Gârcina [NT]
ÎNSCRIS: 26.04.10
NOV-2011

Un hotel potrivit pt un city-break

Am plecat de pe aeroportul Targu-Mures spre aeroportul Beauvais pe data de 23.11 si ne-am intors pe 28.11.2011 (evident :)). Aeroportul Beauvais se afla la o distanta de aprox. 70km de Paris iar de acolo pana la hotelul din Paris trebuia sa luam un autobuz care ne ducea pana la prima gura de metrou si costa 16euro/pers/calatorie... dar mai aveam varianta de a lua autobuzul catre Beauvais ce costa 0.90euro/calatorie/pers iar din Beauvais sa luam trenul (13euro/pers/drum) care ne-ar fi lasat la gare du nord din Paris; gare du nord ce se afla la mai putin de 1km de gare de l'est si implicit de hotelul nostru.

Pentru informatii asupra trenurilor intrati pe parisbytrain.com/paris-be ... s-airport-train Zis si facut. Totul a decurs conform planului. Odata ajunsi la gare du nord trebuie mergeti in dreapta pt ca noi am mers in stanga in cautarea hotelului si am intrat in cartierul Indian sau ceva de gen…nu sunt rasista de felul meu dar erau atat de multi oameni cu fete dubioase incat mi-a fost teama sa scot aparatul foto si sa fac fotografii, asa ca trebuie doar sa ma credeti pe cuvant cand va spun ca parca eram intr-un film si mergeam in cartelul traficantilor pentru a ne procura droguri (stiu…. am o imaginatie bogata ) Totusi daca va cazati la acest hotel incercati sa ajungeti in timpul zilei pentru ca hotelul este oarecum ascuns dupa niste cladiri si se vede din el doar un colt la un bulevard super-aglomerat. Pt cei ce nu au mai ajuns prin Paris, v-am atasat si niste poze atat cu trenul de la/spre Beauvais dar si tramvaiele lor... asa ca si o comparatie... daca mai incape vorba;).

Hotelul ok. Se facea curatenie in fiecare zi in camera, ni se facea patul, micul dejun surprinzator de bogat pentru un hotel din Paris (noi eram pregatiti sa mancam 4zile doar croissanturi) dar am avut: lapte cu cereale si simple si cu ciocolata, suc natural, automat de cafea, ceaiuri, oua fierte, omleta, carnaciori prajiti, bacon prajit, un fel de clatite americane pe care isi punea fiecare sirop, cascaval de 2tipuri, mezeluri de 4feluri, compoturi de portocale, grapefruit si asortate si bineinteles, gemuri si unt. Interesant este faptul ca aveau o sectiune de produse bio cu lapte bio, suc de mere bio, smochine, curmale si cereale bio.

Recomand hotelul pentru ca: are in vecinatate un supermarket (unde preturile sunt cu mult mai mari decat la noi... dar de altfel asa este cam tot Parisul. Ex. : cea mai ieftina apa plata la ei era Evian si era 2euro sticla la 1.5l, (daca luai o apa de 0.5l de la o taraba de prin oras era 2euro) painea era 1.3euro si doar toast, mezeluri feliate 100gr. 2.3euro si cascaval feliat 100gr. 2.5euro... astea toate pentru sandwitchuri pt ca asa ne luam la noi cand plecam la drumetie prin Paris), sunt multe localuri in vecinatate inclusiv McDonalds (cu preturi ok similare cu cele de la noi ex. : un meniu ajungea in jur de 7euro), are wi-fi gratuit in camera si mai ales este foarte aproape de statia de metro care chiar asa se cheama Gare de l'Est.

Trimis de tempesta55 in 13.12.11 15:49:02
Validat / Publicat: 13.12.11 17:07:36
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în FRANȚA. A mai fost în/la: Paris F1Hotel

VIZUALIZĂRI: 3644 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (tempesta55); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Deasupra norilor de la Targu Mures spre Beauvais
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 70.00 EUR pe cameră

• SOCIALs