ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.12.2011
DIN: Pitesti
ÎNSCRIS: 20.01.10
JUL-2011

Kalamos si HiliadoU, nu le ziceti nicicand NU

Nu stiu altii cum sunt dar eu una iarna sunt cu gandul la vara. Si daca vorbim de vara, vorbim de insule. In acest caz, de insula Evia, luna Iulie 2011.

Chiliadou si Kalamos sunt doua locuri punctate ca si MUST SEE pe aceasta insula.

La Hiliadou /Chiliadou/Xiliadou mi-am dorit sa ajung atat de tare ca am decis sa vizitam in prima zi, nu care cumva sa patesc ceva si sa nu mai apuc. Prin urmare, prima oprire dinspre Atena catre nowhere unde urma sa stam, a fost acest loc de vis…chiar si urat pe alocuri, cum voi povesti la momentul potrivit.

Aflat la 62 de km de Halkida, capitala insulei, este un loc solitar, doar doua-trei unitati de cazare, turisti nu foarte multi - aspect iubit nespus - un loc departe de nebunia plajelor aglomerate. Am vazut si o parcare cu plata - 5 euro, dar noi am lasat masina pe marginea drumului, ca nu cred ca era tipenie de politist pe o raza de zeci de kilometri. Supermarket nu pot garanta ca exista, nu am fost atat de atenta la acest detaliu, recunosc. Insa, pentru doritori, am facut poza cu numarul de telefon al unei pensiuni.

In afara de peisaj, linistea mi-a placut cel mai mult. Se vede ca piciorul omului nu si-a lasat atat de tare urma. Mai mai ca inca miroase a “nou”. Plaja din nisip este lunga dar intrerupta din loc in loc de stanci. Este amenajata cu sezlonguri, iar preturile practicate de taverna sunt umane. Majoritatea racoritoarelor costau 3 euro, un pret rezonabil tinand cont ca te afli pe plaja si intr-un loc cu concurenta minima spre deloc. Pe langa racoritoarele comandate, aici primeai si un pahar cu apa, lucru caruia i-am dus lipsa intr-o statiune mai bine pusa la punct decat mijlocului salbaticiei.

A fost o adevarata placere sa savurez un Cappuccino Freddo, eu care nu-s bautoare de asa ceva in general, insa simpla lenevire in sezlong, pe canicula, intre doua balaceli, mi-a prins mai mult decat bine. Dupa o scurta odihna in aceasta parte a plajei am pornit in explorare. Cu toate ca frumusetea locului nu m-a dezamagit, aveam o mare problema, probabil spre chinul partenerului meu de viata, caruia ii place sa stea cu dosul in sezlong si sa isi savureze minunatele cafele grecesti.

Peisajul era altul decat cel vazut de mine pe internet, atat de diferit ca parca nici nu eram unde trebuie sa fiu asa ca nu puteam sa am stare. Si-uite asa spre uimirea celorlalti, la ora 15 intr-o zi caniculara am parasit umbroasele sezlonguri pentru gasirea panoramei de pe net, pentru ca “doar o logodnica am si trebuie sa fie fericita”.

Cum privesti marea am pornit in partea stanga, de unde am intuit, dupa pozitia muntilor, ca ar fi putut fi facuta poza. Dupa cateva sute de metri, nu pot estima cu exactitate (la capitolul distante imi recunosc deficientele) am dat de o stanca pe care scria Paralia Gimniston, dar cu caractere grecesti. Dragii mei, cand vedeti scris Παραλια Γυμνιστων grabiti pasul catre sau luati-o la sanatoasa, in functie de preferinte, dar sa stiti ca inseamna PLAJA NUDISTILOR.

A devenit deja obicei ca in calatorii sa tin musai sa merg intr-un loc, iar locul respectiv sa se dovedeasca sub stapanirea triburilor “Jos textila”. Daca te mananca trebuie sa te scarpini, ce sa mai! Urasc sa fiu pusa in astfel de situatii, dar lor le sunt atat de draga. Intr-adevar, coltul de rai era pozat de acolo, dintre padurile pubiene, printre care tematoare si plina de greata a trebuit sa inaintez, pana la celalalt capat al plajei, ca sa am un unghi suficient de mare pentru pozat.

Urasc ca nu poti face poze orisicum, din respect pentru nudisti si dreptul lor la… obscuritate. Din acest motiv, in una din poze (dupa evidenta decupare) va aparea si o mana, purtatorul acesteia aparand subit in peisaj cu toate cele din dotare la vedere, tocmai cand incercam sa imortalizez paradisul.

Pe langa inconvenientul cu nudistii, care pentru altii reprezinta poate un punct de atractie, nu as puncta decat senzatia de murdar data de corturile amplasate pe plaja intr-un loc deloc amenajat pentru acest lucru. Chiar si in partea infofolita a plajei, adica prima (nudistii fiind intotdeauna mai in fund si in…fundul gol) erau cateva corturi intr-un capat, asa ca pentru iubitori, poate fi o optiune.

Kalamos

Aici am ajuns in ultima zi a vacantei. Distanta Halkida-Kalamos este 65 km. Voi descrie drumul pentru ca se ajunge putin mai greu. Din Halkida se merge catre sudul Eviei: Basiliko, Erethria, Amarintho, Aliveri. Cam dupa 57 de km se ajunge in satul Neochori, unde se face dreapta catre Kalamos-Ahladeri. Dupa 2 km dreapta din nou apoi inca 5 kilometri si se ajunge direct in bine amenajata parcare.

Se aseamana cu Hiliadou prin faptul ca este fragmentata ca si plaja, prin posibilitatea de a aseza corturile si prin culoarea apei. Unde difera este in exista sezlongurilor, mult mai putine la numar aici, compensate insa prin numarul sporit de terase. Este un loc mai viu, mai aglomerat, mai atins de tot ceea ce inseamna turism.

Kalamos este format din doua golfuri, separate de o stanca a carei frumuseti m-a facut sa vin aici. Partea amenajata a plajei, mai ingusta decat cealalta parte, este numita de catre localnici “Kali”, adica “Buna” (cea buna) pentru ca are apele mai calme decat cea de-a doua care se numeste “Kakia” (cea rea, primejdioasa) datorita valurilor zbuciumate.

Le-am incercat pe amandoua si le dau dreptate. Cu toate acestea, chiar si Kali are agitatia ei, deci nu o recomand copiilor decat sub atenta supraveghere a parintilor. Acest lucru este valabil si pentru Hiliadou, intrarea in mare fiind brusca, iar ca si intensitate a valurilor o compar cu Kalamitsi din Insula Lefkada - pentru cunoscatori.

Zice-se ca nisipul este alb, insa nu va asteptati la farmecul nisipurilor albe din Tailanda. Daca m-as fi dus pentru acest aspect as fi fost dezamagita. Este in schimb un loc numai bun pentru o baie in mare, o mancare buna, o plimbare cu caiacul sau hidrobicicleta pentru preturi intre 4 si 12 euro sau pentru cateva zile la cort in Kakia, unde se ajunge ocolind stanca dinspre Kali.

Acestea fiind spuse, nu imi ramane decat un lucru de adaugat: Kalo taxidi! Calatorie placuta!

Trimis de Ellada_sagapo in 12.12.11 21:44:45
Validat / Publicat: 13.12.11 06:11:31
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 10592 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Ellada_sagapo); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P22 Partea stanga a plajei Kalamos

[12.12.11 21:51:21]

Rog sa fie atasata urmatoarea melodie, care imi este foarte draga!

Yanni, marele artist de nationalitate greaca.

[12.12.11 22:47:18]

Articolul a fost selectat ca MiniGhid AmFostAcolo pentru aceasta destinatie.

A fost atasata si melodia solicitata!

georgiana
[13.12.11 07:38:19]

De unde tot descoperi tu asa melodii frumoase? Si plaje atat de ispititoare?

Sa inteleg ca plaja cea mai frumoasa era cea ocupata de nudisti?

Si inca ceva, te innebunesc cu intrebarile. Nu ai scris cum se poate ajunge in Insula Evia? Noi am trecut doar pe langa ea, in septembrie 2008, cand ne inapoiam din Insula Zakynthos si din neatentie nu am observat indicatorul cu podul de la Patras si asadar nu am facut cale intoarsa si am venit prin Atena, apoi pe autostrada care e paralela cu costa estica a Greciei, trecand pe langa Marea Egeea.

Mi-au placut fotografiile si ma gandesc ca Evia poate fi o noua destinatie de vacanta. Poate ne mai scrii si altecva despre ea.

Cristian_h* CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[13.12.11 08:34:07]

@Ellada_sagapo nu stiu cum fac acesti nudisti insa si pe mine ma enerveaza pentru ca unele din cele mai frumoase plaje vazute de mine in Grecia erau acaparate de ei! la anul va fi Grecia cu siguranta, insa cu criza asta ma gandesc sa aman mult dorita vizita in Karpathos si Astipalaya si sa incerc Evia, de mult imi face cu ochiul, asa ca si eu sunt dornic de a afla cat mai multe despre aceasta!

Frumoasa melodia aleasa!

[13.12.11 14:29:03]

@ Georgiana

Plajele cele mai frumoase erau cele ale nudistilor, ai inteles bine.

Nu ma innebunesti cu intrebarile ci m-ai facut sa zambesc amintindu-mi ca in masina m-am apucat sa intreb daca mai e mult pana intram pe insula, si mi s-a spus ca suntem deja in Evia.

Stiu insa ca s-au urmat indicatoarele de Chalkida, capitala insulei.

In review-ul anterior am precizat ca:

"Pe insula se poate ajunge din 3 puncte, nord si sud cu ferry sau din mijloc spre capitala insulei, adica Chalkida prin podul care leaga insula de continent. "

Pentru varianta cu ferry nu pot da niciun detaliu, dar o consider oricum inutila din moment ce exista podul si poti scuti toate taxele aferete unei calatorii cu feribotul. Evia este un fel de "Lefkada a Marii Egee", din acest punct de vedere.

Cu siguranta merita vizitata, si voi mai scrie despre aceasta insula, cu atat mai mult cu cat pe AFA nu sunt multe review-uri despre ea.

Cat despre muzica frumoasa, Yanni este unul din preferati si mi se va implini un vis cand va reveni la Teatrul lui Herodes Atticus, la poalele Partenonului (obiectivul meu preferat din Atena). Din pacate nu a mai venit aici din 1994, si tot trag sperante ca macar dupa 20 ani, adica in 2014, se va produce minunea. Senzatia pe care trebuie sa o ai ascultand muzica lui intr-un astfel de loc nu cred ca poate fi descrisa in cuvinte. Cred ca esti martorului unui moment perfect in desfasurare.

Ca sa va faceti o idee despre ce vorbesc, atasez si un link.

youtube

[13.12.11 14:57:11]

@ Cristian_h

Nu pot sa spun ca ma bucura faptul ca nu sunt singura care impartaseste aceeasi opinie, pentru ca stiu ca iti strica putin din dispozitie. Cu atat mai mult cu cat venisem de departe exact pentru plaja respectiva, fiind un must see al meu.

De acum incolo plec in vacanta resemnata ca vor fi acolo.

Sper sa ajungi in Karpathos. De cand visez sa imi plimb piciorusele pe acolo! Ai gusturi bune in materie de insule, nu gluma!

Si la Kastelorizo vreau sa ajung, si chiar am fost "mustrata" ca fac eu cum fac si le aleg pe cele mai indepartate. Nu e cu intentie, vina este a locurilor care ma atrag, dupa pozele pe care le gasesc pe internet.

Te-ai simti bine in Evia. Poate cand voi termina de descris statiunile te poti orienta unde sa te cazezi. Are cate putin din toate, este o combinatie buna.

Daca ti-a placut melodia, atunci cu atat mai mult o sa savurezi concertul atasat in ecoul de mai sus.

argemi*
[13.12.11 21:37:41]

@Ellada_sagapo: Multumiri pentru linkul cu concertul lui Yanni de la poalele Acropolei! Cum se numeste piesa in care apar doua soliste vocale (o blonda si o negresa) ?

[14.12.11 14:59:19]

@dinknowater

Cu placere! Melodia se numeste Aria.

Ai aici un video numai cu aceasta melodie, daca iti place in mod special.

Sub videoclipul cu intregul concert este o lista cu toate melodiile.

Daca apoi cautati pe youtube: Yanni numele melodiei Acropolis, le veti gasi si separat.

De asemenea, un utilizator a pus intr-un comentariu numele melodiilor si minutul, dar numai pana la minutul 53.

argemi*
[14.12.11 21:27:50]

@Ellada_sagapo: Muzica intregului concert este de exceptie! Dar intradevar Aria m-a impresionat cel mai mult! Cu ajutorul raspunsului tau am aflat de pe Internet si numele celor 2 soliste: Darlene Koldenhoven si Lynn Davis, precum si faptul ca aceasta melodie este singura din concert care este o prelucrare a operei unui alt muzician: The flower Duet din opera Lakme compusa in sec. 19 de muzicianul francez Leo Delibes. Cuvintele melodiei sunt pure inventii ale solistei Darlene Koldenhoven (deci intr-o limba inexistenta), iar vocea ei este parca adusa din rai!

Aceasta melodie este fondul muzical al unui videoclip la fel de impresionant, cu cele mai frumoase plaje din Grecia, adus la cunostiinta noastra de ionescunic:

stroecristian83
[06.03.13 10:25:21]

As vrea sa vizitez si eu insula Evia in septembrie 2013. Imi puteti recomanda o agentie de turism locala sau vreun grec descurcaret patron de pensiune? M-ar interesa zona nordica a insulei, o pensiune sau hotel pe malul marii (Pefki sau alte localitati invocate in review-urile anterioare). Din pacate pe booking oferta este extrem de limitata. Multumesc. Cristi.

argemi*, Ellada_sagapo, georgiana, stroecristian83
Alte impresii din această RUBRICĂLa pas prin insula Evia: