ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.12.2011
DEC-2011

Către satisfăcător
Foarte nemulțumit

Lipsa de transparenta

Este situata la 6 km de Bran in localitatea Simon. Se poate ajunge foarte usor in orice anotimp, drumul este asfaltat. Ideal pentru familii cu copii.

Daca vrei liniste totala, mai greu ca pensiunea este facuta cu ceva gust rustic din lemn si scartie si se aude absolut tot. In camere ai cam tot ce iti trebuie dar camera in care am stat avea probleme neremediate, veioza nefunctionala, suportii de baie in cadere...

Mancarea deosebita daca iti plac produsele traditionale. Daca va duceti si pentru cozonaci (cum am facut eu) o sa fiti dezamagiti, nu sunt deosebiti fata de cei facuti in Bucuresti la patiserii.

Lipsa totala de transparenta pentru preturi. Pe site nu afiseaza si acolo iti calculeaza rotund cum vrea mama soacra... Apropo cand ajungi mama soacra iti aduce la cunostinta regulile, ca la puscarie. Ar fi mult mai ok daca nu ar conduce afacerea mama soacra avida de bani.

Am fost aproape multumiti dar nu voi mai merge acolo si nici nu recomand celor pretentiosi. Fiecare cu gustul lui, dar ma asteptam sa fiu primit macar cu transparenta daca nu cu o parte din caldura descrisa de altii de pe acest site. Poate ca i-am deranjat ca am fost singuri in pensiune. Succes

Trimis de Travel in 12.12.11 18:28:39
Validat / Publicat: 12.12.11 19:37:34
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BRAN. A mai fost în/la: Magura, Moeciu, Voineasa, Predeal, Fantanele, Sighisoara, Sibiu, Paltinis

VIZUALIZĂRI: 3160 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Travel); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

cristina65
[12.12.11 21:02:36]

Poti sa ne dai ceva mai multe amanunte? Review-ul ar fi f util daca ai detalia un pic, la ce te referi cu regulile soacrei, ce a inclus pretul pe care l-ai platit, cate nopti de cazare, daca ati avut si masa, chestii de astea... Astept cu nerabdare, locatia e chiar de interes! Multumesc.

[13.12.11 08:31:16]

@Travel: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo!

[13.12.11 13:21:04]

@cristina65: Am sunat si am rezervat. Mi s-a spus 350 pt 2 nopti cu demipensiune, dimineata si seara. Nici acum nu stiu cat e pretul pe camera, dar e pensiune de cel mult 120 lei pe camera cu mic dejun pt 2 persoane. Cand am ajuns m-a anuntat ca e 450, conform preturilor de pe site!? (eu nu am gasit preturi pe site)

De la inceput ne-a spus unde se poate fuma si orele de masa (ore de masa ca la cantina?). Masa de dimineata e mai mult decat indestulatoare cu produse traditionale facute in casa, gustoase si proaspete. In cele 2 seri nu am mai putut manca si am fost serviti cu 1kg de lapte proaspat si produse de patiserie si cozonac care nu mi s-au parut proaspete, cred ca erau de 1 zi.

La plecare am cerut plata si bineinteles ca ar fi vrut sa platesc 450. Am cerut sa imi detalieze si mi-a zis 360.

Nevrand sa mai fac discutii am platit si am plecat. Recomand sa va trimita clar pe mail preturile. La ce oferte sunt pe piata acum, transparenta si modul de primire cat si flexibilitatea ar trebui sa constituie un avantaj si un criteriu important in alegerea fiecaruia.

Am incercat sa fiu cat mai obiectiv, pentru a fi de ajutor. In general pot spune ca am fost aproape multumit, dar e parerea unui client riguros, nu pretentios caci daca eram pretentios nu mergeam acolo si nici nu mai aveam acest review.

Daca clasificarea nu departajeaza clar pensiunile poate reusim sa o facem noi prin review-uri. Toate cele bune si calatorii placute.

cristina65
[13.12.11 17:07:23]

@Travel: Multumesc mult pt raspuns, ai fost mai mult decat clar, asta e ceea ce asteptam. In alta ordine de idei, ai dreptate, oferta e bogata, trebuie sa ii departajam intr-un fel, nici mie nu imi plac lucrurile astea"scaldate" si evit situatiile de genul acesta. Pe de alta parte, insa, daca gazda stia ca mancati seara si s-a pregatit, iar voi ati venit spunand ca nu va e foame... aici lucrurile se mai pot discuta.

Inca o data iti spun, multumesc si ai dreptate intru totul.

creivean
[13.12.11 23:43:07]

AmFostAcolo şi eu, cam de mult ce-i drept.

Acolo, mama soacră, de fapt este proprietara, d-na Rodica Drăgan, mama lui Laurenţiu, cel ce se ocupă de pensiune.

Am şi eu o întrebare. Ştiu de la Laurenţiu că au demolat vechea vilă (Rodica - cea din partea dreaptă a curţii), au reuşit să o reconstruiască şi dacă da, cum arată camerele din noul corp? Tare-s curios...

Merci.

A, mie mi-a plăcut foarte tare, drept ii că io am discutat exclusiv cu Laurenţiu şi n-am avut probleme.

zoloft
[14.12.11 09:22:14]

Un alt aspect foarte bine mentionat este faptul ca acei COZONACI nu sunt diferiti cu cele din patiserii.

Erau vremuri cand daca eram cazat in zona mergeam si 5-10 km pt a cumpara cativa cozonaci. Erau intr-adevar deosebiti si ii apreciam atat pt prospetime cat si pt gustul traditional. Daca intre timp au descoperit adaosurile si e-urile si alti aditivi, n-au decat sa si-i pastreze... probabil de aceea nici nu mai au cautarea de alta data...

[14.12.11 11:16:33]

@creivean: Au demolat, si toata partea dreapta e santier

[14.12.11 11:23:09]

@cristina65: Nu s-a pregatit cu nimic. Ne-au intrebat la ora 17 ce ne pregatesc, si am mentionat ca daca nu au nimic pregatit renuntam fericiti (mancasem in Bran) Ne-a oferit lapte si strudeluri cu mar si visine (gelatina nu gem sau dulceata). Laptele cu adevarat bun. A doua zi a ramas ca ii anuntam pana la ora 16 daca mancam.

AlexandruN
[26.08.12 11:42:39]

@creivean: Inca nu este finalizata noua constructie

AlexandruN, cristina65, mariuca, Travel, zoloft
Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Mama Cozonacilor [Șimon]: