ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.07.2009
  • GR. VÂRSTĂ: 20-30 ani
    DIN: bucuresti
    ÎNSCRIS: 09.07.09
    JUL-2009

Hotel bun, dar sistemul bulgar nu m-a convins

Pe scurt, Berlin Golden Beach e un hotel bun fara discutie.

Nemultumirea mea porneste insa de la impresia ca se putea mai bine daca mergeam in alta parte la aceeiasi bani (Turcia) si e alimentata de lucruri marunte, care poate pentru alcineva chiar nu conteaza, dar care se aduna:

- platesti parcarea (5 leva/zi, in spatele hotelului),

- platesti sezlongurile la piscina (4 leva/zi), pentru a beneficia de ele doar jumatate de zi restul fiind umbra. Avantaje piscina fata de plaja: mult mai ieftin, apa mult mai calda decat in mare, ptr copii e locul ideal datorita adancimii apei marii, trece peste cap de la 5 m de tarm. Dezavantaj: apa cu mult clor, umbra, dupa cam spus, dupa ora)

- nu au internet gratuit sau cat de cat in conditii decente (in camera) - doar internet cu plata la 2 calculatoare publice

- despre mancare nu pot sa ma exprim prea mult fiindca gusturile nu se discuta (cert este ca mie mi-a lasat impresia ca se putea mai mult, chiar in conditiile de demipensiune+),

- la barurile exterioare erau banere mari cu "ALL INCLUSIVE BAR", dar de fapt era doar bere autohtona si sucuri (cel putin sa nu mai puna bannerul acolo, asa te simti pacalit pe fata, desi stiam din tara care e meniul), iar ora limita era 22 (ar fi putut prelungi macar cu o ora),

- jacuzziul nu e chiar ce se lauda (il pornesti singur din buton),

- locul pentru spectacole e doar un culoar ce desparte restaurantul de piscina (pe care cu greu se puteau inghesui, spre exemplu copii seara in programul dedicat lor),

- nu am aflat decat de la cineva exact in ziua plecarii de existenta unei sali de fitnes (altfel decat daca stii si intrebi de ea), asa cum nu stiu daca exista vreo discoteca in hotel.

- barurile mi s-au parut niste improvizatii.

- dupa ora 22 se sting toate luminile exterioare (de la piscina si de pe balcoane), in contrast total fata de hotelurile vecine (la Glarus piscina iluminata crea o impresie deosebita), clar oamenii sunt pusi pe economie.

TOTUSI camerele erau foarte mari si ingrijite (in corpul de 6 etaje in care am stat) iar aerul mergea, daca il lasai deschis fara sa lasi cheia la locul special (asa imi aduc aminte - noi n-am abuzat, ptr ca fetita mea e mai sensibila la aer conditionat). Neaparat incercati sa obtineti numar fara sot la camera pentru vedere spre mare (se rezolva cu 10-15 euro in pasaport).

Personalul amabil in general, in afara de ospatarii care debarasau, puteai sa te intelegi in engleza sau germana.

Fructele erau nelipsite, inghetata era prezenta, mancare suficienta, chiar daca se termina un platou era imediat inlocuit, animatorii fac fata desi se putea mai bine.

Super incantat sunt de sitemul de plata cu cardul pe care il primesti din prima zi de la receptie. Tot ce cheltui treci pe el si platesti la sfarsitul vacantei.

Per ansamblu, as spune ca am fost multumit, nota 8. 5 din 10. Nu m-a convins insa sistemul bulgaresc, desi recunosc ca e distanta enorma fata de ce e la noi. Mai bine la aceiasi bani alegem altceva.

La final, doua tipsuri care sunt poate utile altora care merg pentru prima data:

- schimbat baniii n leva: scoateti de la bancomat. Exista aproape de centrul statiunii o asa-zisa banca Reiffeisen (o cladire modesta) la care puteti apela cu incredere. Eu personal de acolo am scos bani, doar cat aveam nevoie, in deplina siguranta! Daca e necesar/urgent, puteti schimba si la hotel (1. 87 leva/Euro), fara alte complicatii (cursul poate fluctua putin). Daca totusi vreti sa folositi o casa de schimb din strada, atentie la curs!! Au fost cazuri inc are cel de schimb diferea FOARTE mult fata de cel afisat afara! E bine sa intrebati dinainte cati leva primesti ptr X Euro!

- cumparaturi: puteti incerca un magazin cu preturi mai mici fata de cele practicate la "supermarketurile" de pe aleea de promenada, la 200-300m de hotel (dupa hotelul Glarus, imediat langa bariera spre terenul de minicolf).

Vacanta placuta!

Trimis de anzi* in 09.07.09 09:58:14

VIZUALIZĂRI: 3479 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (anzi*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Patul suprapus si fotoliul pentru a 3-a persoana (daca e cazul)
    PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 400 PMA (din 1 vot)

tepimic
    [09.07.09 13:44:45]

Super adevarate impresiile. Asa e Bulgaria !

tepimic
    Alte impresii din această RUBRICĂBerlin Golden Beach Hotel: