ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.12.2011
ÎNSCRIS: 08.12.11
NOV-2011

la PMM* = 39 USD

Raport bun calitate pret

Am petrecut un sejur de 7 nopti la acest hotel la sfarsitul lunii noiembrie. A fost o vacanta frumosasa, relaxanta, la a carei reusita hotelul si-a adus un aport foarte important.

Am ales acest hotel pentru ca la randul meu m-am informat si am folosit parerile altora in alegerea facuta. Nu am regretat, am ales bine, as vrea sa vorbesc despre unele aspecte.

Am sa incep cu ceea ce este bun. Hotelul este frumos, are o arhitectura asemenea unui palat, este curat, se acorda atentie detaliilor isi respecta titulatura de “Alf Leila Wa Leila”, ceea ce in traducere inseamna 1001 de nopti.

Terasele si locurile de relaxare sunt multe si ingrijite. Cea mai mare terasa se numeste Sindbad si este chiar langa culoarul cu magazine. Mai sunt si altele, langa fiecare dintre piscine, precum si cafenele una langa receptie si una in nteriorul hotelului, ambele in spatii inchise. In fiecare seara langa terasa Sindbad isi facea aparitia un “trubadur” care canta la mandolina pentru intretinerea atmosferei. Era tot un zambet. Mai era si o discoteca de asemena in spatiu inchis cu program pana la 2 noaptea, unde seara se adunau tinerii iar muzica aleasa de dj era chiar frumoasa, in general mai veche fara muzica house sau alte genuri zgomotoase. Fiindca veni vorba de tineri erau in general nemti si rusi, erau civilizati nu am vazut personae ametite de bachus.

Mancarea este multa, buna, cele 4 restaurante Asiatic, Marocan, Italian si restaurantul principal Caves du Roi au preparate pentru toate gusturile, pretentiile si religiile. Tot timpul se prepara ceva in fata ta, dimineata omleta, seara creveti, pizza, etc.

Animatia hotelului era buna eu am participat la toate activitatile, erau antrenante iar animatorii erau haiosi. Imi placeu Aqua gim si lectiile de Belly dance. In fiecare seara esra un spectacol in arena special amenajata, spectacol de sunet si lumini, care se numea diferit in fiecare seara dar continutul era cam acelasi…Oricum mi-a placut.

Un alt plus il consider apropierea de hotelul Jungle Aqua Park care, asa cum arata si numele are un Aqa Park pe domeniul sau. Hotelurile fiind diin acelasi lant respectiv Pickalbatros, biletul de intrare se poate procurala un pret preferential de 15$ de persoana, in care intra mancare la terasele de langa Aqua Park si o bautura.

La cumparaturi am fost in Hurghada cu taxiul, 10 euro dus intors (pentru familie) taxi pe care l-am luat de la hotel, scria Pickalbatros pe el ne-a lasat in Hurghada si ne-a luat altul de la aceeasi firma peste cateva ore. Am vazut si celebrele “Cleopatra” adica niste supermarket-uri cu preturi fixe, agreate de persoanele care nu vor sa se targuiasca, personal nu am cumparat souvenir-uri. In schimb doamnelor, posete cat cuprinde. Era o firma Faraon cu multe produse din piele de foarte buna calitate, preturi negociabile, bineinteles. Nu va sfiiti de conceptul negociabil eu ma gandeam tot timpul cat costa in Romania si ofeream jumatate. Oricum ei negociaza, dar daca sunt constienti ca vand lucruri de calitate nu sunt asa de flexibili.

Personalul este amabil si dornic sa rezolve solicitarile clientilor. Intr-adevar cu o mica spaga sunt si mai atenti. Cu cei 10 $ inmanati impreuna cu pasaportul am obtinut o camera mai buna.

…. Si am ajuns la cele rele. Camera era buna adica avea o vedere frumosa chiar la picina principala. Inauntru arata de 2*Patul comod si frumos aranjat, lenjeria curata dar uzata. Un sifonier vopsit grosier cu vopsea alb crem. Baia cu cadita de dus, toaleta fara banda de hartie “Desinfected”, prosoape curate dar uzate. Totul era curat dar avea un aspect de vechi. Unii sunt de parere” doar n-am venit sa stau in camera”, eu insa vreau sa ma simt bine tot timpul, de-asta atrag atentia.

Si ultimul inconvenient care nu tine foarte mult de hotel dar are totusi legatura este …. marea. Desi hotelul nu are iesire la plaja asa cum s-a mai spus aici iar trasnsferul se face cu bus-ul la plaja hotelului Dana Beach care face parte din acelasi lant, iar plaja este ok, marea m-a dezamagit. Am sa explic de ce pentru ca pana acum nimeni nu a atras atentia asupra acestui aspect. In Hurghada la mal nici urma de pesti, nici urma de snorkeling. Erau cativa cu masti, in special copii dar nu prea aveau ce sa vada. Anul trecut am fost la Sharm si acolo am vazut pesti de la mal, chiar cei care nu stiau sa inoate ii puteau urmari cu masca de snorkeling. In Hurghada cel putin la plaja de la Dana Beach, nici urma.

Pe toata perioada sejurului vantul a batut permanent. Hurghada fata de Sharm este mai expusa iar localnicii ne-au spus ca anul asta si-a facut simtita prezenta mai mult decat in ani trecuti. Chiar si pe plaja din Hurghada sunt niste aparatori de vant in jurul sezlongurilor pe care nu le-am vazut la Sharm.

In ceea ce priveste excursiile, acelasi scenariu cunoscut pentru cei ce au mai calatorit cu agentii de turism. Ne-au luat cu autocarul de la aeroport, in autocar am fost anuntati de intalnirea de a doua zi cu ghidul, a carui prima grija a fost sa ne prezinte excursiile optionale. Am luat intra-adevar excursia la Luxor care a fost 90$ de persoana, pentru ca m-am gandit ca au autocare confortabile si era ceva de mers. A doua excursie la insula Paradisului am luat-o de la o alta agentie, mai ieftin decat la tour-operatorul nostru.

Ma opresc aici si sper sa fiu de folos celor care sunt in cautarea unui hotel si nu stiu ce sa aleaga. Va urez vacante multe si cat mai placute!

Am vazut ca multi incheie review-ul cu “ la anul voi reveni cu siguranta” eu pot doar sa spun ca la anul voi incerca sa descopar alte orizonturi. Pentru cei care nu au fost Egiptul este o destinatie interesanta care merita vizitata.

Trimis de Musette in 08.12.11 22:02:49
Validat / Publicat: 08.12.11 23:05:16
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în EGIPT. A mai fost în/la: Sharm El Sheik, Hotel Hilton Sharm Dreams

VIZUALIZĂRI: 3706 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Musette); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Show de sunet si lumini din amfiteatru
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 39.00 USD pe cameră

Lizette [08.12.11 23:37:49] »

Am citit cu interes impresiile pe care le-ati enumerat si sunt putin dezamagita... pe 7 ianuarie planuim sa mergem la acest hotel. Ne-a luat mult timp pana ne-am hotarat asupra unui loc si acum cand ma gandesc ca as lua-o de la capat ma apuca groaza... Ideea este urmatoarea: era frig pentru plaja? V-ati bronzat? Sincera sa fiu m-as intoarce mai mult decat furioasa daca nu as fi macar un pic bronzataConsiderati ca Sharm-ul este mult mai indicat pentru temperaturi? Astept cu nerabdare raspunsul dvs. Multumesc!

webmaster [09.12.11 13:33:55] »

@Musette: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo!

onlyoctavian [10.12.11 16:15:13] »

@Musette:

Felicitari pentru intregul review, ai punctat exact ce-si doreste un turist dornic sa afle despre aceasta locatie.

Intradevar Hurghada isi pierde pe an ce trece din splendoarea " raiului acvatic " pentru impatimitii de snorkeling si nu numai. Si eu am sesizat acest lucru, insa marea vina o au turistii rusi care distrug zonele de corali din aproprierea tarmului cu picioarele sai pietre, iar cei mici invata de la adulti... distrugi bariera de corali... dispar de la tarm si speciile de pesti pentru care aceasta e habitat... Aceste locatii ar trebui protejate de insasi proprietarii hotelurilor prin paza sporita. Avand in vedere legile egiptene care sunt aspre viz-a-vis de flora marii rosii, chiar proprietarii sunt cei vinovati de dezinteres. Zona Sahl Hasheesh (la sudul hurghadei), in principal tarmul hotelului Pyramisa este o enciclopedie naturala a speciilor de pesti (vezi pozele mele)... insa cu ajutorul turistilor care cred ca in pretul de all inclusiv este inclus si distrugerea habitatului natural... va mai disparea o zona mirifica.

doresc tuturor sa mai apuce sa vada la mal, lumea acvatica... dimineata, la rasaritul soarelui cand apa e cristalina si te atrage sa-i descoperi tainele, pare sa spuna " PRIVESTE SI NU DISTRUGE"

Musette [11.12.11 14:14:38] »

@Lizette:

Lizette, in primul rand ma bucur ca ai citit impresiile mele. Ca sa raspund la ceea ce m-ai intrebat pot spune asa: nu, nu aste frig pentru plaja. Nu vei fi dezamagita, cand te vei intoarce sigur vei fi mai bronzata decat cei din jurul tau. Eu am facut o mica paralela pentru ca anul trecut exact azi 11 decembrie am plecat la Sharm si a fost mai cald decat la Hurghada unde am fost la sfarsitul lunii noiembrie. Cred ca diferenta a facut-o intensitatea vantului, care la Sharm daca te uiti pe un site meteo are 2-3, iar la Hurghada 4-5 (ex zoover). In ceea ce priveste plaja la Hurghada era plina, era lume in apa, eu personal am facut snorkeling in reprize de 45 de minute intr-o apa a carei temperatura nu scade niciodata sub 20 de grade, langa un recif de corali. Am cunoscut in Hurghada un cuplu de nemti pensionari care veneau in Hurgada de multa vreme si au spus ca au fost intr-un an in ianuarie cand a fost tare cald si bine. Mai vreau sa-ti spun ca in cele 8 zile petrecute in Hurghada nu am vazut nici un nor pe cer, a fost numai senin, iar plaja se incheia in jur de ora 16 cand apunea soarele, ei fiind pe acelasi fus orar ca si noi. Noaptea temperatura scade pana la 16-18 grade. Eu itidoresc sa ai parte de soare, bronz si un sejur cat mai placut, si sa scrii si impresii cand te intorci.

Musette [11.12.11 15:01:52] »

@onlyoctavian: Si eu multumesc pentru ca ai citit. Da sunt de acord cu tine ca trebuie sa respectam ceea ce vedem pentru a avea ce sa admiram in continuare. Dincolo de pedepsele instituite de egipteni este vorba de constiinta si educatia fiecaruia dintre noi, de respectul pentru frumos, de puterea de a intelege ca un melc de mare sau o scoica nu reprezinta un trofeu pentru sufragerie ci un lucru frumos pe care il admiram si il lasam acolo unde l-am vazut pentru ca la randul lor si altii, sau poate chiar noi intr-un alt sejur sa ne bucuram cand il vedem. Anul trecut in Egipt am fost la o repriza de scufundari undeva langa o insula, si am vazut o scoica mare din aceea cu cochilia cu niste terminatii in forma de "tepi". Am vazut-o pe fundul marii la vreo 3 matri adancime, (inca nu sesizasem ca se gasesc astfel de cochilii si pe plaja). Am cerut instructorului sa mi-o aduca s-o vad mai de aproape, mi-a adus-o si mi-a spus ca pot s-o ating si s-o privesc dar s-o las acolo unde este pentru ca "apartine marii". Mi-a placut felul in care a spus-o, si nici n-as fi facut altfel!

Am citit pe forum pareri ale unora pe care doar teama de pedepse sau teama de a nu depasi limita de bagaj la cala i-a facut sa lase acolo scoica, si nicidecum constiinta. In sufragerie devin simple obiecte, nu avem dreptul sa ni le insusim, ele apartin tuturor, singurele amintiri pe care le putem lua cu noi sunt poze cu scoica preferata.

Zona de care amintesti tu este mai salbatica, plaja de la Dana Beach este o zona "comerciala", de aici probabil diferenta de fauna. Si fauna mi se pare ca este foarte importanta, poate face diferenta dintre o superba plaja a Marii Rosii unde vezi pesti viu colorati langa mal si plaja de la Mamaia cand este fara alge.

Mulmesc pentru interventie si pentru aspectul asupra caruia ai atras atentia.

Lizette [11.12.11 21:40:29] »

M-am mai linistit dupa raspunsul pe care mi l-ati dat si va multumesc tare mut. Imi era teama ca ajung acolo si nu voi putea face plaja sau ca nu voi putea sa stau in apa, sa fac scufundari (dupa care tanjesc de vreo 2 ani). Insa as mai indrazni sa va rog sa-mi recomandati si ceva hoteluri la sharm pentru a analiza si ofertele de acolo. Adica, m-ar interesa ceva care sa se asemene cu Wa Leila din Hurgada: un stil oriental, serviciile si mancarea buna, plaja proprie etc. Va multumesc anticipat!

gheisa [11.12.11 22:02:02] »

@Musette: foarte bun acest rw, multumim pentru informatii. In afara de poza cu "cina", toate celelalte sunt absolut superbe . Ati primit si superbonusul, la mai multe! Poate doar niste poze cu interiorul camerei ar mai fi lipsit, sa ne facem o imagine asupra acestui aspect.

Angelinne [13.12.11 00:13:45] »

Ma bag si eu ca musca'n lapte... sau poate nu... dar sunt fan declarat al egiptului si nu am fost decat de vreo 6 ori...

Diferenta de temperaturi exista intre sharm si hurghada. Am nimerit intr-un an cu un grup de prieteni, unii in sharm, unii in hurghada, fix aceeasi perioada (ma rog... vroiam sa mergem toti intr-un loc dar n-au mai fost locuri... vremurile bune din egipt!) La noi in sharm a fost o super vreme, la ei in hurghada vant rau, doar seara i-a inebunit de cap. De bronzat, am venit toti bronzati... asa ca din punctul asta de vedere... no problem!

Acum legat de cealalta problema ridicata... coralii si fauna marii rosii... in hurghada coralii nu sunt situati la mal, asa cum sunt in sharm (unde 90% din hoteluri au plaje cu corali). Din cauza asta in hurghada este slabut snorkelingul sau divingul la hotel. Daca vrei sa vezi adevarata fauna din marea rosie si stai in hurghada... neaparat trebuie sa iei o excursie cu vaporul care sa te duca mai in larg unde sunt corali spectaculosi! La vreo 25-30 km de hurghada exista statiunea Makady, acolo mai gasesti hoteluri care au plaje cu corali...

Daca ma intrebi pe mine acum... eu m-as duce in sharm pt. ca am vizitat tot ce se putea posibil si cum iubesc marea rosie... ma duc doar pt. snorkeling. Evident ca daca as prinde o oferta buna, mi-as face bagajele instant si as pleca si in hurghada... dar cred ca m-as orienta spre ceva din zona makady bay...

Poti citi reviewurile mele, daca dai click pe numele meu iti apare tot ce am postat eu... Ma gandeam si eu intr-o vreme la Alf Leila, dar am ales hotelul de langa Jungle si am avut posibilitatea sa vizitez si Alf Leila. Seamana foarte mult, doar ca Jungle esteun hotel nou, cladirile sunt sub forma de bungalowuri, restaurante mai multe, camerele imense, seiful gratuit (la alf leila nu este gratis), 7 restaurante, fata de 4 la alf leila... plus aqua parkul moca, bauturi, mancare moca si in aqua park. Singura chestie pe care o are in plus alf leila este spectacolul acela 1001 nopti, dar la care poti merge cu preturi bune.

Jungle= Albatros Jungle Aqua Park

Plaja este aceeasi pt. ambele, cea a hotelului Dana Beach din acelasi lant Pickalbatros, insa trebuie sa iti iei prosoape de la hotel cu tine, acolo neexistand ghereta, iar la bar nu ai decat bere si sucuri. Plaja nefiind spectaculoasa deloc... mi-am cam petrecut timpul pe la hotel...

Sper sa fi fost de folos. Daca aveti intrebari, nu ezitati!

Lizette [14.12.11 09:20:49] »

Atunci recomandati-mi hoteluri in Sharm dar care sa fie pe aceeasi lungime de unda cu Alf Leila (ca si pret ma refer), eventual tot de 4 stele.

Angelinne [14.12.11 11:31:03] »

@Lizette: un hotel care mie mi-a placut foarte mult in sharm si are 4 stele si un pret rezonabil (eu am prins un last minute cu 720 euro/2 pers) este Sea Garden. Face parte dintr-un resort alaturi de Sea Life si Sea Club.

Sea garden este situat in spatele celor 2, adica distanta pana la plaja este un pic mai mare... dar este cel mai nou dintre ele, camerele mari si ceea ce este super este faptul ca ai acces peste tot, la orice restaurant sau bar din cele 3.

Coralii de acolo au fost cei mai frumosi din cati am vazut eu.

Sunt multe piscine, este un hotel preferat de nemti, englezi, rusi am vazut doar cativa ametiti... a fost extraordinar!

Este departe de centru, nu mai tin minte exact, dar cred ca sunt vreo 15 km... dar are shuttle bus gratuit, trebuie doar sa te treci pe lista de seara pt. a doua zi dimineata...

Nu dau de site-ul lor, cred ca s-a schimbat patronatul, ca pana acum tinea de grupul flash-international, dar vad ca nu mai apare la ei.

Nu stiu cum va fi cu charterele pt. sharm anul asta... ca pana acum nu prea au fost, au ramas doar cu hurghada, marii tour-operatori.

Pt. orice alte intrebari, nu ezitati sa ma cautati!

Vacante frumoase!

onlyoctavian [14.12.11 18:11:33] »

@Angelinne

@Lizette:

Zona dintre Sahl Hasheesh si Macadi bay este cea mai frumoasa si plina de corali din toata zona Hurghada. Partea de nord a Hurghadei este chiar saraca in plaje spectaculoase. Cum gresit spunea Musette, zona de sud nu e salbatica de loc: la 18 km de Hurghada incepe regiunea Sahl Hasheesh International Resort Communit (erc-egypt.com/projects/sahl-hasheesh) iar aici gasim multe si foarte bune hoteluri cu iesire la mare, plaja privata si multe vietuitoare acvatice: Pyramisa Beach Resort (cred ca acum este Desole... isi schimba mereu denumirea), Old Palace, The Premier Le Reve Hotel etc iar pozele din linkul urmator spun totul despre aceasta zona (erc-egypt.com/wp-content/ ... lbum-1q2011.pdf)

Este altceva decat nordul Hurghadei cum aglomeratie si magazine... este totul nou cu arhitectura total egipteana, iar centrul zonei merita sa-l vizitezi la pas seara (vezi pozele mele din egipt). Multa lume se inghesuie in zona nordica, atrasi de denumirile hotelurilor cu proprietari elvetieni, germani: Pickalbatros, Hilton, Steigenberger, ... insa lasa de dorit zona plajei. Alegeti fara probleme si hoteluri din zona sudica ( nu inainte de a citi ceva review-ri despre ele!!). Hurghada este cautata pentru ca este mult mai aproape ca locatie pentru excursii spre cairo sau luxor (daca macar o data nu ai fost la ele... nu ai fost in egipt). In rest soare all inclusiv, corali, excursii spre insula paradisului, off road in desert, gasesti atat in sharm cat si in hurghada... alegerea e a fiecaruia.

Musette [14.12.11 19:46:34] »

@Angelinne:

Am observat si eu pe pielea mea ca este mai cald in Sharm decat in Hurghada. Cu toate astea nu regret alegerea facuta, a fost soare tot timpul, am vazut si reciful de corali in excursia optionala de la insula Paradisului. Batea vantul si acolo, am cam tremurat cand am iesit din apa. Acolo la insula am intalnit un localnic care avea o caciula din aceea ruseasca cu urechile legate sub barbie. Langa el lumea facea baie. L-am pozat, am sa atasez o poza, foarte nostim. Ghidul mi-a spus ca pentru ei este frig, iarna.

Este drept ca tot timpul am facut in mintea mea o comparatie cu ceea ce am vazut anul trecut in Sharm. Asa cum am spus plaja de la Dana Beach nu m-a dat pe spate, n-are nimic exotic. La Sharm faceam plaja printre palmieri, iar aici era plaja de la Mamamia, apa era mai limpede.

In ceea ce priveste ceea ce ai spus tu referitor la Jungle Aqua Parc am vazut hotelul, am fost intr-o zi la Aqua Parc, probabil sunt si camerele mai bune, dar in perioada in care am fost eu diferenta de pret fata de Alf Leila era cam de 300 de euro pe familie. Stiind ca mi se ofera aceeasi plaja ca si la Alf Leila nu am fost dispusa sa ii platesc, mai ales ca nu mai eram la prima vacanta pe anul asta.

Si eu sper ca discutiile noastre sa fie si altora de folos.

Angelinne [14.12.11 20:03:03] »

@onlyoctavian

trebuie sa ajung si eu in zona aia, stiu ca este deosebita!

pana acum am tot preferat sharmul, iar anul trecut au fost incidentele din egipt si am stat calma...

@Musette

Absolut corect! Daca diferenta de bani este semnificativa... nu se merita, si eu sunt de acelasi principiu.

Sa nu ma intelegi gresit, nu am vrut sa spun ca alf leila este nasol, ci doar ca jungle-ul e un pic mai bun, plaja fiind fix aceeasi la ambele.

Eu am ajuns la jungle pt. ca nu mai erau locuri la alf leila, ca si eu tot acolo vroiam sa merg... Apoi am fost curioasa sa il vad si eu pe "fratele" lui de langa...

Raportul calitate/pret isi spune intotdeauna cuvantul.

Eu ma bucur cand mai gasesc pe cineva caruia i-a placut in egipt! Sunt mare fan!

Musette [14.12.11 20:22:00] »

@onlyoctavian:

Inteleg din ce spui tu ca in partea de sud exista laolalta si mari resorturi si recifuri de corali cu pesti viu colorati. Se poate, recunosc ca nu am fost. Eu am ales un hotel mai aproape de oras.

Nu am stiut ca de fapt ca orasul Hurghada in care am fost intr-o seara cu taxiul este o aglomeratie de magazine care daca nu esti un impatimit al cumparaturilor nu prea are de ce sa te intereseze.

Cum intotdeauna exista o mie de pareri despre acelasi lucru cineva care a fost la Premier le Reve mi-a spus ca i-a placut hotelul, dar era "cam izolat".

Cand am ales hotelul nu-mi era clara diferenta de fauna pe zone pe care ai punctat-o tu aici.

Oricum a fost o experienta frumoasa, inca nu am fost pana acum intr-o destinatie care sa nu-mi fi placut.

Musette [14.12.11 20:33:33] »

@Lizette:

Eu pot sa-ti spun ca eu am fost la Hilton Sharm Dreams, este un hotel de 5 stele, din lantul Hilton. Plaja era comuna cu cea a hotelului Hilton Fayoruz. Plaja frumoasa printre palmieri, o gramada de pesti in apa. Hotelul mare, frumos, ingrijit cu piscina incalzita (musai iarna). Camera era mare frumoasa (am si eu un fix cu camera), mancarea si animatia mai slabe decat la Alf Leila.

Am vazut ca si Angelinne a dat cateva repere, dar eu zic in primul rand sa te interesezi daca mai sunt chartere catre Sharm, ca eu una nu prea am mai vazut oferte.

Peste tot am vazut numai oferte pentru Hurghada.

Lizette [28.12.11 01:03:59] »

Hmmmmmmmm... eu azi am aflat altceva... cum ca nu ar mai fi charter catre hurgada, ci doar pt sharm. In hurgada ar mai pleca chartere tocmai la sfarsitul lunii februarie. in cazul de fata trebuie sa ma reorientez pt sharm, iar de hoteluri nu am habar, in conditiile in care nu as vrea sa fie nici o diferenta de pret prea mare (am vazut ca difera cu cel putin 100 in plus). Poate ma ajuta cineva repede!!!

adyyy7 [01.09.12 23:57:29] »

Buna ziua. O singura intrebare simpla as avea: apa este la sticla (imbuteliata) sau la dispenser (dozator) ?

Multumesc.

adyyy7, Angelinne, gheisa, Lizette, Musette, onlyoctavian, valeria2012