ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.12.2011
ÎNSCRIS: 29.06.11
NOV-2011

Superb

Am vazut la televizor ca s-au deschis targurile de Craciun inca din 12.11 si m-am gandit ca trebuie sa merg neaparat la Viena, mai ales ca nu am fost niciodata la acest targ si nici in aceasta perioada a anului. In plus nu mai iesisem in vest din 2010.

Am gasit hotelul Allegro pe booking, unde am si facut rezervarea pentru o camera tripla. Pretul a fost mai mult decat rezonabil pentru Viena, pentru Austria in general, mai ales ca includea micul dejun si aveam wireless gratuit, ceea ce multe hoteluri nu ofereau nici contra cost.

Am mers cu masina, lucru pe care nu il recomand pentru o vizita de 3-4 zile pentru ca drumul este lung si obositor, de Romania se trece greu plecand din Bucuresti iar la intrarea in Ungaria, autostrada nu mai este un avantaj pentru cineva deja obosit de drumul din tara, pentru ca e foarte monotona iar noi, romanii nu suntem obisnuiti cu drumuri de relaxare. Pe noi adrenalina drumului ne tine in priza, tiruri, depasiri, zone cu limitare de viteza, localitati, radarele etc.

Prima noapte am dormit in Budapesta, bineinteles, la hotelul Charles, despre care am mai scris un review anterior. A doua zi dupa micul dejun am facut o plimbare prin centru, pe jos, apoi la magazinele de la iesirea spre Viena.

Am ajuns la hotel dupa ora 5, asta pentru ca am intarziat prin outletul de la Parndorf, clasica oprire, de parca n-a fost suficient ca ne-am oprit si la Premier in Budapesta. Dar a fost util, ne-am mai luat niste haine groase, pentru ca vremea la Viena nu prea coincidea cu prognoza meteo pe care am tot verificat-o inainte de plecare si care anunta temperaturi intre 2 si 8 grade. Tot drumul de la Budapesta la Viena am avut -3 grade pe bord.

La hotel am ajuns foarte usor dar gps-ul a fost util pentru ca in fata hoteluli se ajungea pe niste stradute din spate, cu sens unic pe care in niciun caz nu m-as fi gandit ca trebuie sa o iau. Hotelul nu are parcare proprie insa la receptie se poate plati ticet pentru o parcare subterana aflata pe o starduta de vis-a-vis, pentru 11 euro/zi dar in acea seara au fost niste probleme cu tichetele asa ca am lasat masina pe strada laterala, unde se putea parca gratuit, si acolo am lasat-o pana la plecare.

Cazarea a decurs rapid, insa mi s-a parut putin ciudat cand a trebuit sa platesc la receptie cu cardul, desi in conditiile rezervarii scria ca se debiteaza automat cardul in prima zi, iar ei mi-au spus ca au incercat acest lucru si nu s-a putut. Oricum, am verificat la banca si totul a fost ok.

Camera a fost la etajul 3, si in momentul in care am deschis usa am ramas blocata, credeam ca am intrat pe un alt hol si camera trebuie sa fie dupa una din usile dinauntru, pentru ca intrasem intr-un hol mare, fata in fata cu usa de la intrare era o camera mica, cu un pat si un birou, apoi era usa de la baie si la capatul holului era camera mare, uriasa chiar, cu un pat matrimonial si inca unul single (luasem o camera tripla). Toate acestea faceau parte din camera rezervata. Chiar am masurat de curiozitate si camera era 5,5/5m iar de la intrare si pana in capat aveam 11,5m :)

Mi-a placut foarte mult camera, foarte spatioasa, totul nou, aveam chiar si lcd de 81cm, doar ca toate posturile erau in germana. Wi-fi-ul a functionat foarte bine, n-am avut chiar nicio problema. Desi camera era foarte mare si inalta, era foarte cald inauntru, iar caloriferul era reglabil. Baia moderna si foarte curata, paturile foarte confortabile si foarte multe prize, chiar am numarat doar in camera mare 9 prize.

Micul-dejun a fost consistent si variat, mezeluri, cascaval, paste de branza, omlete, oua fierte, bacon, gemuri, cereale. Cel mai mult m-a impresionat cafeaua care era foarte buna, se vede ca austriecii au o traditie in cafea.

Amplasarea hotelului este foarte buna, pentru ca peste drum se afla statia de tramvai subterana Matzleinsdorfer Platz, prin care trece tramvaiul 1, care are treseul chiar pe Ring (directia Prater) si care duce la Karlsplatz, nodul a 3 importante linii de metrou, tramvaiul 18 care duce la Palatul Belvedere, si 6-le care dupa duce la metroul spre Schonbrunn.

Harta am luat-o de la receptie si cu ajutotul ei este foarte usor de ajuns in orice loc cu mijloacele de transport in comun si are toate obiectivele turistice trecute. In centru se poate ajunge si pe jos, pe Wiedner Hauptstrasse, care duce de la hotel la Karlsplatz. Noi am luat un abonament valabil 48 de ore din momentul primei utilizari, pe metrou, tramvai si autobuz (10 euro). Insa pentru cei interesati si de alte reduceri si transport pentru 72 de ore, la receptie pot achizitiona Viena Cardul (18 euro).

Transportul public este foarte bine pus la punct, in fiecare statie se afiseaza timpul pana la urmatorul tramvai sau metrou dar si daca acesta are acces pentru persoanele cu handicap. Mi-a placut ca au pastrat si tramvaiele de tip vechi, care se potrivesc cu orasul istoric.

Cred ca am vizitat toate targurile de Craciun. Ajunsi la Karlsplatz, am luat-o la stanga pe Ringstrasse, pe care sunt aliniate foarte multe obiective. Primul targ vizitat a fost cel de la Maria-Theresien Platz dar aici nu erau inca deschise toate casutele targului. Vis-a-vis pe Ring este Heldenplatz cu palatul Hofburg, apoi urmeaza Parlamentul, teatrul si Rathausplatz, cladirea Primariei, unde este cel mai mare targ.

De la Karsplatz in stanga este parcul din fata Bisericii St Charles, unde este, deasemenea un targ, apoi Opera si intrarea pe strada pietonala spre catedrala St Stephan, unde se intersecteaza cu faimosul Graben

A doua zi am vizitat targul de la palatul Schonbrunn unde am ajuns cu meroul U4, foarte usor. Mi-a placut palatul, chiar ma gandeam ce costisitoare este intretinerea atator palate si monumente si nimic nu este lasat in paragina ca la noi. Prin centru am vazut in multe locuri ca se lucra la cladiri si mi-a placut, nu se lasa nimic la voia intamplarii.

La targuri m-a impresionat ordinea si curatenia, in spatele casutelor nu era nici macar o hartie aruncata, la noi ar fi fost munti de gunoaie si mocirla. Si desi vremea a fost rece, 0-1 grade, nu am simtit frigul pentru ca peste tot in oras sunt amplasate gherete cu vin fiert, punsch, ceai si gustari (castane coapte, cartofi, nuci glazurate si alte dulciuri), in plus, te poti plimba cu cana cu bautura calda prin tot targul in schimbul unei garantii de 2-3 euro.

Un alt targ la Palatul Belvedere, foarte frumos si inca unul, mai mic intr-o piata din centru, langa Politie. Am vizitat si parcul de distractii Prater, mi-a placut roata desi privelistea nu era prea ampla din cauza cetii, motiv pentru care nu am vizitat Turnul Dunarii

Revenind la hotel, nu am observat sa se poata lua cina in restaurant, cred ca servesc doar micul-dejun, si nici vreun bar, dar nu sunt sigura. Oricum, in Austria ziua se incheie cel tarziu la ora 7, cand pe strazi deja nu mai este nimeni si toate magazinele sunt inchise. In apropiere de hotel, la 100 m este un supermarket Spar si mai jos un Plus. La ora 8 seara am mai gasit deschis un magazinas mic, gen aprozar unde aveau cam de toate.

Cred ca accesul de la aeroport se face foarte usor, pentru ca langa hotel este si statie de trenuri rapde, care fac legatura cu periferia si transferul de la aeroport.

Curatenie se facea zilnic si nu de mantuiala. Baia era mereu curata, toata cabina de dus sclipea de curatenie.

Cu siguranta voi reveni la acest hotel, am fost foarte multumita de conditiile de cazare si de faptul ca am avut acces spre toate punctele importante din oras. Pretul destul de mic, 69 euro, camera tripla, nu imi dadea mari sperante in legatura cu conditiile dar a fost mult peste asteptari. Recomand cu incredere si celor mai pretentiosi.

Trimis de marian gabriel in 07.12.11 23:58:07
Validat / Publicat: 08.12.11 06:05:16
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AUSTRIA. A mai fost în/la: Linz, Salszburg, Innsbruck

VIZUALIZĂRI: 3125 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (marian gabriel); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 vedere din camera.strada din fata este Wiedner Hauptstrasse,care ajunge in centru
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 34.83 EUR pe cameră

Michaell
    [08.12.11 09:24:14]

@ marian g.

fiindca ai mentionat in review-ul tau magazinele outlet de la parndorf, fi bun si spune-mi si mie daca din punctul tau (sau ma rog, in general) se merita o oprire acolo. in drum spre romania am trecut de multe ori pe autostrada - la fel va fi si peste citeva zile inainte de craciun - si am tot vrut sa intru cu familia dar nu sa oferit ocazia. cunosc asemenea institutii de la noi, din germania, din interiorul tarii, dar am cam fost dezamagit de ceea ce ofereau. calitatea slaba, produse cam trecute - deci nu cele din colectii actuale, etc. care a fost impresia ta?

magdalena
    [08.12.11 09:54:13]

Pretul de 69 de euro/noapte/camera tripla a inclus micul dejun pentru trei adulti? ...

[08.12.11 18:24:53]

@Michaell: Nu stiu ce sa spun... eu am intrat doar la cateva magazine sport, de data asta a meritat oprirea, alte dati nu. Cat despre colectii nu sunt mare cunoscatoare, dar in general in outlet sunt colectiile trecute. Oricum, fata de cel de la noi, acesta chiar merita vizitat. Mai ramane sa gasesti si un loc de parcare, eu am fost in 23 noiembrie, intr-o miercuri, parca si abia am gasit un loc unde sa parchez, era f multa lume, deci cred ca in decembrie va fi si mai aglomerat. Oricum, daca timpul iti permite, nu vad de ce sa nu faci o oprire ca sa te asiguri ca merita sau nu. Sau incearca-l pe cel de la Budapesta, cu gps-ul neaparat, e mai putin aglomerat si s-ar putea sa gasesti mai multe.

[08.12.11 18:27:41]

@magdalena: Da, pretul a inclus micul dejun tip bufet. Iar mi-am amintit de cafeaua aia atat de buna...

licuta_73*
    [10.12.11 19:54:47]

Am fost si noi la Viena in luna octombrie mai precis pe 7-8-9-10 cu masina cu ceva prieteni si am intrat si noi la Pandorf ca eram curiosi si chiar interesati sa cumparam cate ceva dar am ajuns la concluzia ca preturile sunt facute la puterea lor de cumparare, deci erau reduceri de 70% si produsul costa peste 100 euro

[11.12.11 00:55:17]

@licuta_73: Da, asa este, de ex in adidas, ii trimiteam poze pe mobil prietenului meu cu geci, hanorace, etc si imi zicea ca multe sunt mult mai scumpe decat la noi, si aveau "mega-reduceri". Din punctul asta de vedere mi s-au parut putin mai ieftine la outletul de la Budapesta, despre care am observat ca nu stie foarte multa lume. Acum depinde si cum prinzi cursul la forint

Michaell
    [11.12.11 17:38:09]

@ marian gabriel

nu ai voie sa compari doar preturile. sunt deasemenea foarte mari diferente la calitate. la prima vedere (deci daca vezi doar o poza pe mobil) ti se pare ca este vorba de acelasi produs iar daca te uiti mai deaproape descoperi repede diferenta.

mi sa intimplat asta cu o haina de la firma ,,nordland ,,

produsul l-am cumparat la un pret relativ mare in occident iar in sinaia exista un magazin identic, cred ca este amplasat la parterul unui hotel chiar in centru statiunii - unde aceasi haina costa doar jumatate din pretul dat de mine, dar si la calitate am remarcat o diferenta extrem de mare.

[11.12.11 23:12:45]

@Michaell: Da, stiu despre ce magazin spui. eu ma refer la aceeasi firma, de ex Adidas la ei si Asidas la noi se presupune ca au aceeasi marfa si aceeasi calitate. Daca vezi o geaca Adidas intr-un magazin cu mai multe firme sport, ai putea sa te indoiesti. Dar in general, la firmele mari nu prea se intampla sa iei tepe, cred, sau sper...

licuta_73*, magdalena, marian gabriel, Michaell
    Alte impresii din această RUBRICĂAllegro Hotel: