ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.07.2009
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 13.02.09
JUN-2009
[?] AD. + 1 COPII

Cu siguranta am sa revin

Am fost in Elenite in perioada 27 iunie - 04 iulie 2009. Am mers pe traseul Bucuresti - Giurgiu - Russe - Varna - Elenite, aproximativ 6 ore de mers lejer, fara opriri. Drumul bun, intre Varna si Elenite mergi numai prin munti, drum destul de greu cu multe curbe periculoase, deci atentie.

Statiunea Elenite nu este de fapt o statiune este mai mult un santier, doar cateva constructii terminate, inclusiv complexul Victoria Group Elenite, ce cuprinde 4 hoteluri de 4 stele (Royal Park, Royal Bay, Atrium si Andaluzia), aproximativ 300 vile cu 2 sau 3 etaje tot de 4 stele si doua hoteluri in constructie.

In afara complexului e o parcare mare, neamenajata dar sigura. La poarta te intreaba daca ai rezervare si iti trimit o masina de golf sa te ia cu bagajele. Cazarea s-a facut in 10 min. Cei de la receptie vorbesc engleza.

Camera ok, mare, curata, baie cu cada (in baie era un miros urat de la apa sarata). Am avut noroc sa avem camera in prima linie la plaja, chiar langa gradinita: D. Curatenie faceau zilnic, prosoape curate zilnic, lenjeria au schimbat-o o data cand am lasat patul nefacut.

Restaurantul pentru vile era in aceeasi cladire cu receptia, SPA, sala forta, restaurant Nessebar, sala bowling, biliard, etc. Mancarea buna: 3 feluri de ciorbe - supe, salate diverse, vreo 4 feluri gatite, legume fierte, cartofi, paste, orez, gratar, desert slabut (doar creme roz, frisca, foietaj), fructe diverse (4-5 feluri la o masa), inghetata buna, sucuri si alcool ca pe tot litoralul Bulgaresc (acceptabile). In orice caz gaseai ceva sa mananci cu placere. Nu aveau mancare speciala pentru copii dar ne-am descurcat. Restaurantul maricel dar la pranz tot se aglomera (dimineata si seara era bine), se faceau cozi la gratar, la aparatul de cafea, la clatite si la inghetata, in rest era ok.

Plaja curata, in fiecare seara asezau sezlongurile, curatau mizeria si nivelau plaja. Intrarea in apa este lina, cu pietre in partea dinspre Royal Bay.

Complexul este foarte curat, cu multa verdeata, aerisit, ingrijit. Aqua park cu intrare gratuita (platesti sezlongul si umbrela, daca folosesti), super frumos.

Erau si baruri, restaurante cu plata, diverse alte locuri unde sa iti petreci timpul dar fiind cu copil mic nu am fost nicaieri.

Nu este prima data cand imi petrec vacanta in Bulgaria, asa ca prin comparatie pot spune ca este un complex turistic frumos, pentru oameni linistiti, pentru copii. Astfel, pentru cine vrea odihna, relexare, sa scape de manele, porumb fiert, poza cu maimuta si miros de shaorma, si totul la un pret moderat - este locul perfect.

P. S. daca vreti sa faceti parada cu "jeep-anul" pe plaja, nu este locul potrivit!

Va doresc o vacanta macar la fel de frumoasa ca a noastra!

Trimis de lauraalexandru in 08.07.09 16:03:14

VIZUALIZĂRI: 5643 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (lauraalexandru); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P1x receptie vile
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 200 PMA (din 1 vot)

[09.03.10 21:47:22]

salut! stii sa-mi spui daca sunt magazine (minimarket, ceva) prin apropiere?

[10.03.10 20:26:55]

Sunt cateva magazine cu articole de plaja, cosmetice, dulciuri, bauturi alcoolice, sucuri, din astea...

Magazinele sunt chiar in complex.

pepsi70ro
[11.03.10 09:51:22]

@sabin, magazine exista peste tot, mai ales ca Burgas-ul este foarte aproape, iar acolo gasesti orice iti doresti, bani sa fie...

[11.03.10 19:57:25]

va multumesc pentru raspunsuri!

ma gandesc serios sa merg aici (avem o fetita de 3 ani) vroiam sa mai intreb daca sunt pietre in apa peste tot sau numai unde ai spus tu.

as mai avea o intrebare pentru cunoscatori daca chiar merita sa iau all inclusive sau nu.

de magazine am intrebat pentru fetita mea in caz ca nu se intelege cu mancarea sa cumparam cate ceva.

pepsi70ro
[11.03.10 20:11:09]

Depinde de stilul vostru, daca aveti mese cat de cat regulate, este bine sa aveti all, mai ales ca pentru copil gasiti tot felul de preparate "junior"

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
[11.03.10 20:37:06]

Am si eu un mic sfat pt Sabin: evita locul asta si lantul din care face parte , imi vei multumi.

[11.03.10 20:39:02]

daca imi spui si de ce iti multumesc?

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
[11.03.10 20:48:10]

ok

cry8*
[17.03.10 15:03:30]

salut ionescunic, ma bate si pe mine gandul sa ma duc in locul asta, dar dupa ce ai scris, m-ai cam pus pe ganduri. Ti-as fi recunoscator daca ai putea sa-mi spui motivele pentru care nu-l recomanzi. Multumesc

alin_hd2003
[17.04.10 08:14:21]

Am contractat un sejur de 8 zile la vile in ultima decada a lui iunie. Inca nu am achitat avansul asa ca as dori sa stiu ce recomandare aveti: hotel sau vile? Suntem doua familii cu cate doi copii.

Multumesc

andreea72
[17.04.10 11:40:30]

Buna ziua ! as vrea sa intreb daca poti merge de la un restaurant la altul ( ca in duni ) si ce mai intra gratis la all inclusive ,in afara de mancare si bautura ( ma intereseaza in special sezlongurile la plaja )

cu multumiri

[27.04.10 16:26:49]

Laura (sau pentru care au fost si stiu) : Exista si vile cu doua camere (gen family room) ?

Suntem doi adulti cu doi copii peste 14 ani si as vrea sa stiu ce posibilitati de cazare sunt pentru formatia noastra.

Cei de la agentie nu mi-au dat prea multe detalii in privinta asta.

Multumesc anticipat.

mirelab
[27.04.10 16:45:06]

@rinaldoparaipan,

Jenant cand auzi ca o agentie nu poate da TOATE relatiile pt un hotel care "il vinde" si mai ales pe o astfel de destinatie... ca doar nu ai intrebat despre o locatie din Jamaica... Pe bune acum, la cat au castigat in ultimii ani din vanzarea pachetelor pe Bulgaria ar fi trebuit sa viseze tot ce misca si ce va misca in viitorul sezon pe litoralul vecinilor!

Dar... ei s-au obisnuit sa ofere astfel de servicii si noi ne-am obisnuit sa ne descuram singuri, sa intrebam in stanga si in dreapta detalii...

Cand se vor "inventa" si la noi agenti de turism in adevaratul sens al cuvantului? carora sa nu apuci sa le spui intrebarea ca ei au deja pregatit raspunsul si inca 10 motivatii pentru care sa mergi acolo...

Vise taica, vise...

[27.04.10 19:59:02]

Ai dreptate!

Pana acum, doar doua agentii mi-au prezentat "ca la carte" destinatiile pe care le-am cumparat.

Si au si vizitat locatiile.Din pacate nu vand Elenite, asa ca nu pot colabora cu ei.

Raspunsul lor a fost destul de vag "nu cred ca au asemenea camere", dar eu nu cred totusi, fiind statiune pentru familii cu copii.

Deci, imi poate spune cineva care este situatia?

[23.05.10 17:10:56]

rinaldoparaipan - eu stiu ca exista si vilute cu o singura intrare, deci ca un apartament cu 2 camere. Nu am intrat sa le vad dar am vazut poze si descriere pe diverse site-uri.

Cere o oferta si lamuriri si la aceasta adesa de mail (in engleza) vania@solvex.bg

Este o agentie de turism din Bulgaria. Noi am mers prin ei in ultimii 2 ani.

[23.05.10 17:13:15]

Acestea sunt datele de contact:

Vanya Ruseva/www. solvex. bg/e-mail: vania@solvex. bg

webmasterXY*
[23.05.10 17:39:26]

@lauraalexandru, chiar daca este o agentie din Bulgaria personal mi s-au parut prea stufos prezentate datele de contact, cu numere de telefon, adresa, adresa mail, etc.

Am lasat esentialul, daca vrei restul datelor le poti trimite prin mesaj privat celor interesati. Numai de bine!

[24.05.10 18:34:41]

Mersi pentru informatii, Laura.Biletele le-am luat deja, asa ca va trebui sa rezolv la receptie.

vicandi
[15.06.10 14:16:46]

Laura, zi-mi si mie te rog, erai conditionata sa mergi numai la piscina sau restaurantul arondat complexului de vile? sau puteai merge oriunde? Erau diferite bratarile?(ma refer la AI)

Daca nu e Laura poate imi raspunde si mie cineva !!! Mai am 3 saptamani pana la concediu si eu nu m-am hotarat inca.

[16.06.10 08:12:35]

Si eu astept raspunsul, mai am doar 3 zile pana plec.

danahd*
[18.06.10 16:10:06]

Buna

Si eu as dori sa stiu daca exista astfel de camere/apartamente in vile. Noi mergem cu un copil de 3 ani si jumatate si ne-ar interesa acest aspect. Avem rezervare acolo din 1 iulie.

@ rinaldoparaipan - poate ne scrii opiniile tale cand revii din concediu.

@laura - camerele sunt doar cu gresie sau mai au vreun covoras ceva pe jos? Nu este rece in camera din aceasta cauza? Daca poti spune, este mai bine sa ai camera la etaj sau la parter in vila respectiva?

F utile informatiile de pana acum.

Multumesc.

[10.07.10 18:29:04]

Scuze pentru intarziere!!!!

1. fiecare hotel are bratari de culori diferite, deci nu poti merge decat la restaurantul hotelului unde esti cazat.

2.de piscina nu stiu ce sa iti spun pentru ca noi mergeam in special pe plaja. am fost de cateva ori si la piscina hotelului Royal Bay, pentru ca era chiar langa viluta unde stateam noi si nu ne-a spus nimeni nimic, deci.....poti sa incerci

3.la noi era gresie dar nu a fost deloc rece in camera, numai ca trebuie sa ai grija sa nu mearga copilul descult pe jos.

alin_hd2003, andreea72, cry8*, danahd*, ionescunic, lauraalexandru, rinaldoparaipan, sabin, vicandi
Alte impresii din această RUBRICĂVilele Elenite [Holiday Village, complex Royal Club Victoria]: