ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.12.2011
DIN: huedin
ÎNSCRIS: 26.02.10
APR-2010

Un hotel frumos, merita

Am avut zbor de ziua dar abia am reusit sa zburam noaptea dupa aproximativ 10 ore de intarziere, atunci se gasise si vulcanul acela din islanda sa dea cu fum, si spun ca am avut noroc, deoarece am fost singurul zbor (aeroportul s-a inchis din nou). aeroportul din hurghada la sosire m-a c-am dezamagit (la plecare alta poveste, mult mai animat si mai frumos), dar a recompensat hotelul.

Am vazut de acasa ca hotelul care 2 corpuri de cladiri, unul f. mare mai vechi si unul mai mic dar mai nou, si ma pregateam sa ung pt. hotelul nou, dar autocarul a oprit la corpul nou al hotelului. La cazare am pus 20 de $ in pasaporturi si am avut de ales dintre 8-9 camere toate cu vedere la mare si piscina.

Plaja e frumoasa si cu nisip iar apa e foarte curata, sezlongurile nu sunt puse f. aproape unul de altul sub niste umbrele mari. Am uitat sa spun ca la all beneficiezi de aceleasi servicii la ambele corpuri de cladiri, indiferent unde esti cazat. Este un amfiteatru pentru spectacole pus destul de departe de hotel incat sa nu deranjeze.

Mancare pt toate gusturile, si va rog sa ma credeti eu sunt un gurmand, si variata (nu am avut nici ce-a mai mica problema cu stomacul), apa plata din belsug si pusa peste tot. Personalul e destul de amabil si serviabil, poate si din cauza micilor atentii (nu am depasit 1$ de persoana/zi)

Unul din marile avantaje ale hotelului este pozitia lui, relativ in centrul statiunii si langa cateva super centre comerciale gen cleopatra accesibile ca pret fata de magazinele de la hotel, chiar va recomand sa va faceti cumparaturile din oras

Ma voi reintoarce in egipt probabil in alt hotel, dar pt cine vrea hotelul acesta e foarte bun

Trimis de mariuscfar in 05.12.11 22:36:27
Validat / Publicat: 05.12.11 23:39:32
  • A fost prima sa vizită/vacanță în EGIPT

VIZUALIZĂRI: 3054 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mariuscfar); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

iulianic
[06.12.11 11:05:45]

Am fost si eu la Hurgada – Sea Gull Hotel Resort inaintea ta cu doi ani, cand am facut un circuit in Egipt. N-am ramas decat trei zile pentru ca turistul de circuit este mai mult pe drumuri decat in hotel. vezi impresii

Sea Gull Hotel Resort este intr-adevar frumos. Chiar si in cladirea veche eleganta si curatenia sunt la ele acasa, dar, cand mergi pentru un sejur, desigur, conteaza orice amanunt.

Plaja, piscinele si serviciile aferente acestora, sunt aceleasi pentru toti oaspetii hotelului.

In legatura cu masa, in cele ce spui ma surprind doua lucruri:

- "nu am avut nici ce-a mai mica problema cu stomacul". Ma bucur ca n-ai avut probleme, dar nici nu trebuia sa ai. Este adevarat, multa lume pleaca in Egipt si in general in tarile africane, cu ideea ca va intalni locuri murdare, mancare dubioasa si, bineinteles, bolile derivate din acestea.

Si eu cand am plecat in Egipt, citind atatea pe internet, credeam ca trebuie sa patesc ceva. Am fost la farmacie in tara vrand sa-mi cumpar medicamente pentru eventuale deranjamente stomacale, dar farmacista nu mi-a dat. In schimb a avut amabilitatea sa-mi povesteasca vizita ei in Egipt si m-a asigurat ca nu este niciun pericol daca nu mananc de oriunde (pe strada, in pietele lor) si daca ma spal pe maini inainte de masa. In restaurantele hotelurilor unde am stat pe parcursul a 14 zile de circuit, totul era foarte curat si frumos prezentat, intrecand chiar multe restaurante de pe la noi. Tineri bucatari, cu bonete albe si manusi asemeni chirurgilor, preparau clatite si omlete la cerere pentru micul dejun.

Iarta-ma ca am insistat atat, dar, efectiv m-am intors din Egipt impresionata si cu o parere diametral opusa celei de la plecare.

In concluzie, conteaza unde te duci si ce faci. Cei care merg pe cont propriu si la "ce-o fi", sunt mai expusi riscului.

- "Personalul e destul de amabil si serviabil, poate si din cauza micilor atentii". Daca te referi la personalul de la restaurant, nu cred ca era nevoie de vreo atentie pentru ca totul sa fie OK. La camera, daca ai vrut ceva special…

mariuscfarAUTOR REVIEW
[06.12.11 18:18:18]

@iulianic: la camera facea altcumva curatenia si schimba zilnic asternuturile, pe plaja te astepta cu prosopul langa sezlong c-am la asta m-am referit cu mici atentii.

Referitor la probleme cu stomacul peste tot unde citesti (sau in mare parte) toti se tem de acest lucru. Fiind prima data in Egipt a trebuit sa tin cont si de parerea altora, desi am fost de 4 ori in Tunisia si nici acolo n-am avut probleme

iulianic, mariuscfar
Alte impresii din această RUBRICĂSea Gull Hotel & Resort: