ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.12.2011
DIN: Buzău
ÎNSCRIS: 03.09.11

Micro intilnire AFA la Romeo si Julieta

Dragii mei,

Abia mi-am revenit din extazul de aseara si acum pot sa va impartasesc si voua din aceasta experienta placuta. Zic experienta pentru ca deja sint la a doua abatere.

Saptamina trecuta, studiind programul Teatrului National de Opereta, am vazut ca este spectacol si in weekend asa ca mi-am propus sa merg acolo negresit. Mi-am anuntat copiii ca anul asta cadoul de Mos Nicolae va fi sub forma de bilet la spectacol si au inceput sa topaie fericiti.

Procurarea biletelor a fost o etapa cam complicata deoarece nu am reusit sa le iau nici on line, nici direct de la casa de bilete. Noroc ca exista AFA-isti cu suflet care, vazind cit de entuziasmata sint cu opereta mea, s-au gindit sa se alature noua la acest spectacol si una dintre colege a cumparat si biletele noastre.

In foaierul teatrului ne-am intilnit 4 colegi din localitati diferite, toti cu nerabdarea de a vedea Romeo si Julieta. Am fost extrem de fericita ca am cunoscut in carne si oase citiva dintre "fanii" mei. Ne-am adunat in Bucuresti colegi din Cluj, Alexandria, Buzau si Vilcea. Si poate ca vor mai fi fost citiva care si-ar fi dorit sa vina, dar programul fusese deja stabilit pentru aceasta simbata si nu mai puteau modifica nimic.

Acum sa va zic despre spectacol. Este un musical in ritmuri pop-rock pe o poveste celebra a marelui Shakespeare. Spectacolul a avut toate ingredientele necesare sa sa ma prinda de la inceput si timp de 3 ore sa fiu doar ochi si urechi. O sa fac aici o marturisire care imi va mai stirbi putin din aprecieri, dar nu imi pasa. Va vine sa credeti ca eu nu am citit Romeo si Julieta? Bineinteles ca stiam de povestea lor si de moartea lor din dragoste insa cred ca si aceasta lipsa de cunostinte m-a facut sa stau pironita locului si sa absorb imagine si sunet pentru ca pina la sfirsit sa ma declar absolut captivata.

La scena cu moartea, bineinteles ca am plins.

Ceea ce imi place foarte mult la spectacolele de opereta este ca interpretii sint si cintareti si dansatori. Si actori, bineinteles. Am studiat cite ceva despre fiecare dintre acestia si am vazut ca toti au studii in domeniu si nu sint doar niste "talente de ocazie".

Pe scena s-au desfasurat atit dansuri dracesti cit si scene de o reala tandrete si romantism. Un spectacol atemporal, o poveste tradusa in zilele noastre prin versuri accesibile in limbajul tinerilor din ziua de astazi.

Din distributie au facut parte :Daniel Iordachioae,Georgiana Mototolea,Adina Sima,Mihai Mos in rolul lui Romeo si Diana Nita in rolul Julietei.Bineinteles ca au fost si altii pe care nu i-am recunoscut dar pe care sper sa ii revad in alte spectacole.

GATA, nu mai spun nimic. Trebuie sa mergeti sa simtiti si sa vedeti cu ochii vostri.

Trimis de adri-nico in 04.12.11 19:23:30
Validat / Publicat: 04.12.11 20:29:15

VIZUALIZĂRI: 2044 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 poza in fata teatrului National
Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE?

[04.12.11 20:59:43]

Pai cam asta ar fi singura informatie demna de luat in calcul, mai dezvolta un pic subiectul daca tot ai postat la aceasta sectiune (ma refer la "MicroIntalnire AFA"), hai ca poti...

[04.12.11 21:14:39]

draga webmaster, poti atasa acest clip?

[04.12.11 21:26:50]

@pepsi70ro:

Nu stiu daca am inteles bine, asa ca mai cer o precizare. Care anume subiect sa il dezvolt?

[04.12.11 21:34:59]

draga webmaster, poti atasa acest clip?

@adri-nico: da.

[04.12.11 21:51:36]

Adica, n-am prea inteles legatuta intre titlul atribuit impresiilor si sectiunea postata, adica n-am vazut prea bine legatuta intre Romeo si Julieta si Intalnirea voastra. S-ar putea sa nu vad eu bine si am nevoie de ajutor...

[04.12.11 22:23:50]

Nu stiu daca e asa de greu de inteles. Intr-un review anterior am scris despre Rebecca. Au fost citeva persoane de pe aici care, datorita celor scrise de mine, au vrut sa vada cum e la opereta si m-au rugat ca atunci cind aflu ca mai e vreun spectacol, sa ii anunt si pe ei ca sa mergem impreuna.

Si uite-asa ne-am intilnit acolo 4 persoane. O sa le las pe ele sa posteze la ecouri daca le-a placut sau nu.

Eu cred ca da.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
[04.12.11 22:36:39]

... Si uite-asa ne-am intilnit acolo 4 persoane. O sa las pe ele sa posteze la ecouri daca le-a placut sau nu.

Abia astept sa posteze si ele,

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
Flaviu
[04.12.11 22:56:03]

@pepsi70ro

Având în vedere faptul că adri-nico a făcut publică intenţia sa de a merge la opereta - de fapt e un music-hall - cred că pot să spun eu numele participanţilor la această mini-micro-întâlnire AFA. Aşadar, în ordinea intrării în holul Teatrului de Operetă Ion Dacian, au participat: Tora Ingrid, venita cu o prietenă, Adri-Nico, venită cu prietenul şi 2 dintre copii, AndreeaG, venită cu soţul din dotare şi, bineînţeles, subsemnatul, venit cu o mare dragoste pentru frumos.

O seară superbă tuturor!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][3 voturi]
santana*
[04.12.11 23:15:44]

Pe mine m-aţi trecut deja la "şi alţii"? Adică omniprezentul Santana nu a fost la music-hall? Păi voi nici nu ştiţi pe cine aţi aplaudat... Am fost şi eu, Ovidiu, dar dincolo de scenă. Acolo-mi place!

[04.12.11 23:17:43]

@santana:

Am simtit eu un dracusor care topaia de colo colo... acum mi-am dat seama ca tu ai fost... Multumim ca te-ai alaturat gastii.

vladex
[05.12.11 11:47:32]

Adri-Nico, venită cu prietenul

Flaviu, l-ai cunoscut in sfarsit pe nea Ilie? E meloman?

trigri
[10.06.12 23:28:03]

In timpul spectacolelor nu se fac poze...

[10.06.12 23:34:17]

@trigri:

Ia sa vad daca am calcat pe bec... Care poza deduci ca e facuta in timpul spectacolului?

adri-nico, dorgo, Flaviu, trigri, valimi, vladex
Alte articole din această RUBRICĂTonomat AFA: