ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.12.2011
JUL-2011

Nici nemulțumit, nici mulțumit

ARTICOL ARHIVAT

Un concediu linistit

Cu ceva intarziere am hotarat sa-mi scriu si eu impresiile despre acest hotel (mai bine spus o pensiune pe la noi) pentru cei care doresc sa mearga acolo.

Dupa Bulgaria si Turcia am vrut sa vad si Grecia in special Meteora. Am ales aceasta locatie dupa multe cautari datorita bunelor impresii si a preturilor rezonabile. Am sa incerc sa-mi spun parerea personala cu bune si rele, convins ca conditiile se pot modifica de la un sejur la altul.

Despre drum nu am sa scriu decat ca am mers prin Serbia si Macedonia iar intoarcerea a fost prin Bulgaria.

Hotelul este exact cum sa mai scris, nou, elegant si linistit. Cazarea sa facut destul de repede cam in 20 min. la receptie era chiar patroana (am aflat mai tarziu) si reprezentantul ag. de turism care ne-a intampinat cu numeroase excursii (pe care le-am refuzat dupa experienta din Turcia) si cu multe NU AVETI VOIE...

Camera foarte mare chiar mai mare decat in Turcia la 5*, personalul discret chiar prea discret, curatenie era dar pentru ca pastram noi, prosoapele erau schimbate la vreo 2 zile, internetul functiona bine, aerul conditionat la fel, televizorul cu putine programe dar nu a fost o problema pentru ca nu am venit sa ma uit la tv.

Mancarea destula dar zilnic aceeasi, servita greu si tarziu... Despre personal Carmen TM avea dreptate (vezi impresii ), patroana strica tot nici macar nu ne-a spus" bine ati venit", statea cu capul in calculator si rar ridica privirea si mai rar raspundea la salut sau sa zambeasca, menajerele care serveau si masa foarte comode luau gunoiul si plecau, maturau cand se servea masa etc.

Micul dejun era foarte linistit parca serveai masa in familie nu iti dadea impresia de restaurant si privelistea spre Muntele Olimp era deosebita.

Receptia si holul elegante, piscina si barur la fel. Ce ma deranjat cel mai tare a fost afisul pus special pentru romani cu regulile din hotel dar am vazut turisti de alte nationalitati mult mai necivilizati decat romanii din hotel.

Plaja foarte aproape, lata cu nisip fin, apa calda si curata. Despre barul de pe plaja numai pareri proaste. De la inceput am fost avertizati ca nu avem voie sa consumam bauturi aduse de acasa dar barul se deschidea pe la 10.30 - 11 si pana iti aducea comanda se facea 12 cum puteam sa stam atatea ore in caldura fara sa bem ceva. Intre sezlonguri era foarte multa mizerie chiar si pe plaja cu toate ca preturile nu erau foarte mici. Dupa o mica furtuna mizeria adusa de apa a stat pe plaja pana a intrat singura in nisip. In 7 zile am vazut o singura data un tractoras care facea curat. Vanzatori ambulanti erau multi dar nu asa de galagiosi si enervanti ca la noi. Si acum bomba pentru cei care critica litoralul romanesc NU AM VAZUT NICI O TOALETA pe plaja cel putin in dreptul hotelului poate pe la alte terase.

Despre statiunea O. B. pot sa spun ca era mica dar frumoasa linistita cu preturi rezonabile. Am mancat numai la o terasa (a doua daca nu ma insel) unde serveau 2 romani unul din Timisoara si altul din Galati unde mancarea era buna si la preturi mici, te serveau la cateva zile cu ouzo si lichior iar la nota de plata cu cate o inghetata. In Paralia am fost de cateva ori cu masina pe care o lasam in parcare la Lidl. Statiunea era mai aglomerata, mai zgomotoasa dar cu un farmec aparte te simteai ca in Romania pentru ca se vorbea romaneste la fiecare colt. Multi au scris ca nu merita sa aduci ceva din tara ca este ieftin la Lidl dar eu am luat apa, sucuri si bere din tara si bine am facut ca inafara de apa plata totul era mai scump nu am gasit bere mai ieftina de 1,5 e la doza.

Ca sa inchei a fost destul de frumos si linistit m-am simtit bine, hotelul frumos plaja la fel, dar fata de Turcia si chiar Bulgaria mai au de invatat, pretul platit pe cazare si sevicii este destul de mare pentru ce am primit, totusi il recomand celor care doresc un hotel frumos si linistit cu o plaja mare cu apa mica ideala pentru copii.

Trimis de Coste in 03.12.11 09:49:35
Validat / Publicat: 03.12.11 10:57:11
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 3963 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Coste); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Camera

• Alte impresii din această RUBRICĂGiannoulis Hotel: