ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.12.2011
ÎNSCRIS: 16.01.11
JUL-2009

Costinesti - un loc unde te simti mereu tanar

De curand am avut o discutie cu cineva care imi spunea ca de cand a descoperit litoralul bulgaresc nu vrea sa mai auda de cel romanesc. Intreb “de ce? ” la care imi raspunde “stii cat costa un sejur la un hotel de 4* cu all inclusive la bulgari? ”.

Va spun sincer ca nu stiu ca n-am fost niciodata la bulgari la mare si nici nu este pe lista mea cu destinatii de vizitat in curand. La bulgari mi-am propus sa vad muntii.

Pentru mine litoralul are cu totul alta semnificatie. E adevarat ca nu mai suport soarele si ultimul meu sejur la mare a fost in 2009. Asta nu inseamna ca nu mi-e dor de mare si ca nu fug macar un weekend pe an sa-i aud valurile, sa-i simt briza, sa inot pana la balize, sa alerg dimineata pe malul marii in asteptarea rasaritului, sa ma plimb seara pe faleza, sa mananc un porumb fiert, o inghetata. Sunt lucruri simple dar care imi trezesc amintiri atat de placute din cei 14 ani consecutivi de mers pe litoralul romanesc in care am luat la picior fiecare statiune, de clipele frumoase cand petreceam concediile alaturi de copii.

Nu-mi amintesc de vreun hotel care sa-mi fi displacut atat de mult incat sa nu-mi doresc sa mai merg pe litoral, dimpotriva la hotel Nora din Venus am fost de 3 ori, la Delta din Jupiter nici nu mai stiu de cate ori, ultima data am fost in 2006, si chiar se vedeau schimbarile in bine cand reveneam. In Mamaia am fost in atatea hoteluri ca am cuprins-o de la un capat la altul.

Asa cum spuneam mai sus, in 2009 am fost pe litoral la Costinesti. A fost o alegere spontana, stiam ca este o statiune pentru tineret dar pur si simplu ne-am dorit sa fim acolo.

N-am facut nicio rezervare ne-am urcat in tren si am plecat dar n-a fost nicio problema sa gasim cazare, nu trebuia sa cauti, te cautau ei pe tine. Ne-am cazat la o vila mai in sudul statiunii, curata, avea curte cu verdeata, gratar si o terasa cu aragaz unde puteai sa-ti gatesti ce vrei. Gazdele erau de treaba. Erau turisti care veneau de ani de zile si se cazau la aceeasi vila.

Statiunea ne-a placut mult. Oferta de cazare este foarte bogata, hoteluri, vile si pensiuni. Restaurante si terase unde puteai lua masa erau pentru toate gusturile, mai ieftine sau mai scumpe.

Pentru distractie erau doua discoteci care se intreceau prin staiune in reclame, teatru unde se tineau spectacole, cinematograf, un parc de distractii nu prea mare, plimbari cu vaporasul si hidrobicicleta iar pescarii isi petreceau timpul pe canalul ce leaga lacul Costinesti de mare.

Plaja era destul de mare cu nisip fin si intarea lina in apa curata.

Costinesti este o staiune animata in care te simti tanar indiferent de varsta. Ne-am simtit in largul nostru chiar daca eram incojurati de atatea tineri. Am alergat pe plaja, am salutat rasaritul soarelui, am inotat, ne-am plimbat pe plaja pana la epava, am iesit seara la terase, am facut poze cu Obeliscul pe inserat, am ascultat tinerii cantand la chitare.

Ce ma deranja era mizeria de pe plaja. Dimineata la ora 6 cand mergeam pe plaja era curat luna la fel si pe la orele 10-11 cand plecam noi dar cand majoritatea abia veneau. Cand ne intorceam pe la orele16-17 plaja era mizerabila si ne duceam spre nord unde plaja era curata. Mizerabila in adevaratul sens al cuvantului, nu am vazut in nicio statiune atata mizerie pe plaja, pana si pampersii de la copii ii lasau pe plaja. Dimineata era iar curat. Nu am putut sa inteleg, nimeni nu lua atitudine.

-Hei, tinerii de ieri-parintii de azi nu mai dormiti pe plaja cu ochii deschisi visand la clipele de ieri. Lasati copii sa vada marea nu “muntii” de gunoaie. Invatati copiii sa respecte natura prin exemplul vostru pentru a avea la ce visa si ei peste ani.

Mi-a placut Costinestiul, are cate un pic din toate, si are ca orice padure si uscaturi, de asta trebuie sa ne ocupam noi ca restul, mare si plaje cu nisip fin, ne-au fost daruite.

Dar mai are ceva Costinestiul, ceva care te face sa revii……. pentru ca aici te simti mereu tanar.

P. S. @webmaster, te rog daca se poate melodia de aici

Trimis de Lumis66 in 02.12.11 21:56:33
Validat / Publicat: 02.12.11 23:01:37

VIZUALIZĂRI: 2682 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Lumis66); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Costinesti- plaje,mare,soare

webmaster0 [02.12.11 22:59:29] »

A venit muzica!

pepsi70ro CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [02.12.11 23:13:33] »

Costinesti, alaturi de Vama Veche, reprezinta o parte din mine, din existenta si amintirile mele cele mi frumoase. O parte din iubirile si aventurile mele. O parte care nu se uita niciodata.

Ma bucur ca iubesti litoralul romanesc asa cum iubesti si Carpatii, dar mai ales ma bucur cand rostesti:

Este exact ceea ce am crezut si voi crede mereu!

dorgo [03.12.11 08:20:34] »

@LUMI66, vai, mi-ai luat melodia de sub nas, dar caut eu alta pt. reveiw-ul ce-l voi scrie azi... cum se face c-ai coborat de le munte la mare? te-ai suparat pe "munte'? Nu cred...

neimportant [03.12.11 17:58:08] »

Où sont les neiges d'antan? ...

Marea ca si plaja ei, oricat ar fi "pangarite" cu mizerii in forme de relief (... montane - prima dragoste transcede subconstientul?), pastreaza totusi un farmec, provenit mai ales din rememorarea perioadelor petrecute aici, dar mai ales din convingerea ferma ca aici, la Costinesti, tineretea-i fara batranete, iar viata n-are capat.

Era alaturi de Costinesti, un sat (Schitu) de pescari i-as zice, dar mai degraba erau gradinari destoinici, ce-si cultivau pamantul cu legume adevarate, iar noi le culegeam direct din gradini, avand acceptul lor. Inchiriam vara casutele pentru turisti ale acestor gradinari, cat tinea vacanta. Eram copii si nu ne pasa decat de balaceala in garla cea mare...

Lumis66 [04.12.11 20:08:20] »

@dorgo:

Inainte de a iubi muntele marea mea iubire era marea, nu concepeam vara fara mare.

Acum lucrurile s-au inversat din cauza problemelor de sanatate dar si pentru ca muntele imi poate oferi satisfactii in orice anotimp.

Deci nu mai e marea mea iubire dar totusi o iubesc si o vizitez macar un weekend pe vara.

In rest ma gasesti acolo... pe munte.

urjanclaudiu CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [05.12.11 13:26:14] »

Nu stiu cum se face ca de fiecare data cand citesc vreun review de-al dumneavoastra, am impresia ca l-am scris eu.

Si la noi, desi in marea majoritate a timpului liber suntem pe munte, nu a trecut vreo vara (cel putin in ultimii 5 ani) sa nu luam contact cu marea noastra draga. Asa cum este ea, buna rea, este a noastra si ar trebui sa ne invatam sa o respectam. Cat despre Costinesti, vrem nu vrem, face parte din viata noastra. Desi de vreo trei ani nu am mai trecut pe acolo, nu pot uita clipele petrecute in "statiunea tineretului". Imi aduc aminte cum spunea un amic: "daca esti tanar, te-ai dus la mare si nu ai fost in Costinesti, mai bine stateai acasa".

Legat de curatenia pe plaja as vrea sa va povestesc ceva. Eram pe plaja, cu sotia. Langa noi erau cateva doamne. Au fumat, au rontait seminte, au mancat chipsuri. S-a facut ora pranzului si au plecat. In urma lor a ramas o mizerie de nedescris: chistoace, ambalaje, coji. Noi am ramas pe plaja. Dupa cateva ore se intorc doamnele, in acelesi loc. Intre timp plaja se mai populase. Ce credeti ca au facut? Au inceput sa faca scandal, sa injure, pe nesimtitii care au facut mizerie, pe cei ce nu fac curat, litoralul romanesc ca e imputit si multe altele. Am ramas uimiti. Cei din jur, binenteles ca le-au dat dreptate. Nu stiu, poate gresesc eu dar cu astfel de atitudine... e greu sa iesim la liman.

maria55 † [11.01.12 00:44:01] »

@Lumis66: de cateva zile citesc review-uri dedicate litoralului romanesc. In special cele dedicate statiunilor din sud. Am ramas placut surprinsa sa constat ca printre noi mai sunt persoane indragostite de Marea Neagra asa cum e ea uneori, cu alge la mal, cu pet-uri aduse de val, cu plaja murdara, cu cei care te agaseaza "ia gogoasa sau porumbul", cu cazari mai scumpe sau mai ieftine, cugazde primitoare sau mai putin, cu manele sau fara, cu distante mai mici sau mai mari pina la plaja, cu... etc.

Si cum "marea ta iubire este marea" nu pot sa-ti spun decat atat; si noi cei de pe litoral va iubim!

Elogiem litoralul bulgaresc, turcesc si grecesc (nu ca n-ar merita) si uitam uneori ca TUI-ul a avut reprezentanta la noi. Uitam ca statiunea Costinesti a fost "maturata"de inundatii si ca in cateva luni (efort maxim) in vara imediat urmatoare a fost deschisa turismului fara sa se cunoasca nimic din ceea ce a fost.

In numele celor de pe litoral, va multumim!

Maria

dorgo, Lumis66, maria55, neimportant, urjanclaudiu