ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.12.2011
ÎNSCRIS: 27.01.09
OCT-2011

Hotel Fotiadis - City Break nota 10

Salutare. Am fugit un weekend in Bulgaria. Pe vremurile astea de criza, orice ieseala la pret ok pare un vis. Am plecat din Bucuresti cu auto personal pana la Veliko Tarnovo, BG= 144 km, 3-4h. Localitatea a fost capitala celui de al doilea Regat al Bulgariei, o forta in sec XIII. Sa zicem ca este o Targoviste, fosta capitala, care arata ca Sighisoara. Are doua parti distincte. Partea turistica, cu cetatea impartita pe doua coline, separate de un rau, Yantra si partea orasului nou. Sigur o sa vizitati cetatea - Tsarevets. Merita. Au o multime de biserici. Intre coline sunt nu mai putin de 3. Partea turistica cuprinde stradute pietonale superbe si foarte bine conservate, la fel ca la Sighisoara. Noi am fost in extrasezon si am apreciat linistea si ospitalitatea locurilor. Nu se compara cu Valea Prahovei :))

Despre cazare: am cautat pe net inainte sa plecam si am vazut ca preturile difera mult. Exista 3 hoteluri mari, cu preturi pe masura. Yantra, Boliari si Premier (perla coroanei). Un hotel comunist Veliko Tarnovo InterHotel. Mare si cam nerenovat. Noi am ales Hotel Fotiadis deoarece este chiar in centru. De fapt sunt ap. in regim hotelier. Totul este nou si arata de nota 10. Apa calda, incalzire cu AC, ca peste tot, insa desi afara era frig, inauntru a fost ok. Pretul este unul pe masura 25/euro pe noapte/camera. Adica un milion si un pic de lei. Oricum ei accepta orice moneda.

Despre mancare: cautati restaurantul cu pergola in dungi, descris de cineva pe aici. Nu o sa regretati. Ar fi indicat sa faceti rezervare la nivelul inferior, dar nu demisol datorita reliefului. Au o gramada de taverne, noi am fost la una din centru care se chema... ceva cu H... chiar in intersectia (curba) din centrul statiunii.

De vazut: cetatea, strazile pietonale, satul Arbanasi, aflat la 4 km, statuile celor 4 tzari (regi).

Concluzie: zona turistica de nota 10, putin promovata, ca o comoara ascunsa. Am vazut poze superbe de la vile din Arbanasi vara, la piscina. Asa ca sigur vom reveni.

Trimis de SirAndrei in 02.12.11 21:45:11
Validat / Publicat: 02.12.11 22:48:23
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 3787 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (SirAndrei); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Tigaie cu carnita de porc.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 25.00 EUR pe cameră

[02.12.11 21:51:57]

@SirAndrei, pe viitor n-ar fi rau sa desparti recomandarile de cazare de cele referitoare la zona vizitata.

S-ar obtine astfel o structurare mai buna a informatiei - despre cazare si despre zona/imprejurimi (cine cauta doar info despre cazare o gaseste mai eficient) si, nu in ultimul rand, notele acordate ar reflecta mai bine recomandarile despre cele doua "obiective" distincte (se intampla cateodata sa stai intr-un hotel pe care nu doresti sa-l recomanzi, dar zona sau orasul in sine ar merita cu totul alte note - sau viceversa).

[02.12.11 22:47:53]

Din pacate, m-am vazut nevoit sa schimb pagina web definita de tine, ca fiind oficiala, deoarece acea pagina ducea spre un sait ce functioneaza pe principii comerciale. Pagina web oficiala a hotelului, este cea de mai sus, postata de mine. Din pacate, este doar in limba bulgara

[02.12.11 23:07:05]

PS: E şi un formular de contact în engleză, aici.

Krisko
    [30.08.12 11:52:02]

Cred ca la Mehana (taverna) Hadji Mincho ai fost (langa Hotel Real / peste drum de complexul Europa)

[31.10.12 10:40:41]

Am fost si eu la hotel Fotiadis in Septembrie. M-am hotarat sa iau sotia si copilul, sa evadam la sfarsit de saptamana trei zile la Veliko Tarnovo. Mai fusesem de Pasti (la hotel LUCKY) si cat de cat stiam zona. La hotel ne astepta patronul si totodata administratorul acestuia, domnul Tsvetan, care, foarte amabil, ne-a facut o scurta prezentare a zonei: magazine, restaurante, taverne, locuri de vizitat, unde sa schimbam bani (spunea ca cel mai bine este la banca), intr-un cuvant, cam ce trebuie sa stie un turist strain pentru a se simti bine. Curatenia din hotel desavarsita, amabilitatea personalului nota 10.

La Hadji Mincho am vrut si eu sa merg dar era plin, asa ca am ales retaurantul EGO la terasa cu vedere spre raul Yantra. Nu eram singurii romani din restaurant.

Imi pare rau ca nu am vizitat asa cum trebuie Arbanasi, dar, nu e timpul trecut.

[31.10.12 10:42:44]

@georgel: asteptam impresiile tale de acolo scrise ca review nou. Procedand astfel, ai ocazia ca prin notele si evaluarile proprii sa contribui la o medie mai reprezentativa a acestei destinatii. Daca doresti, copiaza textul de mai sus si reincarca-l - cu eventuale ajustari, completari etc - folosind linkul ADAUGA IMPRESII NOI (vezi imediat mai jos)

[13.02.14 14:05:24]

Anul aceste de Pasti merg din nou la Fotiadis. Daca data trecuta m-am multumit sa vizitez decat cu ceea era prin zona, anul asta nu mai las masina in parcare. Vreau sa vad cam tot ce se poate vedea, sa ajung si pana la Gabrovo, la Etar. Sanatosi sa fim si sa avem benzina in rezervor!

[07.04.14 13:26:51]

@webmaster: Cu siguranta voi scrie mai mult anul acesta, mai ales ca vreau sa vad si imprejurimile.

georgel, Krisko
    Alte impresii din această RUBRICĂFotiadis Hotel Rooms & Studios: