ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.12.2011
ÎNSCRIS: 25.05.10
NOV-2011

Hotel Roua din Predeal - Un hotel ca-n povesti!

In momentul in care am facut rezervarea la acest hotel din Predeal prin site-ul booking.com nu mi-am imaginat cat de frumos o sa fie! Ulterior am constatat ca descrierea facuta atat hotelului cat si camerei pe site-ul respectiv, a corespuns in totalitate ba chiar as putea spune ca ne-a depasit asteptarile! O precizare - rezervarea am facut-o fara a achita vreo suma in avans, singura conditie fiind ca in cazul anularii cazarii acest lucru sa fie facut macar cu o zi inainte!!

Excelent plasat, hotelul Roua este situat in zona Cioplea, cea mai frumoasa parte a Predealului dupa parerea mea, pe strada Nicolae Balcescu la nr. 10. Se ajunge extrem de usor, din bd. Mihail Saulescu care strabate centrul Predealului, se coteste la dreapta pe Bd. Libertatii (spre Cioplea) imediat dupa ce ai trecut de zona complexului comercial de dupa gara, mergi apoi pe langa stadionul orasului, treci peste podul de deasupra caii ferate si apoi la prima intersectie o iei pe strada Nicolae Balcescu, o strada ce urca abrupt spre Cioplea, numai buna de sanius iarna!

Nu mergi mult pe aceasta strada, doar cativa zeci de metri si pe partea dreapta te intampina intr-o zona cu o liniste totala si cu o mica padure de brazi, hotelul Roua, relativ nou construit, cu o arhitectura unica in toata statiunea, in culori alb negru, discret si perfect incadrat in natura din jur! Geamurile mansardelor hotelului sunt ca niste ochi larg deschisi care parca te privesc…. Mi-a placut mult asezarea sa, departe de bulevardul principal al orasului acolo unde sunt plasate multe din locatiile turistice ale statiunii mult mai agitate si mai galagioase.

Hotelul dispune de 25 camere de cazare duble sau triple si 4 apartamente clasificate la 3 sau 4 stele, fiecare avand propria-I personalitate si dotarea specifica. La prima vedere arhitectura deosebita a hotelului nu te face sa crezi ca are o capacitate atat de mare. Nota de intimitate si relaxare este predominanta!

Seriozitatea, amabilitatea, discretia personalului si serviciile asigurate depasesc zic eu categoria in care este incadrat hotelul! Pe noi ne-a cucerit de la bun inceput si sincer m-am felicitat pentru inspiratia de a alege aceasta frumoasa locatie!

Am ajuns la hotel cand deja frigul se lasase, erau clar cateva grade cu minus, iar seara incepuse usor -usor sa se intrevada desi ceasul era doar pe la ora 16 si jumatate! Am admirat mai intai hotelul de afara…Frumos, avand cateva etaje, cu mansarda in culori specifice muntelui, simplu dar in acelasi timp si nebanuitor de atractiv prin formele sale arhitecturale, hotelul este construit cu multa imaginatie! In seara luminitele se sarbatori il incadreaza cu discretie.

Intrarea in hotel se poate face printr-o mica scara, direct catre receptie sau prin restaurantul hotelului aflat la parterul acestuia. Vis a vis de hotel se afla o parcare cu tablite care precizeaza ca aceasta ii apartine.

In curtea hotelului se gaseste o terasa rustica cu mese lungi din lemn acoperite si cu un chiosc cochet unde se face comanda bauturilor si a preparatelor dar asta mai mult ca sigur... vara, cand imi imaginez placerea de a sta in racoarea unei seri la taclale amicale cu o bere rece in fata! . Acum insa e frig, e toamna tarzie, iarna e doar la cateva zile, se simte apropierea ei si doar imi imaginez animatia locului in vara. Tot in curte cu multa grija si imaginatie se afla un loc dotat cu o gramada de posibilitati pentru copiii de a se juca in siguranta.

Brazii falnici si verzi strajuiesc locul si aerul este atat de puternic si rece incat il respiri cu nesat.

Intram in hotel, la receptie se afla o tanara amabila, ma prezint, nu apuc sa spun prea multe si-mi stie deja numele de familie, un prim semn ca sunt deja asteptat. Sunt vizibil afisate tarifele din acest moment ale tuturor camerelor, gasesti pliante si “carti de vizita” ale hotelului. Completez formularul cu datele mele si imediat primesc cheia camerei nr. 104, o camera tripla asa cum rezervasem.

Camera este la primul etaj, deasupra restaurantului, cu vedere spre curtea hotelului si cu imaginea muntilor si a brazilor in zare. Intram si aproape instantaneu comentam ca este cea mai frumoasa camera in care am stat intr-un hotel de 3 stele. E ospitaliera, intima si calduroasa! Am avut senzatia ca parca ne astepta. ! Totul era pregatit! Camera are cam 40 mp este extrem de larga si la prima vedere pot spune ca in ea pot locui fara probleme chiar si sase persoane!

Incalzirea si alimentarea cu energie electrica a camerei se face printr-un sistem automat de reglare cu cartela, lucru civilizat si practic in acelasi timp. Iti reglezi temperatura pe care ti-o doresti si imediat caloriferele se incing. Poti sa-ti reglezi temperatura la 20,25 sau chiar 30 de grade si o sa ai o caldura mai mult decat placuta. La plecarea din camera scoti pur si simplu cartela si automat caldura se opreste! E un sistem pe care cred ca multe hoteluri il folosesc in special in Occident! De altfel si la iluminat in camera se utilizeaza becuri ecologice!

Din holul de la intrare unde se afla cuierul, intram in interiorul camerei. Pe podea se afla mocheta visinie pe care poti merge fara a face zgomot, in stanga dulapul pentru haine cu multe umerase si cateva rafturi, mare si incapator, apoi un pat de mijloc imens in care cred ca incap si 4 persoane, cu doua plapumi mari dar usoare, o multime de perne, acoperit in acel moment cu o cuvertura eleganta. Patul cel mare e strajuit de noptiere pe care se afla veioze simple. Alaturi canapeaua extensibila este deja pregatita si e la fel de incapatoare, larga, cu multe perne si pernute de décor. Lenjeria este de un alb perfect si este apretata…Senzatia pe care ti-o da camera este de relaxare totala! De altfel linistea de acolo este perfecta, nu se aude nimic, nici trenul care trece prin mijlocul orasului, nici masinile de pe drum, nici personalul hotelului, nimic, nimic…este un loc repet, de relaxare totala!

In camera se mai afla doua masute, trei scaune tapitate foarte bune, o comoda pe care se afla un televizor Sony la care se prind perfect cel putin 35 de posturi si in interior un mini-frigider incorporat. In colturi se afla mici cosuri de gunoi metalice cu capac si cu saci menajeri. La geamurile duble si la usa terasei sunt perdele albe subtiri, fine si o draperie verde care te izoleaza perfect de lumina de afara.

Pe una din masutele din camera, exista un catalog cu detaliile legate de prezentarea hotelului, inventarul camerei, preturile produselor din mini-barul din dotare, lista posturile TV receptionate etc…Sunt prezentate si alte serviciile si tarifele lor aplicate de hotel precum cele de spalatorie, telefonie etc…

Intram in sala de baie si suntem la fel de incantati…. Este mare, perfect curata, e cald, caci caloriferul duduie, WC-ul, chiuveta sunt dezinfectate, sunt amplasate lejer, nu sunt inghesuite iar pe chiuveta ne asteapta pliculete cu sapunuri, sampoane si alaturi un uscator modern de par. Ne asteapta si prosoapele mari dar si cele mici albe perfect, spalate proaspat si frumos mirositoare. Cada e mare, izolata de geamuri rabatabile de restul incaperii, cu recipient plin cu gel de dus si cu posibilitatea sa te relaxezi cu jeturi de apa…Incerc apa calda -e excelenta imediat ce-I dai drumul! Culorile pastelate ale faiantei, combinatie de verde deschis si alb, te fac sa te simti confortabil.

Iesim si pe terasa, desi este extrem de frig…Larga si foarte lata, are o masuta cu patru scaune din plastic. Privelistea este frumoasa! Se vad vilele din jur si brazii din apropiere dar si crestele Postavarului! Imi imaginez cat de placut este acolo vara sa stai sa savurezi o cafea dimineata, sa bei seara o bere rece, sa admiri peisajele din jur…

Cat timp am stat acolo, totul a functionat perfect nu am avut nevoie de nimic pentru a intervenii cei de acolo! Amabilitatea personalului insotita mai ales de multa discretie a fost excelenta! Nimic si nimeni nu ne-a agasat in vreun fel!

Hotelul are multe alte faciliatti de relaxare – aici se pot organiza diverse intalniri, petreceri intr-un restaurant cu bar si vitralii la geamuri, exista si o sală de sport, sauna, mini piscina cu hidromasaj si in plus ai acces gratuit la Wi-Fi. Vara in curtea hotelului poti utiliza gratarul construit special acolo.

Hotelul ofera contra cost si alte servicii ca de exemplu: spalat-calcat lenjerie, mini-bar, sauna, inchirieri ATV, diverse excursii in zona etc…

Noi am avut inclus in pret si micul dejun pe care l-am luat in restaurantul cochet, rustic, cu servicii ireprosabile si despre care voi scrie cu alta ocazie (vezi impresii).

Noua ne-a placut foarte mult acest hotel. In plus nu ni s-a cerut sa platim in avans cazarea si doar am completat formularul de la receptie cu datele mele de identificare! Am achitat contravaloarea serviciilor oferite la plecare atunci cand am solicitat eu acest lucru!

Pentru camera in care am stat am platit 140 lei pe noapte din care 30 de lei a reprezentat micul dejun pentru trei persoane, deci practic cazarea pe o zi in aceasta perioada a costat 110 lei, zic eu mai mult decat acceptabil.

Nu pot sa nu precizez ca noi am fost la acest hotel la sfarsitul lunii noiembrie, deci un pic in extrasezon! Am observat pe site-urile de rezervare ca in decembrie pretul creste inca de la inceputul lunii, nu cu mult insa!

In final eu unul va recomand din toata inima acest hotel cu un nume atat de frumos la care imi propun sa revin!

Trimis de sandu.53 in 01.12.11 18:14:23
Validat / Publicat: 01.12.11 21:58:24
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în PREDEAL.

VIZUALIZĂRI: 3192 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (sandu.53); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 hotelul Roua inconjurat de brazi si multa liniste!

Larissa
[02.12.11 18:39:47]

Domnule Sandu, dați-mi voie să vă felicit pentru acuratețea descrierii și pentru o sensibilitate a exprimării pe care nu o întâlnești prea des la un bărbat, în zilele noastre! Hotelul se numește Roua și atât?

sandu.53AUTOR REVIEW
[03.12.11 09:17:35]

@larissa2011: sarut mana, multumesc frumos -da exact asa se numeste, puteti vedea sub punctaj site-ul oficial! recunosc ca m-a atras si numele frumos al acestei locatii!

Larissa, sandu.53
Alte impresii din această RUBRICĂRoua Hotel: