ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.07.2009
DIN: Brasov
ÎNSCRIS: 08.07.09
OCT-2008

Sugestii de excursii in Sharm

Natacha Atlas - "Solei d'Egypte"

Inainte sa incep va voi spune ca Naama Bay e foarte populat, aveti ce face, plimbari pe faleza sau in centru, chiar clubbing bun daca vreti. Aveti Pacha acolo, cam scump, dar merita sa vedeti. Si luati bilete in avans, pt ca e mai ieftin.

Noi ne-am organizat din timp, am citit reviews si am cautat agentii locale de turism. Exact cum ma astepam, agentia de la hotel cerea bani multi si nici nu ofereau atat de multe ca altii.

Am mers pe muntele Sinai, In Cairo, in Ierusalim, un diving trip la Tiran si inca un diving la Ras Mohammed.

Ca sa exemplific atitudinea agentiei de la Hotel, ei nu ofera diving in Ras Mohammed, parc national renumit, pt ca presupune licenta, sunt curenti puternici, etc. Abureli... noi am facut scufundari acolo cu instructor profesionist, care ne-a tinut o lectie despre egalizarea presiunii si ne-a tinut de brat pe amandoi in timpul scufundarii. Nu trebuia decat sa-ti egalizezi presiunea si sa admiri frumusetile: am vazut baracude, lion fish, murena, etc. Ne-a coborat progresiv si in siguranta la 6 metri, apoi 9 metri si ultima data la 11 metri, in decursul a 3 sedinte.

Agentia ofera diving intoductiv in piscina si apoi in mare, la 3 metri adancime si fara sa ai un recif impresionanat, decat o farama de recif, o stanca.

La pret nu mai spun, noi am platit pe o zi intreaga cu barca, 2 scufundari, masa si bauturi soft cat plateau unii pt minunatul dive in piscina si apoi la 3 metri de la mal.

Excursia la Ierusalim a fost una din cele mai impresionanate si emotionante lucruri din viata mea. Sunt crestin ortodoxa.

Nu a fost usor, va zic din start. E cu autocarul, cam 8 ore e drumul intr-un sens. Am avut ghinionul de a intampina niste divergente la granita Egipt- Israel din cauza rusilor imbacsiti cu care eram si am stat 6 ore in granita, in piciaore, pe borduri sau pe iarba. In mod normal nu se intampla asa ceva, dar am avut noi noroul... Am uitat sa precizez, nu am gasit decat excursii organizate cu rusi. Pt ghid in engleza costa 150 de dolari si fiind numai noi 2, nu am platit. Deci nu am avut parte de expuneri si prezentari... decat un rus vorbitor de engleza si binevoitor pe deasupra: coolspeak: care ne-a mai povestit si noua cate ceva.

Am oprit si la Marea Moarta, sa va luati costum de baie si sa nu cumparati nimic de baut sau mancat de acolo... am platit 20 de dolari pe 2 cafele si 2 trigoane: rolleyes: daca vreti cosmetice luati bani multi...

In Ierusalim e o magarie ce face ghidul ala care nu ne-a zis nici "hello! ". Te duc la un shop FOARTE scump pt suveniruri. Cand ajungi in cetatea veche, te poarta cu mare graba prin bazar, ca pe acolo trece drumul, ca sa nu ai timp sa vezi ca preturile sunt MULT mai MICI. Si ti se face greata de-ti vine sa-l bati.

Deci... mai bine faceti cumva si prin cetatea veche cumparati in graba suveniruri (ca sa nu va pierdeti de grup) decat sa dati bani la acel shop (la care veti fi dusi first thing in Jerusalem...).

Aveti grija la vama cand ajungeti, autocarul care v-a adus va lasa acolo si va ia cand reveniti din Israel. Noi era sa ne uitam lucrurile (mancare, ap foto) pt ca nu ni s-a spus acest lucru. Dupa

Luati gustari de la hotel... ca sa aveti la voi in orice trip, pt ca nu stiti cand opriti si ce puteti cumpara.

Pt excursia in Ierusalim, ca sa compensati lipsa ghidului, cititi in prealabil, sau luati un ghid cu voi. La Mormantul sfant, FOARTE important, femeile sa aveti fusta care acopera genunchii, nu stiu daca e voie in pantaloni, dar nu cred. Sa aveti cu voi o bluza cu maneca lunga si ceva pe cap, iar barbatii sa nu aveti pantaloni scurti. Altfel, nu puteti intra biserica Sfantului Mormant. In catedrala puteti intra, dar nu si la Mormant.

Sa intrebati despre acele lumanari care se cumpara, un manunchi de lumanari subtiri care se aprind si se sting intr-un loc special creat si care pot fi luate acasa.

Am mai fost pe Muntele Sinai, excursie pe care o recomand pentru cei amatori de miscare, si ceva inedit. Nu e comod, deci nu va aventurati daca nu sunteti convinsi. Am urcat 3 ore pe camila, pe la 1 noaptea, mergeau pe marginea unei prapastii de te rugai de camila sa nu se impiedice..... : cursing: Nu s-a impiedicat, nu se intampla, stiu saracele traseul f bine. E magnifica urcarea, stelele sunt aproape si se vad atat de clar. Esti tu cu tine intr-o calatorie ineditia.

Va trebuie pantaloni lungi, geaca, pt ca pana sus chiar se racoreste. Sunt peste 2000 de metri altitudine. Si un tricou pe dedesubt, pt sa dupa rasarit se incalzeste brusc. In rucsac sa aveti de mancare, apa, si ceva energizant, pt ca aveti 7 km de coborat:). Jos aveti manastirea Sf. Ecaterina, cu o istorie in spate de ramai cu gura cascata. Chiar merita. Dupa astea toate, micul dejun si back la hotel la amiaza... nici nu ati pierdut mare lucru, cateva ore de somn:)

Acum, dupa ce am povestit, o sa va spun si de unde le-am rezervat pe toate: http: //sharmtoptravel. com/

Pentru ca le-am luat pe toate de la ei, ne-au facut reduceri. Din cate imi amintesc am platit in final cam 80 de eur pt Ierusalim, restul nu le mai stiu exact, dar ne-a facut pret bun, au venit la noi la hotel sa ne cunoasca, desi a trebuit sa mergem la ei la agentie sa platim. Au facut o incurcatura, ca eram pregatiti pt diving si ne-au dus la snorkeling in Tiran, si pt asta ne-au dat gratis excursia de snorkeling (unde am platit vreo 20 de dolari si am facut si diving), deci ne-a convenit:)

Daca mai vreti site-uri sa consultati oferte iata-le: www. excursionsfromsharm. com, http: //www. sharm-club. com/jerusalem. htm, http: //www. sharmexcursions. com. /.

Intrucat topicul despre care scriu eu nu este adecvat evaluarii care trebuie facute, am pus 100% peste tot, ca sa exprim satisfactia pentru excursiile pe care le-am facut. Toate au contribuit ca noi sa avem un sejur minunat. Cititi si despre hotelul la care am stat: Ghazala Gardens.

Trimis de claudiabrasov in 08.07.09 12:19:28

VIZUALIZĂRI: 5214 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (claudiabrasov); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

tm67bru
[08.07.09 12:36:52]

super utile si inedite (majoritatea) recomandarile si sugestiile.

Aferim, claudia!

mirelab
[08.07.09 12:41:48]

Frumos, fff frumos! O lectie pentru noi toti de cum ar tb sa ne organizam concediul. Felicitari!!!!

stoidan
[20.08.09 17:02:18]

anul trecut ati fost in bodrum?

Cristian_h*
[26.11.09 20:32:51]

un fond sonor potrivit, indraznesc eu sa spun

webmasterXY*
[26.11.09 21:47:19]

Claudia, am atasat melodia propusa de Cristian pentru aceste impresii. Daca ai o alta propunere, da un semn.

Cristian_h*, mirelab, stoidan
Alte impresii din această RUBRICĂExcursii optionale cu plecare din Sharm: