ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.11.2011
ÎNSCRIS: 11.08.09
OCT-2011
team-building

Restaurante in Belgrad

Belgrad: oras in care, in interes de business fiind, n-am apucat sa vizitez mai nimic; doar pietonala cu magazine si catedrala care inca e in constructie.

M-a plouat 4 zile aproape non stop, mocaneste; poate si de asta imaginea asupra orasului mi-a fost deformata si am ramas cu amintirea unui oras trist, cu aspectul unui oras de la inceput de ani ‘90

Pareri generale:

- exceptionala ideea de a circula pe banda 1 doar taxiuri si autobuze; cu taxiul ajungeai oriunde in max 10 min, in timp ce, noi cu masina fiind, faceam 45-50 minute.

- preturi cam ca la noi, insa varietate mai mica de produse, par ca au putere slaba de cumparare

- se vede ca razboiul i-a tinut in loc, abia acum incep si ei sa scoata capul la lumina

- in tot orasul se afla un singul mall

Am avut de organizat 2 cine; grea misiune, in conditiile in care aici pe AFA nu aveam nici o recomandare de restaurant in Belgrad :); aceeasi situatie si pe site-urile straine.

Tot sapand internetu’, in cele din urma m-am hotarat la 2 restaurante: restaurant Bahus si restaurant Lorenzo Kakalamba

Restaurant Bahus bahus.rs

Este destul de renumit, pentru bucataria internationala si specific pescaresc.

Foarte frumos decorat, elegant chiar, are undeva la subsol amenajata o mini-crama, la parter este bar/club si la etaj restaurantul.

Face parte dintr-o salba de restaurante amplasate pe malul Dunarii (foarte asemanator ca peisaj cu restaurantele de pe marginea lacului Herastrau).

Meniu cu fonfleuri, fructe de mare, vinuri scumpe, servirea nu m-a dat pe spate,

scump ca naiba (12 persoane aprox 800 euro)

M-a impresionat insa baia :)

Pe linga faptul ca era extrem de curata, parfumata si frumos decorata, la toaleta doamnelor mai gaseai: crema de maini, fixativ pentru par, servetele umede si alte consumabile pentru igiena intima.

Restaurant Lorenzo & Kakalamba

eeeeeeee…. aici sunt multe de spus :)

Pe cit de ciudat este numele, pe atit de trasnit arata restaurantul.

Proprietarii restaurantului sunt un sarb, originar probabil din regiunea Pirot si un italian, originar din zona Florentei; de aceea, cind vei intra in restaurant, vei vedea peretele din dreapta plin de tablouri cu personalitati din Pirot, iar peretele din stanga plin cu tablouri cu personalitati din Florenta

La intrare te intimpina o vitrina plina de obiecte “chicioase” si capitanul Jack Sparrow in marime naturala.

Restaurantul are 2 saloane, alaturate.

Este decorat in stil burlesc, cu o aglomerare ametitoare de kitch-uri si obiecte amuzante; in primul moment in care intri, ai impresia ca toate iti cad in cap; insa odata asezat pe scaun (scaun care are forma de…. parte anatomica dorsala!), incepi tihnit sa le analizezi si atunci incepe amuzamentul: candelabre intens colorate “chicioase”, deasupra barului 2-3 oi din gips care stateau cu picioarele in sus, tablouri grotesti cu cap de barbat si corp de femeie sau femei urate si supraponderale, statui stralucitoare fara cap, ornamente pe pereti facute din furculite si cutite, instalatii cu becuri care au alimentarea in partea de sus a becului, funii de usturoi, masti venetiene, ferestre-vitralii si multe-multe altele.

Sub unul din cele 2 saloane este amplasata bucataria; vezi tot ce se intimpla acolo, printr-o fereastra amplasata in podea, cam de 1/1 m.

Cel mai amuzant lucru mi s-a parut insa intalnirea pe care a avut-o colegul meu la toaleta barbatilor: s-a intalnit cu o papusa mos Craciun care citea meniul restaurantului, sezand pe unul din wc-uri, cu usa deschisa :)

La toaleta barbatilor se mai afla expusa o centura de castitate pentru barbati, iar la toaleta barbatilor se afla una pentru femei :)

Mincarea este pe specific sarbesc, italian si international, bine structurata intr-un meniu extrem de variat si consistent.

Mincarea este minunata, am mincat acolo cea mai buna si frageda friptura de vita la gratar!! La fel si deserturile, sunt fenomenale.

Fiind un grup mai mare, fiecare a comandat ce a vrut si parerea unanima a fost aceea ca mincarea e de exceptie!

Personalul a fost fara cusur, vorbitor evident de engleza; in special seful de sala, Sasha, care s-a implicat mai mult la servire la masa noastra.

Am fost acolo in 2 seri: una de recunoastere, una cu cina si in ambele seri localul era full in ambele saloane; in egala masuri straini si sarbi.

Mi s-a parut super idee de business, menita sa atraga clientii si sa le si aduca zimbetul pe buze; si daca oferi si mincare de exceptie, nu pot decit sa notez din toata inima cu 10!

Asta este site-ul: lk.rs/LiK-sajt-IIdeo-eng.swf

In ultima zi, pe graba fiind, am ales sa mincam intr-un restaurant de linga Bahus, situat tot pe malul Dunarii;

Restaurantul se numeste Amsterdam si am fost foarte incintati si de mincare si de servire, pretul fiind absolut convenabil pentru decorul si locatia restaurantului: 5 persoane cu 2-3 feluri de mincare, sucuri+apa, aprox 100 euro. Recomand calduros!

Trimis de Chloe in 28.11.11 16:10:51
Validat / Publicat: 28.11.11 17:44:56

VIZUALIZĂRI: 5222 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P02 dulap-vitrina la restaurantul Lorenzo and Kakalamba
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19100 PMA (din 24 voturi)

alinaro [28.11.11 18:07:36] »

@Chloe: tare m-am amuzat cu descrierea celui de-al doilea restaurant, incercand sa-mi imaginez atmosfera. Tocmai ma gandeam sa te intreb de ceva poze, dar am intrat pe site, si acesta la fel de traznit si original precum locatia insasi.

O intrebare: scaunele cu forma originala... erau pentru toate marimile si formele???

Nicu [28.11.11 19:50:27] »

Pai ai fost la Belgrad si nu ai fost la... Kalemegdan...

Mare pacat!

Cind merg la Belgrad nu ratez NICI ODATA acest loc, dupa parerea mea e cel mai frumos loc din Belgrad.

La distanta mica de Mall ul ala pe care zici ca l-ai vazut e Mercator care e tot un fel Mall.

Belgradul e inca un oras nedescoperit de romani, orasul e imens si trebuie foarte mult timp sa il descoperi doar partial.

Orasul e impartit in doua

Belgradul nou si belgradul vechi.

Data viitoare ia in calcul o vizita la Kalemegdan.

Larissa [28.11.11 20:54:55] »

chloe, dar mult mai călătorești, ești foarte norocoasă! Îmi place că povestești de experiențele tale culinare, deci nu faci parte din clubul celor care beau apă plată cu lămâie... exclusiv. Ai votul meu meritat!

Chloe [29.11.11 09:27:38] »

@alinapopi

Scaunele si mos Craciun se pot vedea in pozele din galeria foto a site-ului restaurantului,

Nu, scaunele erau "one size"

@Nicu

da, am si recunoscut ca nu am apucat sa vad nici un obiectiv turistic; am fost doar in trecere pe linga ruinele Kalemegdanului, insa n-am avut timp deloc sa vizitez

@larissa 2011

Consider ca experientele culinare detin o pondere insemnata in experienta turistica a unei tari sau a unei zone;

Din viata asta ramai cu ce vezi, simti si gusti...

desi citeodata n-ar strica mai multa apa plata cu lamaie

roth [29.11.11 22:59:02] »

Ete si o poveste turistico-amuzanta. Bine asejata in fraze, cu mici picanterii date si de ineditul locului. Astfel de rw completeaza acele goluri inca existente pe AFA, dar care se vor umple repejor, in ritmul in care se dezvolta saitul.

Tips

carnea de vita, pentru o buna fragezire se tine cam 1-1,5 ore in cola. Suna ciudat dar de la un bucatar o stiu.

alinaro, Chloe, Larissa, Nicu, roth
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Belgrad şi împrejurimi: