ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.11.2011
ÎNSCRIS: 08.02.11
APR-2010
single

Nu acceptati invitatia persoanelor straine, o bere poate costa 160 de e

Cum In aceasta luna nu erau excursi organizate am decis sa plec pe cont propriu, am rezervat pe net o camera la un hotel in piata omonia si transport cu autocarul agentiei m. un fel de naveta pt.romani care lucreaza acolo sau mai bine zis romi desi este o cursa naveta turcu te serveste cu cafea si prajitura ce ar trebui sa faca si la cursele de vacanta daca vor sa-si tina aproape clienti.

Hotelul Alma parca se numea acceptabil, dar zona la inceput infricosetoare pana te obisnuiesti aparentele insala.

Doua zile am colindat In lung si lat fascinat de oras, a treia zi dupa ce am vazut muzeul de istorie ajunsesem la bulevard foarte obosit si parca as fi stat la o terasa cand un grec mai In varsta intra in vorba cu mine si dupa ce Imi castiga increderea se ofera sa faca cinste cu ceva pe motivul unui deces In familie.

la barul unde sa oferit sa faca cinste erau doua tipe care dupa 10 minute s-au bagat si ele In vorba, eu am cerut doar o bere si la un moment dat m-au Intrebat daca pot sa-si puna si ele un rand , eu am dat din umeri si crezand ca tipu o sa faca cinste nu am zis nimic, Inainte sa plec am citit cam toate tepele pe care poti sa le iei in Athena asta nu am gasito , dupa trei randuri imi baga nota de plata si tipu se facea ca ploua era prea tarziu fara sa ma uit la nota am zis mama In ce am intrat, pe nota era 160 de e am Incercat sa protestez dar au venit doi tipi si nu a fost chip de discuti am platit bani si am mai ramas doar cu 30 de e.

imi pierise tot cheful de Athena asa ca a doua zi am fost pe insula eghina si seara am facut bagajul si am plecat la autocar cu toate ca mai aveam 3 zile de stat la hotel si nu-mi ajungeau bani decat de covrigi.

CInd am predat cheia la hotel alta sperietura, la cazare am platit toti bani si tipu nu mi-a dat nici o chitanta a zis ok, acum era alt tip la receptie si zice ca mai trebuie sa dau 80 de e, eu ca am platit la sunat pe tipu care a facut cazarea si ia zis ca am platit,

Asa ca nu recomand vizitarea athenei de unul singur eu zic ca am scapat poate ieftin pot sa-ti puna poate ceva In bautura si te trezesti pe un vas tot restul vieti.

Trimis de RUSTICCO in 27.11.11 22:24:04
Validat / Publicat: 28.11.11 00:22:07

VIZUALIZĂRI: 2762 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (RUSTICCO); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[27.11.11 22:34:54]

Fiind un articol de "calatorie", nota destinata cazarii nu este oportuna, de aceea am retras-o. Te asteptam cu un articol separat privind conditiile de cazare pentru acest hotel si binenteles cu notele aferente.

[28.11.11 00:20:00]

Am retras notele acordate pentru ca din pacate aici povestesti o intamplare nefericita care nu este definitorie acestui oras, poate cu alta ocazie reusesti sa scrii un alt review in care sa povestesti mai pe larg si ce e de vazut/facut in Athena.

Dragoș_MD
[28.11.11 00:45:54]

Ai scăpat ieftin... E una din "schemele" clasice, de pe toate meridianele mapamondului, din păcate...

santana*
[28.11.11 12:19:01]

Mai bine jucam la "alba-neagra" decît să fac la fel ca tine. De 10 luni e o emisiune pe Discovery cu ţepe de acest fel.

santana*
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Atena: