ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.11.2011
ÎNSCRIS: 16.02.10
JUL-2011

Pestera Polovragi - O locatie unica in Europa

Cantarea 01 - plansul calugarilor

Drumul spre Pestera Polovragi se face simplu, de la manastirea omonima se merge, urmand indicatorul (cam prafuit), aproximativ 2 kilometri. Se merge cotind stanga pe langa zidul care imprejmuieste manastirea si se continua pe un drum de tara care se continua, odata cu intrarea in Cheile Oltetului, cu un drum forestier. Am vrut sa mentionez acest lucru de la bun inceput pentru cei care doresc sa mearga cu masina, si sfatul meu este ca daca nu aveti o masina cu garda inalta, ori o lasati in parcarea din fata manastirii ori, cel mult, mergeti cu ea pana la parcarea amenajata la intrarea in Cheile Oltetului. Cat despre accesul cu ea in chei, mare atentie, dumul este ingust si cu foarte mare greutate permite trecerea a doua masini una pe langa alta.

Titlul dat se justifica prin faptul ca, Cheile Oltetului sunt cele mai inguste chei din Europa, iar pestera reprezinta o locatie care merita din plin sa fie vizitata. Intrarea in pestera se face din ora in ora iar taxa de intrare este de 5 RON de persoana, neexistand taxa pentru aparatul de filmat sau fotografiat. Ghida este o femeie deosebita, deosebit de vivace si dispusa sa ofere orice informatii pe care le doriti. De la bun inceput a mentionat ca in pestera exista cea mai mare colonie de lilieci-cu-nasul-potcoava din tara noastra, pe care ea ii aproximeaza la peste 200 de exemplare, numarul crescand de la an la an, un alt motiv care face pestera o locatie unica.

Pestera este cu o bolta larga, neexistand problemele legate de acces ca in Pestera Muierii, cu o temperatura constanta de 9 grade tot timpul anului, dar o mare atentie trebuie acordata pardoselii care este umeda si se poate aluneca foarte usor. Despre istoria pesterii ghida a mentionat ca exista vestigii care atesta ca a fost locuita inca din perioada istoriei timpurii, de-a lungul veacurilor fiind un refugiu in vremuri de restriste pentru oamenii din zona. Pana in anii '50 accesul nu se facea pe poarta larga ca acum, aceasta neexistand de fapt, doar o intrare ingusta permitand accesul in interior. Intrarea se facea de fapt pe varful muntelui si se cobora de-a lungul unui " horn ", pe un drum extrem de dificil pe care nu se incumeta oricine, in care trebuia sa te agati de radacinile copacilor si de orice altceva reuseai. In anii '50, odata cu avantul " clasei muncitoare ", s-a trecut la amenajarea Cheilor Oltetului care pana atunci nu insemnau decat o poteca/drum forestier foarte ingust, amenajare facuta cu dinamita, la fel procedandu-se si cu gura de intrare in pestera, ducand la aspectul care exista si in ziua de azi.

De-a lungul drumului prin pestera, de cca 900 de metri, puteti vedea atat stalactite si stalagmite deosebit de frumoase si de dimensiuni impresionante, cat si urme ale trecerii omului. Astfel, se poate vedea " Moartea ", o formatiune facuta cu carbune pe zidul pesterii care prezinta imaginea stlizata arhicunoscuta si care avea rolul de a pune pe fuga pe urmaritorii celor care se adaposteau. Mai exista diferite formatiuni cu diferite denumiri, printre care si una numita " Capela ", unde exista o mica acumulare de apa prelinsa din bolta pesterii si care se spune ca ar avea proprietati miraculoase/tamaduitoare. Doamna ghid ne-a povestit ca dupa ce a avut un accident vascular cerebral a baut exclusiv apa din acea balta si ca insanatosirea ei a fost mult mai rapida si fara sechele, la fel si a unei persoane care alunecand in pestera a cazut si s-a lovir la cap iar apa i-ar fi favorizat o cicatrizare mai rapida. Un sambure de adevar exista sigur, apa care se prelinge prin diferitele straturi geologice ajungand sa fie filtrata la fel cum se face prin filtrul de apa de la robinet (procedeul fiind de fapt similar, filtrele existente pe piata inspirandu-si tehnologia din cea " brevetata " de-a lungul anilor de natura). Si nu in ultimul rand a mentionat ca aici si-au gasit refugiu si ultimii calugari de la Manastirea Polovragi care, asa cum am mentionat deja, pana la venirea comunistilor era manastire de calugari, ulterior fiind transformata in manastire de maici care se pare ca erau mai docile la " sfaturile " regimului.

Am incercat sa descriu foarte pe scurt impresiile mele legate despre pestera, despre Cheile Oltetului fiind destule redate pe acest site, nemaifiind prea multe de spus. Rugamintea mea este ca daca sunt cititori care pot veni cu completari sau corectari legate de cele scrise de mine sa o faca, pentru o imagine cat mai corecta a acestui loc deosebit.

In incheiere rog webmasterul sa ataseze aceste doua coloane sonore, care daca ar putea sa le uneasca si sa faca una singura ar fi excelent: trilulilu.ro/medlen/26d9958e0bf541

trilulilu.ro/medlen/d1a41eb95085d6

Trimis de cristisch2003 in 26.11.11 22:15:55
Validat / Publicat: 26.11.11 23:26:47
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în POLOVRAGI / NOVACI.

VIZUALIZĂRI: 3259 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cristisch2003); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Intrarea in Cheile Oltetului

[26.11.11 23:26:16]

Am adăugat doar prima ilustraţie sonoră; din păcate, nu se poate insera decât una singură. Şi tot din păcate, tehnic nu se pot uni mai multe melodii de pe trilulilu (sau youtube etc.).

Articolul a fost selectat ca MiniGhid AmFostAcolo pentru aceasta destinatie.

roth
[27.11.11 00:05:36]

Excelenta descriere, foarte la obiect. Am fost cu ceva vreme in urma, destula ca sa mai am amintiri de scris aici insa acum cu bucurie am retrait acele clipe. La vremea cand colindam si eu tara, cu cortul din dotare si o dacie 1310, parca totul era perfec si numai bun de facut drumetii. Anii au trecut, acum ne plimbam prin "lume" insa datorita unora ca tine mai coborim cu picioarele si pe pamant Romanesc.

De curand, adica prin aprilie am avut bucuria sa vad o alta pestera si anume "Pestera Ursilor" unde desi nu prea am avut parte de ghid pe masura frumusetilor existente si a multitudinilor de informatii ce puteau fi primite am vazut o pestera de o frumusete rara.

Felicitari si vacante placute.

elena_iasi
[27.11.11 14:01:16]

Dupa cum bine ai mentionat aceasta pestera este intr-adevar un loc ce merita vizitat.

Noi am "descoperit-o" la sfarsitul lunii iunie 2011.

Cat despre accesul la pestera nu pot zice ca drumul forestier ne-a pus probleme, noi avem chiar o masina mica si nu am avut neplaceri. Bineinteles trebuie atentie sporita intrucat drumul este situat intre peretele de stanca si albia raului Oltet.

[20.08.12 10:06:23]

Mutat, la reorganizare, in rubrica "Pestera Polovragi", obtinuta prin condensarea vechilor rubrici "Pesteri gorjene" si "Pestera Polovragi" si care a fost mutata in sectiunea BAIA DE FIER / POLOVRAGI, creata prin contopirea sectiunilor BAIA DE FIER si POLOVRAGI

elena_iasi, roth
Alte impresii din această RUBRICĂPeștera Polovragi [GJ]: