ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.11.2011
DIN: Ramnicu Valcea
ÎNSCRIS: 05.08.11

De ce pierd vremea pe aici :)

Review-ul ce va urma a fost inceput ca un ecou la un review al unei colege (vezi impresii) de pe AFA.

M-am tot lungit pana am realizat ca nu va fi un ecou ci un review in sine, am pastrat totusi linia de adresare cu care incepusem. Sper ca v-am edificat putin si veti citi cu placere.

Cristina65, sper sa nu te superi ca m-am lasat inspirata de tine, mare parte din mesaj ti se adreseaza, este cu toata admiratia pentru randurile pe care le-ai scris si am incercat sa iti (va) impartasesc si eu din trairile mele de incepatoare.

Finalul … a ajuns ce a ajuns :) a venit pe parcurs, sper sa nu fie deplasat.

@Cristina65

Te-am descoperit zilele trecute, am citit doar doua-trei review-uri si mi-am facut o impresie despre tine, clar esti "de-a mea" :)

Asa cum multi alti membri rezoneaza cu simtamintele tale, iti las si eu un ecou, scris chiar "punct cu punct" la impresiile tale, pentru ca pe mine ma bucura cel mai tare ecourile, la review-urile mele.

Nici eu nu stiam, la inceput, ce-i cu punctele si ma intereseaza (chiar si acum) aspectul doar in masura in care deduc din ele ca informatiile expuse de mine sunt utile.

Inceputul a fost putin diferit in cazul meu.

In vara asta, intentionand sa mergem la mare pt prima data la camping, cu copii dupa noi, am cautat informatii despre campinguri din RO. Cred ca mai intalnisem AFA si in alte cercetari de-ale mele dar rar (nefiind foarte plimbareata in ultimii ani). Din perspectiva informatiilor despre marea noastra, AFA m-a cucerit deplin, iar catre dl pepsi cred ca mi-am si marturisit admiratia la un moment dat :)

Deci atunci cand am mers la camping, ca si multumire, eram pornita sa scriu si eu review-ul de debut. Review care a fost foarte apreciat, am fost adoptata imediat si imi dadeau lacrimile de emotie de fiecare data cand primeam cate un ecou, deja devenisem dependenta, am iesit pe locul 16 si m-am inflacarat maxim cand am primit mailul ca-mi pot alege un premiu :) Dupa ce am mai cercetat m-am gandit ca nu am nici o sansa la premiul pe care l-as fi vrut eu (greseam probabil), am continuat sa scriu destul de des si ma clasam destul de sus dar am continuat sa refuz orice premiu, pana venit momentul in care am avut motivatie si am muncit pe rupte pentru unul.

Din "fericire" pt mine, abia dupa o luna si ceva, de la inscriere, mi-am dat seama unde gasesc review-uri incarcate recent si cu ce se mananca site-ul acesta (blogul l-am gasit abia de doua-trei sapt, sunt inceata rau, stiu :)).

Dar marele castig in urma incetinelii mele (din categoria "prost sa fi, noroc sa ai"), a fost faptul ca, la inceput, singurele moduri in care ajungeam la review-uri erau prin a-i "cerceta" pe cei ce-mi scriau ecouri :) sau citeam de la cei ce ocupau primele pozitii in topurile saptamanale (topuri pe care le primeam si eu pe mail), deci aveam acces la oameni numai unu-si-unu, ma invarteam in cercuri selecte, doar dintr-o intamplare banala :)

Cand am avut timp sa aprofundez (in vara petrecem citind doar o ora-doua la cateva zile – dar compensam mult prin faptul ca ma gandeam mai tot timpul la site :) ) am inceput sa pricep mai bine cum se intampla lucrurile pe aici, pastrandu-i printre preferati pe cei cu care ma "conectasem" initial si descoperind pe parcurs multi alti oameni minunati (useri sau webi).

In mare mi-am pastrat obiceiul de a citi pe cei de top dar acum stiu sa gasesc si noile aparitii (cronologic), nu contenesc in a-mi arata aprecierea fata de o scriitura de calitate, indiferent cui ii apartine, dar spre deosebire de tine, am sarit etapa cu telenovele interne sau review-uri slabe, cred ca pot numara pe degete rw-urile slabe pe care le-am citit, si deja pot spune ca am citit cateva zeci bune.

O sa razi, dar chiar azi, din una in alta, am ajuns la "Woman fight" , m-a si amuzat cnad l-ai mentionat si tu. M-a indispus, as fi preferat poate sa nu-l citesc, de obicei nici nu continui lectura cand vad unde duce, aici m-au intristat unele ecouri, articolul mi s-a parut foarte bine scris. Dar astia suntem, nu suntem perfecti, fiecare are dreptul sa se exprime iar noi sa cernem ce ne place. Sunt constienta ca exista o bucatarie interna, dar nu ma priveste, cum nici altii poate nu mi-ar da nota 10 pt bucataria mea de acasa. Trebuie sa vezi "the big picture" , nu are rost sa ne poticnim in detalii prea marunte si sa minimizam aprecierea pe care o merita majoritatea oamenilor de aici.

Deci eu nu am perceput AFA cu lupte si chestii negative, startul meu a fost altfel, unul fericit, si nici nu ma cramponez de dispute, eu sunt cu treaba mea, si prietenii mi-i castig, restul ma afecteaza putin, sunt constienta ca sunt si aspecte neplacute (ca in toate situatiile dintr-o viata) dar le ocolesc, si pastrez in mine, cu indarjire si chiar naivitate uneori, doar lucrurile bune.

Ieri eram pe chat (descoperit acum o sapt, din pacate am prea putin timp de el, desi oamenii de pe acolo sunt bestiali) si intr-o discutie oarecare, am spus ca eu nu sunt un "nume"  pe aici (adica nu-s cu "vechime"  sau foarte importanta fata de altii), si mi s-a replicat "ba esti". Mi-au trebuit cateva secunde bune sa-mi revin din uimire (ei da, si sa mi se linisteasca pipota de emotie :)), conteaza bai sa fi apreciat, si e bine sa ti se spuna (chiar daca nu te astepti).

Pornind de la ideea aceasta, cu verbalizarea aprecierilor (mi se pare cea mai motivanta chestie din lume), am si "cerut" la un moment-dat, la un review, sa mi se scrie ecouri :) indiferent de "nota"  data. Imi place relationarea, indiferent de subiect sau opinii, ma bucurau si voturile dar doua-trei cuvinte acolo cantareau mult mai mult pt mine. Un carcotas mi-a dat o replica acida imediat, m-am intristat, mi s-a parut ca fusesem inteleasa gresit, apoi ne-am imprietenit :) dar sustin in continuare ca pt mine conteaza mult mai mult cuvintele decat cifrele :)

Deci pana acum doar cateva marunte diferente intre experientele noastre :)

Asa … hai sa zic si ceva concret :)

Urmand structura review-ului tau (ca sa am si eu o structura ca altfel ma pierd repede prin balarii :)), urmatorul subiect pe care as dori, cu iertare, si anume... sa divaghez ar fi …

Sotul … hm :) i-am lasat copiii pe cap, zile si saptamani in sir, i-am subtilizat laptopul, cu care ma tolaneam in toate pozitiile din lume, sa-mi pot satisface "viciul"  (noroc ca are si el smartphone, sa-i satisfaca si lui viciile :) atunci cand nu are copiii pe cap mai ales :)), mi-a suportat toate fazele de entuziasm maxim, ba chiar m-a si incurajat, ba chiar s-a inscris si el, la insistentele mele, si a povestit ceva (chef ar avea dar nu are timp, asa ca mi-a asumat eu misiunea de a aduce PMA-uri in casa :)), ce mai ? Addicted complet, asa cum nu cred ca am mai fost vre-odata :) si ma tine de cateva luni bune si e din ce in ce mai rau :)))

Adica tu deschizi mailul inainte de AFA !?! :)

Radeau pe chat de mine ca "iar mananc", a treia zi la rand cand intram, pt cateva minute, le spuneam ca-mi iau prnazul. La serviciu am treaba, nu pot sta pe net, singurele momente cand respir sunt in cele 10-15 min de pauza de pranz, si atunci, cu o mana mananc, cu alta tastez, si nu vreti sa ma vedeti atunci, ca rad destul colegii de mine cum ma hizlesc la monitor, cu mancarea in gura :) doar asta fac, mananc si chat-uiesc pe AFA, nu mai mess, bloguri sau mail, alea sunt secundare, acasa sau cand am timp si nu ma prinde AFA mai intai :)

Targul de Turism … aici e un maaaare oftat, dar de … acum sunt in provincie, capitala e mai cu mot si acolo se intampla chestii. Putine lucruri le regret de cand nu mai sunt acolo, dar astfel de evenimente … aceasta intalnire, la care nu am putut participa, a fost cu un mare OFFFF !

Vor mai fi ocazii si atunci cu siguranta am sa ma mobilizez, caci sigur vreau sa cunosc oamenii astia inimosi ce misuna pe aici, cu bunele si cu relele lor :)

Acum mi-am dat seama (numarand de trei ori pe degete :)), eu sunt aici doar de 3 luni jumate ! Hm … as fi pariat ca e macar jumatate de an, asa de mult mi-a umplut viata locul acesta.

Asa cum nu-mi mai amintesc cum era viata mea acum 4 ani, inainte de a avea copii (nu ca as regreta in vre-un fel traiectoria), nici inainte de AFA nu mai stiu cum era :) mi se pare ciudat ca deschideam calculatorul si priveam in gol secunde in sir inainte de a decide ce sa citesc mai intai, acum nu mai am nici un dubiu, astept cu nesat clipele libere in care ma pot "destrabala"  si de fiecare data mi se pare ca a fost mult prea scurt timpul petrecut cu voi, si somnul meu de noapte se scurteaza din ce in ce (altcandva nu prea am timp disponibil) si am calatorit atat de mult in aste 3 luni, cu atat de putini bani, prin cuvinte si poze atat de frumoase, sunteti grozavi si va multumesc! (si lumea zice ca, ,,calculatorul te izoleaza,  mie mi se pare ca metoda de socializare mai valoroasa ca asta nu exista).

Uf … n-a fost asa de greu, vroiam de mult sa "o spun", multumesc Cristina65 ca m-ai inspirat !

Eu nu cred ca (vre-una dintre noi) am plictisit pe cineva, si consider ca aici este un loc potrivit de mers pe "aratura" , multumim ca ni s-a dat, trebuie sa fie si dinastea :)

Deci eu nu am versuri patriotice pt tara asta, de 1 dec, si nici nu ma misca maxim sarbatorile (orice sarbatoare), consider ca trebuie sa fim corecti, buni si generosi in fiecare zi, sau cat de des putem, nu doar cu ocazia unei Sarbatori, aceasta este declaratia mea de apreciere catre voi, romani buni care scriu (sau doar citesc) AFA.

Rog webmaster-ul aferent sa ataseze review-ul unde considera ca-i este locul si are toata libertatea in a modifica orice considera ca este nelalocul lui in cele ce am scris.

Trimis de AndreeaG in 26.11.11 21:51:11
Validat / Publicat: 26.11.11 22:51:34

VIZUALIZĂRI: 2759 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE?

[26.11.11 23:08:35]

Vai, fina, ce emotii mi-ai dat cu rw tau! Uff, ce bine ca am scapat! . Daca e cu "destrabalare", chat si altele e de bine. Totusi, sper ca sotul tau se multumeste cu Smatphone-ul si nu mai intra pe chat, ca cine stie ce idee isi face .

Stii cum ai facut cu mine? Exact ca in bancul ala: "Intrebare: cum se tine un fraier in suspans? Raspuns: iti spun a doua zi" .

E bine ca a fost validat rapid rw, ca de nu faceam noapte alba pe AFA .

Si cere si tu pauza mai des de la munca, sa mai intri cu noi de vorba, fata, ca ne plictisim la maxim! Stii tu mai bine...

S.D. Noroc ca ai intrat cu noi, ca de nu...adio punct, ramaneai doar Andreea..

maria55 †
[27.11.11 00:02:34]

Andreea, mi-as fi dorit sa fiu prima care-ti multumesc pt "declaratia ta de apreciere catre noi", insa a fost@gheisa mai rapida!

Review-ul l-am savurat, m-am regasit si am apreciat ca te-ai adresat si subsemnatei!

Multumim pt gandurile bune,

Maria55

roth
[27.11.11 00:19:58]

Un rw scris cu sufletul, o fina analiza a ceea ce ste AFA pentru tine si pentru multi care "rezoneaza" cu tine sau la fel ca tine.

Ma bucur ca ai reusit sa descoperi/intelegi cum functiuneaza saitul intr-u totul si sper sa i-ti fie de folos ori de cate ori doresti clipe de bucurie.

Asa cum tu ai un suflet bun, tot asa sa ai parte doar de oameni pe masura sau chiar mai buni care sa te "oblige " sa te ridici mai sus.

Cu respect pentru randurile scrise, camelia.

[27.11.11 01:40:40]

Andreea, mă bucur că ai înţeles un lucru extrem de important, şi anume, că eu sînt şeful de la chat. Bine ai venit!

[27.11.11 01:44:36]

@santana: nu conteaza cine-i sefu', conteaza oamenii care sunt prezenti...

[27.11.11 06:57:09]

Si eu zic "ufff bine ca am scapat"  … din nou

Mi-era teama ca ma veti considera mult prea siropoasa

@gheisa

Multumesc, tie si celor de pe chat, ca "m-ati tinut de mana"  aseara cand incarcam … nici nu pot sa-i spun review macar (de... prima data pe la "filosofari")

Scuze ca v-am tinut in suspans dar nu aveam cum sa va spun, doar in doua cuvinte, despre ce este vorba, ma bucur si eu ca a fost validat foarte repede si v-a satisfacut curiozitatea

"Fina" sunt doar pe chat

Cred ca in curand o sa se interpreteze ca vrem sa racolam oameni pt chat )) dar chiar ne distram pe acolo,

iar acum, cu siguranta va intra si sotul, ca l-am starnit doar

(daca se trezeste si ma vede iar cu laptopul in brate, la 6 dim, cred ca da divort ))))

@maria55

Cu multa placere !

Trebuia sa scriu si asta, doar datorita voua am inspiratie si reusesc sa scriu in modul in care o fac

@roth

Ce-as putea sa mai spun ? Iti foarte multumesc pentru cuvintele frumoase !

Oamenii care sa ma "oblige" sa ma ridic tot mai "sus" sunt esentiali in dezvoltare

@santana

Ai sa razi, dar gheisa si adina iti pot confirma, aseara am realizat ca esti (cine esti) pe chat deci … "vrabia  malai viseaza", dar hai, fie ca tine!

@gheisa

Coooorect, ce s-ar face fara noi ? )))

@ webmaster aferent

Credeam ca ultima fraza din rw va fi stearsa la validare recunosc ca n-am specificat nimic, e ok si asa.

(Multumesc webmasterilor pt muzicile minunate ce au aparut pe la rw-urile mele, in ultima vreme !)

georgiana
[27.11.11 07:25:16]

@Andeea G,

''DE ce pierd vremea pe aici ''... este evident ca de placere, pentru ca avem cu totii aceeasi pasiune, aceea de a calatori!

Chiar nu are importanta daca cineva este sau nu '' un nume'' pe site! Pentru mine esti fata din Valcea, care mi-a descris insula Creta cu foarte multa naturalete, incat m-a facut sa-mi doresc sa ajung acolo! Felicitari!

M-am amuzat teribil citind modalitatile tale de a ''fura '' din timp si a ti-l petrece pe AFA, si in toate m-am descoperit si pe mine, mai putin in statul pe chat, pentru ca nu am fost curioasa sa-l incerc niciodata, inca!

E buna socializarea si pe chatul AFA, pana la un anumit punct. Am doar un singur sfat - incearca sa ramai tu insati, adica citeste pe site ce-ti place, nu ce-ti indica unul si altul, in incercarea de ''a-ti spala creierul''.

Parerea mea despre acest chat nu este una pozitiva, deoarece am observat ca de cand a aparut aceasta ''inventie'', e mai multa socializare in ecouri (a se citi offtopic), care nu era necesara. Fiecare isi etaleaza ironia in ecouri, in aplauzele celorlalti colegi de chat, unii chiar se vorbesc inainte cum sa-l intepe pe unul, sau cum sa-l ridice in slavi pe altul. Mai nou, asta a devenit un lucru important pe site, nu transmiterea de informatie turistica!

M-a intristat sincer, citind in dimineata asta, felul in care il atacau de @Dorgo in ecouri, la ultimul review. Faptul ca e ramas in concurs si ocupa locul 1, nu insemana ca este si tinta tuturor ironiilor. Nu cred ca e in spiritul AFA!

Si ne mai pretindem a fi ''o comunitate''...

Andreea, pregateste-te si de surprize, mai putin placute, pe aici, nu este totul atat de roz, precum pare. Si fii in permanenta cu ochii larg deschisi! Dar, nu parasi ''corabia''.

Eu am ramas la bine si la rau, exact cum zice popa cand iti pune pirostiile . Dar mi-e dor de atmosfera de anul trecut si de userii de valoare care au disparut.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][4 voturi]
[27.11.11 09:09:14]

@georgiana

am vrut sa sublinez tocmai faptul ca pe langa a calatori (inca nu o ridic la rangul de pasiune), imi place foarte mult sa povestesc si mai ales sa socializez cu oameni de calitate.

Treaba cu "numele" poate nu ar fi trebuit sa o scriu, poate multe nu le-as fi scris daca stateam sa ma gandesc macar o noapte la text (de obicei asa fac) dar imi asum responsabilitatea pt tot ceea ce "am dat din casa" si am vrut sa subliniez trairile mele legate de subiect, nimic altceva, sper ca am fost corect inteleasa.

Ma bucur mult ca ti-a placut "serialul cretan", impresiile au fost pur subiective, sper ca s-a inteles asta, nu-mi asum responsabilitatea pentru cum o percep alti vizitatori, poate si eu as percepe-o altfel in alt moment al vietii

pentru mine locul acela chiar a fost o revelatie, dar orice calatorie are lucruri interesante in ea, cu cat mai multe, cu atat mai bine.

Chat-ul … este foarte "spontan", ca sa spun asa cand te bagi intr-o hora, trebuie sa joci, nu iti place, nu te bagi, e perfect ok (nu vorbesc despre tine sau despre situatia asta in particular).

Nu consider ca incearca nimeni sa-mi spele creierul, sunt foarte contra acestor practici si cred eu ca "ma prind"  destul de repede, dar multumesc pentru sfaturi, chiar mi le voi insusi.

Cat despre mine insami … cred ca este greu sa ma schimbe cineva dar presupun ca se va vedea pe parcurs si va rog sa ma trageti de maneca daca nu mai sunt "eu"

Am citit si eu cat de cat review-uri+ecouri, si mi-am facut o impresie. In mare, tabloul perceput este cel expus in rw-ul de mai sus. Evident sunt constienta ca exista bisericute, intrigi, concurenta, na … ca orice "padure", cum spuneam, prefer sa-mi ocup mintea cu alte subiecte, mult mai placute.

Nu consider ca cineva ar avea vre-un castig major daca ar reusi sa ma manipuleze in vre-un fel (desigur ca mi se pot aduce si argumente contra dar prefer sa nu aprofundez), si nici eu nu doresc sa manipulez pe nimeni, macar din respectul pe care il am pentru Omul (si Echipa) ce se ocupa de bunul mers al acestui site.

Transmiterea de informatii turistice mi se pare scopul de baza al acestui loc, dar ce ar fi acele informatii fara socializarea pe care o implica ? Pentru mine nu ar insemna mare lucru si probabil nu as fi ramas, deci sorry, eu sunt pentru socializare, cred ca am spus asta destul de clar mai sus

Daca e sa discutam despre detaliile socializarii … aici prefer sa nu ma bag, fiecare isi asuma ceea ce posteaza aici si este "recompensat" pe masura, fiecare judeca pt sine cine/ce ii place si ce face mai departe.

Eu consider ca suntem o comunitate, ca oricare alta, cu bune si cu rele (doar cu bune nu exista, poti lua chiar si exemplele biblice primordiale) dar nu m-am cununat cu site-ul (membri de pe chat sa se abtina aici, va rog si nimic nu ma va impiedica sa plec daca nu imi mai place aici. Pe omul cu care m-am luat la biserica (desi nu consider ca trebuie sa faci niste juraminte fata de "terti" , doar fata de tine si de el) l-am cunoscut mult mai bine inainte sa fac pasul, si nici el nu e chiar perfect, mi-am asumat tot

Eu nu stiu cum a fost pe aici anii trecuti, nici cum va fi in continuare, voi constata pe parcurs, dar, din nou, "bunele"  mi se pare ca atarna mult mai greu decat "relele" si fiecare se "lipeste" si sta acolo unde ii place (daca ii place) si unde i se ofera ceea ce isi doreste, loc pentru "desfasurarea" pasiunilor (scrisul) si socializare, in cazul meu.

Cat de mult am putut sa scriu !!!

Scuze ! Am considerat necesar sa punctez diverse aspecte, presupunand ca nu fusesem destul de clara in rw, sper ca nu am suparat pe nimeni

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][4 voturi]
[27.11.11 09:55:24]

@AndreeaG: eu chiar ma bucur pentru completarea facuta. Stii doar ca esti o fina/finuta, nu doar prin rw pe care le postezi, ci si prin ecouri

Ai punctat bine cuvantul "spontan", e ceea ce pe unii ne leaga si ne deosebeste de ceilalti, si, in acelasi timp, ceea ce ne permite sa ramanem noi insine...

Multa inspiratie in continuare si vacante minunate!

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / zSTRATOSFERA
[27.11.11 11:15:18]

Aş adăuga eu aici: "cu condiţia ca opinia ta să nu difere de cea majoritară", altfel o să fii acuzat/ă de tot felul de lucruri, care mai de care mai neplăcute. (asta o spun din proprie experienţă!)

Cred că am fost unul dintre cei care s-au bucurat printre primii de apariţia noii colege şi am şi felicitat-o când am rezonat alături de ea, citindu-i articolele. Aşadar, AndreeaG, încă odată bine ai venit printre noi şi mă bucur că ai reuşit să afli aici o comunitate pe gustul tău.

pepsi70ro CONS. ONORIFIC AFA / zSTRATOSFERA
[27.11.11 11:59:43]

De ce pierd vremea pe aici

Dupa aparitia articolului as fi vrut sa-ti raspund; pe cat de plastic pe atat de trist titlul tau.

Suntem o comunitate VIE care interactioneaza in diferite moduri, unora le plac mesajele personale cu linkuri proprii pentru a fi votate, altora le plac telefoanele, unii folosesc mess-ul, altii mai nou folosesc chatul, insa toti cauta comunicarea, interactiunea, chiar daca subiectele nu sunt totdeuna turistice, insa faptul ca socializam unii cu altii tine vie comunitatea si interesul pentru site.

Mai devreme sau mai tarziu userii se fac cunoscuti prin actiunile si reactiile lor, de multe ori ramanem surprinsi de unii oameni pe care ii credeai "altfel", exista useri care intra pe site doar pentru a cauta o informatie turistica fara a se preocupa prea mult de latura socializarii, acestia sunt cei mai multi, dar exista si useri care intra in primul rand pentru socializare si apoi pentru informatie turistica.

Mai exista useri care scriu din placere din dorinta de a ajuta cu informatii potentialii turisti care doresc sa ajunga intr-un loc anume, in acelasi timp exista si foarte multi care scriu "fortat", pentru diferite facilitati si premii acordate de catre site.

Ca utilizator, trebuie sa gasesti echilibrul intre informatia turistica si persoana care o emite si nu in ultimul rand sa-ti asculti inima si sa apreciezi doar ceea ce-ti place cu adevarat, fara a te lasa cuprinsa de diferite ambitii care din pacate, inca se mai poarta pe site.

Iti doresc multe calatorii frumoase, si de fiecare data sa ne incanti cu informatii si povestiri de vacanta cat mai placute.

vladex
[27.11.11 12:03:19]

Iti spun si eu, bine ai venit, AndreeaG. La un moment dat spui:

Asa cum nu-mi mai amintesc cum era viata mea acum 4 ani, ..., nici inainte de AFA nu mai stiu cum era

Majoritatea celor inscrisi pe site, am curaj sa pariez, cand ajung in fata unui calculator cauta imediat "Amfostacolo.ro". Asta inseamna ca te-ai molipsit cu microbul Afa. Nu prea are antidot

Felicitari si la cat mai multi ani pe AFA. (premiile am vazut ca le refuzi,macar vechime sa faci)

P. S.

Ce este chatul Afa? Eu caut de vreo doua zile un buton cu minus si m-am gandit ca o fi pe acolo, am vazut ca unii colegi au pareri negative despre chat, cred ca de la minusul ala! Aveti si camere web?

Cum se intra acolo, trebuie invitatie?

[27.11.11 12:03:38]

Am vaga ipresie că unul din noi nu a înţeles ceva apropo de chatul ăsta.

[27.11.11 12:19:13]

unora le plac mesajele personale cu linkuri proprii pentru a fi votate,

La prima încercare îşi va lua o bălăcăreală în toată regula şi un minus de toată frumuseţea. Aviz amatorilor!

Ovidiu, parcă ai vorbit cu gura mea... Bravo!

georgiana
[27.11.11 13:16:58]

@Santana,

Iti voi raspunde pe chat , imediat dupa ce servesc pranzul!

[27.11.11 13:34:56]

@Dragos: nu cred ca e important ca "opinia ta sa nu difere de cea majoritara". Mult mai important e sa stii sa iti argumentezi parerea si sa iti impui punctul de vedere. La urma urmei, fiecare filtreaza informatia in propriul sau mod si nu intotdeauna rezonezi cu ceilalti. Asta nu inseamna ca nu poti gasi subiecte comune de conversatie, sau ca nu esti respectat pentru opiniile tale... Depinde doar de abilitatea/capacitatea/deschiderea fiecaruia...

[27.11.11 14:01:45]

Draga mea Andreea,

(mai nou, colega de chat)

Te inteleg cel mai bine. Si eu sint cam noua pe aici, am abia o luna si citeva zile (aseara erau 10) pe care le insemnam intr-un 'raboj' numai de noi stiut. Noi -eu si cel ce tine socotelile.

Nu am intrat aici pentru premii, chiar am uitat sa multumesc unei colege care s-a gindit ca mi-ar face placere daca mi-ar ceda premiul ei cu biletele de avion gratis. Multumesc colega, dar nu am timp de calatorie acum. Poate are altcineva nevoie.

Imi place AFa, sint dependenta de AFA, am zile in sir de cind stau intepenita pe scaun rizind in hohote cu partenerii mei de chat si zile in care imi tocesc degetele pe tastatura scriind povesti de vacanta.

Poate ca ne mai "intepam" intre noi din cind in cind, dar aici am o "clica" de prieteni cu care imi fac timpul sa treaca mai usor. Uneori abia ne lasam dezlipiti dupa miesul noptii. (dezlipiti de calculator)

felicitari "omului " care a creat AFa si felicitari tuturor care scriu, chiar daca unii nu sint pe gustul nostru. Afa e ca un bufet suedez, nu se poate sa nu gasesti ceva de mincare si pe gustul tau.

Nici eu nu stiu cum se umbla pe AFa, din greseala am descoperit chatul. Inca nu stiu sa ma uit dupa noutati si ma bucur ca Gheisa m-a trimis direct acolo unde ne-ai lasat azinoapte.

Am avut nopti nedormite, cind asteptam cu emotie ecourile. Din pacate, la serviciu nu am timp de chatuiala si tare rau imi pare ca pierd o parte din distractie. mai rid si eu seara, la spartul tirgului, cind mai gasesc ceva pe acolo.

Hai ca inchei aici ca pe urma ma apuca plinsul de emotie.

Bravo, fata!

[27.11.11 14:30:05]

Multumesc!

Si eu prefer ca lucrurile sa ramana separate, este corect ca ecourile sa aibe legatura cu rw, nu off-topic.

Socializarea pe alte subiecte (care apare inevitabil cand esti cu oameni dragi) se poate face perfect in alte locatii.

@Dragos

Iti multumesc pentru cuvinte, aceeasi rugaminte, prefer sa ma tin departe de lucrurile neplacute, cat se poate, lasa-ma in balonul meu roz

@pepsi70ro

M-ai intristat si pe mine cu prima fraza din ecou, … poti sa-mi raspunzi pe privat daca preferi, pe tine ma bazam sa-mi ridici moralul, ai fost printre primii pe care i-am citit si am un profund respect pentru modul in care scri.

Asa este, comunitatea aceasta este foarte reprezentativa pt natia noastra, dar aici avem o libertate mult mai mare sa ne alegem prietenii, sa ne implicam sau sa ne tinem departe de situatii care nu ne plac.

Multumesc din suflet pt sfaturi si urari, atat !

@vladex

Vechime fac, sper sa fie de calitate

Ne vedem pe minus, avem doar masteri web )

@santana si @georgiana

Va rog din suflet sa va desfasurati in alta parte !

Eu am inteles foarte bine ce a spus fiecare si v-am raspuns pe rand, politicos. Mai departe va priveste, nu ma pasioneaza conflictele de nici un fel.

@gheisa

Corect ca de obicei. Ar fi si trist ca toti sa avem aceeasi opinie, diversitatea e motorul care ne ajuta sa evoluam. Cat timp am un interlocutor corect si civilizat, imi face placere sa discut absolut orice, indiferent de ce parte, a subiectului, ne situam, intotdeauna castig ceva.

@adri-nico

Multumesc !

Nu plange, tara te vrea darza, mai bine radem

cristina65
[27.11.11 15:04:26]

@andreea.g: tare urat din partea mea sa scriu atat de tarziu, mi-ar fi placut sa postez eu primul ecou, dar n-a fost sa fie (am citit aseara tarziu, parca am apucat sa votez de pe telefon, si de-abea acum am un pic de ragaz, inca o data scuze!).

De ce sa fiu prima - pai simplu, sunt pomenita acolo si desi e mult spus sa cred ca mi-a fost dedicat review-ul (este evident ca este dedicat intregii noastre comunitati) sau ca te-am inspirat in vreun fel, macar ma bucur ca am fost un punct de pornire si ca ma consideri "de-a ta" : -)

Vreau sa marturisesc ca m-ai sensibilizat pana la lacrimi si ca nu am cuvinte sa iti multumesc pt aceasta postare absolut minunata. Si... inca ceva, daca n-ai putut ajunge la targ, macar la urmatoarea intalnire "live" sper sa ne cunoastem, am convingerea ca dragul de Cornel se gandeste la o noua aventura ca cea de anul trecut. Si nu doar pe tine de-abea astept sa te cunosc, ci si pe multi alti oameni de suflet (era sa zic "oameni de bine si de buna credinta", ptiu drace, nici ca gluma nu-i buna sintagma), nu vrei sa stii ca sunt curioasa ca o baba la gard de unii membri :-)

Hai, ca sa n-o lungesc, te felicit pt ce simti si ce scrii, iti multumesc pt tot, esti cea mai tare, vorba fiica-mii, si un dulce pup virtual!

balasa violeta
[27.11.11 15:11:32]

Ce zi superba!

Andreea esti asa cum imi place mie! Nu sofisticata, fitoasa si ai foarte mult bun simt. Te citesc cu drag! Am multe de invatat de la tine.

O zi minunata!

[27.11.11 15:24:25]

Offf … toata ziua ma tineti lipita aici (si eu ma fac, ,,, ca nu-mi place

@Cristina65

M-am speriat cand ai inceput cu "tare urat" , nu stiam ce am facut )

Ti-am vazut votul si am presupus ca ai citit, intentionasem sa pun link in ecou, la review-ul tau, in loc de tot carnatul adica dar am uitat

Am spus eu foarte clar ca m-ai inspirat, in mai multe randuri chiar, ca sa nu fie vre-un dubiu si iti este dedicat mai ales tie pentru ca si eu am lacrimat cand ti-am ritit review-ul de la care a pornit toata tarasenia

Sper din suflet sa pot participa la urmatoarea intalnire, desi cand e lume multa e greu sa vorbesti cu toti, dar ne vom descurca noi.

Chiar am hotarat ca week-end urmator vom face o excursie la capitala pentru a o cunoaste, in carne si oase, pe o prietena virtuala. Nu este de aici dar mi-e foarte draga si abia astept, tot intrunire numeroasa (multi alti prieteni virtuali), un fel de baby shower foarte timpuriu

Si eu sunt curioasa tare in privinta userilor de pe aici, m-am mai domolit cu pozele de pe la targ, inca nu mi-am dat seama care esti tu dar ai o fetita tare draguta

Si eu iti multumesc pentru ca mi-ai scris toate cele, chiar ma bucur, imi era teama sa nu te superi ca te-am "plagiat"

cristina65
[27.11.11 15:36:42]

@AndreeaG: multumesc inca o data! Din pozele de la targ, eu sunt cea cu un fel de poncho visiniu. Ciudat ca din vacante ma feresc sa postez fotografii in care apar eu sau familia mea, dar cu "gasca" de la targ n-am avut nici o retinere: -)

Si multumesc, am o fetita tare draguta, ce altceva as putea sa zic si eu?! : -): -)

[27.11.11 16:22:22]

@balasa violeta

Mie imi spui ce zi superba!

N-am miscat nici un deget in casa azi, dar ce conteaza? Avem hrana pt suflet

Multumesc pentru aprecieri si UAU!!! cineva imi spune ca are de invatat de la mine, si multe!!! hihihi don't know what to say about that … ma gandesc eu la ceva

@Cristina65

te-am … spotat la asa fetita … nu se putea o mamica mai prejos

Nici eu nu pun poze personale la review-uri, e un pitic de-al meu, nu sti pe unde te trezesti ca-ti apar peste vremuri.

Plus ca aici mi se pare ca nu-si au rostul, vorbim despre locuri (mai mult decat despre noi , deci trebuie poze mai la subiect.

Dar cu asa gasca … ar fi si pacat sa nu te mandresti

dorgo
[29.11.11 07:34:28]

@Santana... ziceai

"Georgiana, care este, dacă nu te superi să-mi răspunzi şi mie, "spiritul afa" şi ce înţelegi prin spălarea creierului? "

Dupa mine spiritul afa exista, e in formare, e la debut, este unul latino-balcanic si vulcanic dar e-o parere subiectiva. Adevaratul spirit afa, va apare ceva mai tarziu, dupa ce fiecare va recunosate valoarea celuilalt si-i va respecta parerea.

Cat despre "spalarea creierelor", ce sa zic? orice lucru se murdareste dupa un timp, doar copilul se naste cu creierul curat, apoi acesta devine cenusiu (substanta cenusie), dar acum sa nu credeti ca creierul il poti spala cu furtunul plin cu apa calda si detergent dupa ce-l introduci intr-o ureche si-apoi fugi cu ligheanul ca sa recuperezi jetul de apa la urechea opusa, ca sa nu patezi covorul. Nu! mie mi s-a intamplat asta la inceputul anului dupa ce-am citit un review de-a unui "greu" de pe site despre alt "greu" de pe site. Dupa review, eram convins ca al doilea greu (de fapt o colega), era vinovata. Am si atacat-o de cateva ori, avand creierul spalat si inoculat cu ideile primului greu. Apoi mi-am zis ca ar fi bine sa le scriu celor doi. Atacatorul nu mi-a raspuns. Colega atacata insa da. Mi-am cerut scuze. Le-a aceeptat. Apoi ne-am scris lungi epistole, am devenit doi buni prieteni. Iar creierul meu cel spalat si alb ca zapada s-a "murdarit" din nou cu bunatate, intelegere si dialog.

Anul acesta am constatat un lucru interesant, nambar oan, cu namber tu si namber srii, sunt prieteni buni, discuta, se ajuta reciproc si colaboreaza. Si doar e concurs!

Ati mai vazut asa ceva in tara noastra?

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
[30.11.11 08:43:05]

Dom' doctor, se pare că am fost înţeles greşit. Abia după ce te cunoşti faţă în faţă cu userii de pe AFA începi să dibui cam care e treaba cu spiritul de care se tot pomeneşte atît...

Dacă dvs. aţi schimbat epistole lungi cu Georgiana, eu am schimbat cu ea o prietenie sinceră. Ei mă adresam, vrea să o conving şi pe şi pe toţi că pe chatul afa (acolo unde eu sunt şeful, ales cu 100 la sută din voturi) nu se coace şi nu se vor coace nici un fel de atentate cu bombă. Nici la adresa nambăruanului, nici la nimeni. Punct!

maria55 †
[30.11.11 08:48:29]

@santana: poate esti mai informat; pe cand o noua intalnire a membrilor AFA?

[30.11.11 08:53:14]

O nouă întîlnire a membrilor afa aştept şi eu sufletul la gură. E un topic pe forumul saitului, dar doar Admin va hotărî unde, ce şi cum.

[30.11.11 09:46:49]

@santana,

Vreau si eu intilnire!!!

[30.11.11 20:10:19]

La multi ani, Andreea!

Mergem simbata la opereta? Este Romeo si Julieta!

Astept vesti.

MCM
[06.08.12 21:41:04]

@all, imi spuneti dupa ce ma "dau" pe AFA de 4 luni ca este chat? Si eu nu stiu? Sa ma bag si eu la o "poezie" mica! Pai unde-i? Sau nu ma prinz eu? Nu's cum se face ca eu aflu ultima.

In alta ordine de idei, daca AndreeaG (Andreea "punctiforma" - mostra de umor, am vazut ca are tot ce-i trebuie, ca si voi care cititi ecoul, ca sa nu se supere nu-mi lasa un ecou la unul dintre rw mele (din care am dedus ca o mare maiestrica ce sunt, ca este glumeata, exact "my kind of people"), nu ajungeam aici. Nici nu va dati seama ce "comoara" am descoperit.

Ma simt din nou mica, in vacanta la bunica, cand ii scotoceam prin toate sertarele, in cautare de comori: un nasture colorat frumos, o vedere minunata, o poza de cand era mama mica. Care erau imediat confiscate, by me, binenteles. Mi-as dori tare mult sa le mai am, dar ma multumesc si cu amintirile.

Voi, dragii mei, sunteti niste comori, asa ca ma bucur ca v-am gasit.

Stiti de ce imi place asa mult pe AFA (pe langa informatiile turistice pe care le gasesc aici) ? Ca descopar cate ceva nou si frumos mereu. Printre randuri, citesc despre o lume intreaga. Slava domnului ca suntem atat de diferiti. Altfel ar fi o plictisealaaaa

PS imi asum, in fata celor mai pragmatici/realisti/ancorati in meandrele concretului, vorbele de mai sus.

PPS: ce bine este sa "aberezi" fara grija off topic-ului

youtube

[06.08.12 22:03:19]

@MCM: din păcate (pentru unii) sau din fericire (pentru restul lumii), s-a renunţat la "chat" întrucât era o arie nemoderată (şi imposibil de moderat, chiar să fi vrut), unde de-a lungul vremii cât a funcţionat unii şi-au cam "dat în petic".

MCM
[06.08.12 22:16:01]

@webmaster: Ahaaa, m-am linistit.

Credeam ca am ratat eu si mi s-ar fi dus parerea buna pe care o am despre mine , ca ma orientez temporo-spatial destul de repede intr-un loc nou (abilitate care imi este de folos in calatorii)

Multumesc pentru raspuns.

PS cele 4 randuri ale tale, mi-au scris un roman intreg. Sunt si desteapta, pe langa haioasa )))).

[06.08.12 23:30:31]

@MCM

m-ai facut sa recitesc rw-ul acesta, care imi este inca foarte drag...

Mi-am amintit emotiile, satisfactiile, trairile... drogul (NU Dorgo , pe scurt. Si ca orice drog, la un momentdat poate deveni daunator, din cauze... si interne dar si extene.

Am decis ca trebuia sa ma mai temperez, iar singurul mod in care am putut face asta, a fost sa ma rup complet, pentru o vreme.

Poate ca nu a fost cinstit fata de multi dar asa mi-a fost mai bine mie. Inca scriu, mult, dar... nu pe aici. Aici... sa zicem ca ajunsesem prea mult in bucataria interna

Iar chat-ul, a tinut doar cateva luni, eu m-am retras mai repede de atat... hm avea si el bucataria lui, si eu nu prea ma (mai) potriveam cu oamenii de acolo.

Ce am scris pe aici (legat de chat) a fost datorita entuziasmului unei descoperiri recente, lucrurile s-au mai schimbat pe parcurs. A fost singura directie in care s-a schimbat ceva in simtamintele mele (descrise in textul de pe 1 dec), fata de AFA, pana in ziua de azi

Ma bucur ca iti face placere sa-mi descoperi scrierile, sentimentul este reciproc Si mi-a placut comparatia cu sertarele bunicii, este exact ce simteam si eu FIX acum un an.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]

adri-nico, AndreeaG, balasa violeta, cristina65, dorgo, georgiana, gheisa, maria55, MCM, roth, santana*, vladex
Alte articole din această RUBRICĂDin viața comunității AmFostAcolo: