ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.11.2011
ÎNSCRIS: 12.11.11
JAN-2011
team-building
4 adulti ADULȚI

Zile de vis in insula Fraser

continuare de aici

Am continuat drumul pe coasta Soarelui cu jeepul inchiriat de la Gladstone pana la Kingfisher Bay, de unde numai cu un rucsac, cu lucrurile necesare pt. 4 zile, am parasit masina care a ramas in imensul garaj de pe coasta la debarcaderul de unde am fost dusi cu un vapor pe insula Fraser in oceanul Pacific.

Este fara nici o exagerare cea mai mare insula de nisip din lume, inclusa in patrimoniul mondial, un paradis tropical cu lacuri cristaline de apa dulce in care freamata pesti.

Insula situata in golful Hervey, unde in perioada iernii vin balenele cu cocoasa.

Insula s-a format cu mil. de ani in urma din nisipul adus de curentii marini pe coasta dar in care vegetatia a prins viata, adaptandu-se acestor conditii, unii arbori depoziteaza subst. hranitoare in trunchi iar altii au radacini aeriene, care absorb nutrientii adusi de vant, alte plante extrag azotuldin insecte.

Vegetatia dominanta e de palmieri, ferigi, arbori tropicali (ex Sincarpia hilii f. rezistent la umezeala, care nu mai creste nicaieri in lume, fiind folosit la fabricarea catargelor corabiilor).

Aceasta insula poarta numele capitanului unei nave esuate in 1836, si a carei supravietuitori au fost ucisi de aborigenii de pe insula amestecati cu niste detinuti evadati printre care si capitanul, care era pe vas cu sotia lui Eliza Fraser, care a fost salvata de un detinut, 2 luni mai tarziu, si dupa ce s-a reantors acasa in Anglia, a dat numele insulei in memoria sotului ei.

Insula e acoperita de 40 lacuri mici cel mai mare e lacul MacKenzie, o bijuterie situata in partea de sud, centrul e impadurit si abunda in vegetatie salbatica si izolata, care e neatins, desi anual e strabatut de 20000 turisti, care se deplaseaza incolonati pe poteca dealungul raului care traverseaza padurea tropicala, pe jos pana la locul de iesire de unde te ia din nou masina cu care pornim in exploatarea insulei de dimineata de la Central Station, situat in partea sudica si unde se intersecteaza toate traseele si unde debarci de pe vas si esti cazat in casutele rezervate.

Masa se in tot in incinta acestui centru unde e un restaurant luxos sau la pizzeriile din zona campingului, tot aici sunt mici magazine cu suveniruri, Oceanul Pacific scald plaja insulei lunga de 75 mile, una din cele mai mari plaje, cu un nisip alb si taiata de numeroase rauri care se varsa in ocean.

Dar cand strabati padurea de ferigi dese, preistorice si arbori uriasi poti intalni cainii Dingo, de aceea se recomanda sa se mearga in sir strans fara a ramane in urma grupului si sa nu se dea mancare, deoarece ei continua sa ceara si cand nu mai ai te ataca, asa s-a intamplat in anul 2001 cand un baietel de 9 ani francez a fost ucis.

continuare aici: Coasta Soarelui

Trimis de grecudoina in 26.11.11 18:13:32
Validat / Publicat: 26.11.11 19:14:16
  • A fost prima sa vizită/vacanță în AUSTRALIA & N.Z.

VIZUALIZĂRI: 5883 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (grecudoina); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P22 ne apropiem de coasta localitatii Kingfisher,unde deja autobuzul ne asteapta sa ne duca in port unde avem garata masina,bagajul ne era adus in autobuz de personalul de pe vas,noi urma sa-l preluam in port
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19550 PMA (din 20 voturi)

roth
[27.11.11 00:43:57]

Felicitari pentru rw si pentru ineditul calatoriei.

Acum am descoperit ceea ce tu ai scris, voi citi tot fiinca pentru mine, acum, Australia chiar este la capatul pamantului.

Dupa o atenta documentare printre rw tale poate am sa inteleg si eu cum sa ajungi pe aceste minumate plaiuri unde totul e fascinant.

Nu ma pot abtine sa nu recunosc cu ceva "invidie" ca esti o fericita prin simplul fapt ca ai mers acolo unde multi nici nu viseaza.

ramonkita
[21.09.12 12:22:58]

buna ziua,

ma intereseaza si pe mine o excursie in Australia, la bariera de corali. Am citit impresiile si imi doresc acum si mai mult sa ajung in acele locuri minunate. As vrea sa stiu cam in cat timp ati facut acest traseu si la cati bani ar ajunge o astfel de excursie. Va rog din suflet sa imi spuneti.

grecudoinaAUTOR REVIEW
[28.09.12 11:36:29]

@ramonkita: am sosit acum 3 h din Budapesta, nu am dormit toata noapte, asa ca maine dupa ce imi revin, o sa-ti dau toate detaliile si cum ajunge la un pret mai bun, facand singura traseul, eventual cu ajutorul meu, nr. de zile si depinde ce vrei sa vezi, numai partea de est sau si centrul, unde este Uluru si Kata-Tjuta, e mununat si acolo, dar binenteles coasta de3 est e de exceptie, merita sa faci tot sacrificiul sa ajungi acolo. Revin mai cu multe detalii, de fapt prin nov. o sa mai detaliez aceasta excursie, am multe omisiuni

grecudoinaAUTOR REVIEW
[28.09.12 11:39:23]

@roth: poti sa ajungi si tu, nu e atat de greu, cum credem, iti dau si inf. despre cum iei viza, e o bagatela fata de USA, si se face online, pe maine acum dorm pe mine, am venit azi-noapte din Budapesta

ramonkita
[28.09.12 12:42:48]

@grecudoina: iti multumesc din suflet pentru informatii

grecudoina, ramonkita, roth
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Australia: