ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.11.2011
DIN: Ploiesti
ÎNSCRIS: 22.04.10
MAR-2011

Izvorul Muresului, la poalele Hasmasului Mare

Izvorul Muresului este o locatie putin cunoscuta si foarte putin cautata de catre turisti. Intr-un fel exista si o parte buna a acestei probleme pentru ca aici nu s-a instaurat izul acela de loc comercial. Este exact imaginea din povestile copilariei cu cateva casute imprastiate pe un deal la poalele muntelui, toate albe acoperite de zapada si cosuri fumegand in amurg.

Statiunea a prezentat interes pana in anii '90, fiind preferata in general de elevi si studenti. Dupa aceasta perioada, fara nicio investitie importanta, Izvorul Muresului si-a pierdut turistii de odinioara, acum fiind mai mult o zona de tranzit.

Numele locului provine de la un izvor aflat destul de aproape de drumul principal, pe care localnicii l-au creditat a fi izvorul raului Mures. Specialistii sustin insa ca izvoarele Muresului sunt situate mai sus in munti si ca de fapt denumirea data acelui izvor este menita sa atraga turisti in zona. In mare asa si este, acest izvor al Muresului fiind principalul punct de atractie pentru turistii care viziteaza zona.

Statiunea este mica, brazdata de drumul principal, cu casute cochete inflorite pe marginea soselei, toate incadrate intr-un peisaj pitoresc superb. Ca posibilitati de cazare, Izvorul Muresului propune un hotel si cateva pensiuni. Eu m-am cazat la hotel, la Bradul Argintiu si m-am simtit foarte bine. Toti locuitorii sunt foarte prietenosi si bucurosi de oaspeti. Nu sunt targuri, bazare cu suveniruri, cluburi si discoteci sau alte posibilitati de distractie ca in alte statiuni celebre. Totul se rezuma la natura, la plimbari pe traseele din zona.

Aici am gasit si partia "Izvorul Muresului" care are un grad mic de dificultate, unde am avut parte de un sanius pe cinste. Lungimea ei este de aproximativ 600 m, diferenta de nivel este de 100 m si daca mai iei in calcul si faptul ca nu este deloc aglomerata, este perfecta pentru a invata sa schiezi. Partia beneficiaza si de instalatie de telecablu, foarte ieftina, cu 5 lei beneficiind de 10 urcari.

Satenii dornici de un castig suplimentar, si-au amenajat sanii si carute in functie de sezon si plimba turisti pe ulitele satului si prin imprejurimi cat e ziua de lunga. Eu m-am plimbat cu sania trasa de cai, pe potecile inzapezite de pe dealurile localitatii si a fost distractie maxima. Ba mai mult, am fost intampinati si cu vin fiert cu scortisoara la sosire.

Un alt obiectiv turistic este Manastirea Adormirea Maicii Domnului. Este o manastire de maicute ce se intinde pe o suprafata foarte mare, toata fiind ingradita cu un gard masiv din piatra. Se poate vizita oricand pe timpul zilei. Locul este superb, cu brazi si creste muntoase invaluite in ceata de jur imprejur. Maicutele iti prezinta curtea, gradinile si locul unde isi cresc diferite animale printre care si cateva caprioare. La plecare poti cumpara iconite sau alte obiecte bisericesti, toate confectionate manual acolo.

La Izvorul Muresului, oamenii si-au pastrat traditiile proprii specifice tinutului secuiesc si pentru ca nu au avut valuri de turisti ca prin alte parti, nu le-au modelat in functie de cererea turistica. La hotel, materia prima pentru bucatarie se obtine din productie proprie, gradini de legume si cresterea animalelor. Aici porcul nu se sacrifica numai de Craciun. De cate ori se taie cate un porc, turistii sunt invitati afara la transarea acestuia, la pomana porcului si la un vin fiert sau o tuica fiarta cu kurtos.

Ca un paradox, desi se situeaza intr-o zona considerata pol al frigului in Romania, aproape de Miercurea Ciuc, Izvorul Muresului se afla pe primul loc intr-un top al localitatilor unde soarele este prezent pe cer cele mai multe ore intr-un an. Una peste alta, a fost o recreere benefica de cateva zile, in mijlocul naturii si departe de ceea ce inseamna oras.

Trimis de cristi46 in 25.11.11 22:57:54
Validat / Publicat: 26.11.11 09:42:10
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în IZVORU MUREȘULUI.

VIZUALIZĂRI: 8329 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cristi46); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P13 Caprioare crescute in curtea manastirii.

[26.11.11 10:38:38]

Articolul a fost selectat ca MiniGhid AmFostAcolo pentru aceasta destinatie.

biancuta
[26.11.11 16:01:37]

Izvorul Muresului este o statiune superba, din pacate nu am mai fost aici de vreo 18 ani! E o statiune cam uitata din pacate. Pe vremuri se organizau tabere si excursii in zona. Am fost si eu in mai multe randuri. Ai dreptate, in contradictie cu localitatea Joseni, polul frigului, localitate aflata in propiere, Izvorul Muresului este localitatea cea mai insorita din Romania, soarele avand 250 de aparitii pe an.

Inca o ciudatenie: am citit ca la Izvorul Muresului, majoritatea locuitorilor din aval poarta numele de Tinca!

Tot aici se desfasoara in fiecare iarna Serbarile Zapezii, care au devenit o traditie si sunt foarte cunoscute!

Adresa web a manastirii este aici: http://www.izvorul-muresului.ro/prezentare/scurt-istoric. html

iordachec
[17.09.12 06:31:09]

Izvorul Muresului, azi, este foarte rural dar placut. recomand sa mancati la carciuma (da, e o carciuma) Veverita. pentru cei ce doresc liniste, aer curat si drumetie e unul din locurile perfecte.

Qvadratvus
[31.08.16 22:41:47]

Izvorul Mureșului a fost o stațiune unde adeseori sportivii loturilor naționale ale României s-au antrenat. În centru există un fost hotel al sportivilor.

[05.03.17 13:46:42]

Mutat, la reorganizare, în rubrica «Descoperă Izvoru Mureșului și Muntele Grețeș» (nou-creată, între timp, pe sait)

biancuta, iordachec, Qvadratvus
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Izvoru Mureșului și Muntele Grețeș: