ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.11.2011
DIN: Iasi
ÎNSCRIS: 10.08.11
JUN-2009
3 AD. + 1 COPII

Cum sa ne petrecem vacanta in Marmaris

Desi au trecut doi ani de la acest concediu am ales sa scriu despre acest loc pentru a va prezenta si alt gen de vacanta in Turcia, altceva in afara binecunoscutului all inclusive pe care il practica o mare parte din conationalii nostri ajunsi acolo.

Am ales Marmaris dupa ce am gasit o oferta buna pentru 7zile de cazare cu mic dejun si stiind ca Turcia inseamna mai mult decat soare, mare si plaje am decis sa exploram si aceasta parte de lume.

Noi am plecat de acasa cu gandul ca hotelul va fi un loc in care ne vom petrece foarte putine ore din zi si chiar asa a fost.

Am ajuns la destinatie in ziua de 18 iunie 2009 in jurul orei 17 si dupa ce ne-am cazat, am plecat sa exploram putin imprejurimile si sa cautam un restaurant.

Insa la un colt de strada o agentie de turism locala ne-a atras privirile si de cum ne-am apropiat am fost asaltati de numeroasele oferte de excursii.

Cele doua ore petrecute acolo s-au dovedit foarte fructuoase si in schimbul a 250 $ (trei adulti si un copil) am plecat de acolo cu activitati pentru 5 zile.

La indemnul lor a doua zi a inceput cu o baie turceasca, care a durat aproximativ 3 ore si care a constat intr-o foarte relaxanta sauna, body scrub, baia in spuma de sapun, un masaj cu ulei si am mai vrut noi separat o masca cu alge.

Am iesit de acolo foarte relaxati si gata de o mare aventura.

Ziua a continuat cu un tur al Marmaris-ului, am ajuns pana in Icmeler. Iar seara s-a incheiat minunat, la o noapte turceasca, un spectacol fascinant care a durat 4 ore.

Am fost foarte incantati de tot ceea ce s-a derulat pe scena. In pauze dansatorii s-au oferit sa-i invete pe doritori cate ceva din tainele dansului turcesc, a fost chiar si un concurs de dans castigat in acea seara de o domnisoara din Bulgaria. Spectacolul a avut loc intr-un restaurant din Marmaris, n-as putea sa va zic numele intrucat nu am fost interesata deoarece am avut transportul asigurat de la hotel la restaurant si retur. Am avut si masa inclusa in pret, un aperitiv, 2 feluri princpale si desert, sucuri, apa si vin la discretie.

A treia zi am ales o plimbare cu vaporasul, "Lazy day". Am avut parte de mult soare si de balaceli in golfulete linistite. Masa de pranz nu a fost cine stie ce dar azuriul cerului si turcuazul marii ne-au facut sa ne luam gandul de la aceasta problema. Seara s-a incheiat cu o cina la un cochet restaurant aflat in apropierea hotelului, restaurant la care am mancat mai apoi in fiecare seara intrucat de prima data au reusit sa ne faca sa ne simtim minunat.

De altfel noi am frecventat in toate cele 6 seri doar 2 restaurante (Beverly Hills si The Queen Vic).

A patra zi -Jeep safari, o experienta unica in care am avut parte de o echipa super. Jeepurile erau cam vechi, al nostru la un moment dat a avut o problema tehnica si am ramas in drum dar s-a remediat destul de repede.

Soferul, un tip de nota 10 cam la 50 de ani dar care a stiut cum sa ne tina in priza.

Am colindat prin paduricile din zona, ne-am udat cu sute de litri de apa (era si foarte cald afara desi era doar luna iunie), la in moment dat pistoalele cu apa nu mai erau suficiente si s-a trecut la bidoane si chiar cu furtunurile in locuri special amenajate.

Am facut karting, ne-am balacit intr-o cascada, am facut tot ce ne-a dat prin cap fara nici o restrictie. (ne-am luat si DVD-ul cu filmarile din ziua aceea pentru a ne mai reaminti din cand in cand clipele frumoase). Si aceasta excursie a avut masa inclusa, mai buna decat cea de pe vas.

A cincea zi-Aqua park Atlantis. Aici am platit doar intrarea (60$ toti 4), masa am servit-o cand am iesit de acolo. Fiind pentru prima data intr-un astfel de parc am profitat la maxim. Am stat pe sezlonguri doar cat a durat pauza de masa a salvamarilor, adica jumatate de ora, in rest am fost numai in apa.

Distractia a atins cote maxime mai ales ca si eu si copilul suntem innebuniti dupa topogane si apa.

A cincea zi -o seara pe vapor cu cina inclusa, aceasta a fost bonus pentru ca le-am cumparat celelate. La aceasta am ales sa nu mergem intrucat se iscase un vantulet cand am ajuns in port si noi nu eram imbracati adecvat pentru asa ceva, asa ca am petrecut ultima seara la acelasi restaurant-The Queen Vic.

Am avut o zi lasata pentru shopping, nimic extravagant, cate putin din fiecare. La "open market" ne-a dus chiar proprietarul restaurantului la care am mancat, intrucat noi nu aveam masina si el s-a oferit sa ne ajute.

Mancarea a fost excelenta, am incercat sa alegem din meniu delicatese locale. Ne-am delectat cu peste in sare, cu un fel de tocanita de miel in vas de lut, cu deserturi care mai de care mai bune, cu ceaiul atat de specific si bineinteles cu binemeritata bere Efes.

Despre oameni in general, lucruri numai de bine, nu am avut nci un fel de probleme pe nicaieri. O singura imprudenta am facut, am vrut sa platesc cu cardul in bazar la un magazin cu aur si era sa raman fara el (este unul din cardurile VISA editie speciala cu Hagi pe el :))

Pot sa va zic ca am negociat cu succes diverse lucruri cumparate de prin bazar si nu numai, turcii prin excelenta stiu sa faca turism si comert.

Despre plaja nu va pot zice prea multe lucruri intrucat am fost la ea exact de 3 ori, de doua ori noaptea si o data ziua, dar de dimineata cand eram numai noi acolo. Am observat ca statiunea se anima in jurul orei 11 dimineata dar noi cum nu aveam stare porneam de dimineata in plimbari.

Am plecat din acest concediu cu convingerea ca ne mai trebuie cateva vacante bune in Turcia pentru a reusi sa si vizitam ceva, nu doar sa ne facem de cap.

Am ales un sejur doar cu mic dejun pentru a nu fi legati de hotel si pentru a putea experimenta cat mai multe.

Despre hotel voi scrie intr-un alt review, care va fi mult mai succint decat acesta.

In speranta ca nu v-am plictisit prea mult cu detaliile va doresc vacante placute.

Trimis de elena_iasi in 25.11.11 00:12:04
Validat / Publicat: 25.11.11 07:15:28
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 4783 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (elena_iasi); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

• Alte impresii din această RUBRICĂExcursii opționale din Marmaris: