ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.11.2011
ÎNSCRIS: 04.01.11
SEP-2011
2 AD. + 1 COPII -- v: 3 ani

Pe masura asteptarilor si un pic peste

Desi sunt destul de carcotas, acest hotel m-a impresionat.

Minusurile majore ale acestui resort tin doar de calitatea turistilor, in special romani si rusi, a caror grad de civilizatie lasa de dorit.

Am cautat impreuna cu un coleg cea mai buna locatie din Turcia pentru un sejur familist, si cred ca am reusit sa gasim.

Personalul amabil si bine instruit, mai putin receptionera romanca, care si cu spaga tot cu greu itzi rezolva micile probleme.

Personalul de pe plaja si piscina destul de voluntar in a te servi.

Curatenia in camera, minibarul Ok, singura problema era ca refill-ul la minibar venea in intervalul de somn al copiilor.

Plaja, piscina mare si barul de pe plaja curate, singura problema era cu cei care isi rezervau cate 5-10 sezlonguri cu diverse obiecte, saltele, carti, etc de dimineatza inainte de ora oficiala (8:30), personalul hotelulului nefacand nimic in privinta asta.

Locuri de distractie pentru copii: Aqua park cu 4 tobogane mari (si pt adulti) + un loc de joaca retras cu o piscina mica si alt tobogan, leagane etc.

Problema iar cu analfabetii rusi si romani care nu urmau instructiunile scrise la piscina de la toboganul mare, si isi lasau copii sa se joace in aceasta, la baza toboganelor, existand un real pericol de accidentare.

Seara se deschidea un parc de distractii cu masinute electrice, roata, trenulet, lanturi, etc.

In amfiteatru de spectacole, la inceput se organiza o mini discoteca pentru copii, lasand si parintii sa respire :).

Apoi aici urma spectacolul propriu zis, destul de bun pentru un all inclusive as zice.

Deoarece nu reusesc sa prind tot in acest review va rog sa consultati si ce au scris ceilalti, eventual si pozele pe care le atasez.

In concluzie este un hotel foarte bun pentru cei ce vin cu copii.

O singura precizare: nu se mananca mici, nu se asculta manele asa ca doritorii o pot face in alta parte, pentru a nu stirbi si mai mult farmecul acestui hotel.

Este valabil si pentru cei care din analfabetism, din rea vointa sau din mitocanie nu se conformeaza regulilor scrise ale resortului sau regulilor nescrise ale bunului simt.

Trimis de Talibanu in 24.11.11 11:14:51
Validat / Publicat: 24.11.11 13:05:22
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Bodrum

VIZUALIZĂRI: 4081 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Talibanu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Vedere de la intrare

Katy 20
    [24.11.11 15:36:13]

Frumos review si util pentru mine. Urmaresc de ceva vreme aceasta destinatie si mai ales acest resort. Doresc sa merg aici in vara 2012. Sunt foarte de acord cu "gradul de civilizatie" al turistilor care lasa de dorit... stiu foarte bine ce ziceti, prosoape si alte obiecte lasate pe sezlong dis de dimineata si altele, care si pe mine ma deranjeaza f. tare. De obicei, cand mergem, la resorturi de 4 sau5 stele este normal sa avem pretentii, turisti de calitate... civilizati, dar nu toti suntem la fel. Am observat acest lucru in mai multe locuri din lume unde am fost. Cei care sunt necivilizati si nu au cei 7 ani de acasa... tot asa vor ramane, indiferent de regulile afisate. Felicitari pentru review, aveti un vot si de la mine!

[24.11.11 18:28:41]

@Katy 20:

nu va suparati ca indraznesc sa va intreb; de ce considerati ca pretentiosi si civilizati trebuie sa fim atunci cind "mergem la resorturi de 4 si 5*"

Corect ar fi sa ne comportam manierat oriunde am petrece vacanta, indiferent de cite stele are hotelul!

Impresia lasata este o usoara discriminare.

Sa fiu mai explicita; ai pretentii la cei ce se cazeaza la multe stele... ca pe ceilalti... ii intelegi!

Gresit! Am vazut multa lume, cu mult bun simt... la f. putine stele!

Katy 20
    [24.11.11 22:37:01]

@maria55: Da... sunt de acord. Poate nu m-am exprimat destul de clar, dar asa este trebuie sa ne comportam civilizat oriunde. Eu m-am referit strict la locatia acestui review... Iar eu, da sunt f. pretentioasa cam in toate, servicii, gradul de civilizatie al oamenilor, etc. Dar cum spuneam... noi oamenii sunt f. diferiti. Este doar parerea mea!

[25.11.11 09:08:40]

@maria55: Fara sa vreau sa contrazic pe cineva:

1. Da, trebuie sa fim civilizati peste tot, chiar daca resortul este de o stea.

2. La hotelurile inferioare gasim un procent mai ridicat de necivilizati, deaorece pretentiile acestora sunt mai scazute.

Cu copii nu itzi poti permite decat un resort de genu asta, si vrei nu vrei iintalnesti multe specimene de acest gen.

O asteptare poate mai putin justa, atat la mine cat si la Katy este de a gasi un resort populat cu persoane mai civilizate la un numar de stele mai mare.

Aici este un pic si vina personalului resortului, care poate ar trebui sa impuna mai hotarat anumite reguli.

[25.11.11 17:20:41]

@Talibanu: Din pacate eu va contrazic, si o spun cu toata convingerea!

Si ca sa nu mai repet, pct. 2 din ecou, la acela fac referire!

De ce vi se pare ca la hotelurile inferioare ar fi mai multi necivilizati?

Doar pt faptul ca nu dispun de un buget la nivelul asteptarilor dvs... ganditi-va ca marea majoritate sunt bugetari si aici ma opresc! Nu doresc sa intru intr-o polemica dar credeti-ma ca stiu ceea ce spun!

Nepotii mei au fost in sept la Maxx Royal (aprox. 2800/E/ 7/n/) si au intilnit acolo intr-adevar o singura familie de conationali care, insa si-au "dat in petec" Si acolo si in avion la intoarcere! Sau nu-i destul de superior acest hotel?!

De aceea este f. relativa superioritatea sau inferioritatea unui hotel! Bunul simt nu sta in nivelul stelelor ci in nivelul de educatie al fiecaruia!

Toate cele bune!

clara.maio
    [26.11.11 14:37:46]

S-a cam departat discutia de subiectul original... Asa ca profit si eu de asta sa fac cateva comentarii:

1. ref. la lucrurile personale lasat pt "rezervarea" baldachinului - la 8.30-9 era vizita din stuff-ul hotelului si le "confisca"... pe TOATE... (bine daca erau si persoane acolo logic ca nu se comenta) (Si nu romanii le "rezervau", ci mai des germani sau englezi - eu sunt mai matinala si am prins zilnic scene de genul asta)

2. Sa fim seriosi 5* in Turcia sunt abia 4 in Europa...

3. A avea bani... din pacate... nu e egal cu a fi disciplinat/politicos/cu cei 7ani de acasa/educat

4. Daca alegi Antalya... e musai sa te obisnuiesti cu gandul ca e posibil sa dai si peste cei care ne fac sa vorbim in engleza doar sa nu fim asociati cu ei in strainatate...

5. Cred ca am fost norocosi ca am avut ocazia sa intalnim doar romani... normali

tumisfabu
    [26.11.11 18:07:31]

Talibanu, vreau sa ma departez total de subiectul incins deja si sa te felicit din suflet pentru fotografii, sunt absolut minunate, ai surprins niste amanunte care m-au uns pe suflet! Iti doresc in continuare sa ai concedii minunate! Si sa mai postezi ceea ce ai vazut!

[28.11.11 09:09:17]

@maria55: "De ce vi se pare ca la hotelurile inferioare ar fi mai multi necivilizati? "

Nu "Mi se pare", ci e statistica, a mea si a altor prieteni, fie ca va convine fie ca nu. Nu imi place sa discriminez, nici nu imi place de cei ce se simt discriminati abuziv.

Si aici erau nesimtiti dar in proportie mult mai mica.

Si nici nu am auzit vreo manea, ca in alte parti.

Va propun un test: numarati manelistii la diverse resorturi si faceti-va propria dumneavoastra statistica, nu ceva bazat pe exemple singulare:

"Nepotii mei au fost in sept la Maxx Royal (aprox. 2800/E/ 7/n/) si au intilnit acolo intr-adevar o singura familie de conationali care, insa si-au "dat in petec""

@clara. maio

1. In perioada cand am fost eu nu se ridicau prosoape. Regulamentul afisat spunea clar: Rezervarile de sezloguri se fac doar cu prosoape si numai dupa ora 8:30.

De pe terasa unde luam micul dejun se vedea f bine o mare parte din piscina. Nu am vazut niciodata pe cineva sa ridice prosoape sau alte obiecte ce erau folosite pentru rezervare, nici inainte de 8:30 nici dupa. Probabil ca era vre-un patron in sejur .

Toate sezlogurile ocupate linga care ne-am asezat au fost ocupate in 1,2 h de romani. Asta in cazul nostru.

In perioada in care am fost eu, englezii sii nemtii erau intr-o proportie destul de mica, "poate preferau relaxation pool?! " pe unde nu am trecut, avand copii.

2., 3. Nu va contrazic, Din contra daca cititi cu atentie review-ul:

"NU INSEAMNA CA CEI CE APELEAZA LA 1-3 stele sunt TOTI NECIVILIZATI SAU MAI NECIVILIZATI. E ACEEIASI PROBLEMA CA SI LA TIGANI. NU TOTI SUNT RAUVOITORI, NECIVILIZATI, insa procentul la ei este deranjant mai mare. "

4. Nici nu ma asteptat sa gasesc numai oameni civilizati in Antalya, din contra ma asteptam si la mai rau. Asta nu inseamna ca nu trebuie sa vorbesc despre asta.

Din cauza copiilor am ales resortul altfel mergeam spre o Grecie.

5. Eu de aia "normali" si multi ma feresc.

[28.11.11 09:29:19]

@Talibanu: Referirea mea a fost strict la pct. 2...

Daca dvs. nu frecventati "asemenea locatii" de 3* asta nu anseamna ca e necesar sa si jigniti! Da! Ejignitor ca pe un site unde este creata o comunitate (cel putin asa imi place sa cred). Nu sunt snoaba, nu-mi plac manelele, nu vreau sa creez o polemica dar... ai jignit!

Vacante cat mai placute, la cat mai multe stele ca sa nu dai peste acei nesimtiti din statistaca despre care vb.

clara.maio
    [28.11.11 09:35:56]

Eu am fost la jum lui august... am intalnit destui romani, iar "normalitatea" la care am facut eu referire nu insemna decat civilizatie, bun simt, respect pt cei din jur (asa cum vreau eu sa cred ca sunt romanii cei multi, si nu cei ce ne fac sa ne simtim stanjeniti ca avem aceeasi nationalitate).

Iar de "rezervari"... mereu la standul ala de prosoape erau tenculete de lucruri ale turistilor ce vroiau sa ocupe vreun baldachin si trecuse "controlul"... cu toate ca la sezlonguri nu am vazut asa mare ingramadeala... mereu gaseai libere... (mai in fata sau mai in spate... dar erau) dar asta la jum lui august ce-i drept...

[28.11.11 10:11:42]

@maria55:

Bineinteles ca am fost si la multe locatii de 3 stele si chiar de 2. Imi amintesc cu mare placere de un hotel de 2 stele din Oradea, super curat si cu angajatii f. f. f amabili. E drept ca avea 1/2 de an de cand era deschis dar... poate s-a mentinut.

Nu inteleg cu ce am jignit. Probabil statistica v-a jignit.

Si daca tot faceti referire la acest site, acesta are statisticile lui. Comunitatea la care va referiti ia deciziile pe baza unor statistici, nu pe baza unui singur review (in cele mai multe cazuri).

Va simtiti mult prea usor discriminata si jignita de aceste statistici. Asta e parerea mea si experienta mea, si asta spun, nu vorbesc nici"din carti", nici din complexe. (NU O LUATI PERSONAL)

Oricum acest subiect se incheie aici din partea mea.

clara.maio, Katy 20, maria55, Talibanu, tumisfabu
    Alte impresii din această RUBRICĂDelphin Palace Resort: