ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.11.2011

Autograf muzical - Manolo Escobar

Andaluzia – un loc ca un cantec frumos

23.11.2011

Andaluzia…

Numai cand pronunt si mi sa pare ceva ca o …. muzica.

Nu am fost niciodata in Spania pana acum. Sincera sa fiu nici nu tanjeam dupa aceasta destinatie. Probabil ca nu-i venise randul… Dar, deoarece planurile mele pentru aceasta toamna, planuri pe care le facusem de la inceputul anului, au fost date peste cap de ploi si cutremure, am hotarat ca totusi, undeva trebuie sa ma duc. Asa ca am luat urmatorul plan, care era in asteptare. Acest plan urma sa il implinesc anul viitor in primavara, dar… s-a intamplat sa se realizeze acum. Asadar era vorba sa zbor la Malaga.

Despre Malaga nu stiam prea multe lucruri, era pentru mine poarta de acces catre Costa del Sol. Cum eu nu sunt fan al mersului la plaja timp indelungat deoarece nu am stare sa stau intr-un loc mai multe zile, Costa del Sol nu ma impresiona, fiind o destinatie cu predilectie pentru stat cu burta la soare.

Asta in viziunea mea, evident. Aveam sa imi schimb rapid aceasta optica, din chiar ziua in care am ajuns acolo.

Asadar, am cumparat bilete de avion in ultima clipa catre Malaga. Apoi am verificat care este pozitia autogarii fata de gara si, deoarece erau una langa alta, am hotarat sa aleg un hotel in aceeasi zona. Hotelul ales a fost PERFECT, iar pozitionarea autogarii langa gara, la nici 15 minute de centru orasului este mai mult decat benefica. Aveam la dispozitie 10 zile in care sa hoinaresc prin Andaluzia. M-am apucat sa caut, sa citesc si sa gasesc tot ceea ce ar fi putut deveni interesant pentru mine. Acest lucru era deja pe tapet, deoarece era destinatia urmatoare vizata de mine, deci era in ‘’pregatire’’ ca sa zic asa. N-am facut decat sa urgentez lucrurile si sa imi ocup putin mai mult timpul, in ultimele zile cu cercetarile.

Asadar, am inceput sa caut aflu informatii desprea aceasta provincie spaniola cu mult timp in urma, dupa ce o prietena mi-a trimis un mail cu orase iesite din comun. Doua dintre ele s-au nimerit sa fie in Andaluzia si mi s-au parut (atunci in poze) absolut spectaculoase. Asadar, era evident ca imi doream sa merg acolo, deci…. in Andaluzia! Primele locuri unde imi doream sa ajung in Andaluzia erau Setenil de las Bodegas si Ronda. Apoi erau marile orase Sevilla, Granada, Cordoba, Cadiz, Malaga si apoi Gibraltarul, care desi nu face parte din Andaluzia, este in zona. Tot scormonind dintr-una intr-alta, am ajuns la concluzia ca vreau sa vad neaparat Nerja, Antequera cu Torcal de Antequera. La fata locului a devenit interesant telefericul din Benalmadena, o statiune la malul marii, la 24 km de Malaga. Deci… cred ca e suficient, nu?

Facand un calcul, o destinatie nu se incadra in cele 10 zile. Asa ca am ales sa nu merg la Cordoba. Nu, nu am gresit, deoarece doresc sa vad acest oras in timpul festivalului muscatelor care are loc in luna mai si am vazut ca de la Madrid la Cordoba sunt doua ore de mers cu trenul. Asa ca voi merge intr-un an in luna mai la Madrid si imprejurimi si am sa-mi dedic o zi, special pentru acest oras. La fata locului am constatat cu parere de rau ca pana la Cadiz era foarte complicat sa ajung cu mijloacele de transport in comun, din punctul de vedere al timpului necesar pentru drum. Tren direct nu exista pe aceasta ruta, singura solutie fiind autobuzul cu care faceam 6 ore la dus si 4.30 ore la intors. Sau trenul cu schimbare in Sevilla, cu care am fi facut 4.30 ore dus si tot atat pentru intors. Era cam mult 9 ore pe drum. Dar pana in ultima zi, acesta a fost planul.

Planul a fost dat peste cap in ziua cand am fost la Antequera si apoi definitivat in ziua cand ne-am intors din Gibraltar, deoarece telefericul care urca din Benalmadena pe varful unui munte mie una… nu mi-a dat pace pana nu l-am testat. Si nu am gresit!!! Cam asa s-au scurs 10 zile in Andaluzia.

Am sa va spun pe scurt cam ce se poate face in aceste locuri, urmand ca pentru fiecare in parte sa detaliez, ulterior.

Andaluzia este un tinut cu sate cu case albe, albe, absolute stralucitoare. este un tinut cu orase minunate, majoritatea cu o Plaza del Torro, de o curatenie iesita din comun, cu multe flori. Apoi mancarea este delicioasa, nu trebuie sa ratati sa gustati, chiar ceva de la colt de strada. Deasemenea ar fi pacat sa ratati o seara de flamenco. Daca intrebati la hotelul unde stati, cu siguranta vi se va vinde un pont bun.

Sa va spun cateva cuvinte despre unele dintre locurile Andaluziei:

Malaga! un oras care m-a lasat cu gura cascata. Nu ma asteptam la ceea ce am gasit. A fost cu mult peste asteptarile mele. De vazut orasul tot, cu parcuri si alei, portul, plajele sau cel putin centrul cu Catedrala, Cetatea Gibralfaro, Cetatea Alcazaba, Muzeul Picasso si multe altele. Poate fi strabatut cu usurinta la pas.

Sevilla, un oras care m-a deceptionat enorm in prima faza, cu toata dorinta mea de a-l vedea. Jumatate din oras este sub asteptari. Merita vazuta doar partea vechea a orasului, in speta centrul. Evident Piata Spania este de vis, apoi toate cladirile din zona sunt minunate. Catedrala din Sevilla este deosebita, pacat ca este cam ingramadita intre cladiri. Daca va tin picioarele, merita vazut la pas.

Granada – oras minunat din toate punctele de vedere. Farmecul ii este sporit de faimoasa Alhambra, care nu poate fi ratata in niciun caz. Deasemenea Catedrala orasului nu trebuie ratata. La pas si cu autobuzul este perfect!

Gibraltar – este pacat sa nu vedeti aceasta stanca, dar nu neaparat in scop strict pentru shopping. Va veti duce ca la pomul laudat. Exceptand bauturile, tigarile si parfumurile, restul produselor au preturi cel putin exorbitante. Poate o promotie sa mai aduca preturile undeva pe pamant… Altfel, stanca cu pestera Sf. Mihail, maimutele, tunelurile din cel de-al doilea razboi mondial, punctul de belvedere ‘’ Europa Point ‘’ si orasul in sine, merita vizitate.

Nerja – un loc minunat, cu o pestera spectaculoasa, o gradina botanica frumoasa, apeductul, Balconul Europei si plajele pe care trebuie NEAPARAT sa le vedeti daca ajungeti la Malaga sau imprejurimi.

Antequera – un oras aflat la poalele muntilor Torcal, cu doar 40.000 de locuitori, dar cu 27 biserici, cu un Muzeu Municipal foarte frumos, cu splendida cetate Alcazaba, foarte bine conservata si restaurata. Nu puteti rata aici nici dolmenele preistorice si nici stanca ‘’ Pena de los Enamorados’’. In apropiere, la 8 km se afla satucul Archidona, pe care vi-l recomand cu mare caldura.

Dar ceea ce este cel mai spectaculos: mergeti pe Muntele Torcal! nu ati vazut ceva atat de straniu si frumos in acelasi timp!

Apoi…... Setenil de las Bodegas, satul de sub stanca. Nu va spun mai mult. TREBUIE SA VEDETI!

Si…. Ronda, orasul de pe stanca… doar …TREBUIE SA VEDETI!

Benalmadena-Costa, celebra statiune de la malul Marii Mediterane, de unde se poate vizita Muntele Calamorro, taramul pasarilor de prada. Si satul propriu-zis, Benalmadena-Pueblo, care nefiind atins de turismul in masa, ofera imaginea vechii Andaluzii. In niciun caz nu trebuie ratata aceasta vizita, deoarece, ca sa parafrazez, ‘’nici nu stiti ce pierdeti’’.

Si pentru ca nu am putut cuprinde tot ceea ce mi-as fi dorit si nici nu se putea, voi reveni in Andaluzia. Imi doresc mult sa parcurg El Camino del Rey, care acum este in reconstructie totala si dupa cate am inteles, mai dureaza circa 4 – 5 ani pana va fi deschis iar. Este visul meu. Apoi vreau in aprilie – sa mai merg in Fuente de Piedra, paradisul unde vin pasarile flamingo din Africa… va dati seama ce splendoare trebuie sa fie! Cadiz, Cordoba, pe care nu am apucat sa le vad… si… cine mai stie ce mai gasesc…

In ceea ce priveste drumurile in Andaluzia, acestea sunt exceptionale si nu trebuie sa va faceti griji in ceea ce priveste transportul. Daca nu optati pentru inchiriatul unei masini, dealtfel foarte ieftin, puteti calatori tot foarte ieftin si confortabil cu trenul sau autobuzul.

Oricum, va recomand cu mare caldura sa nu mergeti in Andaluzia doar pentru Costa del Sol. Ar fi mare pacat si ar fi ca si cum… v-ati dus degeaba. Cel putin asa cred eu…

Trimis de a.sr* in 23.11.11 22:09:14
    Validat / Publicat: 23.11.11 23:10:15
    • A fost prima sa vizită/vacanță în SPANIA

VIZUALIZĂRI: 3958 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (a.sr*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P38 granada - catedrala

webmaster13 [23.11.11 22:43:29] »

Melodia atasata se poate sterge/schimba!

Citind si privind pozele nu pot spune decat OLE!!!

a.sr* [23.11.11 23:11:22] »

@webmaster13:

mi-era dor!!!

merci frumos!

alinaro CONS. ONORIFIC AFA / SPANIA [23.11.11 23:27:35] »

A. sr: cu cata nerabdare asteptam sa ne povestesti!!! Ce sa-ti zic... decat ca mi-ai facut un chef nebun sa ma intorc in frumoasa Andaluzie, cu miros de portocali si sunet de "castañiete". Este una din zonele pe care le stiu cel mai putin din aceasta frumoasa tara, desi baietelul meu e "made in" Fuengirola , cand am fost la "Fiesta de los pueblos", o sarbatoare impresionanta. Anul trecut am anulat, in ultimul moment, vacanta in Línea de la Concepción, la 3 minute de Gibraltar. Sper sa pot ajunge cat de curand, si nu numai pentru plaja, asa cum si tu ai spus. Plimbarile prin satele albe de pe "coasta" marii, "el pescaíto frito", pe care cred ca nu l-ai ratat, si toata frumusetea sudului... Ufff, cat te invidiez!!

Cu un clasic al muzicii iberice pe fundal si pozele extraordinare, a fost o minunatie sa-ti citesc randurile. Felicitari!

P.S. Cum ai rezolvat cu transportul pana la urma?

webmaster [24.11.11 08:32:58] »

Articolul a fost selectat ca MiniGhid AmFostAcolo pentru aceasta destinatie.

ileanaxperta* [24.11.11 12:30:02] »

Eu am "gustat" ceva infim din Spania in vara lui 2007, intr-o vacanta pe Costa Brava. Am facut ceva excursii pe la Montserrat, in Barcelona si pe coasta Mediteranei... deci foarte putin prin imprejurimi. Imi doresc un circuit care sa cuprinda Spania si Portugalia, dar cine stie cand? am deja alte planuri, deocamdata. Dar nu se stie niciodata... vorba ta de la inceput.

Bine te-ai intors din tara castanietelor! (si nu numai). Si impresiile dar si pozele sunt super, imi plac.

Astept in detaliu peripetiile tale din Spania.

Numai bine!

a.sr* [24.11.11 20:14:39] »

@alinapopi:

alina iti multumesc! a fost dragoste la prima vedere spania pentru mine. ma felicit ca am avut inspiratia sa incep cu aceasta parte a spaniei.

cu transportul m-am descurcat. am gasit un nene dragut cu care m-am inteles la pret si a fost super ok!!

in martie ma duc la valencia si barcelona. daca ai ceva sugestii, chiar te rog sa mi le dai!

pup!

a.sr* [24.11.11 20:17:27] »

@webmaster:

multumesc frumos!

@ileanaxperta

esti tu draguta! adevarul e ca spania e imensa si cu siguranta nici nu realizam ce ascunde. cat despre portugalia... e de vis. am mai scris cate ceva pe aici. o sa mai scriu.

pup

a.sr*, alinaro, ileanaxperta*