ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.11.2011
ÎNSCRIS: 02.06.08
AUG-2011
2 AD. + 1 COPII -- v: 6 ani

Excelent pentru un hotel de 4 stele din Kusadasi!

In perioada 18-27 august, am stat 9 nopti la acest hotel, hotel ales dupa ce am citit despre el pe acest site.

As vrea sa subliniez de la inceput ca orice scriu aici o fac exclusiv in scopul informarii celor care ar dori sa aleaga ca si destinatie de vacanta acest hotel, de aceea am sa incerc sa fiu cat se poate de concis si in cadrul aceleiari postari pe site sa descriu pe langa hotel si ce am mai vazut pe acolo sau diverse alte ponturi pentru o excursie cat mai reusita.

Pretul nu-l pot calcula pentru ca am avut un pachet, incluzand 9 nopti de cazare aici 5 la Aquafantasy si transportul cu avionul.

Transportul si drumul pana la destinatie l-am efectuat cu avionul pana la Bodrum si apoi cu autocarul firmei organizatoare pana la hotel.

Datorita intarzierii decolarii de pe Otopeni cu aproximativ o ora si jumatate, a formalitatilor vamale si a faptului ca autocarul a lasat alti turisti la alte hoteluri din Kusadasi am ajuns la hotel in apropierea orei 23.

Insotiti de agentul firmei partenere din Turcia, am fost asteptati cu un zambet la receptie de catre un domn care ne-a inmanat cheile camerei spunandu-ne ca aceasta e pregatita si ca, dat fiind faptul ca intarzierea noastra a fost anuntata, in camera ne vor astepta cateva sandwichuri si bautura.

Camera oferita initial era la etajul 1 al corpului principal dar cu vizibilitate spre nimic, vederea spre mare fiind obturata de un mare zid in partea stanga iar vederea catre piscina fiind obturata de copaci.

Mi-a placut faptul ca se auzeau valurile lovindu-se de tarm si fiind obositi am adormit, lasand pe a doua zi incercarea de a schimba camera (era deja ora 1 noaptea).

Dupa micul dejun, inarmat cu un zambet si cu o bancnota decenta, l-am rugat insistent pe receptionerul de serviciu (cel mai sobru dintre ei) sa ne schimbe camera cu una la care privelistea catre mare si (sau) piscina sa fie mai buna. Poate a contat mult si faptul ca stateam 9 nopti acolo, nu 5 sau 7 si atunci mi -a oferit posibilitatea de a alege din 4 camere dintre care 2 situate in cladirea principala si 2 in alt corp al hotelului. A doua vazuta a intrunit toate conditiile, era la etajul 4 cu o priveliste absolut superba catre mare si catre piscina.

La capitolul camere este de mentionat faptul ca nu toate sunt renovate si ca in corpul care se afla langa piscina mica, datorita gazelor evacuate de la centrala hotelului, miroase groaznic in unele camere (am intalnit 2 familii din Galati care se plangeau foarte tare de acest aspect deranjant). Solicitati insistent camera in corpul central al hotelului si luptati pentru a obtine una.

Mobilierul decent, un pat imens, inca unul de o persoana (camera care mi fusese oferita initia, fiind pe colt, era si mai mare avea 3 paturi) sifonier, minibar plin (contracost), televizor (fara posturi romanesti). Camera era curata si avea aerconditionat tip split, care fiind nou a functionat impecabil, si un balcon spatios in care seara stateam si ascultam muzica de la discoteca noaptea sau fosnetul valurilor si priveam marea.

Baia curata, spatioasa dotata cu foehn, cu sapun, gel de dus si sampon dar sa nu va asteptati la ceva special.

Camera ca si dotari si mai ales raportat la varsta unora dintre echipamente (mocheta, baie, televizor) poate ca nu e chiar de 4 stele vestice dar eu nu am avut nimic de reprosat. S-a facut curatenie in fiecare zi (si asta nu doar pentru ca am mai lasat cate un bacsis pe pat).

Hotelul in sine este construit si decorat in stil arhitectonic grecesc, de altfel si restaurantele poarta nume grecesti Patara, Zeugma, Didima... sau barul... Troy.

In lobby, la barul de acolo se servea o cafea turceasca foarte foarte buna insotita de o bucatica de rahat si mereu de un zambet. Tot acolo erau multe fotolii si canapele unde se putea sta, naviga pe internet sau consuma bauturi de la bar.

Hotelul ca si complex nu da senzatia de inghesuit, de mic, mie mi-a placut foarte mult faptul ca sunt 2 piscine, ca plaja este foarte aproape de hotel, ca sunt multe baruri si ca exista o zona de relaxare pe iarba la umbra copacilor, excelenta pentru citit sau relaxare (sau de ce nu chiar somn).

Plaja si marea

Noi, cand mergem la mare mergem pentru mare. asa ca era foarte important ca intrarea in apa sa fie lina, ca sa se poata bucura de baie in mare si piciul care are 6 ani, si asa a fost.

Mare atentie la pietrele existente in majoritatea zonelor de plaja la intrarea in apa.

Odata depasite obstacolele, marea se adanceste lin si este superba adica e doar nisip pe fund, apa e limpede si de regula sunt valuri mici.

Singurul aspect neplacuta fost acela ca apa era (raportat la caldura de afara) destul de rece, aspect datorat pozitionarii hotelului intr-un golf si a curentilor de aer. In fiecare dimineata eram pe plaja cam de la 6 20,6 30 pentru aerosoli si vedeam cum majoritatea turistilor veneau aruncau un prosop si pana la 11 30, cand noi plecam de la plaja, ei nu apareau. Aspectul era deranjant datorita faptului ca nu erau foarte multe sezlonguri, plaja fiind una ingusta si lunga (asa cum s-a mai spus nu sunt decat 2 randur ide sezlonguri). Si la piscina rezervatul locurilor se facea dupa aceeeasi modalitate. Piscinele aveau si sectiune pentru copii erau multi cu colacele pe acolo.

Plaja era ingrijita si curatata zilnic de un baiat amabil care depunea eforturi serioase pentru ca sa fie totul ok dar misiunea lui era mult ingreunata de cei care stingeau tigarile in nisip (si erau destui fara deosebire de natie).

Se putea inchiria contra a un euro pe zi saltea pentru sezlonguri, se puteau lua si prosoape insa nu m-a interesat aspectul pentru ca aveam de acasa.

Ca si turisti erau multi polonezi, foarte putini rusi, cativa britanici, cativa belgieni, am intalnit chiar si o familie foarte frumoasa din Republica Moldova iar dupa data de 24 august au aparut si multi romani (mult mai civilizati decat alte popoare).

Animatie si distractie:

Animatia era asigurata de o echipa care era foarte activa in zona piscinei mari (vedeam multe din jocurile lor de sus din camera). Cei tineri sigur vor fi prinsi in mrejele lor (asta daca vor pastra echipa de animatori). Seara, la amfiteatru, incercau unele spectacole, care pot placea sau nu (eu am participat doar la unul). Erau diverse jocuri mecanice pentru copii, o masa de tenis de masa, darts, etc. Internetul il recomand, desi mai scump, pe cel de la statiile fixe (avea o viteza foarte buna asa am reusit sa vad si meciurile echipelor romanesti in cupele europene)

La capitolul distractie as putea trece barurile care erau destule si ofereau bautura decenta si servire prompta. Recomand ca in bagaje sa aveti un alcool mai bun de acasa sau din freeshop, acolo veti primi doar bauturi de provenienta locala. Berea era excelenta, in schimb sucurile erau de la dozator (baubile, am baut fanta si cola) iar cafeaua de la automate era proasta (cafea buna era in lobby bar, turceasca servita la cescuta mica).

Singura bautura in care se foloseau ingrediente bune si pe care am baut-o era ginul tonic unde se folosea apa tonica imbuteliata si nu dozatoare. Ca o ciudatenie, la butonul de schweppes la toate dozatoarele curgea sifon- :)

Mancare

La capitolul masa tot ce s-a mai scris e valabil, adica masa era foarte buna (daca nu aveai pretentii exagerate), nu se practica o reciclare masiva, erau suficiente feluri de mancare, fructe si prajituri ba chiar si inghetata (oferita in cantitati nelimitate la cina).

Nu a fost nici o zi in care sa nu gasim ceva pe placul nostru. Stateau mai slabut la capitolul gratare.

Recomand ca micul dejun sa se serveasca in interior (afara erau niste viespi agasante) Am luat odata cina si la restaurantul A la carte unde servirea a fost facuta cu mare atentie iar privelistea spre golf si oras au fost deosebite. Mancarea nu a fost diferita fata de ce s-ar fi putut gasi in restaurantul principal, insa muzica in surdina si atmosfera de acolo au meritat, eu unul recomand servirea unei mese acolo. Peste tot erau automate cu apa foarte utile incazul incare iti preparai singur cafea, ceaiuri (asa cum faceam noi) asa ca recomand sa aveti de acasa o cana care fierbe apa si cafea :).

Magazine

Erau magazine in complex dar nu merita sa cumperi mai nimic de acolo decat poate apa ceva dulciuri pentru cei mici, fistic, alune, mici nimicuri, deoarece preturile sunt destul de maricele comparativ cu cele de la magazinele din oras.

Cardurile foto, in oras aveau preturi bune, la hotel ti se cereea si de 4 ori mai mult pe unul.

Parcarea si accesul in complex

Pentru cei ce vin cu masina e bine sa stie ca sunt suficiente locuri de parcare, coomplexul este pazit si ca nu sunt probleme cu gasirea unui loc de parcare. Parcarea, spre deosebire de multe hoteluri din Bulgaria, e gratuita.

Mi-a placut foarte mult ca erau multi oameni la paza si securitate, din acest punct de vedere senzatia de siguranta in interiorul complexului e maxima.

Mi-a placut foarte mult atitudinea angajatilor fata de turisti.

Mi-a placut faptul ca erau multi leandri infloriti si ca era si ceva verdeata nu doar beton.

Ca si recomandari, din Kusadasi, pentru copii nu trebuie ratat delfinariul iar pentru adulti Efesul mai ales pentru cine nu l-a vazut.

De asemenea pentru cadouri, pentru cei de acasa sau prieteni, recomand o singura cofetarie (am testat mai multe in 2 saptamani) se numeste Tugba este in centru si are un rahat foarte foarte proaspat si niste dulciuri de se topesc in gura.

Sub nici o forma nu cumparati rahat ambalat de pe strada care de cele mai multe ori este vechi.

Suveniruri se gasesc peste tot, cu mentiunea ca daca intri pe stradutele laturalnice vei gasi aceleasi lucruri la un pret mai bun.

S-au scris multe despre Kusadasi si se vor mai scrie si din punctul meu de vedere este clar o destinatie in care m-as mai intoarce cu placere.

Ca o fraza de final despre Tusan:

Duceti-va cu inima deschisa, uitati-va cat platiti si asteptati-va sa primiti pe masura si atunci va veti simti excelent!

P. S. Cele 9 nopti in care am ascultat valurile izbindu-se de tarm au facut sa paleasca micile neajunsuri care poate ca au fost dar pe care nu le-am bagat in seama :)

Trimis de soreno29 in 23.11.11 11:33:48
Validat / Publicat: 23.11.11 12:55:02
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Antalia, Kusadasi

VIZUALIZĂRI: 4499 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (soreno29); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Hotelul privit dinspre plaja.in partea stanga erau cateva apartamente(si camere deluxe) cu vedere frontala la mare.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 50.35 EUR pe cameră

soreno29AUTOR REVIEW
    [23.11.11 13:03:09]

Am gresit... Echipa a inclus 2 adulti si un copil de 6 ani si nu 2 copii cum gresit am scris...

Modificat

adryana
    [23.11.11 13:31:47]

f. bun review, complet, util, felicitari!!! (despre rahatul turcesc s-au scris multe, cert este ca si tu esti fript, ca si mine si ca multi altii-luati rahat VARSAT !! caci cel de la cutie, chiar daca ambalajul e frumos, inauntru e o mare teapa.

tumisfabu
    [26.11.11 18:25:23]

Felicitari pentru review, a fost o placere sa citesc informatiile legate de experienta ta, pentru postari din acestea se merita sa deschidem calculatoarele, persoane care intr-adevar se implica si nu scriu doua vorbe in doi peri de dragul scrisului, multumim!

Griegut
    [15.03.12 15:46:33]

Spuneti-mi va rog ce facilitati au pentru copii? Au vreun loc de joaca, tobogane, leagane, saltele? Exista vreo mini-gradinita unde pot fi lasati copiii sub supraveghere calificata? Noi mergem cu 2 copii de 4 si 6 ani si speram sa nu se plictiseasca, pentru ca in afara de plaja cu nisip si piscina pentru ei, nu stiu daca mai au vreo bucurie.

Griegut
    [16.03.12 11:52:12]

Si, am uitat sa te intreb, chiar au terenuri de tenis si de volei, baschet, ca in poze nu le-am vazut nicicum?

soreno29AUTOR REVIEW
    [19.03.12 08:31:28]

@Griegut: Au terenuri de tenis langa parcare... nu am vazut sa fie ceva si de basket dar e foarte posibil...

Pentru copii exista miniclub, piscina, sunt animatori, o sa aiba ce face... si inca ceva: extrem de aproape este Adaland la care va recomand delfinariul si Aquafantasy unde macar o zi va fi o incantare pentru cei mici. Terenuri de volei si nici loc de joaca cu leagane si tobogane nu sunt... asa cum ai observat plaja are doar 2 randuri de sezlonguri... dar cu toate asta tusan e un hotel in care primesti suficient pentru banii dati!

adryana, Griegut, soreno29, tumisfabu
    Alte impresii din această RUBRICĂTusan Beach Resort: