ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.11.2011
DIN: Timişoara
ÎNSCRIS: 12.08.10
NOV-2011

Weekend placut

Un hotel gen pensiune insa cu dotarile necesare nr. de stele care apare in oferte.

Situare pe malul lacului Balaton, in zona centrala a falezei statiunii. Este inconjurat de terase, restaurante si discoteci. Probabil pe timpul verii, noaptea este foarte mult zgomot mai ales ptr. cei care au camerele catre strada principala. Camerele sunt spatioase, mobilate modern, cu bai mari. Caldura/Clima se asigura prin aparatul de climatizare montat in tavan. Pe timpul noptii poate putin zgomotos.

Zona de Welness destul de micuta. Un jacuzii in care incap cu greu vreo 10 persoane, cabine de saune (finlandeza si infrasauna destul de mici).

In ipoteza in care locul nu este prea aglomerat, este in regula. Micul dejun indestulator. Aproximativ 2 feluri de sunca, 2 feluri de salam, 3 feluri de cascaval, unt, gem, miere, prajituri, sucuri, ceai, cafea.

Pranzul si cina se pot servi la restaurantul hotelului la preturi foarte rezonabile, mai ales ca ptr. cei care locuiesc in hotel ptr. care se face o reducere de 20%.

Ca exemplu, un piept de piept de pui la gratar cu cartofi prajiti costa aprox. 1700 Forinti ceea ce inseamna aprox. 24 lei.

Exista si restaurante mai scumpe unde o ciorba traditionala de peste costa 1700 forinti iar un peste specialitatea casei costa aprox. 150 lei cu garnitura aferenta bineinteles. Una peste alta in astfel de restaurante sau terase acoperite, o familie de 4 persoane lasa usor 100 EUR. Deci, aveti grija inainte... ca dupa... e tarziu.

Lacul Balaton iarna arata destul de deprimant. Probabil pe timpul verii este un loc animat si plin de oferte generoase insa in extrasezon atractia este reprezentata doar de hotelurile cu zone SPA.

In concluzie un weekend odihnitor intr-un loc civilizat, curat, linistit si frumos chiar si in extrasezon

Trimis de am9 in 22.11.11 20:18:31
Validat / Publicat: 23.11.11 09:01:43
  • A fost prima sa vizită/vacanță în UNGARIA

VIZUALIZĂRI: 1979 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (am9); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 53.00 EUR pe cameră

Admin [23.11.11 08:59:34] »

@adrian mitric: te rog confirma daca e vorba despre unitatea de cazare descrisa pe booking.com aici (vezi localizarea pe harta interactiva amfostacolo aici)

Nicu CONS. ONORIFIC AFA / UNGARIA [23.11.11 15:37:14] »

Am fost iarna la Balaton si a fost o experienta noua, nu arata deprimant deloc, lacul era inghetat bocna, lume multa la patinoar cel mai mare patinoar vazut de mine vreodata.

Asta a fost pe partea cealalta a lacului vizavi de Siofok adica statiunea Balatonfured, dar e valabil si la Siofoc iarna.

Despre vizita iarna la Balaton am scris.

Merita o vizita si iarna dar sa fie lacul inghetat.

Experienta iarna acolo e greu de povestit , trebuie traita la fata locului.

am9 [23.11.11 18:11:04] »

Din pacate atunci cand am fost eu era ceata, deci nu am avut norocul de o alta atmosfera

am9, Nicu