ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.11.2011
DIN: Constanţa
ÎNSCRIS: 24.07.09
2 AD. + 1 COPII -- v: 4 ani

Festival - ziua 3

Am fost si noi acolo, printr-o simpla intamplare. Ne-am hotarat la un sfarsit de saptamana (ca de fiecare data) sa plecam undeva. Hai, facem bagajele si plecam... Unde? La munte... Hai la Sibiu, zic eu. Am vazut la tv ca a inceput festivalul si nu am fost niciodata.

Ne sculam dis de dimineata si plecam. Ajungem bine, sosea libera. Nimerim ziua a 3-a a Festivalului. Inceput foarte promitator, sfarsit... tarziu in noapte.

Am ramas surprinsi de atmosfera de acolo. Copilul a fost innebunit dupa porumbei... Am fost "speriati" de actorii care "trepidau" in toata acea piata. Am fost fascinati de spectacolele lor din mijlocul pietei. Am gasit acolo mestesugari, tarabe cu diverse soiuri de vinuri, un staul cu animale (sper ca am zis bine staul), tot felul de dulciuri.

Spectacolul pe care l-am prins in deschidere a fost deliciul copiilor. Apoi a urmat multa muzica medievala (cantau cred ca ceva nemti sau olandezi - dupa imbracaminte). Sotului i-au placut cativa mestesugari care facusera o bicicleta din lemn. Mie sincer mi-au placut copii imbracati in costume medievale.

Ziua a trecut foarte repede, seara ne-am oprit la una din terasele de acolo si ne-am simtit extrem de bine. Am sa las pozele sa vorbeasca pentru ca sunt foarte elocvente.

Intr-un cuvant: nu pierdeti ocazia sa vedeti acest festival. Este o experienta tare interesanta si cred ca as mai veni.

A si sa nu uit: din cauza acestui Festival nu am gasit cazare in zona, am tot mers si intrebat dar am ajuns la Ocna Sibiului pana la urma... Pentru cei interesati cred ca trebuiesc rezervate locuri din timp.

Numai bine la toata lumea!

Trimis de droniucm in 22.11.11 19:27:42
Validat / Publicat: 22.11.11 20:54:49
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SIBIU. A mai fost în/la: maramures, bucovina, etc

VIZUALIZĂRI: 1878 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (droniucm); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Aceasta era poveste pentru copii. Noi nu am prins-o pe toata dar copilul a fost incantat.... Erau si scene de ras... asa ca nici cei mari nu s-au plictisit
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.
  • sait oficial al acestei destinații:

dorgo
[22.11.11 21:21:50]

@dronicum... am participat la acelasi festival, poate ne-am si intersectat, era vorba de Festivalul International de “Mestesuguri Artistice Traditionale”, Sibiu 2011, din luna august, am si cumparat miere din Dobrogea... nu stiu insa de ce in review-ul meu la acest festival international a fost cotat altfel si depunctat, alaturi de un alt festival international...

Admin [23.09.11 18:52:54]

Apreciez tema abordata ca una "de interes turistic restrans", astfel ca reveiw-ul este publicat hors-concours (fara PMA_std)

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
[22.11.11 21:45:13]

Corect - întrucât precedentul a fost creat, iar acest articol nu este deloc diferit de cel pomenit de @dorgo, i se retrag şi acestuia PMA standard.

Cei ce au votat deja, pot reface votul, dar simbolic [+/- 1PMA].

dorgo
[23.11.11 07:58:52]

@dronicum, iarta-ma, ti-am facut un rau, trebuia sa tac ca filozof ramaneam ca porcu-n cucuruz, da nu-i nimic, pozele cu costume de epoca sunt minunate, fac toti banii... ai pierdut ceva puncte dar ai castigat un prieten si stima unui Senator.

droniucmAUTOR REVIEW
[23.11.11 09:09:48]

@dorgo: Draga Dorgo

Buna dimineata. Chiar nu am de ce sa ma supar. Am atatea de scris dar nu am avut timp. Aseara am dat peste aceste poze intamplator si am zis sa vi le arat si voua. Chiar nu mi-ai facut rau. Am citit rew tau inainte de a posta. Eu chiar nu scriu aici pentru puncte dar daca se aduna sa fie binevenite.

PS - citesc cu interes rew tale, sunt "tari". La mai multe dle senator.

Numai bine!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
[31.08.15 13:50:46]

Mutat în rubrica "Festivalul Medieval ''Cetăți Transilvane'' Sibiu, SIBIU" (nou-creată pe sait)

dorgo, droniucm
Alte impresii din această RUBRICĂFestivalul Medieval 'Cetăți Transilvane' Sibiu:

• pagină generată în 0.054682016372681 sec