ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.11.2011
1 AD. + 1 COPII -- v: 10 ani

Nici nemulțumit, nici mulțumit
Nici nemulțumit, nici mulțumit

Schitul Pahomie cel Mare Hangu acolo unde este nevoie de voi

De multe ori trecînd prin Hangu spre coada lacului Izvorul Muntelui, un indicator orientat spre Valea Pîrîului Hangu (Munții Stînișoarei) mi-a stimulat sec curiozitatea: “Spre Schitul Pahomie cel Mare 7 km”. Azi așa, mîine-așa... pînă la urmă m-am hotărît și iată-mă-s purces la drum... Scopul: dublu, pe axialul pîrîului cu pricina suie și ipoteticul DJ care teoretic face legătura spre dintre valea Bistriței și Valea Cracăului Alb. Știam că este impracticabil spre cumpăna apelor, dar totuși morbul curiozității de a verifica la fața locului nu-mi dădea pace.

Prima constatare: din centrul Municipiului Piatra Neamț pînă la intersecția din Hangu de unde se ia spre schit sunt aproximativ 60 km. De aici încolo se părăsește DN 15 și se suie pe axialul Hangului (un indicator care precizează că drumul este închis circulației publice se află la 500 m de intersecție) spre Vîrful Crainicu (1192 m) cam 7 km, după care peste un pod succedat de o troiță se părăsește valea spre dreapta - în sensul invers al curgerii apei. Se suie cam 1 km pe un pîrîu secundar spre Muntele Palanca – de-a lungul aceluiași fantomatic DJ, pînă la schit. Dincolo de el drumul devine greu de parcurs cu o mașină mică, astfel că eu unul nu m-am aventurat – de acestă dată...

A doua constatare, schitul este în construcție. Întemeiat de deabea 10 ani, din spusele unui călugăr, este metoc al Mănăstirii Bistrița și are o obște formată din 3 – maxim 4 călugări. Este sărăcuț, văduvit de căi rutiere acceptabile precum și de enoriași cu dare de mînă. Drumul pînă la el trece peste vreo 4 poduri din care numai cel dinspre DN 15 arată a fi nou, celelalte... Unul dintre ele (vezi foto) este construit din lemn, restul unui contrafort de beton spunînd probabil povestea unui pod anterior făcut praf și pulbere de ape...

Cadrul natural nu este prea darnic, sau poate așa arăta acum în prag de iarnă. Peisajul este sec, fără elemente de spectaculozitate sau care să provoace alean. Ansamblul schitului este 70 % în construcție, inclusiv biserica centrală – struturată pe lemn. Mai există o bisericuța dar care arată nedefinit, ceva despre care este greu să spui dacă este magazie sau loc de rugăciune.

Una peste alta aici, în mod curios pentru schiturile din zonă - de obicei garnisite cu har arhitectural și stipendii suficiente, mîna unui dirijor priceput nu prea se vede.

În concluzie dacă vreodată trecînd de la Bicaz spre coada lacului vedeți la Hangu un indicator spre dreapta indicînd spre Schitul Pahomie, nu este cazul să vă obosiți, cel puțin deocamadată... Poate peste cîțiva ani va fi ceva demn de văzut acolo, deocamadată însă mai este de așteptat. Poate dacă nu ca și obiectiv turistic, merită și acum vizitat ca sit spiritual, deocamdată nu am de unde să știu.

Dacă însă simțiți impulsul de a ajuta o obște mică de călugări purtați de nevoi, ocoliți schiturile și mănăstirile mari și mergeți la Pahomie cel Mare cu inima deschisă, acolo sigur vor avea nevoie de voi și de ceea ce aveți de oferit... Din acest punct de vedere sunt sigur că o veți face acolo unde este cu adevărat nevoie să ajungeți !

P.S. Pentru cine este curios să afle cine este Pahomie cel Mare, aici pe Wiki găsiți relații.

Trimis de Qvadratvus in 21.11.11 22:19:11
Validat / Publicat: 21.11.11 23:21:12

VIZUALIZĂRI: 3845 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Qvadratvus); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Peisaj de lîngă schit. Jos se vede drumul de acces spre curtea acestuia.

• Alte impresii din această RUBRICĂ (Alte) Mănăstiri și biserici din Moldova: