ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.11.2011
  • --- F ---
    ÎNSCRIS: 06.08.09
    AUG-2011
    1 AD. + 1 COPII -- v: 14,8 ani

Aici am vazut pentru prima oara in acest circuit crestele inzapezite ale Alpilor elvetieni

.... vitralii - de suflet ...

Vezi impresii Circuit Austria-Germania-Elvetia-Italia

Drumul de la Berna spre urmatorul obiectiv turistic elvetian a fost surprinzator de frumos si de spectaculos. La un moment dat am parasit autostrada A8 si ne-am avantat pe un drum national de exceptie, insotindu-ne tablourile montane, in care maretia naturala este stapana absoluta.

Lasasem oarecum in urma marea civilizatie urbana, sofisticata, cu intreaga salba de frumuseti istorice ale Bernei si ne-am indreptat intr-un loc unde salasluieste Mama Natura in esenta pura (n-am gasit alta rima, vorba lui Mateias din celebra “ Fabula” cu Mircea Diaconu si nemuritorul Tomita Caragiu…). Mai bine zis, am cunoscut prima statiune montana elvetiana - Interlaken.

Asa cum ii zice si numele, Interlaken este “orasul dintre lacuri”, fiind situat intre lacurile Thun, in vest si Brienz in est, intr-o zona numita Bodeli, la poalele varfurilor Eiger, Monh si cel mai zvelt dintre ei, Jungfrau (fecioara, in romana), cu inaltimea ametitoare de 4158 m, ce apartin Alpilor elvetieni.

La ducere, am trecut pe langa o portiune din intinderea albastra a lacului Brienz, urmand ca la plecare sa trecem in viteza pe unul dintre malurile lacului Thun, o imensa revarsare de ape verzui-albastre, in care culmile semete ale muntilor isi privesc in tacere chipul minunat.

Autocarul ne-a debarcat intr-o parcare de langa o imensa pajiste colorata intr-un verde ireal de viu si stralucitor. Acesta este de fapt, parcul central al statiunii. Imediat in fata ochilor s-a deschis o panorama demna de toata frumusetea, prin diversitate, frumusete si coloristica. Cand am privit drept in fata, m-a izbit ceva in departare: pe albastrul cerului, la orizont, printre cladirea unui mare si impunator hotel si ceva copaci am distins deodata crestele inalte si maiestoase ale varfului cel mai inalt, Jungfrau, pudrat din plin cu zapada. Vedeam atunci pentru prima oara in acest circuit, crestele mereu inzapezite ale Alpilor. Am ramas pur si simplu vrajita in fata unui astfel de peisaj de-a dreptul magnific. Va dati seama?! Aici unde eram noi era atat de cald si bine, floricele pe campiile inverzite puternic si undeva, nu prea departe, ne priveau muntii falnici, invesmantati de-a pururi cu omatul lor alb.

Acea pajiste intinsa parca mi-a dat senzatia ca ma aflu undeva, pe o campie…dar la munte :). Si instant, Interlaken si-a scos la inaintare artileria grea: aici am asistat la un alt spectacol inedit, realizat de data aceasta de catre oameni; pe acea intindere verde am vazut cum coborau parca din imensitatea albastra, deltaplanistii curajosi ce se avantau sa zboare de pe culmile muntoase din apropierea statiunii. Am asistat la un show extrem de incitant dar si destul de periculos, tinand cont ca nu tuturor le-a iesit perfect aterizarea.

Am facut multe poze, cu zoom, fara zoom, realizand niste poze care imi sunt atat de dragi… Off! Nu ma mai satur privindu-le…Voi atasa cateva si aici.

Apoi am plecat la o plimbare strasnica prin statiune. Interlaken este una dintre cele mai vechi si populare statiuni montane din Elvetia, situata la o altitudine de 570 m fata de nivelul marii. Este practic inconjurata de munti, fie cei din imediata apropiere fie cei din departare, oricum ar fi, frumosii Alpi verzi sau vesnici albi ocrotesc aceasta mica localitate. Raul Aare serpuieste alene prin oraselul montan, creionandu-si albia in aceasta vale.

Am luat-o pe bulevardul principal, Hoheweg, de fapt, din ce-am constat eu, este singura strada mare, care strabate Interlaken de la est la vest si unde statiunea isi poarta mandra povestile si frumusetile montane. De pe strada principala se fac multe alte stradute adiacente, care duc la diferite hoteluri, pensiuni si case de oaspeti.

De oriunde te-ai uita de pe aceasta strada, poti privi peisajul fermecator al muntilor. In imediata apropiere se vad culmile muntoase mai inalte sau mai pitice, bogate in paduri cu specific alpin, printre care razbesc cu mare incredere, cateva stanci golase, ce dovedesc clar ca aici te afli in patria muntilor si ca Interlaken este doar o mica oaza de civilizatie intr-o valcea de adevarata frumusete naturala montana.

In plimbare, am constatat ca statiunea abunda in hoteluri si pensiuni moderne, cu diferite arhitecturi si stiluri, cu multe restaurante si terase viu colorate care cu toatele imbraca oraselul in veselie si bunastare elvetiana.

In Interlaken sursa principala de venit o constituie turismul, chiar daca in trecut oraselul montan s-a dezvoltat pe baza industriei textile si industria confectionarii ceasurilor.

Am observat ca statiunea are un supermarket, Migros, de unde ne-am aprovizionat si noi cu ceva dulciuri, in special ciocolate, la preturi mult mai scazute decat peste tot. Dar aici se gasesc de toate, atat produse alimentare cat si nealimentare: haine, incaltaminte pana la jucarii si reviste.

De-a lungul bulevardului, la parterul fiecarei cladiri am vazut multe buticuri cu tot felul de suveniruri, un centru de informare turistica deosebit de bine dotat, cu harti ale orasului, cu multe carti postale dar care mi s-au parut mult prea scumpe…

In Interlaken ca obiectiv turistic mai important este Muzeul de Turism. Este si normal, nu? daca statiunea traieste practic din turism si traieste excelent!

In apropierea statiunii este si Parcul Jungfrau, fostul Mystery Park, ce a fost initial un parc tematic deosebit, in care distractia este la nivel “paranormal”, incercand sa dezlege prin jocuri multe dintre misterele lumii, in special, vizitele extraterestrilor pe Pamant.

Interlaken este o destinatie de vacanta pe tot parcursul anului. Iarna este una dintre statiunile de varf din Elvetia, datorita practicarii diferitelor sporturi de iarna. Iar vara se organizeaza diverse excursii montane, in care se pot vizita pesteri, lacuri subterane, cascade intr-un peisaj de vis. Lacurile ce strajuiesc statiunea pun la dispozitia turistilor vaporase de agrement pentru croaziere de neuitat pe luciul lor intins si atat de albastru. Am vazut ca este si telecabina, care faciliteaza urcarea pe versantii muntilor.

Pentru excursii montane sunt si centre de inchiriat biciclete si localnicii folosesc acest mijloc de transport sanatos si total nepoluant intr-o zona curata, puternic ozonata.

Nicio alta statiunie din minunata Elvetie nu ofera o gama mai diversa si uimitoare de activitati sportive extreme in special pentru aventurosi. Am aflat ca Interlaken a devenit un fel de “Mecca” pentru impatimitii zborului cu parapanta sau deltaplanul, statiunea devenind un fel de loc de pelerinaj pentru cresterea la maxim a senzatiilor tari si in consecinta, a adrenalinei in stare pura, cu aruncarea de pe versantii muntosi, cu zborul planat si apoi, aterizarea la alegere, intre pamant si apa…Deci, curajosii la extrem pot in consecinta opta pentru o aterizare atat pe acea pajiste intinsa, dar si mai tare, pentru o aterizare in apele celor doua lacuri, la alegere. Ei, asta chiar ca n-am reusit sa o vedem. Stiu eu? ma gandesc, poate la o vizita viitoare?!... :))

Ca mijloace de transport in comun in Interlaken sunt autobuzele. Acestea fac curse regulate, atat prin statiune cat si spre orasele din apropiere, in special, spre Thun.

Chiar daca era vara si o vreme superba, statiunea nu mi s-a parut deloc aglomerata. Oamenii sunt pasnici, linistiti, foarte relaxati. Soferii au stilul lor de a conduce mult diferit fata de soferii nostri, doamne! ca de la cer la pamant. Acestia sunt foarte calmi si indulgenti cu pietonii. Noi, de exemplu, fiind in grup mare stil “turma”, mai mereu i-am facut pe soferi sa ne astepte sa traversam pana la ultimul si chiar am fost lasati. Aceasta este culmea bunului simt elvetian.

Oraselul asa micut cum este, cu o populatie de numai vreo 5500 de locuitori, beneficiaza de 2 statii de cale ferata: una este in est (Interlaken Ost) si cealalta este in vest (Interlaken West) , zona in care ne-am plimbat noi mai mult. De aici se poate lua trenul pentru a ajunge pe Jungfraujoch dar si dintr-o parte in alta a statiunii si chiar mai departe, fiind un nod feroviar ce leaga statiunea de multe orase elvetiene, printre care Thun, Spiez si Berna.

Cele mai strasnice si incantatoare “puneri” in scena de catre Alpii elvetieni sunt concentrate in regiunea centrala numita Bernes Oberland. O calatorie cu trenul din Interlaken spre Jungfraujoch constituie apogeul tuturor excursiilor la mare inaltime. Ce mi-as fi dorit sa iau trenul cu cremaliera si sa ajung la impresionanta altitudine de 3475 m, unde terminalul Jungfraujoch reprezinta statia de tren la cea mai mare inaltime din lume! De pe acele culmi ametitoare se pot vizita Palatul de Gheata si Terasa Sfinxului, cu o priveliste absolut “mortal” de frumoasa spre varfurile Monch si Jungfrau.

Dar noi am ramas doar la cei 570 m, in statiune si ne-am multumit sa privim din statia Interlaken West atat peisajul cat si trenurile, care, culmea s-au succedat la perioade foarte scurte. Intre timp, la terasa din micuta gara, aceasta fiind de fapt doar un peron mai lung si cam atat, bineinteles, cu o casa de bilete unde alaturi era si o statie de autobuz, am luat cu fii-mea marele nostru pranz intarziat, de la pachet – un sandvis facut de dimineata…Dar am avut timp si de un mic rasfat, delectandu-ne fiecare cu cate o gustoasa inghetata elvetiana, pe care nu am dat mai mult de 3,5 franci elvetieni.

De mentionat ca si cele doua lacuri ce imprejmuiesc localitatea, sunt folosite atat pentru agrement, dar si pentru diferite servicii de transport cu barcile pe calea apelor.

Interlaken are si un aeroport, numit chiar asa, Interlaken Airport, care deserveste atat oraselul in cauza cat si mica localitate invecinata, Matten.

Un lucru deosebit in apropierea Interlaken-ului este Jungfrau-Aletsch-Bietschhorn, ce reprezinta un sit glaciar aflat din 2001 in Patrimoniul Mondial UNESCO. Este situat ceva mai sus de orasul propriu-zis, in Alpii Bernezi. Am inteles ca acolo este un alt peisaj de poveste montana elvetiana. Ei!... si cate si mai cate alte locuri superbe o mai ascunde acest orasel?!...

Eu m-am bucurat oricum si la cate am reusit sa vad in acea mica incursiune in Interlaken, o alta destinatie de vacanta pe taramurile inepuizabile prin frumusete si inedit ale Elvetiei, pe care o recomand tuturor cu toata caldura.

Si v-am povestit si eu doar cate ceva despre statiunea “dintre lacuri”, Interlaken, doar pentru ca, precum multi altii, si eu AmFostAcolo!

Cu mult drag pentru voi, in speranta ca v-am fost de folos,

Ileana

Trimis de ileanaxperta* in 21.11.11 14:35:28
    Validat / Publicat: 21.11.11 16:46:54

VIZUALIZĂRI: 5868 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P24 Ursuletul din Interlaken..la panda :)) cu o floare!

[21.11.11 16:46:18]

Articolul a fost selectat ca MiniGhid AmFostAcolo pentru aceasta destinatie.

[21.11.11 23:28:07]

Melodia atasata se poate schimba/sterge!

ileanaxperta*AUTOR REVIEW
    [22.11.11 14:29:58]

@web si @web13, va multumesc mult de tot!

Special pt @web13: o melodie care ma face sa visez ca zbor cu parapanta de pe varful mereu alb tot mai sus, mai sus, spre imensitatea albastra...

@all, multam mult pt. aprecierile voastre! Tot binele din lume!

droniucm
    [22.11.11 14:34:47]

@ileanaxperta: Foarte frumos dna Ileana. Multumim pentru descrieri. Citesc cu mult interes rew dvs.

Poza 05 seamana oarecum cu o portiune de sosea dinspre Gura Humorului spre Campulung Moldovenesc.

Avem si noi o tara minunata dar taramurile necunoscute se pare ca ne atrag mereu.

Numai bine!

ileanaxperta*AUTOR REVIEW
    [22.11.11 16:23:20]

@droniucm, iti multumesc mult pt. apreciere si sper sa nu dezamagesc niciodata. Scriu cu o placere tot crescanda... timp sa am ca de scris sunt multe de povestit!

Ai mare dreptate, asa este, avem o tara minunata si multe portiuni din Elvetia salbatica mi-a amintit de tara noastra... in special deTransalpina pe care eu am vazut-o doar din cateva colaje de pe youtube. Seamana mult cu Fluelapass...

Eu nu am posibilitatea de a vedea lumea decat cu autocarul, nevand masina personala. Sa dau banii pe tren pt. a vedea atat de multe in tara cate le vad in afara, sunt sigura ca-ti dai seama cat m-ar costa.

Dar uite cum abia anul trecut, in vara, am reusit sa ajung pt. prima oara (si cred ca si singura) in Maramuresul meu atat de frumos si cu totul special si sa vad si minunatiile pe care le are inconfundabila Bucovina... si cum?! tot cu autocarul. Am si scris impresii si din acel circuit prin Romania si inca mai am de scris...

"Taramurile" straine ma atrag mai mult pt ca sunt, cel putin pt. mine mult mai accesibile dtpdv... atat ca raport pret/calitate cat si ca accesibilitate... dar si curiozitate. Oricum, nu as da cu nimic inapoi de la o strasnica excursie in tara mea. Si o fac de cate ori mi se iveste vreo ocazie!

Numai bine si vacante de vis oriunde si oricand!

droniucm
    [22.11.11 16:30:26]

@ileanaxperta: Draga Ileana din fericire eu am facut Transalpina si o recomand tuturor, am prins si vreme buna. O sa imi fac timp sa caut in calculator pozele sa imi scriu si eu impresiile. Daca ai vreodata posibilitatea sa te duci sa faci acest "circuit". Este extraordinar!

Da, ne mana si pe noi curiozitatea sa vedem tari straine. Ne-am cam "infranat" din cauza ca avem un copilas mic de 4,5 ani. Tot incercam sa plecam sa facem un tur Germania, Austria, Spania, etc si nu reusim. Mereu se ivesc probleme, unele foarte grave dar am tinut capul sus si am trecut peste ele (multumim lui dzeu).

Imi place felul in care ne descrii locurile pe unde ai fost, cred ca esti o persoana care seamana foarte mult cu mine: adica volubila...

Mai vorbim zilele urmatoare, acum trebuie sa plec spre casa. Numai bine Ileana!

droniucm, ileanaxperta*
    Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Interlaken și împrejurimile: