ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.11.2011
DIN: Ploiesti
ÎNSCRIS: 22.04.10
AUG-2011

Inima Reginei Maria a Romaniei

Cred ca sunt putini cei care stiu ca Branul a gazduit timp de 28 de ani, inima Reginei Maria a Romaniei. Trebuie sa recunosc ca pana acum cateva luni nici eu nu stiam acest lucru dar cu ocazia unei plimbari in zona, am aflat.

La distanta de doua curbe de la intrarea catre castelul Bran se gaseste un podet de lemn peste raul din localitate, care conduce intr-o poienita chiar la "zidurile vamii". Aici am intrat din dorinta de a face o poza castelului dintr-un unghi cat mai bun. Undeva printre copaci, ceva mai sus pe o panta, imi atrage atentia un monument. Ma apropii, urc scarile care conduceau catre locul respectiv si acolo, intr-o scobitura in munte inchisa cu un grilaj, se afla un cufar din piatra. Placuta de pe perete inscriptionata cu "Aici a fost depusa in 1940, inima Reginei Maria a Romaniei" m-a edificat cu privire la semnificatia monumentului. Dupa vreo doua - trei poze facute, cobor si intalnesc un padurar din zona. Ii adresez cateva intrebari legate de originea cufarului iar acesta pare bucuros sa-mi povesteasca toata istoria locului.

Regina Maria, mai cunoscuta si ca "mama eroina" sau "mama ranitilor" pentru actiunile sale din timpul Primului Razboi Mondial, se atasase foarte mult de Bran si Balcic, declarand ca "Balcicul si Branul sunt casele mele de vis, inima mea". Inainte de moartea sa survenita in 1938, Regina Maria si-a exprimat dorinta de a fi ingropata la Curtea de Arges impreuna cu ceilalti membri ai familiei iar inima sa-i fie dusa la Balcic.

In anul 1940, Romania pierde Cadrilaterul in favoarea Bulgariei iar inima Reginei este luata de la Balcic si mutata la Bran, intr-un lacas special facut in preajma castelului. Inima a fost pusa intr-o caseta de argint, acesta introdusa intr-o alta caseta de aur incrustata cu pietre pretioase si impreuna puse intr-un cufar din piatra. Padurarul isi amintea ca in copilaria sa, inima nu era nici inchisa si nici pazita iar el impreuna cu alti copii se jucau acolo insa nimeni nu a indraznit sa strice amintirea Reginei Maria.

In 1968 insa, odata cu venirea la putere a comunistilor, acestia sparg cufarul si iau casetele ce contineau inima Reginei sub pretextul ca acum fac parte din patrimoniul national.

Regele Mihai a revendicat inima in 2006, solicitand ca aceasta sa fie mutata inapoi la Bran insa autoritatile romane nu au fost de acord datorita situatiei juridice incerte a castelului la vremea respectiva. Castelul a fost retrocedat mostenitorilor printesei Ileana insa inima nu a fost inapoiata inca.

Cei care vor sa viziteze locul trebuie sa stie ca nu exista niciun indicator sau semnalizare din pacate, insa e foarte usor de gasit. Imediat dupa castelul Bran, chiar pe soseaua principala pana in zidurile muzeului Vamii se gaseste un podet de lemn peste rau, care leaga soseaua de poiana respectiva. Aici se observa in peretele muntelui o scorbura cu gratii si niste scari ce urca intr-acolo. Atat gratiile cat si cufarul din piatra, poarta semnul ordinului "Crucea Reginei Maria" care aduce aminte de faptele sale pe front.

Dupa ce a fost luata in mod abuziv de la Bran, inima a fost scoasa din casetele care o adaposteau si pusa intr-o cutie la Muzeul National de Istorie. Casetele au fost trecute in patrimoniul statului iar inima acum poate fi vizitata la muzeu. Se spune ca din inima nu a mai ramas decat carpa patata care o invelea, asta datorita multiplelor mutari si a lipsei de interes asupra modalitatilor eficiente de conservare. Localnicii comemoreaza anual inima Reginei prin depuneri de flori si coroane la locul mormantului.

Trimis de cristi46 in 19.11.11 01:57:53
Validat / Publicat: 19.11.11 07:46:51
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BRAN.

VIZUALIZĂRI: 2815 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cristi46); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Monumentul vazut de la baza muntelui.

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[19.11.11 09:36:28]

Mulţumesc!

ela7
[19.11.11 14:23:35]

Felicitari! Multumim mult. Desi stiam toate acestea, si aproximativ unde e acel loc, nu am catadicsit sa-l caut niciodata... Poate pentru ca mi s-a parut prea complicat?!?! Daca nu era niciun indicator, care sa ma "traga de maneca" spre el!... E bine cand cineva ne aduce in fata cate putina istorie.

Felicitari si branenilor, care au iubit-o pe Regina Maria si care si-au invatat si copiii si nepotii sa-i cinsteasca memoria! Referitor la faptul ca nu e semnalizat locul respectiv, nu pot spune decat ca este o alta dovada de ignoranta a celor care "fac" Turismul in RO. Stam sa cheltuim milioane de euro pe brand-uri cu frunze (!), in loc sa facem investitii minore, dar care sa "scoata-n fata" ceea ce avem valoros! Poate, totusi, branenii nu ar trebui sa mai astepte ceva facut de "ai de sus", ci ar trebui sa faca ei niste indicatoare. Oare o costa-o mult pe Primaria Bran???

ela7
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă zona Bran: