ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.11.2011

La Mamaia-n 4 stele

Iaca plec si eu la mare

cu copiii din dotare

intr-o joi de dimineata

fara nori, si fara ceata

Dup-un drum de 4 ore

fara daune majore

in buget si portofel

ajungem pe la hotel

Facuseram rezervare

si-asteptam o zi cu soare

pretul mare, de bastani

300 de gologani.

La parter o camaruta

chiar curata si draguta

patul mare, spatiu mult

tot ce-i bun pentru-n adult.

Frigider cu minibar

prezervative-n sertar

un LCD pe perete

si fotolii cu burete.

Baia mare si curata

lumina era stricata

ca sa se aprinda becul

trebuia s-arunc cu cercul

Sapun, casca, gel de dus

papuci si halat de plus

in balcon multe ghivece

mama, ce mai frumusete!!!

Peisajul, de belea

luna-n lac se oglindea

iarba verde nu te lasa

sa mai pleci de la terasa

In pretul deja platit

mic dejun noi am servit

omlete si iaurtele,

lapte, ceai, chiar si cafele

Personalul foarte-amabil

nu-l vazuram pe contabil

care ne-a taiat factura

de ni s-a inclestat gura

un copil a spart o vaza

la ceas de dupa-amiaza

si-am platit un pret, mai frate...

de ne-a dat pe toti pe spate

am dat vre'opsute de mii

care mai aveti copii

sa stati nene linistiti

la mare sa nu veniti

Ca e mult de mers, mai frate

la plaja-n vecinatate

trebuia sa trec soseaua

agitind de zor nuiaua

Pina ajungeai la apa

trecea dimineata toata

apoi soarele te-ardea

vai de chelicica ta...

Intr-o seara-am prins o nunta

era veselie multa

eleganta de-ti lua ochii

domni in fracuri, doamne-n rochii

Niste miri, frumosi de pica

el in brate o ridica

o saruta apasat

bucuros ca-l vrea barbat.

Cam atita cu hotelu'

ne-a chelit si portofelu'

dar sejuru-a fost frumos

si la dus si la intors.

Pune mina si ma-ntreaba

daca-ti amintesti in graba

sa imi pui vreo intrebare

de parcare, de cazare.

Am sa 'nchei reviu-u' aici

pentru cei mai buni amici

un pupic pe cheliuta

si pe botul de maimuta!!!

Nea Ilie, fii atent

Adri

Trimis de adri-nico in 18.11.11 20:40:09
Validat / Publicat: 18.11.11 21:49:29

VIZUALIZĂRI: 3024 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 un pitic la Gociman,cel mai grasunel bulan..
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20900 PMA (din 23 voturi)
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 33.00 EUR pe cameră

adri-nico [18.11.11 22:03:07] »

Draga webmaster,

Pentru ca sint chioara la ora asta si nu vad unde este butonul EDIT, te rog sa faci o corectura mai sus

"eleganta de-ti lua ochii"

Adri

webmaster15 [18.11.11 22:15:38] »

Rezolvat!

Pe de alta parte, butonul EDIT este disponibil doar pana la validarea review-ului. In cazul tau, validarea a avut loc dupa dupa 1 ora, 09 minute si 20 secunde de la postarea review-ului

adri-nico [18.11.11 22:17:30] »

Multumesc! Insa domnii colegi de pe AFA mi-au intunecat mintile spunindu-mi ca e un buton EDIt si dupa. Eu am descoperit ca exista doar la ecou.

Vedeti, mai?!

webmaster15 [18.11.11 22:22:53] »

Si cel de la ecouri exista pentru X minute. Nimic in viata, nu-i vesnic, nu-i asa?

adri-nico [18.11.11 22:24:52] »

ai dreptate, dar parca e mai bine-asa... cine stie daca n-am muri de plictiseala cu "vesnicia" linga noi...

neimportant [18.11.11 22:41:45] »

Cand te duci la patru stele,

N-ai scapat si de belele.

Ala mic te baga-n criza?

Vazele sa stea-n valiza!

Tare v-ati mai chinuit

Cu bronzatul pe la plaja,

Marea v-a cam "argasit",

V-a lasat porfeul "coaja".

adri-nico [18.11.11 23:00:31] »

Zapacitu, ce sa fac?

Nu la vaze protectoare

Plaja nu prea am facut

Ca de febra-a suferit

Ala mic cu dintisorii,

Ma treceau cam toti fiorii

Cind il vedeam suferind

Suspinind si gingurind

Fata a mincat shaorma

Si a cam busit-o voma

Aerul conditionat,

Peste zi, el ne-a salvat!!!

santana* [19.11.11 01:16:40] »

Cerem pe această cale să se închidă magazinele de etnobotanice şi din Buzău! Rimează?

maria55 † [19.11.11 06:13:23] »

@santana: esti de belea!!!

dorgo [19.11.11 08:28:54] »

@Santana, ce-ai cu tinerii, nu fii rau /Ce-ai cu etnobotanicele din Buzau /E-o afacere juvenila atat de buna /Incat ar merge vanzarea lor chiar si pe Luna /Si-apoi tinerii de azi, ce nu prea au viitor, nici prezent decat trecut/ Au nevoie si ei de vise cu palmieri, valuri, peisaje exotice/ Cu insule cum vezi numai pe AFA sau pe la tropice /Unde sa mearga ei in loazir; Hai sa fim seriosi/ Unde sa faca buzoinenii vacanta, la Vulcanii noroiosi? /La mare, la Trei Paduchi langa Mamaia /Sau la galagioasa Vama foarte veche? /Sau printre VIP-uri sa coboare cu punga la Sinaia? /Turismul la noi se face numai dupa ureche /BTT-ul UTC-istilor a sucombat de mult /Tinerii nostri sunt cei mai marginalizati turisti /Plini de entuziasm in vise dar in realitate tristi/ Unde sunteti voi "statiuni ale tineretului" zamislite de comunisti?

(BTT=Biroul de Turism pentru Tineret)

adri-nico [19.11.11 08:54:44] »

Buna dimineata domnule Dorgo,

De ce credeti ca tinerii din Buzau nu au unde sa isi faca vacantele? Chiar credeti ca pozele mele sint copiate de prin reviste (cum fac altii... nu dau nume) ? Eu nu am "frecventat" hotelul Trei Paduchi de la marea noastra. Avem hoteluri foarte frumoase, foarte bine administrate si cu personal pregatit, pe litoralul romanesc. Dar am ales sa vad si alte mari... si chiar oceane pentru ca imi place sa imi "hranesc amintirile". Eu cu astea am ales sa ramin, cu amintiri frumoase din toata lumea.

Consider ca in ceea ce priveste tineretul "crud" si sansele acestuia de a fi turist in Romania sau... pe vreun mal al Senei, principalul vinovat este parintele ce si-a "baut " mintile cu etnobotanice (chiar daca nu stia ce-s alea).

Ati fost vreodata la Vulcanii Noroiosi sa vedeti ce "tarim rupt de pe luna" e in zona noastra? Daca era vulcanul Etna in Buzau, si Noroiosii nostri in Sicilia, tot asa in deridere luati locurile noastre?

Iar despre Vama Veche nu pot face nici un comentariu, atita timp cit nici macar nu am vrut sa cobor din masina printre "etnobotanistii" aia, dar locul cred ca este frumos si multi au amintiri placute chiar si de la Vama Veche.

O zi cit mai placuta! (pe oricare mal v-ati afla)

cosminap [19.11.11 12:30:00] »

Mie mi-a placut review-ul! Un vot de la mine!

adri-nico [19.11.11 12:31:43] »

@cosminap:

multumesc, draga mea. le-a placut si altora, chiar daca s-au abtinut sa isi exprime vorbele sau voturile.

Urmeaza pe teava unul... "cald"

cosminap [19.11.11 13:01:43] »

@adri-nico: Atunci astept... pe ceata asta... ceva "cald"! Da' sa fie tot in versuri! O zi buna!

adri-nico [19.11.11 13:03:42] »

pai nu l-am scris in versuri, de frica sa nu inchida astia 'magazinele de vise' din capul meu... dar daca asta e dorinta publicului, am s-o fac... si-n versuri, ca are balta peste (si eu tolba plina de excursii)

dorgo [19.11.11 14:29:22] »

@adri-nico...

Buna dupa masa!

Tocmai vin de la SPA Sangeorgiu de Mures.

AU REDUS LA 25 de lei biletu' fratilor!! si la SPA erau, intre orele 9,30 si 13, doar 32 de persoane la 50 de sezloange!!

SPA-ul era pierdut rau in ceata astazi, nu l-am gasit decat cu GPS-ul nazal. SPA-ul e in partea opusa a Combinatului chimic, deci acolo unde miroase mai putin a amoniac, il gasiti... E-a 3-a zi de bai, ma duc pentru adri-nalina ce ti-o da miscarea si ca sa scot etno-nico-tina din mine. La sauna, mi-a iesit toata prin piele nici nu mai stiai ce era pe-acolo, fum sau aburi dar lumea se simtea bine, parca toti aveau ochi de sticla si revereau zambind. Noroc ca am stergator de aburi la ochelari si am gasit iesirea, dupa ce-am luat in brate jumatate din clientii din sauna, adica pe cei care nu mi-au pus piedica neintentionat.

Nico, nu te-ai prins!... nu stiu cati ani ai... dar prin anii 1970-80, poate ca inca nu erai pe lume, pe lumea asta erau 2 statiuni facute expré pentru tinerii romani... eu, fiind tocilar mare, prindeam mereu cu BTT-ul nostru studentesc cate un bilet gratis la munte sau la mare... Busteniu si Costinestiu era NUMA al nost'... dar din pacate n-a ramas si al vostru, al urmasilor si urmasii urmasilor vostri in veacul vecilor... nu! voi tinerii n-aveti decat Vama Veche, (unde priciul in camere comune cu placaj in loc de geam costa 10 lei) unde se duc si baietii mei la VAMAFEST an de an, loc in care e cea mai mare concentratie de bere pa cap de tanar si de uree pe metru patrat de nisip...

In concluzie, dpdv al turismului pt tineret, pe vremea mea, era ceva mai bine... era chiar gratis, in cuvantul "gratis" erau cuprinse transportul+cazarea+masa...

Am scris un rw despre Busteni nu demult si altul despre vulcanii noroiosi din Buzau si Berca, demult... si inca vreo doua despre SPA Sangeorgiu de Mures...

"La Trei Paduchi", nu e nici un hotel, e porecla unei plaje pe care se face nudism, din cate-mi amintesc e dincolo de vaporul esuat de la Costinesti...

Numa' bine!

adri-nico [19.11.11 14:46:00] »

mai domn' dorgo,

Ce sa spun? ma bucur pentru 'mneatale ca ti-ai dus batrinetile la SPA si ca ai apucat sa imbratisezi nitele corpuri, chiar si numai din greseala. sper ca macar unele sa fi fost si cu fata... nu numai pe la spate.

taman pe la inceputul anilor 70 m-a adus mama pe lume, din greseala, ca o alerga careva prin gradina si... m-a tinut cam mult la incubator pina sa ma declare apta pentru viata. (d'aia imi place mie la tropice)

Asa ca ma simt destul de tinara pentru Busteni si Vama veche, dar destul de batrina pentru ureea din nisip. N-ai vazut 'mneatale ca mie imi place opereta? de ce boala imi jignesti d'orgo-liul acilea? Ce sa cat eu la VAMAFEST, bre? Ce, aia "e ' de la scoala de surzi?

ai noroc ca-s fata de gasca... si nu ma supar.

O sa ma duc sa vaz ce-ai zis despre Vulcanii mei.

Djbobo* [21.11.11 18:13:22] »

Execelent! 900pma si de la mine!

dogvl78 [22.11.11 00:57:08] »

@adri-nico: sa-ti traiasca copchii, ca tare frumosi is

adri-nico, cosminap, Djbobo*, dogvl78, dorgo, maria55, neimportant
    Alte impresii din această RUBRICĂGG Gociman Hotel: