ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.11.2011
ÎNSCRIS: 03.09.11
MAY-2006
2 AD. + 2 COPII

1 Mai la Meledic

Review in cinstea lui "nea Ilie si gasca lui"

La rugamintea lui Nea Ilie, de a-i sugera un loc unde sa isi duca "gasca", m-am gindit sa scriu despre o escapada la Meledic, localitate aflata in judetul Buzau.

Am facut rezervarea la numarul de telefon gasit pe un site pe internet si am plecat acolo la ceasurile inserarii. Nu e chiar asa mare distanta si nefiind o soferita, nu va pot spune despre calitatea drumurilor, decit despre injuraturile iubitului meu, care, una -doua, isi baga cite ceva cind "fundul masinii" se lovea de vreun bolovan. Se dadea furios jos din masina si cerceta "zepelinu' " sa nu cumva sa ii pice coada (toba de esapament).

Ajungem la pensiune dupa ce ne invirtim nitel. Peisajul in zona foarte frumos, asa ca ne-a luat din "greata" urcusului. Imediat ne luam camera imprimire, debarcam bagajele, le ducem la etaj, ca acolo era situata. 2 paturi si un frig de crapau pietrele . Am iesit pe-afara sa vedem lacul, dar s-a inserat devreme si n-am apucat sa facem cine stie ce poze. Vine ora de culcare, bag copiii in pat cu treningurile pe ei, ba le dau si o caciula pe cap. Noi, adultii, luam pozitia linguritelor... si nu ne-am miscat vreun oscior toata noaptea, caci dimineata ne pipaiam sa vedem daca avem bruma la gura. Ne clantaneau dintii sub paturi. niciodata nu am plecat in vreo vacanta in care sa dorm imbracata si invelita pina in git... dar acolo s-a intimplat. Nu mai tin minte ce ne-a zis stapina pensiunii despre caldura. Ca nu mai era sezonul, sau ceva de genul. Cert e ca nu ne-a dat nici macar un resou sa ne dezmortim buzele.

Masa nu era inclusa in pretul de cazare. Pensiunea avea in dotare toate facilitatile la bucatarie, inclusiv o sala de mese in care mincai vrind-nevrind de clantanitul dintilor.

Incropesc un mic dejun cu merindele aduse in desaga si ne apucam de colindat pe coaste. Am fost la tabara de sculptura, ne-am pozat cu aproape toate statuile din lemn de pe acolo, numai ca batea un vint de ne zbura.

Curtea pensiunii era foarte mare, am jucat volei, sah si alte jocuri, insa numai in secundele cind soarele isi facea aparitia pe cer. Cind intra in nori, ne bagam miinile in buzunare, ne indesam caciulile pe cap si asteptam cuminti o alta tura de 'ultraviolete. '

Pe la ora amiezei am incins un gratar in curte, am fript niste mici si alte 'bucatele' aduse de la hipermarket si ne-am delectat cu o masa in curte. Inauntru era mai frig decit afara. Dupa masa ne-am dezmortit oasele la muntele de sare. Am facut o plimbare in jurul Lacului Meledic, despre care am auzit o legenda cum ca acela ar mai fi numit si Lacul Fara Fund.

Reintorsi la pensiune, ne-am facut bagajele si ne-am carabanit spre casa pentru ca muschii mei devenisera casanti de atita incordare.

In concluzie:

-peisajul superb

-vila curata

-bucatarie dotata

-gazdele destul de amabile

Despre bai nu imi aduc aminte daca erau in camera sau pe hol. Cred ca nu le-am folosit in acea noapte.

Recomand aceasta pensiune ca e mai mult ca sigur ca intre timp sa isi fi rezolvat problema cu centrala.

Vacante frumoase!

Trimis de adri-nico in 16.11.11 21:34:17
Validat / Publicat: 16.11.11 22:37:29

VIZUALIZĂRI: 3741 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P02 in cladirea din dreapta era bucataria si sala de mese.
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

[16.11.11 21:39:00]

Conform Regulamentului, articolele despre sejururi mai vechi de 3 ani sunt publicate fara puncte standard. Se poata insa vota simbolic +/-1.

[16.11.11 21:41:42]

Stai linistit ca daca vroiam puncte, puteam sa schimb data. Multumesc de instiintare, oricum.

Adriana

alinaro
[16.11.11 22:48:52]

Adriana, mi-ai adus aminte de sejurul meu de la Baile Herculane, Craciunul din '97 sau '98. Am fost cazati la unul din hotelurile alea inalte, nu-i mai stiu numele. Cu bilete de studenti, adica moca, de la Ministerul Invatamantului, ca dansam la un festival de folclor. Unul dintre colegi a reusit sa fure un resou de prin culise si il bagam cu randul in camere. Chiar si asa, am dormit cu gecile/hainele de iarna pe noi, si cu bocancii-n picioare. Dar de, aveam 20 de ani, si asta era un motiv in plus sa ne mai si incalzim intre noi

Noapte buna!

[17.11.11 08:24:12]

@adri-nico

Preciosa, eu cred că nea Ilie va fi cam dezamăgit având în vedere penuria de informaţii după care se ghidează un om al muncii atunci când îşi alege o destinaţie pentru vacanţă sau pentru petrecerea câtorva zile libere la sfârşit de săptămână.

Nu ne-ai spus cum se ajunge la Meledic, pe unde e situata aceasta localitate, dacă e şosea nationala, judeteană sau un simplu drum forestier - după înjurăturile iubitului se pare că ultima variantă este cea corectă -, nu ne-ai spus cât a costat cazarea, nu mai ţii minte nici măcar dacă baia era "la comun" sau dacă fiecare cameră avea baia ei proprie. Chiar nu aţi folosit baia? Cum de aţi reuşit performanţa asta?

Am aflat, în schimb, că în cameră era un frig de îngheţau poponeţele iar în curte se putea juca şah. Pe grătar, cumva, ca să nu îngheţe nici mâinile jucătorilor şi nici piesele?

Ce folos că peisajul e superb dacă noaptea trebuie să foloseşti "lingura", "furculiţa" sau "polonicul" ca să te încălzeşti şi să te poţi odihni.

Eu îţi doresc vacanţe mult mai plăcute de acum încolo şi aştept noi impresii despre locurile pe unde ai fost.

Cu simpatie,

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][4 voturi]
[17.11.11 09:56:47]

Draga domnule Flavius,

Nea Ilie sa puna mina sa caute pe internet, deoarece timpul a trecut si drumul poate ca s-a asfaltat intre timp. Locatia e in judetul Buzau. Eu, daca am fost cu iubitul, ochii mei au fost indreptati doar spre el, nu la bornele kilometrice de pe sosea. Din cind in cind mai iesea din mutenie cu injuraturile de rigoare si imi amintesc cu siguranta ca ultima parte a drumului a fost foarte accidentata.

Cazarea a fost achitata de iubitul meu si nu m-a interesat pretul. Nu stiam atunci ca cineva de pe aFa va avea nevoie de aceste detalii, mai ales ca preturile s-or fi schimbat si ele intre timp.

Stiu ca pentru a urca in camera foloseam o scara de interior, din lemn, holurile erau cu lambriu din lemn, foarte recent facute. Totul parea foarte nou. Chiar nu am folosit baia deoarece frigul pe care l-am simtit nu ne-a dat voie sa ne scoatem tricourile din pantaloni ca sa nu pierdem energia termica acumulata de la caratul bagajelor.

Ca sa te incalzesti, probabil ca matale si nea Ilie, veti folosi altceva decit pozitia linguritelor (unul cu spatele la celalalt, imbratisati). O sticla mare de palinca din zona voastra.

La mine a contat peisajul. Dealuri inverzite, floricele de cimp, munti si coclauri de sare, lacul intins pentru care iti trebuia o ora sa ii faci inconjorul. Poti pescui daca ai momeala in dotaree... si scule, bineinteles.

La mine asta e vacanta... nu niste camere luxoase care nu imi folosesc la nimic daca deschid geamul si ma uit in peretele vreunei cladiri.

O sa va scriu si din alte locuri mai confortabile.

Acum, sincer, poate ca au avut oamenii aia o problema, pensiunea abia era data in folosinta, dar amabilitatea gazdelor si peisajele incojuratoare merita sa va faca sa nu ocoliti acele locuri.

Numai bine!!!

[17.11.11 10:16:49]

@adri-nico

Preciosa, nu trebuie sa te superi. Tu ai dedicat acest review lui nea Ilie, nu eu. Nu vad de ce ar trebui sa dorm eu cu dumnealui in pat din moment ce e prietenul tau.

Inteleg ca pe tine nu te-a interesat pretul dar pe site-ul asta mai citesc si ''iubitii', adica aia care deconteaza facturile, nu doar ''iubitele'', adica cele care admira peisajul.

Nu cred ca am amintit ceva despre faptul ca nu ar fi fost lux in camera. Consider ca faptul de a avea caldura intr-o pensiune, in secolul 21, intr-o tara din Uniunea Europeana, nu poate fi considerat un lux ci un lucru de bun simt.

Eu te iubesc in continuare,

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][3 voturi]
gheisa
[17.11.11 10:31:29]

@adri-nico: eu zic sa mai faci o vizita la pensiunea in cauza si sa il duci si pe Flaviu sa se convinga ca intre timp conditiile s-au mai imbunatatit, sa vada unde e baia, cum e drumul... Doar asa puteti da niste informatii care sa ajute intregii comunitati AFA, nu doar unui domn caruia ai dedicat rw tau . Astept urmatorul rw de la aceeasi pensiune.

S.D. Sunt minora, da ma lasa mama sa citesc si rw de-alea. Si zic sa revenim la subiectul turistic- care este. Nu inteleg de ce imediat cand pun ecou trebuie sa intervina sa(n)tana sa comenteze! Fara off-topic, va rog!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
[17.11.11 10:37:03]

Pe site-ul pensiunii apare că au duşurile pe hol!

[17.11.11 13:10:57]

Draga Flavius,

Nu ai inteles bine. Poate ca exprimarea mea confuza te-a lasat sa deduci ca ti-am sugerat ca tu si nea Ilie sa va incalziti impreuna in pozitia linguriltelor.

In privinta pretului, ti-am mai spus ca nu ar fi fost relevant la momentul de fata, avind in vedere ca toate s-au scumpit. cred ca in jur de 50 lei/camera/noapte.

"Iubitii" trebuie sa se documenteze pe site-urile specializate, nu sa se uite in gura mea...

Vacante calduroase pentru secolul 21!

motaneata
[17.11.11 14:19:50]

Tovarase Flavius,

De data asta nu aveti dreptate. In U. E. exista unele pensiuni in care caldura este chiar interzisa. Acum doi ani, de exemplu, am fost de Craciun in Laponia. Cand ni s-a dat cheia de la igloo, ni s-a spus sa nu cumva sa facem focul, pentru ca e posibil sa se aprinda acoperisul (sau sa se topeasca, nu-mi mai amintesc exact). Am patit exact ca @adri-nico:

… nu ne-a dat nici macar un resou sa ne dezmortim buzele.

Le-am dezmortit, pana la urma, cu votca finlandeza (ceea ce va doresc si dvs.).

@adri-nico,

vazand poza 10, pot sa spun: esti taaare zglobie! Chiar nu-mi vine sa cred ca te-ai declarat multumita doar cu “admirarea peisajului’. Ce nu inteleg, ca si colegul Flavius, chiar nu ati avut nevoie de baie? Eu zic ca este strict necesara, mai ales cand folosesti

momeala in dotaree... si scule, bineinteles.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][3 voturi]
[17.11.11 14:30:46]

Mai dara, Motaneata,

Sint zglobie de felul meu si din multe vacante am venit fara piele pe alocuri...

De baie nu am avut nevoie. Sigur NU am facut vreun dush in noaptea aia. De acasa am plecat curati, ca sintem cam la o ora distanta de Meledic, iar de transpirat nu am avut cum, ca la frigul care a pus stapinire pe noi, glandele sudoripare nu mai functionau.

Daca va intereseaza anume pentru nevoile fiziologice, stau foarte bine la capitolul rinichi. Lasind gluma laoparte, zau ca nu imi adeuc aminte de nici o incapare de baie. Ce, vreti sa va mint?

Peisajul face toti banii. Baie si pereti (inclusiv caldura) aveam si noi acasa. Am iesit sa luam aer sarat!!!

Mincarea a fost buna deoarece sint o desavirsita bucatareasa iar hipermarketul de la iesirea din Buzau mi-a oferit sansa sa putem procura toate bunatatile pe care le preferam noi si copiii. Nu am dus lipsa de nimic, in afara caldurii.

Va pup!

[17.11.11 21:12:13]

Lu'Nea Ilie, ibidem...

Senzatiile tari din Meledic

Lui Nea Ilie amu i le dedic.

Is ferm convinsa si-i predic,

Ca dup-o zi aci il vad la medic.

Macao, bridge si alte jocuri

Inveseli-vor toti petrecaretii,

Stropind cu-n snaps mai pe alocuri,

Uita-vor toate "frigurile" vietii.

Papica din traistuta e regula de baza,

Chiar daca glanda-mi saliveaza dup-o varza

Calita, cu kaizer mult, carnati s-afumatura,

Eu zic mersi de mici, pe langa lac cand dau o tura.

Z.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
[17.11.11 21:14:54]

hahaha! M-ai facut sa rid!!!

[17.11.11 21:16:23]

Ridendo castigat mores.

[17.11.11 21:48:21]

ia sa vad cum iese povestea mea in versuri:

Era o zi de mai, pe inserat

cind cu bagajul am plecat

spre statiunea Meledic

cu totii'n grup, cu mare si cu mic...

Ajunsi acolo pe la ceas de seara,

depozitam bucatele-n camara

facem si-o tura printre dealuri

sa admiram cele de sare, maluri

In camera ne-ntimpina un ger cumplit

care de-a dreptu-n fata ne-a izbit

ne-mbratisam si dirdiim sub plapumioara

si ne-ncalzim cu foc din inimioara.

In zorii zilei admiram statui

si pe coclauri noi zburdam hai-hui

apoi la lac am dat o tura

in graba mare si alergatura

In curte pe la soare ne-asezam

cu totii veseli sah si volei ne jucam

repede vine pofta de gratar

si-ngramadim carnitele pe jar

Ne ospatam de prinz pe saturate

uitindu-ne la razele indepartate

dupa aceea ne-am facut bagajul

si am plecat sa vizitam Barajul

Pe seara am ajuns din nou acas'

de ne-am iubit in timpul ce-a ramas

si cam asa a fost povestea noastra

pe care v-am instorisit-o dumneavoastra!!!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][4 voturi]
[17.11.11 21:51:27]

Zăpăcitule, unde umbli, frate, taman acum când avem mare nevoie de tine? Ai plătit cotizaţiile degeaba în ultima vreme... Tu chiar vrei să te excludem din sindicat?

[17.11.11 22:08:09]

"Trebi" urgente mi-au indemnat pasii catre alte meleaguri, straine de cele natale, insa iubirea de "mosie" (sindicatu', afa, etc.) m-au adus la matca. Inca vreo doua-trei rataciri, fie-mi iertate si promit ca ma statornicesc.

Ca sa nu o dau off-topic, adr-nico, ai versurile faine, ai putea incerca numa d'astea cand compui impresiile, proza e desueta.

Cu stima,

Z.

[17.11.11 22:18:08]

Ce e, oameni buni, aici? TarafTV?

[17.11.11 22:21:12]

Ai ureche muzicala, Canaf e mic copil...

dananecula CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[17.11.11 22:23:45]

@adri-nico vreau sa-ti zic

Povestea ta la Meledic

Chiar m-a amuzat un pic,

M-a distrat nevoie mare

Ca-n versuri suna mult mai tare!

M-a bine dispus in fapt de seara

Si vreau sa te felicit bunaoara,

Caci stilul tau de-a povesti asa haios

Aduce zambete, deci este de folos,

Iara review-ul este mult mai valoros.

Felicitari si la cat mai multe impresii in versuri!

urjanclaudiu CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[18.11.11 11:39:50]

Lasand deoparte tot ce s-a scris pana acum, tin sa vin si eu cu o remarca.

Denumirea de "Lacul fara fund" este atribuita mai multor lacuri din tara noastra iar numarul acestora tot creste de la an la an. Apare din senin o alta legenda si... gata. Din cate stiu eu, "oficialul" lac fara fund este Lacul Vulturilor din muntii Siriului, mai exact de pe Malaia.

[18.11.11 12:02:43]

@claudiu,

E foarte posibil ca sa ai dreptate, insa eu nu m-am documentat despre legendele acestor locuri. Nu prea am avut pe cine sa intreb, la momentul vizitei mele acolo.

Cred ca "batrinii satului" ar avea multe de povestit referitor la legendele stravechi. Pe coclaurile alea nu am intilnit pe nimeni.

De asemenea, legende sint si despre Lacut vulturilor sau Focul Viu, tot din zona Buzaului.

La fel si la Cascada de la 14 Scaune, cind un haiduc urmarit de dusmani, s-a ascuns sub perdeaua de apa a cascadei si astfel si-a salvat viata, acestia pierzindu-i urma.

urjanclaudiu CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[18.11.11 12:39:31]

Legendele au farmecul lor si fara ele multe locuri poate si-ar pierde din "frumusete". Mie unul imi plac foarte mult si cunosc si legenda Lacului Vulturilor si pe cea de la cascada din amonte de cabana 14 Scaune. Defapt, cascada se numeste Pruncea sau (multi ii spun si) Casoca dupa numele raului ale carui ape formeaza aceasta cadere. AmFostAcolo si pot spune ca mi-au placut acele meleaguri.

motaneata
[18.11.11 13:28:35]

Adri-nico, vreau să-ţi spui,

La Meledic cand te sui,

Ia cu tine un reşău,

Că e frig de la Buzău.

Este frig şi n-ai căldură,

Îţi tremură limba in gură,

Este frig şi nu ai foc,

Nici la tălpi, nici la mijloc.

Sub pături ne clănţăneau dinţii,

Şi înjuram de toti sfinţii,

Spate-n spate, linguriţe,

Polonice, furculiţe.

Pe la miezul nopţii vere,

Vezica dreptate-şi cere.

Durerea te înconvoaie,

Nu mai ştii drumul la baie.

Dar ce naiba, toţi adulţii

Se mai duc şi-n fundul curţii,

Te apropii de-o ferigă,

Auzi lupii cum te strigă.

Şi vii fuga iar in pat,

Cu un gand nu prea curat,

Că acuma eşti in stare,

Cu momeala din dotare,

Să scoli casa in picioare.

Măi bădie Nea Ilie,

Ai uitat de pălărie,

Cu atata poezie!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][8 voturi]
dorgo
[18.11.11 14:30:06]

@urjanclaudiu... ba mai egzistă un lac ce şi-a pierdut fundu', căutându-şi un ogeac, adică un lăcaş de hodină veşnică prin valea Durgăului de lângă salina Turda, cine i-l găseşte, este rugat frumos să i-l restituie, pt. că n-are săracu' lac pe ce să stea la taifas duminica la şezătoare, când se întâlneşte cu celelalte 5 sau 6 lacuri din vale şi e luat mereu la mişto "măi, tu ăla fără fund, ia, valea de-aici, hai, ce tot stai în genunchi, eşti la biserică? , sau te duci prin mărăcini să-ţi găseşti fundu' ăla vechi sau te duci la oraş să-ţi pui unu nou, din două silicoane reşapate...

Traim intr-o lume ciudata, in care oamenii îşi pierd capu şi lacurile fundu.

valimi
[18.11.11 14:47:28]

Aoleu, dorgo, am ras cu lacrimi, ne omori aici!!! Foarte tare, nu stiam ca doctorii stiu atatea glume cu fundu', stiam ca pentru ei reprezinta doar calea prin care continutul seringii ajunge la creierul pacientilor.

[18.11.11 15:11:14]

aoleu, da' ce-am mai ris!!!

Bravo Vali!!!

Qvadratvus
[10.12.11 11:28:07]

Am fost în iunie 2010 la Pensiunea Meledic și centrala funcționa OK.

[10.12.11 15:39:46]

@Qvadratvus: Sper ca nu era atit de frig in iunie incit sa beneficiati de facilitatile centralei la calorifere. Ma gindesc ca v-oti fi bucurat doar de apa calda.

adri-nico, alinaro, dananecula, dorgo, Flaviu, gheisa, motaneata, neimportant, Qvadratvus, urjanclaudiu, valimi
Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Meledic [Mânzălești]: