SUS

ADULŢI: 4 adulti

ARTICOL ARHIVAT

TIPĂREȘTE [doar articolul] SAU [articol + ecouri]

Descopera Sydney

In impresiile scrise aterior, autorul am vazut ca a facut aceasta vizita in 2005, eu am fost in dec. 2010, mai precis am aterizat pe data de 16 dec. in orasul Sydney, si pt. ca nu a fost prea lung drumul, pt. ca am facut un popas ceva mai lung in Singapore, pt. a avea timp sa-l si vizitam, am ajuns destul de odihniti incat sa putem admira de sus intinderea albastra a portului, dantelaria podului Harbour Bridge, precum si placile albe de pe Opera.

Cu viza acum a fost destul de usor se acorda online dupa ce am complectat datele din cerere, pasaport, scopul-turistic, biletele de dus-intors, circuitul, cu toate orasele si rezervarile, am primit viza online dupa 4h in aceeasi zi, viza pt. 3 ani cu multiple intrari si durata de sedere dupa intrare de 6 luni, acum se obtine usor viza. Dupa aterizare, si dupa ce am iesit in fata aeroportului am fost neplacut impresionati, de strazi care duceau spre docuri, destul de prafuite si neingrijite, cu un taxi ne-am indreptat spre Portul Darling unde aveam rezervare la hotel, drumul a fost o alta deceptie, am trecut prin suburbiile din vest Glebe si Balmain, vechile docuri locuite de clasa muncitoare, dar totul s-a schimbat cand am ajuns in portul Darling, candva o oroare de depozite parasite, dar azi o zona turistica foarte activa, aici fiind si Acvariul din Sydney unde prin tuneluri acvatice inoata rechinii printre turisti, apoi podul Pyrmont, constr. in 1902, ca primul pod turnant din lume, actionat electric azi e un pod pietonal iar pe deasupra trece monoreilul, care-l leaga de districtul Central Business, celelalte obiective turistice au fost prezentate, doar am sa-i mai adaug cateva imagini pe care eu le-am considerat reprezentative pt. acest oras.

Si as vrea sa mai adaug, ca atunci cand am urcat in AMT Tower, inainte am fost dusi intr-o sala cu scaune cu centuri, scanele facant in timpul prezentarii istoriei Australiei miscari circulare excentrice imitand fie mersul cailor in galop, fie coborarea cu barca pe vartejul raurilor, fie mrsul cu elicoperul pe deasupra muntilor in perioada primilor locuitori pe acest teritoriu, in tot acest timp imaginile ne purta in vremurile tumultoase ale istoriei Australiei a fost ceva unc, de care nu am avut parte in nici o calatorie a mea, si am cam fost (nici China, Brazilia, Africa de Sud, sau prin Europa, Egipt, ) si asa am intrat in Australia cunoscand istoria acestei tari si ce are unic aici

Impresii încărcate de grecudoina in 16.11.2011 19:23:37

Review-ul a fost validat (publicat pe site) in 16.11.11 / 20:31:43

VIZUALIZARI: 3450

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (grecudoina); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  8100 PMA (din 12 voturi) nota2

- alinaro
[16.11.11 22:30:11]

Doamna Doina: poate reusiti, cand mai aveti timp, sa ne mai detaliati putin obiectivele turistice vazute in Sidney. Cei care visam sa ajungem, intr-o buna zi, in aceste locuri, suntem dornici de cat mai multe detalii.

Multumim inca o data!

• Descopera Sydney (Dec.2010) - punctaj satisfactie: 10.00 (scris in 19.11.11 de grecudoina din BRAșOV) - RECOMANDĂ
  • No Worries Mate, it's Sydney! (Oct.2005) - punctaj satisfactie: 9.67 (scris in 16.12.10 de badge® din BUCURESTI) - RECOMANDĂ
    [Selectat ca MINI-GHID AmFostAcolo ptr această destinaţie]

• Vezi MG AFA pentru această destinaţie
  • INFO:

Vezi fotografiile în versiunea ptr telefon sau tabletă

[35] foto. Click pe poze pentru a le mări

P01 [DEC-2010] apus de soare in portul Darling

P02 [DEC-2010] idem

P03 [DEC-2010] am cerut o porti pt. 2 persoane si am mancat 4 pe saturate

P04 [DEC-2010] in sala mare a Operei,pe scena,

fotografii din vacanta la Descoperă SydneyFoto VOTATĂ de mine!
P05 [DEC-2010] cupola unca a operei,imitand desprinderea cojilor de portocala,de fapt asta a fost criteriul pt. care a fost ales acest proiect al danezului Utzon,dupa ce s-au analizat 233 proiecte,lucrarile au inceput in 1959 si finalizata in 1973 dupa multe dispute si cresteri de costuri

fotografii din vacanta la Descoperă SydneyFoto VOTATĂ de mine!
P06 [DEC-2010] cladirea guvernatorilor din Australia situata in Gradina Botanica

fotografii din vacanta la Descoperă SydneyFoto VOTATĂ de mine!
P07 [DEC-2010] prima str. din Sydney,denumita str. Surorilor pt. ca pe aici treceau surorile de la cele doua spitale legate de aceasta str.

P08 [DEC-2010] cu vaporasul intre Portul Sydney si Portul Darling

fotografii din vacanta la Descoperă SydneyFoto VOTATĂ de mine!
P09 [DEC-2010] in interiorul centrului Victoria Market,poza care era nu arata adevarata splendoare a acestui Marcket

fotografii din vacanta la Descoperă SydneyFoto VOTATĂ de mine!
P10 [DEC-2010] in mijlocul centrului sta suspendat un imens orologiu vechi in care ai ziua si ora

P12 [DEC-2010] AMT-Tower-Sydney

P13 [DEC-2010] imagini cu Sydney din Tower