SUS

JAN-2011
TIP: TEAM-BUILDING
ADULŢI: 4 adulti

TIPĂREȘTE [doar articolul] SAU [articol + ecouri]

Pe coasta de est de la tropicul Capriconului (De la Cairnes la Airlie Beach)

Am parasit zona centrala a Australiei si am zburat de la Alice-Springs la Cairnes.

Situat la poalele padurilor tropicale a cunoscut o exlozie a turismului incepand din anii 80. A debutat in 1860 ca o tabara de pescari, dar in urma descoperirilor de zacaminte de aur si alama in lantul muntos la poalele caruia se afla aceasta asezare, a cunoscut o rapida dezvoltare, si s-a format orasul Cairnes. dupa anii 80 in urma marii dezv. imobiliare, peste noapte a devenit o zona turistica animata si solicitata, lenea tropicala, care dadea un farmec aparte zonei a disparut, iar plajele din nord s-au umplut de superbe statiuni turistice, precum Trinity Beach si Palm Cove care a fost si pt. noi locul de cazare pt. toate excursiile din zona.

La aterizarea pe aeroport am avut rezervat un jeep cu care continuam calatoria pana la Brisbaine (ceea ce nu s-a intamplat fiind nevoiti sa-l abandonam la Airlie-Beach, pt. a traversa zona inundata, in ian2011 a fost o mare inundatie a coastei de est fiind nevoiti toti turistii sa fim dirijati prin traversari cu avionul acele zone si sa nu fie afectat traseul care trebuia vizitat).

De la Cairnes in partea de nord ajungi in Cheile Mossman, oraselul Mossman asezat in padurea tropicala are tot terenul cu culturi de trestie de zahar, dar atractia cea mai mare in aceasta zona sunt Cheile, ingropate in vegetatie si o dantelarie de cascade, in aceasta zona traind si astazi tribul aborigen Kuku Yulanji.

Statiunea Palm Cove are hoteluri de-a lungul coastei Pacificului, hotelurile luxoase ofera tot luxul si confortul pe care poti sa-si doreasca orice turist pretentios, de asemenea prin aceasta statiune trec parauri care se varsa in ocean strabatand plaja lata facand o splendida imagine a peisajului.

Am parasit statiunea dupa 3 zile si am coborat spre sud de-a lungul coastei, primul popas l-am facut in localitatea Bowen cea mai veche localitate din Australia intemeiata in 1860, astazi numele ei a devenit cunoscut dupa ce aici s-a turnat filmul Australia cu Nicole Kidman. dupa o pauza de cafea si careva imgini imortalizate pe aparatul de foto am continuat drumul pt a ajunge la locul unde urma sa inoptam, Airlie Beach-resort, localitate turistica deosebit de dragalase cu parcuri in care in zilele libere, australieni isi intind picknicurile, cu pontoane de undeplecau vase mici de croaziera la reciful de corali, ceea ce am facut si noi a 2-a zi.

In largul oceanului, in apropierea recifului, dupa ce am fost echipati cu costume de scufundatori, care ne acoperea toata suprafata pieli am putut cobora in apa pt. snorkeling (in luna ian in oceanul Pacific pe coasta Austral; iei sunt niste meduze f. mici care intra prin pielesi elimina o subst. f. toxica si daca nu ajungi in 4 h l-a spital pt a fi extrasa produce moartea) de aceea pe toata perioada calatoriei pe coasta nu am putut face baie, erau peste tot tablite de avertizare, aceasta se intampla numai in lunile ian. si febr. cand apa e calda, singurul loc unde am putut face baie f. nici un pericol a fost pe insula Heron insula asezata pe un recif de corali in interiorul barierei de corali, bariera de care acest moluste nu trec).

La intoarcere din croaziera s-a facut un popas pe insula DayDream, unde am facut baie in piscina fara nici o teama de moluste. La Airlie-Beach am fost anuntati de ghidul care ne monitoriza ca nu mai putem continua drumul spre Glastone cu masina deorece drumul e inundat si nu e nici un drum bun ocolitor si pt a putea sa ajungem, acolo sa ne ducem a 2-a zi in localitatea Prosepine in interiorul continentului la cca 40 km, de unde vom lua avionul nu inainte de a depune cheile intr-o cutie postala din aeroport.

A fost bine venita aceasta intamplare, ca desi am umblat jumatate de Australia nu reusisem sa vad canguri in libertate, si nici din cei mari, galbeni, am vazut numai din cei mici gri., acum cand ne apropiam de micutul aeroport, cand am traversat un camp, pe unde cred ca zile intregi nu treceau masini, de care cangurii se ascund, am intalnit o femela cangur cu 3 pui peste 1 an varsta pt. ca nu mai erau in marsupiu.

De aici incepe o alta perioada a calatoriei, dedicata Marii Bariere de Corali si insulei Heron magnifica si unica - vezi impresii

Impresii încărcate de grecudoina in 16.11.2011 14:40:39

Review-ul a fost validat (publicat pe site) in 16.11.11 / 17:53:14

VIZUALIZARI: 3071

Alte destinații turistice prin care a fost: Africa de Sud, Brazilia-Argentina

Notează ca FAVORIT[ ce înseamnă? ] - ales ca "favorit" de 1 useri
NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (grecudoina); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  15500 PMA (din 17 voturi) nota2

[16.11.11 15:16:05]

Cf politicii site-ului, preferam sa grupam articolele in rubrici cu tema comuna, pentru a evita crearea a zeci/sute de rubrici, fiecare povestind o anumita experienta turistica. Procedand astfel, un cititor interesat in documentarea despre aceasta destinatie va parcurge mult mai usor recomandarile - articole separate, distincte, de la mai multi autori, in cadrul aceleiasi rubrici, fara a fi nevoie de a "sari" dintr-o rubrica in alta.

Am redenumit astfel rubrica creata de tine in "Descoperind Australia", in speranta ca vom aduna aici si alte asemenea recomandari.

- station5
[02.02.12 22:25:51]

Fotografiile sunt extraordinare! E o zona de vis! Multumim Dna. Doina! Sunt tot mai incantata ca anul viitor voi fi si eu acolo!

Vezi fotografiile în versiunea ptr telefon sau tabletă

[42] foto. Click pe poze pentru a le mări

fotografii din vacanta la Descoperind AustraliaFoto VOTATĂ de mine!
P01 [JAN-2011] imagini din Palm-Cove,intr hoteluri si plaje te puteai relaxa intr-un hamac

P02 [JAN-2011] paraurile care se varsa in ocean

P03 [JAN-2011] hoteluri insirate dea lungul plajei in Palm Cove

P05 [JAN-2011] imagini din statiune,unde aveam parcate masinile

P06 [JAN-2011] plaja din statiune,cu un nisip f. alb

P07 [JAN-2011] terasa unui bar-cafenea in statiune

P08 [JAN-2011] imagini din Cairns

P09 [JAN-2011] cladirea primariei din Cairns

fotografii din vacanta la Descoperind AustraliaFoto VOTATĂ de mine!
P10 [JAN-2011] arbori tropicali cu liane in Cairns,in pomi atarna lilieci dormind,daca mariti poza se vad in partea de sus dreapta

P11 [JAN-2011] imgini din oras

P12 [JAN-2011] cazinoul din Cairns

fotografii din vacanta la Descoperind AustraliaFoto VOTATĂ de mine!
P13 [JAN-2011] inainte de a urca serpentina spre chiele Mossman,un magazin al aborigenilorKuku Yulanji

P14 [JAN-2011] imagini in timpul urcarii pe srepentine

fotografii din vacanta la Descoperind AustraliaFoto VOTATĂ de mine!
P15 [JAN-2011] in padurea tropicala din Mossman,erau tarabe si cu terase pt. o gustare in specific aborigen si cu lucruri de vanzare

P16 [JAN-2011] cascade din Cheile Mossman

P17 [JAN-2011] in parea tropicala cu o vegetatie deasa