ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.11.2011
ÎNSCRIS: 16.01.11
2 AD. + 2 COPII

1.000.000 pentru ROMANIA – 10 pentru voi

Acesta este cadoul meu pentru Romania de 1 Decembrie

Aceasta idee a incoltit demult in mintea ficei mele si s-a finalizat tot prin ea dar cu ajutorul vostru dupa 10 luni frumoase petrecute alaturi de voi - comunitatea AFA. O comunitate de nota 10...

Multumesc AFA!

Cand fiica mea avea 3-4 ani a fost surprinsa ca de ziua Romaniei nu ii facem tort si nu ii luam cadou. Nu intelegea de ce de ziua ei nu pot sa stau acasa si de ziua Romaniei da.

I-am explicat atunci ca Romania este o tara frumoasa si bogata in care traiesc multi oameni nu o persoana careia sa-i facem cadou. Nu a inteles ce i-am spus pentru ca m-a intrebat “Are multi oameni si cand e ziua ei nu-i face nimeni cadou si tort? ”. Apoi cativa ani i-am “oferit” Romaniei cate o felie din tortul ei din 30 noiembrie, de ziua onomastica.

Colindand tara le-am aratat copiilor mei ce inseamna Romania, am fost la mare, la munte, in saline, in pesteri, in muzee, i-am trimis in tabere, am respectat traditii, am facut cat am putut sa-si cunoasca tara.

A venit vremea cand copii au crescut si nu au vrut sa ne mai insoteasca in periplurile noastre prin tara. Mi-a fost greu sa accept ca eu vad atatea locuri frumoase si ei nu, de aceea veneam acasa cu sute de fotografii si impresii la cald.

Nici ei nu s-au lasat de colindat doar ca merg cu prietenii, asa se face ca au ajuns inaintea mea la Voineasa, Lacul Rosu, Ranca, Tusnad si Paltinis.

Fiica mea a avut placerea, alaturi de un prieten, sa arate frumusetile acestei tari unei familii japoneze (mama si fiica) aratandu-le obiective din Bucuresti, Cetatea Sighisoarei, Castelul Bran, Brasovul, Castelul Peles si Sinaia. S-au descurcat foarte bine iar japonezele au fost foarte incantate de tara noastra.

Eu inca nu m-am saturat s-o colind in lung si in lat, mai am foarte multe de vazut in Romania, in orice colt al ei ajungi te surprinde cu frumusetea cu oameni blanzi.

Am fost pe Transfagarasan si Transalpina, pe carari montane in Bucegi, Piatra Craiului, Fagaras, Ceahlau, Piatra Mare, Postavarul, Baiului, in frumoasa Bucovina, in adancul pamantului in saline si pesteri, pe frumoase lacuri de culoarea smaraldului, am privit-o de sus de pe vf. Moldoveanu. Oricum ai privi-o de sus in jos, de jos in sus la fel e de frumoasa, trebuie doar sa stii s-o privesti si sa te bucuri de tot ce-ti ofera.

Romania mai inseamna traditii si obiceiuri, oameni destepti, frumosi si primitori, asa cum este recunoscut poporul roman.

Timpuri mai bune sau mai grele au fost si vor mai fi dar trebuie sa stim cum sa le trecem, sa ne bucuram de ce este frumos si sa facem tot ce depinde de noi ca macar copiii nostri sa se bucure pe deplin de tot ce avem in tara asta.

Continui sa colind si intalnesc oameni trecuti de prima tinerete care nu contenesc sa-i calce cararile, oameni plecati din tara care vin sa-si petreaca cu drag concediile aici si oricat mi-ar fi placut un concediu petrecut afara tot m-am bucurat cand am ajuns acasa, in tara mea.

Intorcandu-ma odata din calatoriile mele i-am dat ficei mele aparatul de fotografiat sa descarce pozele in timp ce eu faceam un dus, ca apoi sa-i descriu ca de obicei locurile prin care am afost.

M-a luat de mana si m-a pus in fata calculatorului, a deschis un site si mi-a zis “Uite aici ti-e locul, spune-le si arata-le pozele ca sigura sunt destui care vor sa le vada”. La inceput m-am speriat ca nu stiam cum s-o fac dar apoi mi-a placut ca pot arata tot ce cred eu ca e frumos in tara asta si altora, pentru ca intotdeauna am crezut ca avem ce arata. Pentru asta “Multumesc AFA ca existi”.

Astazi de dragul copilariei ficei mele pot da si eu in mintea copiilor si zic “La Multi Ani Romania! ” facandu-i cadou:

- 1.000.000 de puncte acordate de voi cei carora va place Romania

- 61 review-uri scrise aici numai despre Romania, pentru ca toate review-urile mele de pana acum vorbesc numai despre Romania asa cum este ea cu bune si cu rele

- 52 de superbonusuri care insemna ca la cel putin 14 persoane le-a placut ceea ce au citit despre Romania din cele 52 review-uri, daca 6 s-ar dori sa vada aceste locuri iar 2-3 ar merge efectiv acolo ar fi ceva.

La Multi Ani Romania!

Multumesc AFA!

Trimis de Lumis66 in 15.11.11 23:45:02
Validat / Publicat: 16.11.11 06:14:41

VIZUALIZĂRI: 2381 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Lumis66); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Romania - lacul Podragu din Fagaras
Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE?
[1 PMA]

webmaster13 [16.11.11 07:59:08] »

@Lumis66 de mult vroiam sa spun acest lucru... esti printre foarte putinii useri pe care-i invidiez aici pe AFA!

O sa spun si eu... La Multi Ani Romania!

Multumim @Lumis66!

nu ma pot gandii la alta melodie decat la cea postata, se poate insa schimba!

Admin [16.11.11 09:16:48] »

Daca Romania s-ar putea intrupa intr-o fiinta, sunt convins ca, poate chiar astazi, te-ai trezi cu ea la usa; te-ar imbratisa, fara sa fie in stare, date fiind trairile-i profunde, sa-ti spuna decat un simplu "Multumesc". Sunt profund convins de asta.

Fara a dori sa i se substitui, m-as inclina sarutandu-ti mainile si ti-as spune, la fel de patruns de emotie dupa citirea randurilor de mai sus, "multumesc, Doamna".

PostScriptum: Dat fiind numarul vizitatorilor "anonimi", care nu au posibilitatea de a-si exprima aprecierile (in vara au fost ~ 600.000 unici / luna) sunt convins ca numarul celor pe care i-ai inspirat si insufletit sa redescopere frumusetea si comorile naturale ale Romaniei este incomensurabil.

Alina Morar [16.11.11 09:41:39] »

Eu iti doresc sa ai parte si de acum incolo de calatorii si drumetii la fel de frumoase si sa ni le impartasesti si noua.

Si pe mine parintii m-au purtat, in lung si in lat, prin toata tara. In fiecare an, cand mergeam la mare, vizitam ceva, tot timpul mergeam pe alt traseu, pana la mare faceam 3 - 4 zile si inapoi la fel. Ei nu au fost adeptii, la fel cum nici eu nu sunt, sa conduca ca nebunii o noapte intreaga pana la mare si sa nu vada nimic.

De fapt aici e o problema. Multora nu le place la munte, e plictiseala pentru ei, asa ca pentru ei nu exista muntele. Cunosc o gramada.

Dupa cum spuneam si eu am fost purtata mult de ai mei parinti, apoi am mers foarte mult cu prietenii si acum il ducem pe fiul nostru. Copilul deja e bolnav dupa munte. Se trezeste si-mi spune sa mergem la munte, isi aduce aminte de asta vara cum a fost la Bicaz, la Belis, la Baisoara, la Cheile Turzii, la "Sighisola", la "Ghecia", la "Autia" (Austria), la "Ungaia" si in multe alte locuri. In fiecare duminica il ducem pe undeva.

Asa am fost obisnuita si asa va fi si el.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
mariana.olaru CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [16.11.11 10:08:57] »

Impresiile tale m-au emoționat și pe mine și te felicit la rându-mi pentru inspirația de a pune în cuvinte aceste simțăminte și a ni le împărtăși și nouă. Este într-adevăr, ca un bilanț poetic a tot ceea ce ai făcut pe acest site pentru a promova

Romania asa cum este ea cu bune si cu rele

Meriți aplauze și pentru modul consecvent, elegant și constant cu care ne-ai adus în atenție locuri pe lângă care trecem fără să ne oprim, locuri lângă care trăim și poate nu le știm, sau unele la care unii dintre noi, oricât am vrea, nu vom ajunge niciodată și nu ne vom putea bucura de ele, căci nu mai avem... condiție fizică.

Dar legat strict de acest review, poate cel mai mult mi-a plăcut inspirația cu care ai ales unele dintre cele mai frumoase și mai expresive imagini ale locurilor pe unde ai trecut: fotografiile ne vorbesc despre frumusețile unice ale României, dar și despre simțul tău estetic, despre sufletul tău încărcat cu atât de multă poezie.

Pentru toate acestea, îți mulțumim!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
motaneata [16.11.11 12:18:33] »

Ai spus 52 de superbonusuri? Deja sunt 53!

Cu multumiri!

dorgo [16.11.11 13:42:27] »

Felicitari @Lumi66! pentru toate review-urile tale care au fost "la inalltime", ne-ai impartasit si noua cate ceva "din lumea ta", n-ai avut aproape deloc voturi negative, asta inseamna ca ti-ai vazut de minunatele tale carari de munte si ai fost mereu deasupra nimicurilor lumii...

biancuta [16.11.11 18:04:14] »

Lumi66, asa este, avem o tara frumoasa, dar multi trebuie sa le redescopere! Nu avem cum sa o promovam daca nu o apreciem, ar fi ca si cum o persoana care se declara antifumat ar incerca sa vanda tigari! Nu se poate!

Din pacate, multi oameni au fost invatati sa-si vorbeasca tara de rau, de multe ori identifica tara noastra cu persoanele si atunci cand au ceva impotriva personalitatilor politice din tara noastra, spun: M-am saturat de tara asta, vreau sa plec de aici! Sau, alta vorba: la romani nimic nu e bun! Ei nu-si dau seama ca tara nu le-a facut nimic, ci oamenii! In plus, nici in privinta oamenilor nu trebuie sa generalizeze! Dar despre toate acestea se poate vorbi foarte mult, de aceea ma opresc, nu doresc sa provoc anumite discutii pe tema asta.

Dar ceva ma face sa cred ca lucrurile incep sa se schimbe!

Eu sunt din categoria celor care cred ca si tara noastra are locuri bine promovate, are si calitate, e adevarat nu peste tot, dar... acolo unde e “bine”, se plateste!

Revenind la review-urile tale, pot sa-ti spun ca intotdeauna am apreciat placerea cu care relatezi despre locurile frumoase din tara noastra si, mai presus decat orice, faptul ca iubesti Romania! Ai review-uri foarte frumoase, povestesti placut si sunt convinsa ca intotdeauna ai stiut sa apreciezi ceea ce e bun si sa ignori ce nu ti-a placut!

Mi-a placut si « povestea » ta despre ziua aniversara a tarii, despre felia de tort si nu pot sa spun decat ca daca cei care ne conduc ar aprecia tara asta mai mult, asa cum o faci tu, cu siguranta ne-ar merge mai bine tuturor!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
dorgo [16.11.11 20:24:58] »

@biancuta si eu sunt un optimist, dar...

ziceai ca

"Ceva ma face sa cred ca lucrurile incep sa se schimbe! "...

eu am vazut deja cum s-aschimbat natura in judetele Mures, Harghita, Covasna, Neamt, Suceava, Bacau, etc... nu mai avem o treime din fodul forestier al tarii... a disparut pur si simplu... dealurile sunt golase... exsita doar 2-3 randuri de brazi la sosea, apoi, daca le depasesti, vezi deal golas dupa deal golas...

Asta e doar ce se vede deasupra...

"daca cei care ne conduc ar aprecia tara asta mai mult, asa cum o faci tu, cu siguranta ne-ar merge mai bine tuturor! ".

Draga Biancuta, in jud Bihor, Satu Mare, Arad, Deva, Cluj, Mures, Sibiu, Harghita, Suceava, s. a., ... in subsol exista ape termale, ape minerale, ape sarate, mine de sare, andezit, aragonit, marmura, calcar si nisip bune pt constructie, aur, argint, Titan, Uraniu, Cobalt, Zinc, Cupru, Zirconiu, gaz metan si multe alte bogatii ce se pot extrage inca ani si ani... cred ca tara noastra are cel mai bogat subsol din Europa, dar si coruptia cea mai puternica pe care inca nimeni n-a putut-o extrage din tara...

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
Lumis66 [16.11.11 21:20:35] »

@all

Multumesc si eu pentru vorbele frumoase, pentru melodie, pentru vot, pentru ca asta nu poate sa insemne altceva decat ca si voi simtiti ca mine.

Daca exact acum 10 luni cand scriam primul meu review despre Comana simteam ca voturile sunt de incurajare astazi am simtit ca Romania a fost tinta.

Inca odata ii multumesc lui Admin ca exista acest site si ca pot fi alaturi de voi.

Sunt fericita ca cea de-a doua "meserie" pe care o practic “calator in tara mea” imi aduce atata bucurie.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][6 voturi]
adri-nico [20.11.11 18:58:39] »

Draga Lumi,

(am ramas blocata pe versuri si sper sa nu te deranjeze daca iti fac o poezioara)

Uitati-va ca se poate

Un review de cazi pe spate

Despre plaiuri romanesti

Cum in lume nu gasesti.

Am citit si ma mindresc

Cu-asa spirit romanesc

Care simte ce-i frumos

Si nu intoarce pe dos

Bravo Lumi, te aplaud!

La lume o sa te laud!

Vreau s-ajungi prima pe lista

Ca la poze esti artista

Aici inchei poezia

Cu "La multi ani, ROMANIA!!! "

Cu foarte mare drag,

Adri.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
Lumis66 [20.11.11 21:28:10] »

@adri-nico:

Adri-nico esti belea

Imi place ca esti de-a mea

Ca iti place Romania

Tara noastra romaneasca

Ai citit reviewul tot

Si mi-ai acordat si vot

……………………….

Uite ce-ai facut cu mine

M-ai facut sa scriu ca tine

Adri, esti o dulce.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
adri-nico [20.11.11 21:30:18] »

Draga mea,

Ma bucur foarte mult ca te-am facut sa zimbesti. Acum mi s-a validat un review in care am trimis toata lumea pe cimpie, sa citeasca ce ai scris tu.

Ti-am promis ca o sa te laud?! Asa am facut.

costin1968 [20.11.11 22:22:18] »

Romania este evident mama noastra a tuturor, este o Creatie a lui Dumnezeu facuta cadou noua romanilor... un Cadou in fiecare zi, este Creatia lui Dumnezeu pe care din Iubire Dumnezeu ne lasa sa lucram la ea... Dumnezeu stie ca oamenii isi iubesc mamele... Hai sa avem grija de Ea si hai sa -i facem cadou grija noastra caci noi avem nevoie de Ea nu Ea de noi... Gradina Fecioarei Maria aceea e Romania si de aceea este Mama noastra...

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
iulianic [21.11.11 12:38:23] »

Frumos review, Lumis! Este scris din inima si ne-a aratat o data in plus cat e de frumoasa tara noastra. Felicitari!

Ecourile tuturor, atat de emotionante si ele, m-au facut sa ma simt stinghera ca am descoperit atat de tarziu randurile tale.

Pregateam si eu cateva randuri pentru aniversarea Romaniei, dar ce mai inseamna cuvintele mele pe langa review-ul tau incarcat de sentimente?

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
Lumis66 [21.11.11 20:31:24] »

@iulianic:

Multumesc frumos @iulianic

Eu astept cat mai multe ganduri bune despre Romaia, poate asa vor intelege si ce-i care nu au o parere tocmai buna (si sunt destui) ca sunt si oameni care apreciaza ceea ce au.

Si eu chiar sunt convinsa ca avem cu ce ne mandri. In foarte multe locuri din alte tari am gasit o asemanare cu ceea ce avem si noi dar nu stim (sau nu vrem) sa promovam.

Asa ca astept si randurile tale.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
webmasterX [02.12.17 11:40:44] »

Mutat, la reorganizare, în rubrica «La Mulți Ani România!» (nou-creată, între timp, pe sait) - rubrică OFFTOPIC sau DE INTERES TURISTIC RESTRÂNS!

[Rubrica inițială: România - te iubesc]

adri-nico, Alina Morar, biancuta, costin1968, dorgo, iulianic, Lumis66, mariana.olaru, motaneata
Alte impresii din această RUBRICĂLa Mulți Ani România!:

• pagină generată în 0.050631999969482 sec